הפעילים הבינלאומיים הכריזו על משט חדש לעזה, אך לא נקבו בתאריך

הפעילים מקווים כי את המשט תוביל האונייה הטורקית הגדולה מאווי מרמרה. לפי מקורות טורקיים, אין מדובר במשט שיכול להתארגן תוך כמה ימים

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

בפגישת סקייפ בינלואמית שקיימו אתמול כשבעה פעילים מקואליציית "משט החופש לעזה" הוסכם על ארגון משט נוסף בזמן הקרוב, שיתבסס על האונייה הטורקית הגדולה מאווי מרמרה, שבבעלות ארגון הצדקה המוסלמי הטורקי . אין מדובר במשט הומניטארי של הובלת תרופות, למשל, לעזה, אלא במסר פוליטי של התנגדות לסגר על עזה והתנגדות להתקפה הישראלית עליה. 

אמנם ארגון IHH מיהר לפרסם את דבר הפגישה אתמול, אבל לפי מקורות טורקיים, מכיוון שאוניית המאווי מרמרה מושכרת עתה לחברה פרטית, אין מדובר במשט שיכול להתארגן תוך ימים ספורים, ולכן עדיין לא נקבע כל תאריך ליציאה. עוד אמרו המקורות שהשתתפות המאווי מרמרה במשט תלויה גם בנסיבות פוליטיות כמו מעורבותה של טורקיה בהסכם על הפסקת אש או במעורבותה בהסדרים שלאחר המלחמה בעזה.

האונייה הטורקית מאווי מרמרה עוגנת באיסטנבול, בתום המשט לפני ארבע שניםצילום: AP

בקואליציה חברים כמה ארגונים לא ממשלתיים בארצות שונות, כמו ספרד, שוודיה, יוון, צרפת וטורקיה. לכמה מהארגונים יש ספינות קטנות שהם רכשו בכספי תרומות במשך השנים, ושיוכלו להצטרף למשט. אך "ספינת הדגל" הגדולה ביותר היא , שהפכה לסמל בעקבות השתלטות חיל הים הישראלי עליה והריגת תשעה מנוסעיה במאי 2010.

דרור פיילר, אזרח שוודי ולשעבר אזרח ישראלי הפעיל בארגון "משטי החופש לעזה" מאז 2009, אמר שבניגוד לפרסומים אין ולא היתה כל כוונה לצרף למשט ליווי צבאי טורקי או של כל מדינה אחרת. אמנם גם הוא לא היה יכול לנקוב במועד יציאה משוער, אך אמר ש"כל עוד יהיה סגר על עזה, יהיו משטים לחופיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ