7 חיילים נהרגו בעזה בסופ"ש ושניים מתו מפצעיהם; מטח פצמ"רים לאחר ההפוגה

הקבינט המדיני-ביטחוני אישר את הארכת הפסקת האש ההומניטרית; אמש נפצעו שני בני אדם מפגיעת רקטה במועצת שדות נגב, אחד מהם קשה

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ"

שבעה חיילי צה"ל נהרגו בסוף השבוע, בתקריות שונות ברצועת עזה. שני חיילים נוספים מתו מפצעיהם. בליל שבת נהרגו סגן רועי פלס, סמ"ר אברהם גרינצויג, סמ"ר גל בסון, סמ"ר עמית יאורי וסמ"ר גיא בוילנד. פלס, בן 21 מתל אביב, נהרג מפגיעת טיל נ"ט באזור בית חאנון. גרינצויג, בן 21 מפתח תקווה, לוחם בחטיבת הנח"ל, ובסון, בן 21 מחולון, מיחידת יהל"ם של חיל ההנדסה, נהרגו בעת חילופי אש, בתקרית נוספת בבית חאנון. בוילנד, בן 21, ויאורי, בן 20, נהרגו בהיתקלות בחירבת ח'זעאה, מזרחית לחאן יונס, כשכוח הנדסי נכנס לבית במקום.

ביום שישי נהרג לוחם שריון סמ"ר גיא לוי, בן 21 מכפר ורדים, מרסיסי טיל נ"ט. בצה"ל אמרו כי מקור הירי היה סמוך לבית ספר של אונר"א. בלילה שבין חמישי לשישי נהרג רס"ר יאיר אשכנזי, בן 36 מרחובות, ככל הנראה מתאונת ירי בצפון עזה. אשכנזי נהרג לאחר שכוח טנקים חשב שזיהה חדירת חמושים למתחם שבו שהו הלוחמים, ופתח באש. מצה"ל נמסר כי נסיבות התקרית נבדקות. בכך עלה ל-42 מניין החיילים שנהרגו מתחילת מבצע "צוק איתן".

אתמול (שבת) נהרגו מפצעיהם סרן ליעד לביא, בן 22 משדה ניצן ורנ"ג רמי כחלון, בן 39 מחדרה. לביא, קצין לוחם בחיל הרגלים, מת מפצעיו בבית החולים, לאחר שנפצע ביום חמישי האחרון בפעילות מבצעית בדרום רצועת עזה. טרם נמסר מועד הלווייתו.

כחלון מת מפצעיו בבית החולים, לאחר שנפצע ביום שלישי האחרון בגבול רצועת עזה. הלווייתו תיערך היום ב–17:00 בבית העלמין הצבאי בחדרה.

ביום שישי נקבע מותו של החייל הנעדר, סמ"ר אורון שאול. בהודעת דובר צה"ל נמסר כי שאול, לוחם חטיבת גולני, מת בקרב אך מוגדר כחלל צה"ל שמקום קבורתו אינו נודע. איש צבא מסר כי כיוון שמקום קבורתו אינו נודע לא תתקיים הלוויה, והמשפחה אינה מחויבת לשבת שבעה. לדברי קצין בכיר, קביעת הרב התבססה "על ממצאים, בדיקות רפואיות ונושאים רבניים. זו החלטה ודאית". שאול היה אחד מהחיילים בתקרית שבה נפגע נגמ"ש בשכונת שג'עיה ביום ראשון האחרון. חמאס טען כי הוא מחזיק בשאול והציג דיסקית צבאית שעליה שמו, אך סירב למסור פרטים על מצבו.

סמ"ר אורון שאול

בסוף השבוע נפצעו 56 חיילים, אחד קשה ו-20 בינוני. ביום שישי נפצעו שני חיילים קשה בהיתקלות בח'זעאה, ומצבו של אחד מהם השתפר. באותן השעות פעלו חטיבת הנח"ל וחטיבת שריון במבצע בבית חאנון שבו הופצצו מחסני אמל"ח, עמדות נ"ט וחמ"לי תצפיות. במשך הלילה הטיל חיל האוויר כ-100 פצצות שכל אחת מהן מכילה כטונה חומר נפץ.

בליל שבת דווח כי חמושים ניסו לחטוף חייל ולהכניסו לפיר מנהרה ברצועה, בהיתקלות של כוח מגדוד ההנדסה. טנק של צה"ל ירה פגזים לאזור והחייל הצליח לחלץ את עצמו. בשעות שלאחר מכן נרשמו היתקלויות נוספות של כוחות צה"ל בחמושים, וכוח של יחידת המסתערבים דובדבן חשף מצבור אמצעי לחימה שכלל מטענים. בתקרית אחרת, איתר כוח שריון בתוך בית כמה בורות שיגור. הבית הופצץ על ידי חיל האוויר. בנוסף, כוחות גולני הפציצו בשבת את המנהרה שממנה יצאו החמושים שירו אר־פי־ג'י לעבר נגמש אמ־13, בתקרית שבה נהרגו שבעה לוחמים. מצה"ל נמסר כי המנהרה מוקמה ליד בית.

ביום שישי הותר לפרסום כי מג"ד 12 בגולני נפצע קשה ברצועת עזה, בעקבות קריסת קיר בית באזור שג'עיה. זהו המג"ד השלישי בגולני שנפצע קשה.

על אף הפסקת האש ההומניטארית, בצה"ל המשיכו בסוף השבוע לפוצץ את המנהרות שהתגלו בעזה, ואותרו ארבעה פירי מנהרות נוספים באזור חאן יונס. עד כה אותרו 31 מנהרות, 15 מהן הושמדו.

לצד זאת, בסוף השבוע נמשך לסירוגין הירי מרצועת עזה לעבר ישראל. ביום שישי, לאורך היום ובשעות הערב נורו מטחי רקטות לחלקים נרחבים בארץ. בשבת בשמונה בבוקר נכנסה לתוקף הפסקת אש הומניטארית בת 12 שעות, ורגיעה נרשמה בכל חלקי הארץ.

אתמול, לקראת השעה שמונה בערב, אישר הקבינט המדיני־ביטחוני את הארכת ההפוגה ההומניטארית עד חצות. אולם, זמן קצר לאחר מכן נורה מטח פצצות מרגמה לעבר המועצה האזורית אשכול. איש לא נפגע. בשעות הערב המאוחרות נמשך הירי ביתר שאת, ומטחים נורו לדרום ולשפלה. בשעות הלילה נפצעו שני בני אדם באורח קשה וקל מפגיעת רקטה במועצה האזורית שדות נגב.

סא"ל עידן, מפקד גדוד מחטיבת השריון 7, אמר אתמול ל"הארץ" כי משימתו המרכזית היא "לאפשר חיפוש מנהרות". עיקר הסיכון בפעילות זו היא ירי טילי נ"ט, פצצות מרגמה וירי נוסף. "הם יורים מכל מקום: חצר בית הספר, מסגד ובית מגורים. אני כמפקד עומד בדילמה: מה עושים עם הבית הזה?", הוסיף. "רק כשאני יודע שמהבית הזה ירו עלינו, אז לשם אני יורה". הוא העיד כי הוא ויתר המפקדים "מאוד שקטים עם המצפון ביחס לפעולה האגרסיביות, כי זו מלחמה מול אויב שלא בוחל בשום אמצעים".

רועי פלס, בן 21

סגן רועי פלס, בן 21 מתל אביב, הותיר אחריו זוג הורים ושתי אחיות תאומות, בנות 24. קרובי משפחתו סיפרו אתמול כי דיברו איתו בפעם האחרונה בשבוע שעבר, זמן קצר לפני הדיווח על נפילת 13 החיילים. פלס התקשר אז לבני משפחתו, כדי להודיע שהוא אינו בין ההרוגים.

פלס למד בתיכון עירוני ה' בתל אביב. במארס 2012 התגייס לנח"ל, לאחר שנה במכינה הקדם צבאית מיצר ברמת הגולן. לפני חודש סיים פלס קורס קצינים, וקיבל לידיו פיקוד על צוות לוחמי עורב נחל.

שותפו לחדר במכינה, שקד קרבי, סיפר אתמול: "הוא היה אדם מדהים שתמיד מוכן לעזור ולא מתחמק משום עבודה. היתה בו הרבה תמימות חיובית והוא תמיד היה נכון לעזור לזולת". דודתו של פלס, חבצלת יהל, הוסיפה: "הוא היה ילד יוצא דופן. ערכי ומלא בנתינה".

הלווייתו של פלס תיערך היום (ראשון) ב-19:00 בחלקה הצבאית בבית העלמין בקריית שאול.

יאיר אשכנזי, בן 36

רס"ר יאיר אשכנזי, בן 36 מרחובות, הותיר אחריו אשה ושלושה ילדים. אשכנזי עבד כעורך דין פרטי ובין היתר שימש כעורך דין חיצוני של עיריית מודיעין. עם קבלת ההודעה על מותו, פרסמה רעייתו סטטוס בפייסבוק ובו כתבה: "בעלי היקר! גיבור שלי! אהוב לבי אינו עוד איתנו... נפל מות קדושים! רוצה להתעורר מהחלום". הלווייתו התקיימה ביום שישי בבית העלמין הצבאי ברחובות.

גיא בוילנד, בן 21

סמ"ר גיא בוילנד, בן 21 מקיבוץ גנוסר, הותיר אחריו זוג הורים, אדווה וגלן, אחות בת 23, קים, ואח למחצה מצד אביו. בוילנד שירת בחיל ההנדסה.

דודתו, רותם גופר, אמרה כי "זה כמו רעם ביום בהיר. גיא היה ילד נהדר. הוא היה אמיץ והיה לוחם ואהב את הצבא. אין מלים לתאר את הצער של האובדן. לא רק שלו אלה של כל אלה שנהרגו".

גיא נולד בניו זילנד ועלה לארץ בגיל שנתיים לקיבוץ חוקוק. לאחר כמה שנים עבר עם משפחתו לקיבוץ גינוסר. הוא ניגן על גיטרה והקים להקה. "היה לו שיער ארוך ג'ינג'י עד הצבא, החברים שלו היו כמו האחים שלו", סיפרה הדודה.

סמ"ר גיא בוילנד

הלווייתו של בוילנד תיערך היום ב–17:00 בחלקה הצבאית בבית העלמין בגינוסר.

גיא לוי, בן 21

סמ"ר גיא לוי, בן 21 מכפר ורדים, הותיר אחריו הורים, גליה ורן, ואחות אחת צעירה ממנו, ארין. לוי גדל ולמד בכפר ורדים וסיים תיכון במגמת מוזיקה בתיכון מנור כברי שבקיבוץ כברי. משפחתו סיפרה כי הוא היה מוזיקאי מחונן, שאהב את החיים, שמח בכל הזדמנות ותמיד היה מוקף בחברים רבים. לאחר שחרורו מצה"ל הוא ביקש לשמש כנציג הסוכנות היהודית בתפוצות.

ראובן מלאך, המנצח על תזמורת הנוער בכפר ורדים, שבה ניגן לוי על סקסופון, סיפר: "גיא היה ילד מאוד מוכשר עם שמיעה מוזיקלית מאוד מפותחת. הוא היה חייכן עם חיוב שובבי ושובה לב, שתמיד אפשר היה לסמוך עליו. הוא היה מהמיוחדים ותמיד אזכור אותו".

סמ"ר גיא לוי

הלווייתו של לוי תיערך היום ב–17:00 בחלקה הצבאית בבית העלמין בכפר ורדים.

גל בסון, בן 21

סמ"ר גל בסון, בן 21 מחולון, הותיר אחריו זוג הורים, פנינה ואלי, אחות בת 13 ואח בן 23, חייל מילואים שמשרת באזור עזה. בסון למד במגמת אתלטיקה בתיכון קריית שרת בעיר, וסיים בהצטיינות. לפני הגיוס השתתף במשלחת צעירים ישראלים ופלסטינים לגרמניה, שקידמה דו־שיח ודו־קיום בין העמים. לאחר מכן התגייס לסיירת יהל"ם, היחידה המובחרת של ההנדסה הקרבית.

לאחר סיום לימודיו בתיכון, השתתף בסון בקורס הכנה לצבא "עמית לכושר". פרידה אלול, המחנכת של בסון מבית הספר התיכון, סיפרה כי היה "אהוב על כולם" וזכרה כי עוד בלימודיו ביקש להתגייס לתפקיד משמעותי. חבריו תיארו אותו כ"אליל הבנות" וכאדם חברותי ומצחיק.

הלווייתו של בסון תיערך היום ב–17:00 בבית העלמין בחולון.

עמית יאורי, בן 20

סמ"ר עמית יאורי, בן 20 מירושלים, הותיר אחריו זוג הורים, אחות ואח. יאורי היה בוגר הגימנסיה העברית בירושלים, ושירת בגדוד 603 של הנדסה קרבית. אביו, שחר, אמר: "הוא היה ראשון בהכול, הוא מובחר. הוא היה ספורטאי מצטיין, השקיע בצבא ורצה להיות הכי טוב, הוא לא פחד משום דבר. כל המפקדים שלו תמיד העריכו אותו ונתנו לו את תפקידים הכי חשובים. המ"פ שלו אמר שבכל השבוע שעבר הוא הסתער ראשון, גם בפעולה שבה הוא נהרג".

לפני שנכנס לעזה, ביקרו את יאורי בצאלים בני משפחתו. היתה זו הפגישה האחרונה שלהם. "הוא התקשר לומר שהוציאו אותם להתרעננות ואמר שהכל כרגיל, שעובדים קשה אבל שהכל בסדר ויהיה בסדר", סיפר האב. "בדיעבד התברר לנו שהם היו בתופת, החברים שלו אמרו שזה היה סיוט".

הלווייתו של יאורי תיערך היום ב–15:00 בבית העלמין הצבאי בהר הרצל.

אברהם גרינצויג, בן 21

סמ"ר אברהם (אבי) גרינצויג, בן 21 מפתח תקוה, הותיר אחריו זוג הורים, גדעון וחדווה ואחות תאומה, ענבל. גרינצויג, לוחם בגדוד 931 של חטיבת הנח"ל, עמד להשתחרר מצה"ל בעוד פחות מארבעה חודשים. הוא היה מוזיקאי מחונן, שהמשיך לנגן בגיטרה גם בחופשותיו מהצבא. בשיחה שהתנהלה כשלושה חודשים אחרי גיוסו, בעודו בטירונות, סיפר: "באתי לנח"ל כי שמעתי שהאנשים כאן טובים. אבא לא אהב את הרעיון. הוא אמר לי: הייתי בשתי מלחמות. תחשוב טוב טוב עם עצמך, אבל אם אתה הולך אני איתך עד הסוף. אמא פולנייה אמיתית. היא לא אוהבת את זה".

מפקדו בטירונות, מארק גולדמן, אמר אמש: "אבי היה פשוט ילד טוב ירושלים אבל בעצם היה בוגר מכפי שנותיו. הוא היה הפינה השקטה של הכיתה שלנו בטירונות. בחור בוגר עם ראש גדול, שלא עשה עניין גדול מדי מהשירות כלוחם, אבל הבין שהתפקיד שלו הוא סיפור של אחריות והתנהג בהתאם. היתה לו רגישות אנושית גדולה. הוא היה בחור עדין, אבל ממש לא חלבי, שתמיד ידע להסתדר עם כולם".

הלווייתו של גרינצויג תיערך היום ב–18:00 בבית העלמין הצבאי בפתח תקוה.

גילי כהן, שירלי סיידלר, עמוס הראל, ניר חסון, עידו אפרתי ועופר אדרת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ