הקרב בשג'עיה: צה"ל ירה פגזים בסמוך ללוחמים הישראלים - כדי לחלץ אותם

שבוע אחרי שנהרגו 13 חיילים בשג'עיה, מתגלים פרטים חדשים. קצין תותחנים: "בהחלטה חריגה, הכנסנו את החיילים לנמרים ופתחנו באש על כוחותינו"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

שבוע אחרי שנהרגו 13 חיילי חטיבת גולני בארבע תקריות שונות בעת לחימה בשג'עיה, מתגלים פרטים חדשים המעידים על ההתרחשות בלילה שבין שבת לראשון במרכז הרצועה. בין היתר, עולה כי צה"ל ירה פגזי ארטילריה לאזור בו שהו גם לוחמים ישראלים כדי לחלץ אותם מחילופי האש.

אחרי פגיעת האר.פי.ג'י בנגמ"ש האמ-113, בתקרית שגבתה את חייהם של שבעת לוחמי גדוד 13, המשיכו חילופי האש באזור ונרשמו מספר היתקלויות. לפי קצין בחיל התותחנים, לקראת השעה 6:00, תצפיות חמאס הצליחו לאתר את מיקומי הכוחות, ופתחו באש מסיבית - של עשרות טילי נ"ט, מרגמות וצלפים. בצה"ל הבינו כי כוחות החטיבה לא מצליחים להשיב באש מספקת. "ירו עליהם מכל הכיוונים, הם לא הצליחו לנטרל את האיום עם כל האמצעי אש שהקצנו להם", תיאר קצין התותחנים, שהיה מעורב בפעילות הזו. לכן, הוחלט באוגדה לקבל החלטה חריגה, ולהפעיל אש ארטילריה מסיבית לעבר האזור בו שהו הלוחמים - בניסיון להרחיק מהם את החמושים הפלסטינים.

כוחות גולני קיבלו הוראה להיכנס תוך חצי שעה לכלים ממוגנים, הפעם מסוג נמר, שנחשבים לכלים המשוריינים הממוגנים ביותר עבור כוחות היבשה. לאחר מכן, מספר גדודים ארטילריים החלו לפתוח באש רבה ולירות כ-600 פגזים אל שג'עיה, יחד עם הפצצות מהאוויר של מטוסי קרב. גם יממה לאחר התקרית, בתקיפה האווירית רחבת ההיקף שכללה כמאה פצצות במשקל טונה כל אחת, פעלו מטוסי חיל האוויר בטווחים קרובים מאוד לכוחות צה"ל - כ-250 מטרים בלבד.

כוחות צה"ל בגבול רצועת עזה, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

"החטיבה היתה תחת אש מספר שעות, ובהחלטה לא פשוטה, תחת הבנה איפה האויב נמצא, הכנסנו את כל חטיבת גולני על נמרים - והפעלנו אש על כוחותינו", הסביר הקצין. "נתנו להם (לחיילי צה"ל, ג"כ) חצי שעה להיכנס לכלים - ונתנו מכת אש שאחר כך לא היתה משם שום אש, אפילו לא מנשק קל". הקצין הסביר את הפעילות החריגה, שלדבריו לא התרחשה מאז קרב סולטן יעקב, מתוך הנחה שאם לא ייעשו כן - "אנחנו מחזירים עשרות גופות בשטח". טווח הבטיחות לירי ארטילרי בקרבת כוחות הנמצאים בכלים משוריינים הוא כ-250 מטרים. במקרה זה, ירו לוחמי האגד הארטילרי פגזים גם במרחק של כמאה מטרים מהכוחות, "כי האויב היה פרוס בכל הכיוונים, וירה", נימק הקצין.

בצה"ל מתייחסים לקרב בשג'עיה כנקודת מפנה מבחינת הפעלת האש בשטח, וכן מבחינת פעילות הכוחות הלוחמים. לדברי קצין התותחנים, רק לאחר הלחימה של גולני מול החמושים בלילה שבין שבת לראשון, הפעילו בצה"ל אש ארטילרית גם בשטח הבנוי, והקלו על מדיניות הפעלת האש בכלל. בעקבות הירי המסיבי של טילי הנ"ט בלחימה זו, גם שינו יתר הכוחות את היערכותם בתוך הרצועה, וצמצמו את השהות בבתים של פלסטינים, בניגוד למה שקרה בזמן הלחימה בעזה במבצע "עופרת יצוקה", למשל. מפקד חטיבת שריון, ששוחח היום עם כתבים אמר כי לדעתו, הכוחות לא נערכו היטב לירי משמעותי של טילי נ"ט לעבר מבנים. לכן, תוך כדי הלחימה הוחלט לשנות את פעילות הכוחות, ואלו קיבלו הנחייה לשהות כמה שפחות בתוך בתים. "זה שינוי תוך כדי הלחימה שהבנתי רק אחרי שדיברתי עם מפקד חטיבת גולני (אל"ם רסאן עליאן, שנפצע אף הוא בקרב, ג"כ)", הסביר מפקד חטיבת השריון. קצינים ששוחחו עם אל"ם עליאן מספרים כי הוא תיאר בפניהם קרב קשה בשג'עיה, מהקשים שחווה בחייו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ