המנגנון הבינלאומי שמקדם נתניהו: פיקוח על כסף, רקטות וחומרי בנייה

בישראל מעריכים שבתום הלחימה יזרמו מיליארדי דולרים מהעולם לשיקום עזה. נתניהו תומך, אך דורש מנגנון בינלאומי שיוודא שהכסף לא יגיע לחמאס

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים26
ברק רביד
ג'קי חורי

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מעוניין לגבש מנגנון בינלאומי שיקדם את פירוז רצועת עזה ויפקח על כניסה, הברחה ושימוש בכספים, חומרי בניין ואמצעי לחימה כדי שלא ישמשו לצורכי טרור - כך אמר אתמול (שני) פקיד ישראלי בכיר. לדבריו, נתניהו ביקש בשיחותיו עם כמה מנהיגים זרים לקבל רעיונות על הדרכים שבהן הקהילה הבינלאומית יכולה לסייע לייסד מנגנון שכזה. "הפעולה נגד המנהרות היא צעד ראשון והכרחי בפירוז רצועת עזה", אמר נתניהו אמש בהצהרה לתקשורת. "התהליך של מניעת ההתחמשות של ארגון הטרור ופירוז רצועת עזה חייב להיות חלק מכל פתרון. הקהילה הבינלאומית צריכה לדרוש את זה בתוקף".

נתניהו סימן שלושה תחומים מרכזיים שבהם הוא מעוניין שהמנגנון יעסוק: כספים, חומרי בניין ורקטות ונשק כבד. ביחס לסעיף הראשון, ההערכה בישראל היא שבסיום הלחימה תוקם קרן בינלאומית שתזרים מיליארדי דולרים ממדינות ערב וממדינות המערב לשיקום עזה. נתניהו תומך במאמץ לשיקום הרצועה, אולם דורש כי יתקיים פיקוח על הכספים שיועברו כדי לוודא שהם לא מגיעים לידי חמאס או ארגוני טרור אחרים.

ביחס לסעיף השני, נתניהו מעוניין בפיקוח הדוק על חומרי הבניין שיוכנסו לעזה, כחלק מתהליך שיקומה. ראש הממשלה סבור כי יש לפקח על בטון, מלט, ברזל וחומרי בניין נוספים, כדי שלא ישמשו לבנייה מחדש של מנהרות טרור. בשנים האחרונות, בעקבות לחצים בינלאומיים כבדים, חידשה ישראל את העברתם של חומרי בניין לעזה, חרף חששות כי הם ישמשו לבניית בונקרים. המנהרות הרבות שהתגלו בעזה בשבועיים האחרונים איששו את החששות הישראליים.

ביחס לסעיף השלישי, נתניהו אינו סבור כי חמאס יסכים להתפרק מנשקו ולמסור את אלפי הרקטות, טילי הנ"ט וטילי הנ"מ שבידיו. עם זאת, הוא מעוניין בהגברת הפיקוח על גבולות עזה, במיוחד הגבול עם מצרים, כדי לוודא שחמאס לא יתחמש מחדש או ישדרג את יכולותיו. כמו כן, נתניהו מעוניין בפיקוח על חומרים שעלולים לשמש לייצור עצמי של רקטות. נתניהו מעוניין גם בהעלאת סוגיית הרקטות מעזה לסדר היום הבינלאומי, כדי להגביר את הלחץ המדיני על חמאס בנושא. הצהרת שרי החוץ של האיחוד האירופי בשבוע שעבר לגבי פירוק חמאס ושאר ארגונים הטרור בעזה מנשקם היו צעד ראשון בעניין.

פקיד ישראלי בכיר ציין כי נתניהו העלה את הנושא בשיחות שקיים עם כמה מנהיגים זרים מאז תחילת המבצע, בהם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי ואחרים. הפקיד הדגיש כי לנתניהו אין בשלב זה רעיון מגובש ביחס לאופי המנגנון הבינלאומי. לדבריו, בשיחות שקיים נתניהו עם המנהיגים הוא ביקש לקבל רעיונות לגבי דרכים בהן הקהילה הבינלאומית יכולה לסייע בנושא הפירוז והפיקוח. דובר חמאס, סמי אבו־זוהרי, אמר אמש בתגובה על דברי נתניהו כי הם "מביעים עמדה היסטרית". לדבריו, "איומיו של נתניהו אינם מפחידים את חמאס ואת העם הפלסטיני. ישראל תשלם על הפשעים שהיא מבצעת נגד האזרחים והילדים הפלסטינים בעזה".

שר החוץ האמריקאי קרי הבהיר אתמול כי כל הסכם הפסקת אש חייב לתת מענה לסוגיית הפירוז. "כל תהליך לפתרון חייב להוביל לפירוק חמאס ושאר ארגוני הטרור מנשקם", אמר קרי. "נעבוד בצורה הדוקה עם ישראל ועם שותפים באזור ובעולם כדי לתמוך במטרה הזו".

בזירה הפלסטינית נמשכו אתמול המאמצים להוביל להפסקת אש ברצועה. גורמים בסביבתו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) אמרו כי הוא פועל לקדם את הקמתה של משלחת לקהיר, שתייצג את הרשות הפלסטינית, חמאס והג'יהאד האיסלאמי, ותציג עמדה אחידה ביחס לתנאים להפסקת אש. אולם, בסביבתו של עבאס לא נשמעו אמש אופטימיים ביחס לנוסחה שתביא לסיום העימות בשלב זה. בכיר פלסטיני אמר אתמול כי התחושה בקרב הפלסטינים היא שהפתרון הוצא מידיהם והועבר לזירה הבינלאומית, וכי מאבקי הכוח בין המדינות מונעים דיון מעמיק ורציני בדרישות הפלסטינים.

עבאס בפגישתו עם הנסיך הסעודי, אתמול בג'דהצילום: AFP

תחושות אלו באו לידי ביטוי בראיון עם עבאס, שפורסם אתמול בעיתון הסעודי "עוקאד". בראיון אמר עבאס כי סירב להשתתף בוועידת פריז בסוף השבוע משום שקהיר לא הוזמנה. לדבריו, היוזמה המצרית היא היוזמה היחידה על השולחן, ולכן מצרים היתה אמורה להיות זאת שעורכת את הוועידה.

עבאס, השוהה בסעודיה, נפגש עם המלך עבדאללה, שהורה, לדבריו, להעביר סיוע של חצי מליארד דולר לעזה. גם שר החוץ הטורקי, אהמט דבוטלו, אמר כי טורקיה נערכת להעברת ציוד הומניטרי במשקל 17 טון ציוד לעזה.

עבאס הוסיף כי היוזמה המצרית עונה על כל הדרישות הפלסטיניות, אך כי דחייתה עם תחילת ההסלמה הביאה להידרדרות המצב. עוד אמר עבאס כי ישראל התנהלה בצורה "מפלצתית" ובניגוד לכל החוקים הבינלאומיים.

ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, שהתייחס אף הוא אתמול לסבב הלחימה בראיון לרשת סי־בי־אס, סירב להשיב לשאלה אם חמאס יסכים בבוא העת להכיר בזכותה של ישראל להתקיים כמדינה יהודית. "כשתהיה לנו מדינה פלסטינית תוכל המדינה להחליט על מדיניותה. אינך יכול לשאול אותי על העתיד", אמר. קודם לכן אמר משעל כי הוא מוכן לחיות לצד "יהודים, נוצרים ומוסלמים", אך הוסיף: "אינני רוצה לחיות עם מדינת כובשים".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ