אלפים הפגינו במחאת השמאל בתל-אביב, מאות פעילי ימין מחו נגדם, שישה נעצרו

כ-7,000 בני אדם התכנסו בכיכר רבין וקראו: "יהודים ערבים מסרבים להיות אוייבים". המשטרה ביקשה לפזר את ההפגנה, ונעתה בחיוב

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
צפריר רינת

בכיכר רבין בתל אביב נערכה הערב (שבת) הפגנה נגד המשך המצבע הצבאי בעזה. על פי הערכת המארגנים היו בכיכר כשבעת אלפים מפגינים. המשטרה נאלצה לחצוץ כל העת בינם לבין מאות פעילי הימין שהביעו תמיכה בהמשך הפעילות הצבאית.

מבצע "צוק איתן" היום ה-19: עדכונים שוטפים

מארגני ההפגנה היו מפלגת חד"ש  והארגונים "לוחמים לשלום" ופורום הורים שכולים ישראלי-פלסטיני. שעות ספורות לפני ההפגנה הודיעה המשטרה על ביטולה בגלל חשש לירי רקטות, אך לאחר שנודע על הארכת הפסקת האש, אושר קיומה.

המשתתפים קראו להפסיק את האש ולהתחיל בשיחות שלום.באחת הפינות של הכיכר הונחו לצד נרות זכרון תמונות של חילי צה"ל שנהרגו בעזה ושל אזרחים פלסטינים שנהרגו.

ההפגנה בתל אביב, הערבצילום: תומר אפלבאום

בן הנואמים בהפגנה היו סרן במילואים אסף יעקובוביץ וסלים חטיב מרמאללה. השניים פעילים בארגון המקדם פתרון לסכסכוך הישראלי-פלסטיני בדרכי שלום. הם קראו להפסיק מיד את האלימות משני הצדדים ולוותר על שימוש באלימות כדי לפתור את הסכסוך.

דברים מרגשים נשא בן כפיר, תושב אשקלון ואביה של יעל כפיר שנרצחה על ידי איש חמאס בשנת 2003. "בעזה חופרים מנהרות מבטון ואנחנו מקימים גדר הפרדה" הוא אמר. "כמה חבל שאי אפשר לתעל אל כל המאמצים האלה לטובת שלום". לאחר מכן הוסיף כפיר: "תשתיות הטרור הן הבערות, העוני והיאוש ובהם צריך לטפל".

חבר הכנסת דב חנין, שהיה בין הנואמים, קרא לממשלה לתמוך בממשלת אחדות בראשות אבו מאזן. כל כך הרבה רגעים שוברי לב היו בחודש הזה" אמר חנין."ילד שבוכה על קבר אביו, אמא שבוכה על בנה ותמונות רבות של הרוגים ופצועים. מאחורי כל תמונה יש שם, יש משפחה. עלינו להשיב בכנות האם טיפה אחת מכל הדם הזה באמת קרבה אותנו למקום טוב יותר?"

ההפגנה בכיכר רבין, הערבצילום: תומר אפלבאום

בהפגנה נאמה גם פרופ' אווה אילוז והיא התייחסה לעניין ההסתה של הימין. "יש לשמאל 150 שנות ניסיון מול ההסתה הזאת והוא יודע איך להלחם בה" היא ציינה.

את רחשי הלב נגד השמאל אפשר היה להרגיש היטב בקרב חבורות של מפגינים שאותם רכזה המשטרה במקום נפרד. הם לא חדלו לצעוק "מוות לשמאלנים" ולאחל להם שטילים מעזה יהרגו אותם. בנוסף הם שרו בהתלהבות: "למה אין בעזה לימודים? כי לא נשארו עוד ילדים". כמה מפגינים ניסו לשכנע אותם להפסיק שירים אלו כי זה פוגע במסר של תמיכה בצבא, אבל הם המשיכו בשלהם וביתר התלהבות.

מאוחר יותר הם ניסו להתפרץ לכיוון המפגינים וגם הצליחו לחסום לזמן קצר את רחוב אבן גבירול. המשטרה הדפה אותם בעזרת פרשים. במהלך העימותים נעצרו שישה מהמפגינים.

מה שהיה בולט הפעם הוא התארגנות מפגיני שמאל בחבורות שפעלו ככח מגן. הם עקבו אחר פעילי ימין שהסתננו לתוך ההפגנה, והרחיקו אותם או מהרו להזעיק את המשטרה. עם זאת, הנוכחות המאיימת של חבורות אלימות באזור גרמה למשטרה לבקש ממארגני ההפגנה לקצר אותה כדי למנוע עימותים - כך לפי המארגנים. עם זאת, מהמשטרה נמסר כי ההפגנה פוזרה בשל הירי הרקטות שחודש לעבר ישראל. בסופו של דבר התפזרו המפגינים ללא אירועים מיוחדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ