החייל אורון שאול הוגדר כ"חלל שמקום קבורתו לא נודע"

בית דין רבני מיוחד שהוקם בעניין זה, בראשות הרב הצבאי הראשי תא"ל רפי פרץ, קבע את מותו של שאול, שהוגדר תחילה כנעדר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

צה"ל קבע כי סמל-ראשון אורון שאול, לוחם בחטיבת גולני, מת בקרב אך מוגדר כחלל צה"ל שמקום קבורתו אינו נודע. בית דין רבני מיוחד שהוקם בעניין זה, בראשות הרב הצבאי הראשי, תא"ל רפי פרץ, קבע היום (שישי) את מותו של שאול.

לפי הודעת דובר צה"ל, "בטרם התקבלה ההחלטה נשקלו השיקולים ההלכתיים, הרפואיים ושיקולים רלוונטים נוספים". משפחתו של שאול קיבלו את ההודעה על ידי ראש אגף כוח האדם, האלופה אורנה ברביבאי, הרב הצבאי הראשי, תא"ל רפי פרץ, ומפקד עוצבת הבשן, תא"ל אופק בוכריס. מבחינה הלכתית מוגדר סמ"ר אורון שאול כחלל צה"ל שמקום קבורתו אינו נודע. לכן, מסר גורם צבאי, לא תתקיים הלוויה, והמשפחה אינה מחויבת לשבת שבעה.

סמל שאול היה אחד מהחיילים שנפגעו בתקרית שבה פוצץ נגמ"ש של החטיבה בשכונת שג'עיה בעזה. מאז התקרית, ניסו בצבא להביא לזיהויים של כל שבעת לוחמי גולני שהיו בנגמ"ש שספג פגיעה ישירה של אר.פי.ג'י. רק לאחר מספר ימים הצליחו לזהות את ששת הלוחמים, ולהגדירם כחללים, אך סמל אורון שאול הוגדר כנעדר. חמאס טען כבר ביום ראשון כי הוא מחזיק בשאול והציג דיסקית צבאית ועליה שמו, אך סירב למסור פרטים על מצבו והודיע כי המידע יהיה נושא למשא ומתן בהמשך. 

סמ"ר אורון שאול

המפקדים שהיו בנגמ"ש - מפקד המחלקה ומפקד הכיתה - שנפצעו אף הם בתקרית, עברו מספר תחקורים בניסיון להבין את שארע טרם פגיעת האר.פי.ג'י. תשובותיהם של השניים היו מבולבלות, ככל הנראה בגלל השפעת הפגיעה הקשה בנגמ"ש. לכן, למערכת הביטחון לא היה מידע מדויק לגבי היכן שהה שאול בעת הפגיעה. לדברי גורמים שראו את הנגמ"ש לאחר הפגיעה, מדובר בנזק כבד מאוד שנגרם מפגיעת האר.פי.ג'י, ולכן הערכת גורמי ביטחון היתה שאם אכן אורון היה בתוך הנגמ"ש, הוא ככל הנראה נהרג.

מהתחקיר הראשוני של התקרית התברר כי תקלה טכנית אירעה בנגמ"ש של מחלקת הסיור מהפלוגה המסייעת באחד מגדודי החטיבה, בעת שנסע בשג'עיה. הנגמ"ש נעצר והיה צורך לחלצו. מפקד המחלקה שפיקד על הכוח ומפקד כיתה ירדו מהנגמ"ש, כדי לחבר כבל בינו לבין נגמ"ש נוסף שיחלצו מהמקום. מלבדם, גם חיילים נוספים ירדו מהנגמ"ש, אולם נראה שמפקד המחלקה, שחשש לביטחונם, הורה להם לחזור. כעת נבדקת האפשרות ששאול היה אחד החיילים, וייתכן שלא עלה בחזרה לנגמ"ש.

כשהגיע נגמ"ש נוסף מדגם נמ"ר למשימת החילוץ, נורתה רקטת האר-פי-ג'י לעבר הנגמ"ש, וגרמה לפיצוץ גדול. נראה כי פגיעת הרקטה הובילה לפיצוצי תחמושת שהיתה בתוך הנגמ"ש. קצינים בכירים הסבירו כי כתוצאה מהפיצוץ "הנגמ"ש הפך לכדור אש גדול". השריפה הקשתה על זיהוי הגופות.

לפי נתוני צה"ל, ישנם 173 חיילי צה"ל שמקום קבורתם אינו נודע. חלל כזה הוא מי שבידי מערכת הביטחון יש עדויות מהימנות כי נהרג בקרב, אך לא ברור כיצד ואיפה הוטמנה גופתו. הסמכות להכרזה על חלל צה"ל ככזה היא בידי הרב הצבאי הראשי, ומסתמכת רק על סמך הוכחות חותכות בעניין, במקרה זה ממצאים שאותרו בנגמ"ש בו נסעו חיילי גדוד 13 מחטיבת גולני. בימים האחרונים נשלחו ממצאים נוספים שאותרו בנגמ"ש לבדיקות נוספות, כדי לקבוע החלטה זו. 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ