כ–150 גופות חולצו מההריסות בעזה; מספר ההרוגים מגיע ליותר מאלף

הפסקת האש ההומניטארית איפשרה את חילוצן של הגופות שנקברו בלחימה. ביממה שקדמה להפוגה נהרגו 75 פלסטינים

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס

מאות אלפים מתושבי עזה יצאו אתמול (שבת) מבתיהם וממקומות המחסה הזמניים שלהם אל מה שהיו לפני שבועיים שכונות ועיירות שוקקות חיים, כשהם מלווים אותם ריחות של אשפה נרקבת, ביוב, גוויות בעלי חיים וגם גופות של בני אדם שנקברו מתחת להריסות.

הפסקת האש ההומניטארית נועדה קודם כל לאפשר את חילוצן של גופות מתחת להריסות הבתים בשכונות ובעיירות הקרובות לגבול. במשך היום הוצאו מבין ההריסות כמאה וחמישים גופות – בהן כמה של בני אותן משפחות. בכך עבר מספר ההרוגים הפלסטינים את סף האלף. לפי חישובי המרכז הפלסטיני לזכויות האדם, מבין 928 ההרוגים שהיו ידועים בשמותיהם עד עשר בבוקר אתמול, טרם חילוץ הגופות, 764 הם אזרחים, בהם 215 ילדים ו-118 נשים.

במשך השבועיים האחרונים צה"ל לא איפשר לצוותי הצלה פלסטיניים להגיע לכל מקום שבו היה חשש שאנשים עוד קבורים בחיים מתחת להריסות או שוכבים פצועים באזורים הסמוכים לפעילות רגלית של צה"ל. שבעה אנשי צוותים רפואיים נורו למוות בידי צה"ל, בעת שניסו לגשת לפצועים בשבועיים האחרונים. שניים מהם נהרגו ביום שישי בבית חאנון ובמזרח חאן יונס. במספר לא ידוע אחר של מקרים הירי לעבר צוותי החילוץ הרתיע אותם מלהתקדם. ממשרד הבריאות הפלסטיני נמסר שגם אתמול צה"ל לא איפשר לצוותי חילוץ להיכנס לכפר חוזאעה שממזרח לחאן יונס, שם נהרגו עשרות אזרחים מאש צה"ל בלילה שבין שלישי לרביעי ונהרסו בתים רבים. אין לדעת כמה אנשים עדיין קבורים מתחת להריסות – פצועים או מתים.

הריסות בתים בבית חאנון בצפון רצועת עזה, שלשוםצילום: אי–פי

ביממה שקדמה להפסקת האש ההומניטארית נהרגו מאש צה"ל ובעשרות התקפות אוויריות 75 פלסטינים ברצועת עזה, 52 מהם אזרחים. לפי בדיקת המרכז הפלסטיני, 18 מההרוגים ביממה זו הם ילדים, שמונה הן נשים. בהפצצה יחידה אחת, כחמש שעות לפני תחילת הפסקת האש, נהרגו עשרים בני משפחה אחת. מטוס קרב ירה טיל לעבר בית בן שתי קומות השייך למשפחת סמיר חוסיין מוחמד א-נג'אר. עשרים בני אדם נהרגו, בהם 11 ילדים וחמש נשים.

באחת ההפגזות בלילה שבין חמישי לשישי נהרג חוסאם יאסין, בן 15, נכדו של השייח' אחמד יאסין, מייסד תנועת החמאס.

ביום שישי בערב, פגז צה"ל פגע בבית חולים בבית חאנון. בבניין היו לכודים אנשי צוות, אזרחים ושני מתנדבי תנועת הסולידריות הבינלאומית ISM. הם דיווחו שחיילים ישראלים נראו מחוץ לבניין, ושחילופי אש נשמעים מהאזור. בשל הירי מסביב, בית החולים כבר פונה קודם לכן מרוב חוליו.

בלילה שבין חמישי לשישי ירי צה"ל פגע בבית החולים לילדים א-דורא בעזה. תינוק בן שנה שהיה ביחידת הטיפול הנמרץ נהרג ושלושים מאושפזים אחרים נפצעו ופונו לבית החולים א-שיפא. הירי על בית החולים בבית חאנון נמשך עד שישי בלילה. מתנדב שוודי סיפר: "זהו מצב של כאוס. הצבא מפגיז ישירות על בית החולים. ישנם שני חולים בקומה השנייה ואנחנו חושבים שהם בסדר, אבל איננו יכולים להזיז אותם משם בקלות כי הם רתוקים למיטות. בשל הפציעה אני מדמם מראשי, ועוד אדם אחד נפצע. אנשים מפוחדים".

בסופו של דבר התאפשר פינוים רק אתמול בבוקר, עם כניסתה לתוקף של הפסקת האש ההומניטארית.

תושב בית חאנון שהיה מבין האלפים שנמלטו מביתו באמצע השבוע והשתכן עם משפחתו אצל חברים בג'באליה, חזר אתמול בבוקר – כמו אלפים אחרים – אל הבית כדי לקחת לפחות כמה בגדים להחלפה לו, לאשתו ולילדיו. "כמו צונאמי, לא יכולתי לזהות איפה הבית שלנו ואיפה בית השכנים" הוא סיפר "וכשמצאתי, גיליתי שאין מה לקחת, כל הרהיטים והבגדים שרופים, או עדיין בוערים, בלהבות נמוכות. הבית חצי הרוס. כל החסכונות שלנו במשך עשרות שנים הלכו".

שג'אעיה, שבה חיו כ-100 אלף פלסטינים מתושביה המקוריים של עזה שאינם פליטים, הפכה "עיר רפאים. בתי מגורים לא רק נהרסו בהפצצות, אלא נגרסו לחצץ, לחול, ערימות חול", סיפרה ל"הארץ" אחת מהנשים שהלכו לראות איך נראה ההרס. "ראיתי כבר בתים הרוסים בחיי, בדרך כלל אפשר להגיד איפה היו הבתים, איפה היו הקירות. עכשיו זה שונה. אי אפשר לדעת איפה בניין נמצא לפני ההפצצה, אי אפשר לדעת כמה בניינים היו לפני ההפצצה. כמה בניינים עומדים על תלם, אחרים לגמרי התאדו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ