חמישה חיילים נהרגו אתמול בלחימה באזור הרצועה

סמ"ר משה דוינו נהרג מפגיעת טיל נ"ט בדחפור בו נסע; ארבעה חיילים נוספים, לוחמים מחטיבת השריון 7, נהרגו מפגיעת פצמ"ר בשטח כינוס באזור אשכול

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חמישה חיילי צה"ל נהרגו אתמול (שני) בשעות הצהריים והערב ברצועת עזה ובגבול הרצועה, כך הותר הערב לפרסום. בכך מגיע ל-48 מספר החיילים והקצינים שנהרגו במבצע צוק איתן. הודעה נשלחה למשפחות ההרוגים. 113 חיילים פצועים מאושפזים בבתי החולים, מתוכם אחד במצב קשה מאוד ושמונה במצב קשה.

בשעות הצהריים אתמול נהרג סמל-ראשון משה דוינו, לוחם הנדסה בן 20 מירושלים, מפגיעת טיל נ"ט בכלי הרכב ההנדסי בו נסע. ארבעת ההרוגים הנוספים, לוחמים מחטיבת השריון 7, נהרגו מפגיעת פצמ"ר בשטח כינוס במועצה האזורית אשכול: סמל-ראשון אליאב אליהו חיים כחלון, בן 22 מצפת; רב-טוראי מידן מימון ביטון, בן 20 מנתיבות; רב-טוראי נירן כהן, בן 20 מטבריה; ורב-סמל (במילואים) עדי בריגה, בן 23 מבית שקמה.

סמ"ר דוינו נהרג מפגיעת רקטת אר-פי-ג'י בדחפור הדי-9 שבו נסע בעת פעילות בשטח הרצועה. מהפגיעה נפצע חייל נוסף באורח קשה. בין שמונה לעשרה חמושים תקפו את הכוח בתקרית, וניסו להפעיל נגדו מטענים. החיילים השיבו אש והרגו כמה מהחמושים. שני חמושים נוספים נכנעו ונשבו על ידי כוח מחטיבת גבעתי. 

דוינו הוא בנם של רוחמה ונסים דוינו, השלישי מבין ארבעה אחים. לפני גיוסו לחיל ההנדסה, משה למד בתיכון דנמרק והיה בן כיתתו של משה מלקו מחטיבת גולני, שנהרג בשג'עיה בשבוע שעבר. היום ליוו אותו למנוחות בבית העלמין הצבאי בהר הרצל חבריו מבית הספר התיכון ומשכונת קטמון.

בין המלווים אתמול היו גם ארבעה חברי ילדות מהשכונה שכולם משרתים באותו תפקיד – כמפעילי די-9 בחיל ההנדסה. הם היו חבורה מגובשת שגדלה יחד והתגייסה יחד. בגדוד הם זכו לכינוי "צוות קטמון". "מושיקו היה המרכז של החבורה, עמוד התווך", סיפר חברו ברק גבאי, זמן קצר לפני שהיה צריך לחזור ליחידה שלו בעזה. "הוא נכנס לשג'עייה ואני לחאן יונס. כולנו גדלנו פה, מה שאני לא אגיד עליו זה יהיה פחות ממה שהוא היה באמת". 

"הוא רצה להיכנס לעזה, אמר 'אני אעשה את זה כמו גדול' ותמיד היה עושה דברים בלי לפחד", סיפרה חברתו מהתיכון, "הוא עדכן אותי על כל כניסה לעזה - מתי נכנס ומתי יצא. היה מורעל בעיניים. בכל פעם שהותרו לפרסום שמות הרוגים התפללתי שזה לא הוא".

רב־טוראי נירן כהן הותיר אחריו את הוריו, נאווה ועופר, אחות מבוגרת ממנו ושני אחים צעירים. הלוויתו תיערך היום בשעה 17:00 בבית הקברות הצבאי בטבריה. כהן למד בבית ספר "עמל" בטבריה ובצבא שירת כאיש מינהלה בגדוד שריון. אחותו מור סיפרה כי הוריו דיברו אתו בטלפון והוא אמר להם שהכל יהיה בסדר. "הוא היה ילד טוב, כמה אהבנו אותו. לקחו לנו אוצר", אמרה. חברו של כהן, חברו, עופר שטרית, סיפר כי במוצאי שבת נפגש אתו במסעדה. "נירן אמר שהוא לא מפחד ושהוא רוצה לתרום למדינה", הדגיש. ליז נחמני המתגוררת בדירה הסמוכה למשפחתו של נירן, תיארה אותו כילד טוב לב שנרתם תמיד לסייע. 

סמל ראשון אליאב אליהו חיים כחלון הותיר אחריו את הוריו, יוחי ודוד, וששה אחים. הלוויתו התקיימה הבוקר בבית העלמין הצבאי בצפת. 

אליאב כחלון, בנם של דוד ויוכבד (יוכי), ציין לא מכבר את יום הולדתו ה-22. בני הזוג ושבעת ילדיהם עברו לצפת לפני מספר שנים ממושב עלמה שבגליל העליון.

אליאב גדל והתחנך בבית הספר הממלכתי בצפת ולאחר מכן בישיבה התיכונית בעיר. אליאב שירת כתומך לחימה בחיל השריון. בני המשפחה סיפרו כי רצו לבקר את בנם אך הוא סירב ואמר כי לא יוכל לעמוד בפרידה.

אלפים ליוו אותו למנוחות, ביום שלישי, בבית העלמין הצבאי בצפת.

ראש העיר צפת, אילן שוחט, אמר כי "מדובר במשפחה מאוד ערכית. משפחה שורשית ואנחנו כקהילה נחבק אותם ונסייע בכל שיידרש. לצערי גם את עירנו פקד השכול אבל אנחנו נהיה חזקים".

חברו של אליאב אמר כי "אליאב אהב את החיים. תמיד מחייך ותמיד שמח". אחיו של אליאב, שלומי, ציטט את בת גלים שער, אמו של גיל-עד שער, אחד משלושת הנערים שנחטפו ונרצחו בשטחים: "אנחנו לב נשבר, אבל לא נשברים. איבדנו את היקר מכל. אתמול בלילה ניסיתי להירדם וזה היה קשה מתמיד. הסתכלתי למעלה ובכיתי, בכיתי כי הקדוש ברוך הוא גם בוכה. הרגשתי שאנחנו נמצאים באבל משותף. במיוחד עכשיו, עם כל הצער והכאב, עלינו להגביר את החיים ולהעצים אותם".

האם, יוכבד כחלון, ספדה לבנה: "רק במוצאי שבת האחרון שיתפת אותנו בקושי שלך ובגעגועים שלך לחזור הביתה. היית אדם נפלא בעל לב טהור, דאגת לשמח את כולם סביבך. תמיד דאגת להתחזק. אתה קרוב עכשיו לאבא בשמיים, בבקשה תבקש ממנו שייתן לנו כוח להתגבר על האובדן הכבד בלכתך. אנחנו מקבלים את מה שנגזר עלינו ויודעים שהכל נעשה לטובה, מאת הקדוש ברוך הוא יתברך. את הייעוד שלך בעולם החומרי כבר עשית ולכן הוא לקח אותך לידו. הנחמה היא שמתת על קידוש השם, אלוהים נתן אותך כפיקדון, אנחנו נהנינו ממנו. חבל שרק במשך 22 שנה. היום זה נגמר, הזיכרון יימשך לנצח".

בשם צה"ל ספד לאליאב מפקדו, קצין חימוש ראשי, תת אלוף אליעזר בן הרוש: "אליאב היה חייל אמיתי, תמיד אמר מה שישב לו על הלב. מסור לעבודתו ואהוב בפלוגה. תמיד משדר רצינות עם חיוך קטן על הפנים. אהב לעזור ולתרום, היה דבק במשימה ולא מוותר עד שלא מסיים אותה בהצלחה". 

רב-סמל (במילואים) עדי בריגה הותיר אחריו הורים, אח ואחות. הלוויתו תתקיים היום ב-16:00 בבית העלמין באשקלון. בריגה היה חייל מילואים בעוצבת השריון "סער מגולן", הוא השתחרר לפני כשנה משירות סדיר וגויס למילואים לפני מספר ימים. חברתו כתבה "קשה לי להאמין שזה אתה, אני מחכה שבכל רגע תיכנס ותעיר אותי מחלום הבלהות הזה. עכשיו אתה נמצא בין מלאכים ששומרים עלינו מלמעלה. אני מחכה שתתן לי סימן שאתה נמצא במקום טוב, רגוע ושלו". חבר של בריגה סיפר כי "הוא התחיל לעבוד כטבח באשקלון, היו לו הרבה תוכניות לחיים. היה חבר טוב, לפני שנסע אמר שהכל יהיה בסדר, שהוא לא נכנס לעזה ושאין מה לדאוג".  

רב-טוראי מידן ביטון בן 20 מנתיבות שירת בעוצבת השריון "סער מגולן". הוא הותיר אחריו את הוריו, מנחם ואתי, ושלושה אחים צעירים ממנו. הלווייתו תתקיים היום ב-15:00 בחלקה הצבאית של בית העלמין בנתיבות. "הלב מסרב להאמין איך נקטפת כה צעיר", ספד לו חברו, "תגיד שכל זה חלום ושאתה פה אתנו. רק לפני כמה ימים הבטחת שאתה שומר על עצמך ועלינו, ושאתה רוצה להניף את דגל ישראל בעזה. עכשיו אתה חוזר עטוף בדגל הזה". חבריו מספרים על ילד חייכן שאהב להצחיק את כולם, "מידן היה מלא בשמחת חיים והיה אוזן קשבת לכולם. תמיד אופטימי, לקח את הכל בקלות. לא להאמין שקרה אסון כזה", סיפרה חברה שהגיעה לנחם.

ביטון הוא ההרוג השני מנתיבות במבצע "צוק איתן". "אך שבוע חלף ובשורת השכול והאובדן שוב פוגשת את תושבי נתיבות בנפול בן העיר על משמרתו על הגנת העם והארץ", אמר ראש העיר יחיאל זוהר, "במלחמה שלנו על הבית שילמה העיר נתיבות מחיר כבד מנשוא של שניים מטובי בניה, ועל כולנו מוטלת חובה מוסרית שמותם לא היה לשווא בציפייה שהשקט והביטחון יהיו נחלתנו במהרה תחת האש והירי".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר אמש בהצהרה לתקשורת בקריה בתל אביב כי "זהו יום קשה וכואב. צריך אורך רוח ונחישות כדי להמשיך במאבק נגד ארגון טרור רצחני. גם בשעה זו אנחנו ממשיכים בפעולה לנטרול ופגיעה במנהרות הטרור. לא נסיים את המשימה בלי נטרול המנהרות - שכל מטרתן היא השמדת אזרחינו והרג ילדינו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ