כתב אישום נגד רופאים שסירבו להשתתף במבצע צוק איתן

השניים, בדואים שמשרתים ביחידות שדה בפיקוד דרום, עזבו את יחידותיהם ביום תחילת המבצע. מיוחסת להם עבירת השתמטות מפעילות קרבית

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

כתב אישום הוגש נגד רופאים שסירבו לקחת חלק במבצע "צוק איתן": מואשמים בהשתמטות מפעילות קרבית.

ביום חמישי האחרון הוגש כתב אישום נגד שני הרופאים, בדואים המשרתים ביחידות שדה של פיקוד הדרום, בעבירה של "השתמטות מפעילות קרבית", לצד עבירה של התנהגות בלתי הולמת. לפי הפרקליטות הצבאית, כתב האישום נגד השניים הוגש לאחר שביום בו התחיל המבצע, עזבו השניים, שהם אחים המשרתים כרופאים, את יחידותיהם בעת ששהו בסמוך לגבול רצועת עזה. מצה"ל נמסר לאחר עזיבתם של השניים, כי "המקרה מוכר ומטופל", וכי אם הפרטים יתבררו כנכונים, הוא יטופל במלוא החומרה. מדובר צה"ל נמסר אז כי "התנהגות זו אינה עולה בקנה אחד עם המצופה מקצין בצה"ל בשגרה, וביתר שאת בחירום".

חיילי צה"ל בגבול עזה, בשבוע שעברצילום: אילן אסייג

בכתב האישום נכתב כי יחידותיהם היו במצב כוננות מוגבר ובעוצר יציאות. "השניים עזבו את היחידה לכאורה מתוך מטרה שלא ליטול חלק בפעילות הלחימה הצפויה. במהלך התקופה שבה התנהלה החקירה בעניינם, סרבו השניים לחזור אל יחידותיהם, למרות שבזמן זה החל להתנהל מבצע 'צוק איתן'", נכתב בהודעת הפרקליטות הצבאית. השניים עצורים מזה כעשרה ימים. לדברי גורם בפרקליטות הצבאית, כתב האישום שהוגש נגד השניים מייחס להם עבירת סרבנות חמורה. אתמול סרב להגיב אחד מהרופאים לפניית "הארץ" בנושא זה.

כיום עומד העונש על עריקה מסוג זה על עד 15 שנות מאסר. מערכת הביטחון ביקשה בתחילת השנה לשנות את את העונש בגין עבירות אלו  לשבע שנים בלבד, אך לקבוע מדרגה, שבה אם אדם יערוק מפעילות מבצעית או קרבית, כפי שכתב האישום מייחס לשניים, עונשו יעמוד על עשר שנות מאסר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ