עדכונים שוטפים

קצין בכיר: המצב כרגע מוגדר כהפוגה ללא מגבלות

צה"ל חדל לתקוף מטרות ברצועה מאז אמש ■ אובמה לחץ על נתניהו להסכים להפסקת אש מיידית וללא תנאים ■ מועצת הביטחון של האו"ם קראה להמשיך את הפסקת האש גם לאחר עיד אל-פיטר ■ 15 פלסטינים נהרגו מאש צה"ל ברצועה

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ"

היום הוא היום ה-20 למבצע "צוק איתן" בשטח הרצועה. הבוקר הותר לפרסום כי מת מפצעיו חייל מילואים שנפגע באורח קשה אמש מפצמ"ר בעוטף עזה. אתמול הותר לפרסום כי שני חיילים מתו מפצעיהם, וכי שלושה חיילים נהרגו לפנות בוקר ברצועה. שלשום נהרגו עוד שני חיילים בקרבות. שלושה אזרחים ו-43 חיילי וקציני צה"ל נהרגו מתחילת הלחימה.

15 פלסטינים נהרגו היום בעימותים עם כוחות הביטחון ברצועת עזה. על פי דיווחי משרד הבריאות הפלסטיני, מניין ההרוגים ברצועה מאז תחילת המבצע עלה ליותר מ-1,000 ומניין הפצועים ליותר מ-6,200. 

מבצע "צוק איתן" - סיקור נרחב: מה לעשות בזמן אזעקה | גילי כהן ■ שבוע ברצועת עזה – סיכום במספרים  ■ דיווח מיוחד עם הכוחות בבית חאנון | עמוס הראל ■ ג'ון קרי, בישג גדא סדרתי | חמי שלו ■ העב"ם מאמריקה שחיבל במו"מ | ברק רביד ■ לצד "רצועת הביטחון" נוצר פתח לסיום האלימות | עמוס הראל ■ ההפגנות מול הריק הפוליטי בגדה | עמירה הס

07:24: מועצת הביטחון של האו"ם קראה לישראל, לחמאס ולפלגים הפלסטיניים להמשיך את הפסקת האש ההומניטארית ברצועה מידית וללא תנאים. בכך אימצה המועצה את עמדתו של נשיא ארה"ב אובמה להמשיך את הפסקת האש.  כל 15 המדינות החברות במועצה הסכימו כי "על חמאס וישראל לקבל וליישם באופן מלא את הפסקת האש ההומניטארית במהלך עיד אל-פיטר וגם אחריו".

06:42: צה"ל חדל מאז אמש מלתקוף מטרות ברצועת עזה. לדברי קצין בכיר, "המצב כרגע מוגדר כהפוגה ללא מגבלות. המאמץ העיקרי הוא המנהרות. אנחנו צריכים עוד כמה ימים (כדי לטפל במנהרות) ועוסקים גם באפשרויות השונות, גם מבחינה אופרטיבית, במידה ונצטרך להתקדם ולהילחם באזורים אחרים" (גילי כהן).

05:35: חברות מועצת הביטחון של האו"ם ידונו הבוקר ב-7:00 בהצעה נשיאותית הקוראת להפסקת אש הומניטארית מיידית ברצועת עזה ללא תנאים. ההצעה שהעלתה ירדן אינה מתייחסת מפורשות לישראל או לחמאס, אלא מביעה דאגה מהידרדרות המצב ברצועה ומהפגיעה באזרחים. מעבר להפוגה ההומניטארית קוראת ההצהרה לשני הצדדים לפעול להשגת הפסקת אש עמידה על בסיס היוזמה המצרית. בישיבת המועצה ידונו בהצהרה 15 החברות ויתבקשו לאשרה פה אחד. 

23:33: שלוש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול. לא דווח על נפגעים או נזק (שירלי סיידלר).

23:27: פקיד אמריקאי בכיר השיב בשיחת ועידה עם כתבים ישראלים לביקורת שנשמעה בימים האחרונים מצד בכירים בממשלת ישראל על טיוטת מתווה הפסקת האש אותה העביר שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי לישראל ביום שישי האחרון, ושנדחתה על ידי שרי הקבינט.

"חלק מהדיווחים שהופיעו בתקשורת הישראלית כללו טענות מתלהמות שהציגו בצורה מעוותת את עבודתו של קרי ואת המוטיבציה", אמר הבכיר האמריקאי. "הביקורת כלפי קרי היתה פוגענית בצורה קיצונית, במיוחד הטענות כאילו הוא בגד בבת הברית הקרובה ביותר של ארה"ב באזור - ישראל" (ברק רביד).

23:19: אזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול.

23:05: נשיא ארה"ב ברק אובמה התקשר הערב לראש הממשלה בנימין נתניהו בפעם השלישית מאז תחילת הלחימה בעזה. אובמה הדגיש בפני נתניהו כי יש צורך אסטרטגי למסד באופן מיידי הפסקת אש הומניטארית שתביא לסיום פעולות האיבה עכשיו ותוביל להפסקת אש קבועה ויציבה על בסיס ההבנות מנובמבר 2012 בסיום מבצע "עמוד ענן". 

אובמה אמר לנתניהו כי ארה"ב תומכת ביוזמה המצרית להפסקת אש וכן במאמצים הבינלאומיים והאזוריים להביא לסיום פעולות האיבה. הנשיא האמריקאי הדגיש כי על הרשות הפלסטינית להיות חלק מהפתרון למשבר ברצועת עזה וכן כי כל פתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני צריך לכלול את פירוק ארגוני הטרור מנשקם ואת פירוז רצועת עזה.

"יש חשיבות להבטיח את ביטחון ישראל, את ההגנה על אזרחים ואת הטיפול במשבר ההומניטארי בעזה", אמר אובמה לנתניהו. "לכן יש לגבש הפסקת אש ברת קיימא שתאפשר לפלסטינים בעזה לחיות חיים נורמליים ולטפל בפיתוח כלכלי ארוך טווח של הרצועה תוך חיזוק הרשות הפלסטינית.

אובמה גינה את ירי הרקטות על ידי חמאס והביע תמיכה בזכותה של ישראל להגן על עצמה. הוא הבהיר כי ארה"ב מודאגת יותר ויותר מהעלייה במספר האזרחים הפלסטינים שנהרגו ברצועת עזה ומהידרדרות המצב ההומניטארי וכן מהקורבנות הישראלים בלחימה (ברק רביד). לידיעה המלאה 

22:56: כ-2,000 בני אדם השתתפו בהפגנת תמיכה בישראל שהתקיימה היום במרסיי שבצרפת. מדובר בהפגנה הראשונה מסוגה המתקיימת במדינה מאז תחילת המבצע בעזה. המפגינים, שהניפו דגלי צרפת וישראל, הופרדו מכמה עשרות מפגינים פרו-פלסטינים. "אנחנו כאן כדי להביע את הזדהותנו עם ישראל, שהותקפה ויש לה זכות להגן על עצמה", אמר ויליאם לאבי, ראש הגוף המאגד את הארגונים היהודיים במרסיי.

22:36: משרד הבריאות הפלסטיני מסר כי 15 פלסטינים נהרגו היום מאש צה"ל ונפצעו 53. בכך עלה מניין ההרוגים ברצועה מאז תחילת המבצע ל-1,034 ומספר הפצועים ל-6,233 (עמירה הס וג'קי חורי).

22:11: צה"ל הנחה את המפקדים בשטח היא ירי יבוצע רק כאשר תיפתח אש לעבר הכוחות, או בעת ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר שטח ישראל. גורמים ביטחוניים אמרו היום כי הפסקת האש בין הצדדים מתנהלת כ"סאגה", אך הפעילות כעת ברצועת עזה מתנהלת כך שאם חמאס נוצר את נשקו, גם צה"ל פועל כך, ואם לא - הצבא ישיב באש. עם זאת, בצה"ל לא מפסיקים את הפעילות כנגד המנהרות שנחשפו, וממשיכים לפוצץ אותן (גילי כהן).

21:52: טורקיה העבירה היום סיוע הומניטרי דרך ישראל המיועד לרצועת עזה. הציוד הגיעה בטיסת מטען של חברת התעופה "טורקיש איירליינס" שנחתה אחר הצהריים בנמל התעופה בן גוריון. מדובר בתרופות אשר הועברו לאחד ממסופי המטענים בנמל לקראת העברתו לרצועת עזה.

טורקיש איירליינס מקיימת שלוש טיסות מטען ייעודיות בשבוע מאיסטנבול לנתב"ג וממנה. זאת בנוסף למטענים שהיא מעבירה בבטן מטוסי הנוסעים שלה (זוהר בלומנקרנץ).

21:24: עוד שתי פצצות מרגמה התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול. אין נפגעים ולא נגרם נזק.

בצה"ל אומרים כי ביממה האחרונה נוטרלו שבע מנהרות ושתיים נוספות הושמדו. בנוסף, שלושה פעילי טרור נהרגו בתקיפת כלי טיס של חיל האוויר על מתחם שיגור רקטות. כמו כן אותרו כלי נשק ופירי מנהרות נוספים. בסך הכל, לדברי הצבא, מתחילת הפעולה הקרקעית הותקפו 2,930 מטרות טרור ונהרגו למעלה מ-300 מחבלים (שירלי סיידלר).

21:12: מערכת כיפת ברזל יירטה שתי רקטות שנורו לעבר נתיבות ולמועצה האזורית בני שמעון. קודם לכן נשמעה אזעקה  בנתיבות ובמועצות האזוריות בני שמעון ושדות נגב (שירלי סיידלר).

20:54: רקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית שער הנגב. לא דווח על נפגעים או נזק (שירלי סיידלר).

20:09: רקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית שדות נגב. באשכול, נחתו מחצות 16 רקטות ופצצות מרגמה. שלושה בתים ניזוקו מהירי, אחד מהם ספג פגיעה ישירה ונזק רב. מתחילת המבצע נחתו באשכול מעל 520 רקטות ופצצות מרגמה, רובן בשטחים פתוחים.

בצה"ל אומרים כי בשעות האחרונות תקף הצבא באמצעות כלי טיס של חיל האוויר מעל 20 מטרות, בעיקרן תשתיות טרור, מנהרת טרור, ומשגרים מוטמנים. כמו כן, במהלך היום השמידו כוחות צה"ל מנהרה בדרום רצועת עזה ומנהרה נוספת בצפון הרצועה הושמדה כמעט במלואה (שירלי סיידלר וגילי כהן).

20:05: אזעקה נוספת במועצה האזורית חוף אשקלון.

19:59: משפחתו של החייל אורון שאול, שמקום קבורתו לא נודע, החליטה בתום התייעצות עם הרב הראשי של צה"ל וגורמים נוספים, לשבת שבעה על בנם (אלי אשכנזי). לידיעה המלאה

19:49: אזעקה במועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב.

19:32: אזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול.

19:30: צבי בראל סבור כי בישראל נשענים על שתי הנחות: חמאס יתרכך בעקבות ההרס הכבד בעזה, וכי האזרחים המבועתים ברצועה ילחצו על הארגון להסכים להפסקת אש. לדבריו, שתיהן שגויות.

"הציבור בעזה לא מרד נגד חמאס במשך שמונה שנות שלטונו, גם כאשר מספר הרוגיו היה גבוה מזה שגבה עד כה מבצע "צוק איתן", וגם כאשר הסגר היה בעיצומו עוד לפני שמנהרות ההברחה מיתנו את הקשיים הכלכליים. הציבור הזה למד להסתדר גם בתנאים הקשים ולקיים שגרת לימודים ומסחר. יתר על כן, אם הטענה היא שחמאס משתמש באזרחים כמגן אנושי, ואלה אינם יכולים למרוד נגד השימוש הזה, על פי אותו הגיון אין עילה לצפות לכך שהציבור בעזה יצליח להתקומם דווקא תחת תנאי המלחמה". לפרשנות המלאה

18:47: זוהתה נפילה במרכז יישוב במועצה האזורית אשכול, נזק נגרם לכבל חשמל. קודם לכן נשמעו אזעקות בסביבה.

צה"ל שב לתקוף הערב יעדים שונים ברצועה, לאחר שנצר את האש לזמן קצר בשעות הצהריים (שירלי סיידלר וגילי כהן).

18:11: אזעקה נשמעה במועצה האזורית חוף אשקלון.

17:53: אדם נפצע באורח קל מרסיסי יירוט הרקטה מעל באר שבע. הוא פונה לבית החולים סורוקה. במועצה האזורית אשכול, שתי רקטות התפוצצו בשטחים חקלאיים במועצה האזורית אשכול. נזק נגרם למטעים ולחממות. רקטה שלישית התפוצצה בשטח פתוח (שירלי סיידלר).

17:28: החלה ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני במהלכה ידונו השרים בהתקדמות הלחימה בעזה (ברק רביד).

17:24: מערכת כיפת ברזל יירטה רקטה אחת מעל באר שבע, שלוש רקטות נוספות נחתו בשטחים פתוחים באזור. בנוסף התפוצצה רקטה בשטח פתוח במועצה האזורית מרחבים. לא דווח על נפגעים או נזק. קודם לכן נשמעו אזעקות בבאר שבע, רהט והסביבה וכן במועצות האזוריות בני שמעון, לכיש, מרחבים ואשכול (שירלי סיידלר).

16:55: מערכת כיפת ברזל יירטה ארבע רקטות מעל קרית גת, רקטה חמישית התפוצצה בשטח פתוח באזור. לא דווח על נפגעים או נזק (גילי כהן ושירלי סיידלר).

16:43: אזעקות נשמעו בקרית גת ובמועצות האזוריות לכיש, שפיר, יואב וחוף אשקלון.

16:24: אשה בת 45 נפצעה בינוני מרסיסים בפגיעת פצצת מרגמה בבית במועצה האזורית שער הנגב. היא פונתה לקבלת טיפול בבית החולים סורוקה בבאר שבע. מבדיקת המקרה עולה כי האשה לא שמעה את האזעקה שקדמה לפגיעה ולכן לא נכנסה לממ"ד. שתי פצצות נוספות התפוצצו בשטח פתוח במועצה האזורית שער הנגב, קודם לכן נשמעה אזעקה באזור (שירלי סיידלר).

16:02: גורם מדיני רשמי אומר כי ישראל לא קיבלה את בקשת האו"ם לחמאס להאריך את ההפוגה ההומניטארית בלחימה בעזה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בראיון לסי-אן-אן כי "חמאס הציע הפסקת אש שתתחיל בשתיים בצהריים והמשיך לירות עלינו אחריה" (ברק רביד).

16:01: אזעקה נשמעה במועצה האזורית שער הנגב ושדות נגב.

15:47: ראש הממשלה בנימין נתניהו דחה במהלך ראיונות שהעניק לתוכניות הבוקר של ערוצי הטלוויזיה בארה"ב את מתווה הפסקת האש שהציג שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי. "ההצעה המצרית היא היחידה שעל הפרק", אמר נתניהו.

ראש הממשלה הדגיש כי צריך לקשור בין סיוע כלכלי לתושבי עזה לבין פירוז הרצועה מרקטות ונשק כבד. "הכסף שהקהילה הבינלאומית נתנה עבור בניית גני ילדים לתושבי עזה, שימש לכריית מנהרות לפיצוץ גני ילדים ישראלים", הוסיף (ברק רביד).

14:56: שתי רקטות התפוצצו בשטח פתוח במועצה האזורית שדות נגב; לא נגרם נזק (שירלי סיידלר).

14:44: סוכנות הידיעות אי-אף-פי מדווחת כי צבא מצרים הרס 13 מנהרות המחברות בין עזה לסיני.

14:18: שלוש פצצות מרגמה התפוצצו בשטוחים פתוחים במועצה האזורית אשכול; לא נגרם נזק לרכוש (שירלי סיידלר).

14:12: שליח האום רוברט סרי אמר ל"הארץ" כי הוא קורא לממשלת ישראל לקבל את היוזמה להפוגה הומניטרית בלחימה בעזה עד השעה 14:00 מחר, שחמאס כבר נענה לה.

סרי אמר "אני קורא לממשלת ישראל להתחייב מחדש להפוגה שאותה הסכים אתמול הקבינט הישראלי להאריך. חמאס נענה כעת להצעתנו להפוגה הומניטרית ללא תנאים. שוחחתי עם מתאם הפעולות בשטחים, אלוף יואב מרדכי, ועדכנתי אותו בדברים. אני מבקש מממשלת ישראל לגלות איפוק ולהסכים להארכת ההפוגה ההומניטרית. זה דבר חשוב לאור החג המוסלמי הערב (עיד אל פיטר, המציין  את סיומו של חודש הרמדאן). ברצוני להדגיש כי פסק זמן בלחימה לצרכים הומניטריים אינו תחליף להפסקת אש יציבה וארוכת טווח, שתטפל בנושאים שחשובים לשני הצדדים. אני מקווה כי הצדדים ינצלו את פסק הזמן כדי להתחיל במשא ומתן. לא נוכל להמשיך עוד הרבה זמן בהארכת הפוגות הומניטריות" (ברק רביד)

13:56: דובר חמאס סאמי אבו זוהרי אמר כי הבקשה להפוגה הגיעה מהאו"ם, והארגון נענה לה. "נענינו לפניית האו"ם ולמאמציו בעיקר בשל המצב הקשה של העם הפלסטיני והעובדה שאנו ערב חג", אמר אבו זוהרי. "כל הפלגים הפלסטינים מסכימים לרגיעה. של 24 שעות עם האפשרות להארכה" (ג'קי חורי).

13:27: פקיד ישראלי בכיר: שליח האו"ם רוברט סרי פנה לישראל והעביר בקשה מחמאס להארכת ההפוגה ההומניטרית לרגל עיד אל-פיטר שחל הערב. ישראל עדיין לא העבירה תשובה והחלטה בנושא תתקבל בישיבת הקבינט הערב. על פי דיווח בסוכנות הידיעות רויטרס, דובר חמאס סאמי אבו זוהרי אמר כי הארגון ושאר הפלגים הסכימו להפוגת אש הומניטארית בת 24 שעות, החל מהשעה 14:00 (ברק רביד).

13:11: ארונו של קיטאנגל נרקורן, העובד הזר שנהרג לפני חמישה ימים מפגיעת פצמ"ר בחממה בחוף אשקלון, הוטס הבוקר למשפחתו בתאילנד (שירלי סיידלר). 

13:00: הפלסטינים מדווחים על שמונה הרוגים ו-30 פצועים מהבוקר. שניים מההרוגים נפגעו בהתנקשות לאחר שנסעו על אופנוע בחאן יונס (ג'קי חורי).

12:51: שלוש נפילות של פצצות מרגמה אותרו בשטחים פתוחים במועצה האזורית חוף אשקלון; לא דווח על נפגעים (שירלי סיידלר).

12:44: שר הכלכלה ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט בעמוד הפייסבוק שלו: "חמאס מוכה קשות, אך לא חוסל; אפשר לסיים עם חזית הדרום העזתית אחת ולתמיד".

12:14: הותר לפרסום כי ביום שישי האחרון, בפעולה משולבת של צה"ל ושב"כ בעזה בוצע ירי לעבר רכב בו נסע אסמעיל מוחמד סעדי עקלוק, תושב עזה בן 25 - שנהרג בתקיפה. לפי השב"כ, עקלוק היה פעיל בולט בזרוע הצבאית של חמאס.

"עקלוק פעל מזה מספר שנים במסגרת מערכי הייצור, המחקר והפיתוח של הארגון וככזה תרם לפיתוח אמל"ח מתקדם ותרם רבות לפרוייקט פיתוח כלי הטיס הבלתי מאויישים של חמאס, מהסוג שניסתה הזרוע הצבאית להטיס בימים האחרונים לעומק ישראל, וכן במחקר רקטי של החמאס", נכתב בהודעת השב"כ. "סיכול זה מהווה פגיעה בהמשך התחמשות הזרוע הצבאית באמל"ח מתקדם בדגש על התקדמות פרוייקט הכטב"מ הנחשב פרוייקט דגל אשר מוקצים לו משאבים רבים" (גילי כהן).

11:45: צה"ל הודיע כי ארבע מטרות הופצצו על ידי חיל האוויר מאז קרסה הפסקת האש, מוקדם יותר היום (גילי כהן).

11:43: צה"ל פירסם את מסקנות תחקיר הירי לעבר בית ספר של אונר"א ביום חמישי, בו נהרגו 15 בני אדם. לדברי הצבא, אכן בוצע ירי מרגמות לעבר חמושים שירו טיל נ"ט באזור, אולם חצר בית הספר הייתה ריקה מאדם בעת הירי. לאחר המקרה טענו בצה"ל כי גם חמאס ירה לעבר האזור באותו זמן (גילי כהן).

11:41: סוכל פיגוע סמוך ליישוב ביתר עילית. המשטרה הודיעה כי שוטרי מג"ב עצרו רכב שהגיע למחסום ביתר (חוסאן), ומצאו בתוכו מטען חבלה. לפי דיווחים נוספים היו ברכב גם בלוני גז. על פי הדיווח המשטרתי הנהג חבש פאה על ראשו "והתנהג בצורה מחשידה". הוא נעצר והועבר לחקירת שירותי הביטחון (חיים לוינסון, גילי כהן ויניב קובוביץ). לידיעה המלאה

11:12: הפלסטינים מדווחים על שלושה הרוגים וכמה פצועים בשעה האחרונה בהפצצות צה"ל מהאוויר במרכז ובדרום הרצועה. (ג'קי חורי).

11:10: מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, צוטט בסוכנות הידיעות "מען" כאשר הוא קורא לתושבי הרצועה המתגוררים בסמוך לגדר המערכת לחזור למקומות המחסה בהם שהו לפני שנכנסה ההפוגה ההומניטרית לתוקף. "נחזור למצב התקיפות בו היינו לפני יממה", אמר. בדבריו התייחס מרדכי במיוחד לתושבי האזורים חאן יונס, חוזעאה, בית חאנון, שג'עיה ובית להיה. 

10:45: סגן הרמטכ"ל, האלוף גדי אייזנקוט, הגיע היום לוועדת החוץ והביטחון של הכנסת כדי לתדרך את חבריה בנוגע למבצע "צוק איתן". יו"ר הוועדה, ח"כ זאב אלקין (ליכוד), מתח ביקורת על העובדה שאייזנקוט הוא נציג צה"ל הראשון מאז תחילת המבצע שמגיע לעדכן את הח"כים.

"גם בעת הלחימה הפיקוח הפרלמנטרי הוא חובה, וזו אחת מאבני היסוד של הדמוקרטיה", אמר אלקין. "כך היה גם במלחמת לבנון השניה, בעופרת יצוקה ובעמוד ענן - הרמטכ"ל וסגנו הופיעו מספר פעמים מול הוועדה ובוועדות המשנה, למרות שהלחימה היתה לא פחות אינטנסיבית".

היו"ר הוסיף: "נמשיך להתעקש שחברי הוועדה, בכלים שעומדים לרשותם, יקבלו את היכולת להתעדכן, להביע את דעתם, להשפיע ולמלא את חובתם הדמוקרטית. זו הדרך היחידה של הציבור הישראלי להביע את עמדתו, מכיוון שרוב הנושאים חסויים ואי אפשר לנהל עליהם דיון פתוח בתקשורת. אנחנו מלאי הערכה למה שצה"ל עושה, וברור לי שאתם לא נחים לרגע. אבל הפיקוח הפרלמנטרי הוא חלק מכללי המשחק, ולכן אנחנו נעשה הכל כדי להקל עליכם, אך נרצה לראות אתכם יותר" (יהונתן ליס).

10:25: שתי פצצות מרגמה התפוצצו בתוך יישוב במועצה האזורית אשכול, נזק נגרם לבית ולמבנה; אין נפגעים (שירלי סיידלר)

10:00: דובר צה"ל מוסר כי לאור הירי החוזר ונשנה מצד חמאס במהלך הפוגת הלחימה ההומניטארית, הוחלט לחדש את התקיפות האוויר, מהים ומהיבשה "בעוצמה ומתוך חופש פעולה מלא". ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה יעלון הודיעו כי הנחו את צה"ל "לחזור ולפעול במלוא העוצמה אחרי שחמאס הפר את ההפוגה ההומניטארית". עוד נכתב בהודעה המשותפת כי "חמאס הוא האחראי לכל פגיעה שתהיה בתושבים כתוצאה מהפרה זאת" (גילי כהן). 

09:53: סוכנות הידיעות הטורקית "אנטוליה" מדווחת כי מאות מפגינים צעדו אתמול (שבת) למשרדי המועצה לזכויות אדם של האו"ם בז'נבה. הם מחו על מבצע "צוק איתן" ונגד גישת האו"ם, שלדבריהם מתייחס בסלחנות יתר לישראל. חלק מהמפגינים החזיקו ארונות קבורה מכוסים בדגלי פלסטין, ואחרים נשאו שלטים שעליהם צויינו שמות וגילאים של הרוגים פלסטינים ברצועה. 

הסוכנות גם ציטטה את דבריו של דובר משרד הבריאות הפלסטיני, ד"ר אשרף אל-קודרה, שהודיע הבוקר כי פלסטיני נהרג הלילה מאש כוחות צה"ל בסמוך לדיר אל-בלאח שבמרכז הרצועה. לפי הדיווח, זהו ההרוג הפלסטיני הראשון מירי צה"ל מאז נכנסה ההפוגה ההומניטארית לתוקף אתמול בבוקר. 

09:40: 142 פצועים עדיין מאושפזים בבתי החולים שיבא, בילינסון, סורוקה הדסה וברזילי. מתוכם לפחות 4 במצב קשה ואחד במצב קשה מאוד (עידו אפרתי).

09:30: צוותי מד"א בגזרת פתח תקווה מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבית החולים בילינסון שני נפגעים, בהם פצוע קל ורוכב אופנוע שנפל ונחבל במהלך האזעקה (יניב קובוביץ).

09:25: בחמאס מזהירים הבוקר ממצב בו ההפוגות ההומניטריות הזמניות יהפכו לקבועות. לדברי גורמים בחמאס "הקהילה הבינלאומית צריכה להיענות לדרישות ההתנגדות ובראשם הסרת המצור על רצועת עזה" (ג'קי חורי).

09:22: הקבינט המדיני-ביטחוני ייתכנס היום בשעה 17:00 כדי לדון בהמשך המבצע (ברק רביד).

08:52: נפילה אותרה בשטח פתוח באזור פתח תקווה; לא דווח על נזק או נפגעים. במועצה האזורית חוף אשקלון פרצה שריפה כתוצאה מנפילת רקטה; צוותי כיבוי הגיעו למקום (יניב קובוביץ ושירלי סיידלר).

08:27: אזעקות נשמעו בפתח תקווה, הוד השרון וביישובים נוספים בשרון ובשפלה (עמוס הראל).

08:22: שלוש נפילות אותרו לפני כשעה ביישוב במועצה האזורית אשכול; נזק רב נגרם לרכבים. כיפת ברזל יירטה רקטה שנורתה לעבר אשדוד; שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים באשקלון (שירלי סיידלר).

08:13: אזעקות נשמעו באשדוד, אשקלון ובמועצות האזוריות חוף אשקלון, באר טוביה ובמועצה האזורית יואב.

07:04 הותר לפרסום: חייל צה"ל רס"ל (מיל') ברק רפאל דגורקר נהרג אמש בגבול רצועת עזה. דגורקר, חייל מילואים מיחידת הנדסה בחטיבת חי"ר, נהרג אתמול מפצצת מרגמה שנורתה לעבר אחד היישובים בעוטף עזה. הוא הועבר לבית החולים לאחר שנפצע קשה, ולאחר מכן נקבע מותו (גילי כהן). לידיעה המלאה

06:49: משמונה בערב היו 21 שיגורי רקטות, מהם שלושה יורטו. מחצות היו שלוש נפילות בישראל כולן בשטחים פתוחים. מוקדם יותר נשמעה אזעקה במועצה האזורית אשכול. צה"ל לא תקף בתגובה. קצין בכיר: "אנחנו מנהלים את זה כמו מבצע צבאי וכל הדברים נשקלים. כשנצטרך לתקוף, זו לא בעיה, כרגע אנחנו ממשיכים את הפעילות העיקרית אל מול המנהרות בתוך חלון הזמנים ההומניטריים" (גילי כהן).

05:05: אזעקה נשמעה במועצות האזוריות שער הנגב וחוף אשקלון.

01:13: דובר חמאס סאמי אבו זוהרי אמר "כי כל רגיעה שלא מבטיחה נסיגה של צה"ל ופינוי פצועים לא תהיה מקובלת על חמאס" (ג'קי חורי).

23:57: גורמים מדיניים אומרים כי לבקשת האו"ם, הקבינט אישר את הארכת ההפוגה ההומניטרית עד יום ראשון בחצות. צה"ל יפעל מול הפרה של ההפוגה, ולאורך ההפוגה ההומניטרית תימשך פעולת צה"ל לניטרול מנהרות הטרור. השרים נפתלי בנט, יצחק אהרונוביץ' ואביגדור ליברמן הצביעו נגד הארכת ההפוגה ההומניטרית. הקבינט יתכנס מחר לדון בהמשך המבצע (ברק רביד).

הנחיות התגוננות לאוכלוסייה של פיקוד העורף

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ