עדכונים שוטפים

צה"ל תקף 50 יעדים ברצועה, 17 הרוגים בבית ספר של אונר"א

מניין ההרוגים הפלסטינים מתחילת המבצע עלה ל-1,200 ■ מוחמד דף: לא תהיה הפסקת אש, ללא הסרת המצור ■ חמאס פרסם סרטון המציג, לכאורה, את התקרית בה נהרגו חמישה חיילים שלשום ■ חמישה חיילים נפצעו אמש מפצמ"ר ברצועה

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ"

אתמול היה היום ה-22 של מבצע "צוק איתן". אתמול נורו עשרות רקטות לדרום, ובערב יורטו מספר רקטות שנורו לירושלים, לשפלה ולגוש דן. ראש הזרוע הצבאית של חמאס, מוחמד דף, אמר אמש כי ארגונו לא יסכים להפסקת אש כל עוד התקיפות בעזה נמשכות והמצור על הרצועה אינו מוסר. שלשום חדרו ארבעה חמושים דרך פיר מנהרה לשטח ישראל, סמוך לנחל עוז, והרגו חמישה חיילים. חמישה חיילים נוספים נהרגו שלשום ברצועה ובגבולה: ארבעה מפצמ"ר בשטח כינוס, ואחד בפעילות מבצעית. שלושה אזרחים ו-53 חיילי וקציני צה"ל נהרגו מתחילת הלחימה.

23 בני אדם נהרגו אתמול בתקיפות צה"ל בעזה, מתוכם שבעה בני משפחה אחת. בין היתר, הצבא הפציץ את ביתו של סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה. על פי דיווחי משרד הבריאות הפלסטיני, מניין ההרוגים ברצועה מאז תחילת המבצע עלה ל-1,200 ומניין הפצועים הגיע לכ-7,000.

מבצע "צוק איתן" - סיקור נרחב:  ■ 

07:16: שירותי הרפואה בעזה מדווחים הבוקר כי 30 בני אדם, בהם נשים וילדים, נהרגו ו-90 נפצעו בהפגזה מסיבית על מחנה הפליטים ג'באליה ובית לאהיא שבצפון הרצועה. לפי הדיווחים מעזה בין ההרוגים 17 בני אדם, שנפגעו בבית הספר "אבו חסין" השייך לאונר"א ובו משתכנות עשרות משפחות. באירוע נפצעו עוד 70 בני אדם. מוקדם יותר נהרגו 13 בני אדם בהפגזה ליד מסגד בג'באליה. בכך עלה מניין ההרוגים מאז תחילת המבצע עלה ל-1,200 ומספר הפצועים ליותר מ-7,000 (ג'קי חורי).

07:10: קצין בכיר מעריך כי הסרטון שהופץ אתמול על ידי הזרוע הצבאית של חמאס אכן מתעד את התקרית בנחל עוז. בצבא עדיין סבורים כי נעשה ירי אר.פי.ג'י, על אף שהוא לא מתועד בוידיאו. קצין בכיר אמר כי אינו יודע עדיין להתייחס לסרטון, אך "הוא נראה אמיתי ובוודאי ערוך וקטוע" (גילי כהן).

07:05: צה"ל תקף הלילה יותר מ-50 מטרות ברצועה. בין היתר הופצצו מסגדים, שלפי הצבא סייעו ללחימה ושימשו כעמדות תצפית ובתחומם היו פירי מנהרות. כוחות צה"ל איתרו עוד מספר פירי מנהרות במהלך הלילה (גילי כהן).

05:28: לאחר כשש שעות ללא אזעקות, נשמעו אזעקות במועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב. 

03:56: עלה ל-1,232 מספר ההרוגים הפלסטינים, כך לפי משרד הבריאות הפלסטיני. 

03:49: סוכנות האו"ם לפליטים (אונרו"א) אמרה כי מצאה מצבור רקטות בבית ספר ברצועת עזה. דובר אונרו"א, כריס גאנס, גינה את העמדתם של אזרחים תחת סכנה, אך לא הפנה אצבע מאשימה כלפי גורם ספציפי: "אנו מגנים את הארגון או הארגונים המסכנים אזרחים על ידי הנחת תחמושת בבית הספר שלנו. זו הפרה של הניטרליות שלנו". 

29.07.14

23:05: הבית הלבן פרסם הכחשה חריפה לדיווח בערוץ 1 על תכני השיחה בין נשיא ארה"ב אובמה לראש הממשלה נתניהו, וטען כי הדיווח מפוברק. "אנו נדהמים ומאוכזבים מכך שמישהו הגיע לשפל של עיוות שיחה פרטית בין הנשיא לראש הממשלה ויעביר מידע מפוברק לתקשורת הישראלית", אמרה דוברת המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן ברנדט מיהאן. "גם הדיווח וגם התמלול לכאורה של השיחה אינה דומים בשום צורה למציאות".

אחרי שעה קלה פרסמה לשכת ראש הממשלה בחשבון הטוויטר הרשמי שלה הודעה באותה הלשון בדיוק. עם זאת, הודעת ההכחשה בחשבון הטוויטר של נתניהו הופיעה באנגלית בלבד ולא בעברית (ברק רביד). 

22:55: אזעקות נשמעו במועצה האזורית שער הנגב.

22:22: בסרטון שמפרסם הערב החמאס מתועדת המתקפה אתמול על מוצב צה"ל בין נחל עוז לעלומים, שבה נהרגו חמישה חיילים. בסרטון, שאורכו 3:48 דקות, אנשי חמאס נראים הולכים במנהרה ואז יוצאים ממנה חמושים במשגר אר.פי.ג'י. הם מתקרבים למוצב צה"ל ומתחבאים. המצלמה מתמקדת על חייל עליו יורים המחבלים. בשלב זה הם פורצים את השער של המוצב, ממהרים לעבר דמותו של החייל השרועה על הארץ ויורים בו מספר רב של פעמים מטווח קצר. לאחר מכן הם מתגודדים סביב הגופה. מאיכות הצילום קשה לראות אם הם מתעללים בגופה, מוודאים הריגה או מנסים לחטוף אותה. לאחר מכן נראים אנשי החמאס יוצאים מהמוצב ורצים בחזרה למנהרה. בסוף הסרט מוצג רובה תבור של צה"ל שנלקח שלל במבצע (חיים לוינסון). 

צפייה בחלקים מהסרטון, שנערך על ידי "הארץ" בשל תוכנו הקשה:

קרדיט: לצפייה בחלקים מהסרטון, שנערך על ידי "הארץ" בשל תוכנו הקשה:

22:21: אזעקות נשמעו בגוש דן, בשפלה באשדוד ובאשקלון.

22:20: ערוץ 1 פרטים חדשים לכאורה מהשיחה שהתקיימה ביום ראשון בין נשיא ארצות-הברית ברק אובמה לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו. על פי הדיווח, של הכתב אורן נהרי, בשיחה דרש אובמה מישראל להפסיק לאלתר את כל הפעילויות ההתקפיות בעזה באופן חד-צדדי. אובמה ציין כי "תמונות ההרס מעזה מרחיקות את העולם מעמדת ישראל". כשנתניהו שאל מה תקבל ישראל בתמורה, השיב הנשיא האמריקני, עלפי הדיווח, כי הוא מאמין שחמאס יעצור את ירי הרקטות. אובמה פירט ואמר כי בתוך שבוע מתום הפעולות הצבאיות של ישראל, יתחילו קטאר וטורקיה משא ומתן עם חמאס על בסיס הבנות 2012 ובהן התחייבות של ישראל להסיר את המצור וההגבלות מעל עזה. נתניהו הדגיש כי אינו רואה בקטאר ובטורקיה מתווכות הוגנות – וכי מתווה קרי שהוצע לישראל היה בלתי מציאותי.

תמלול השיחה בין נתניהו לאובמה, ששודר בערוץ 1

גורמים בבית הלבן ובלשכת ראש הממשלה הכחישו מאוחר יותר את אמיתות התמלול.

22:17: ראש הזרוע הצבאית של חמאס, מוחמד דף, אמר בטלוויזיה של חמאס כי "לא תהיה הפסקת אש ללא הפסקת התוקפנות והסרת המצור. לא נקבל פתרונות ביניים". לתושבי הרצועה אמר דף כי "העמידה שלכם עם ההתנגדות מוערכת, ובלי התמיכה שלכם לא היינו משיגים את התוצאות. אנחנו לא מוכנים לפתרונות ביניים, ועל ישראל לדעת שהיא שולחת את חייליה לגיהינום".

21:39: ארבע רקטות יורטו מעל אזור באר שבע, חמש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים (שירלי סיידלר)

21:30: פרו וצ'ילה החליטו להחזיר את שגריריהן בתל אביב להתייעצויות, כאות מחאה על פעולת צה"ל בעזה. בשבוע שעבר נקטו ברזיל ואקוודור צעד דומה (ברק רביד).

21:28 אזעקות נשמעו ברחבי הדרום - במועצות האיזוריות רמת נגב ובני שמעון, בסביבות רהט ובאר שבע.

20:50: חמישה חיילים נפצעו מירי פצמ"ר בשטח הרצועה. שלושה מהפצועים נפגעו באורח קל ושניים בינוני (גילי כהן).

20:35: כמה עשרות מפגיני ימין מוחים נגד קידום הפסקת אש ודורשים להמשיך במבצע הצבאי בעזה. ההפגנה מתקיימת בצמוד לאולפן של ערוץ 2 בכניסה למשרד הביטחון בתל אביב. במקום שוטרים המנסים למנוע מהמפגינים להגיע אל האולפן.

המפגינים קוראים להמשיך את המבצע בעזה וקריאות גנאי נגד ח"כ חנין זועבי. בהפגנה משתתפים גם פעיל הימין איתמר בן גביר וח"כ לשעבר מיכאל בן ארי (צפריר רינת).

חיילי צה"ל סמוך לגבול הרצועה, היוםצילום: אי-אף-פי

20:23: אזעקות נשמעו בהרי ירושלים ובגוש עציון. רקטה יורטה באזור ירושלים.

19:44: חמש רקטות שנורו לעבר ישראל נפלו בשטחי הרצועה (שירלי סיידלר)

מסגד בעיר עזה שהופצץ הלילה על ידי צה"ל, הבוקרצילום: רויטרס

19:30: גורמים מדיניים ישראלים מכחישים את הדיווחים על הסכמה לקראת הפסקת אש. פקיד ישראלי בכיר אמר כי "אין הסכם על הפסקת אש בעזה". פקיד ישראלי בכיר שני הוסיף כי "מצרים חידשה את מאמציה לקדם הסדרה והפסקת אש אך אין הסכמות".

בכירים בלשכת ראש הממשלה הכחישו את דבריו של שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, לפיהם נתניהו ביקש בשיחת טלפון עם קרי אתמול כי ארה"ב תקדם הפסקת אש הומניטארית בעזה. "את האפשרות להפסקת אש העלה אמש מזכיר המדינה קרי בפני ראש הממשלה נתניהו ולא להיפך", אמרו בלשכת ראש הממשלה. "נתניהו השיב לקרי כי כרגע המשך פעולת צה"ל נחוץ להגנת אזרחי ישראל לרבות ניטרול מנהרות הטרור. נתניהו הוסיף כי ניטרול המשימות יימשך עד השלמת המשימה".  (ברק רביד). 

19:17: סוכנות הידיעות הגרמנית ד-פ-א מדווחת כי האו"ם חשף מצבור נשק באחד מבתי הספר שלו ברצועת עזה. נציגי אונר"א גינו את חמושי חמאס על שפגעו ב"נייטרליות של כל מתקני הארגון". עוד נמסר כי אי אפשר בינתיים לפנות את הנשק מהמקום, בשל הלחימה המתמשכת.

18:31: גורם צבאי אמר כי צה"ל לא תקף בקרבת מיכלי הסולר ברצועת עזה. הגורם הוסיף כי "הנושא עדיין נבדק" (גילי כהן).

18:00: לפי דיווח בעזה, 14 בני אדם נהרגו בתקיפות במחנה הפליטים ג'בליה (ג'קי חורי).

17:09: 13 אזרחים פלסטינים נהרגו אחרי השעה שלוש אחר הצהרים בהפגזות צה"ל על שכונת הפליטים תל אל זעתר ומזרח מחנה הפליטים ג'בליה. ביומיים האחרונים צה"ל הודיע לתושבי יישובים גדולים אלו כי עליהם להתפנות, אך כפי שאמרו כמה משפחות -  אין עוד מקומות להצטופף בהם בעיר עזה הסמוכה או בעיר ג'בליה. מתחילת הלחימה נהרגו 1169 פלסטינים (עמירה הס).

16:46: מצה"ל נמסר כי כוח של חטיבת גבעתי הבחין בחמישה מחבלים שהגיחו מפיר מנהרה בדרום הרצועה בשטח הפלסטיני. הכוח פתח באש והרג את המחבלים, אין נפגעים לכוחות צה"ל (גילי כהן).

16:34: ארבע רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית שדות נגב (שירלי סיידלר).

16:20: דובר חמאס, סאמי אבו זוהרי התייחס להודעת הרשות על הפסקת אש ליממה ואמר כי "ההודעה של יאסר עבד רבו אינה נכונה ואינה מתיישרת עם עמדת ההתנגדות. לא נסכים לרגיעה כל עוד אין התחייבות ישראלית לשקט". אבו זוהרי הוסיף כי "אם תימסר לנו התחייבות בינלאומית על הסכמה ישראלית לרגיעה נדון בה". בכיר חמאס בדוחא עזרת ארשק אמר גם הוא כי ההודעה על הבנות פנים פלסטיניות להפסקת אש אינה נכונה (ג'קי חורי).

16:08: רקטה יורטה מעל נתיבות, רקטה נוספת נפלה בשטח פתוח באזור (גילי כהן).

15:49: ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני נדחתה לשעה שמונה וחצי בערב (ברק רביד).

בצה"ל אומרים כי בשלב זה עדיין לא ברור מי תקף ואיך את מיכלי הסולר סמוך לתחנת הכוח בעזה, וכי הנושא נמצא בבדיקה. צוותי כיבוי של הצלב האדום אומנם השיגו שליטה על האש שהתפשטה באזור, אך זו טרם כובתה.

בנוסף, בשעות הבוקר נורה טיל נ"ט לעבר טנק של חטיבת השריון 401. מערכת "מעיל רוח" הופעלה והסיטה את הטיל ממסלולו. לא נגרם נזק ולא היו נפגעים. שעה לאחר מכן נורה טיל נ"ט נוסף לעבר נגמ"ש מסוג אכזרית. לא היו נפגעים, אך נזק קל נגרם לכלי (גילי כהן).

15:33: רקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית חוף אשקלון (שירלי סיידלר).

15:30: אש"ף הכריז על הפסקת אש הומניטרית חד-צדדית בעזה ל-24 שעות, עם אפשרות להארכה ל-72 שעות. לדברי מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, יאסר עבד רבו, הפלגים הפלסטיניים התחייבו לקיים את הפסקת האש. הכרזת אש"ף מגיעה כתגובה לבקשת האו"ם להפוגה הומנטרית מיידית בעזה. לפי גורמים פלסטינים, ישראל טרם השיבה לבקשה זו.

בנוסף, גורמים בכירים ברשות הפלסטינית אמרו ל"הארץ" כי הרשות הפלסטינית פנתה לישראל בבקשה להורות על הפסקת אש לתקופה של 72-48 שעות, במטרה לקדם את היוזמה המצרית וליישמה בפועל. לפי אותם גורמים, בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי הביעו הסכמה עקרונית ליטול חלק במהלך, וברגע שתוכרז הפסקת אש תצא משלחת לקהיר כדי לדון בפרטי היוזמה המצרית.

לפי גורם המקורב לנשיא עבאס, המצרים מוכנים לדון בפרטי היוזמה אבל לא לפרוץ את המסגרת של ההצעה המקורית שהציגו, ולכן מתנים כל משא ומתן בהפסקת אש. במקביל, מתחילים לדבר על פרטי היוזמה, ובעיקר על סוגיית הסרת המצור על רצועת עזה. לפי אותו מקור, עבאס ניהל ביומיים האחרונים שיחות מרתוניות עם מצרים, חמאס והג'יהאד במטרה לקדם את המהלך ולהוביל בראש ובראשונה להפסקת אש - שאחריה ייפתח משא ומתן מול המצרים וישראל על יישום מתווה לרגיעה ארוכת טווח (ג'קי חורי).

15:15: גורם צבאי בכיר אמר היום כי "בסוף המבצע לא נמצא את כל פירי המנהרות, אבל אנחנו מחסלים את יכולת השימוש שלהם במנהרות". הוא הדגיש שבמבצע הושגו הישגים עצומים, וכי להערכתו, "צוק איתן" יבסס רגיעה לאורך זמן ברצועה, כפי שהיה בצפון לאחר מלחמת לבנון השנייה ב-2006. 

לדברי הגורם, לדרג המדיני יש שיקולים נוספים - אסטרטגיים ופוליטיים, שמובילים אותו בהחלטותיו. "זה לא מה הציבור רוצה, זה לא האח הגדול, לא רייטינג, לא מי בעד זה ומי בעד זה. אני מניח שלדרג המדיני יש שיקולים אסטרטגיים ואולי גם פוליטיים. אני לא מתעניין בחלק הזה. החמאס רוצה הפסקת אש, אך קשה לו להגיד את זה ציבורית". הוא הוסיף כי הדרג הצבאי בחמאס ממשיך להילחם כמו שהלוחמים של גדוד 13 בגולני ממשיכים בלחימה, בלי קשר למה שקורה בדרג המדיני. "הם לוחמים אמיצים, חלקם שטופי מוח, ובעימותים שהיו הם ניתקו מהר מגע ועשרות לוחמים מהכוח". כשנשאל אם ייתכן שחמאס ייכנע גם בלי כיבוש אמר הגורם כי "אני לא רואה מצב שהם פתאום ירימו דגל לבן אבל תהיה הרתעה לאורך זמן".

15:04: הפלגים הפלסטיניים הסכימו על פריסת כוחות המשמר הנשיאותי הפלסטיני בצד העזתי של מעבר רפיח. משלחת פלסטינית שמורכבת מנציגי פתח, חמאס והג'יהאד האיסלאמי תגיע היום לקהיר כדי לדון בניסוח מתוקן של ההצעה המצרית להסדר. ביקור המשלחת בקהיר דוחק לשוליים את תיווכן של קטאר וטורקיה במגעים לגיבוש הפסקת האש, ומחזיר למצרים, לפחות כלפי חוץ, את מעמדה כבעלת המונופול על ניהול ה"תיק הפלסטיני"  (צבי בראל).

14:49: רקטה התפוצצה במועצה האזורית שער הנגב וגרמה לשריפה, צוותי כיבוי פועלים במקום (שירלי סיידלר). 

14:38: הפלסטינים מדווחים כי לפחות מאה בני אדם נהרגו בהפגזות ובהפצצות ישראליות ברצועת עזה מאז הלילה. חמש משפחות נהרגו כמעט בשלמותן בהפצצות צה"ל בחאן יונס וברפיח. עיתונאים בעזה מדווחים שאי אפשר לדעת בשלב זה מה המספר המדויק של ההרוגים מפני שישנם נעדרים שעוד קבורים מתחת להריסות (עמירה הס).

14:25: שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים באזור שדרות וגרמו לשריפה, צוותי כיבוי פועלים במקום (שירלי סיידלר).

14:13: שלוש פצצות מרגמה התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול. שתי רקות ששוגרו לעבר המועצה האזורית חוף אשקלון התפוצצו בשטחי הרצועה. קודם לכן נשמעו אזעקות באזור (שירלי סיידלר).

13:31: שתי פצצות מרגמה התפוצצו בשטחים פתוחים מחוץ לקיבוץ במועצה האזורית אשכול. קודם לכן נשמעו אזעקות באזור (שירלי סיידלר).

12:45: יו"ר הבית היהודי ושר הכלכלה, נפתלי בנט, פרסם הודעה ובה תקף את מדיניותו של ראש הממשלה ביחס לניהול המלחמה בעזה. בנט הדגיש כי היעד של טיפול במנהרות הטרור אינו מספק ויש "לפעול להכרעה בעזה". בנט הציע להשתלט על רצועת ביטחון בתוך שטח עזה למשך שנה לפחות, ולשמור על חופש הפעולה של הצבא כפי שנעשה לאחר מבצע חומת מגן בגדה (ברק רביד).

11:18: כיפת ברזל יירטה רקטה מעל אשקלון. בנוסף, שתי פצצות מרגמה התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול, ורקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית שער הנגב. קודם לכן נשמעו אזעקות באזור (שירלי סיידלר וגילי כהן).

11:13: סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי אש טנק ישראלי פגעה בתחנת הדלק של תחנת הכוח היחידה בעזה, המספקת שני שליש מצריכת החשמל ברצועה. עם זאת, לפי מקורות אחרים, יכולת הייצור של התחנה מגיעה היום לכ-40% בלבד מצריכת החשמל בעזה.

רשות החשמל בעזה הודיעה מאוחר יותר על השבתת העבודה בתחנת הכוח בעקבות התקרית. סגן יו"ר רשות האנרגיה בעזה, פתח שיח חליל, אמר כי התחנה תושבת למשך שנה לפחות עד שהצוותים יצליחו לתקן את הנזקים שנגרמו לה, בעיקר בשל הפגיעה במאגרי הדלק שלה. לדברי מנהל תחנת הכוח, מוחמד אל-שריף, "התחנה גמורה". הוא הוסיף כי כוחות הכיבוי המקומיים לא היו ערוכים דיים כדי להשתלט על השריפה שפרצה במקום, כשיותר מ-250 ליטר של סולר עלו באש. 

לטענת התושבים, בעקבות ההפגזה נותק זרם החשמל לעיר עזה ולאזורים אחרים ברצועה. בשלב זה לא ידוע על נפגעים בתקרית. תחנת הכוח נפגעה גם בשבוע שעבר ועבדה בתפוקה הנמוכה בכ-20% מבשגרה, כך שסיפקה חשמל רק למשך כמה שעות ביום לתושבי הרצועה (ג'קי חורי).

10:57: הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס בשעה שבע בערב בקריה בתל אביב כדי לדון במבצע בעזה (ברק רביד).

10:48: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מעוניין לגבש מנגנון בינלאומי שיקדם את פירוז רצועת עזה. פקיד ישראלי בכיר אמר אתמול כי הכוונה היא שהמנגנון יפקח על כניסה, הברחה ושימוש בכספים, חומרי בניין ואמצעי לחימה - כדי שלא ישמשו לצורכי טרור. לדבריו, נתניהו ביקש בשיחותיו עם כמה מנהיגים זרים לקבל רעיונות על דרכים שבהן הקהילה הבינלאומית יכולה לסייע לייסד מנגנון שכזה (ברק רביד).

09:49: חוליית מחבלים פתחה באש לפנות בוקר לעבר כוח מחטיבת הצנחנים במרכז רצועת עזה. הכוח השיב באש לעבר החוליה, זוהתה פגיעה. לא היו נפגעים בקרב הכוח. כמה שעות לאחר מכן, כוחות מחטיבת השריון 7 ויחידת הנדסה הרסו תוואי של מנהרה נוספת, גם היא במרכז הרצועה.

כמו כן, צה"ל הפציץ הלילה ארבעה מסגדים בעזה, לאחר ששמשו כמקום לאחסון אמצעי לחימה. משגר מוטמן הנמצא בסמוך למסגד הופצץ גם כן. אחד מארבעת המסגדים שהופצץ כלל בתוכו גם פיר של מנהרת טרור. מסגד נוסף שימש כמרכז פיקוד של חמאס (גילי כהן).

09:43: רקטה ששוגרה לעבר ישראל התפוצצה בשטח רצועת עזה. קודם לכן נשמעו אזעקות במועצה האזורית חוף אשקלון ואשכול (שירלי סיידלר).

106 חיילים מאושפזים בבתי החולים, בהם אחד במצב קשה מאוד ושמונה במצב קשה (עידו אפרתי).

07:47: פצצת מרגמה התפוצצה בשטח פתוח מחוץ ליישוב במועצה האזורית אשכול, לא נגרם נזק. קודם לכן נשמעה אזעקת צבע אדום באזור (שירלי סיידלר).

07:40: דובר צה"ל התיר לפרסום כי סמל נדב ריימונד הוא ההרוג החמישי בניסיון החדירה ליישוב נחל עוז, אתמול בשעות הערב. ריימונד, בן 19 משדמות דבורה, היה לוחם בקורס מפקדי כיתות, והועלה מדרגת רב-טוראי לדרגת סמל לאחר מותו. הלוויתו תתקיים היום בשעה 18:00 בבית העלמין ביישובו (גילי כהן).

07:07: הפלסטינים מדווחים על 23 הרוגים לפחות במהלך הלילה, מתוכם שבעה בני משפחת אבו זיד, שביתם הופצץ בשכונת אל-ג'נינה ברפיח בדרום רצועת עזה. לפי הדיווחים, בין ההרוגים ישנן חמש נשים. באירוע נפצעו עוד 25 בני אדם, ולטענת הפלסטינים לא ניתנה התראה לפני הפיצוץ.

עוד שלושה בני אדם נהרגו בצפון העיר, לאחר שכלי טיס ירה לעבר קבוצה של אנשים. עוד דווח על התנקשות באחמד נג'ם, המפקד המקומי של גדודי אל-קודס, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי, שביתו בשכונת א-שבורה בעיר הופצץ. בגזרה האמצעית של הרצועה דווח על 12 הרוגים כתוצאה מהפגזה מסיבית על בלוק מספר שבע במחנה הפליטים אל-בוריג' שבמרכז הרצועה.

במהלך הלילה פוצץ צה"ל את ביתו של סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס. איסמאעיל הנייה. לפי הדיווחים, הבית היה ריק ולא היו נפגעים. גם תחנת הטלוויזיה של חמאס אל-אקצא הופגזה מהאוויר, אולם התחנה המשיכה לשדר יותר מאוחר, ככל הנראה ממקום אחר (ג'קי חורי).

06:51: צה"ל תקף הלילה כ-150 מטרות ברצועת עזה. בין המטרות שהותקפו נמנים ביתו של איסמעיל הנייה, משרד האוצר ברצועה ומשרדי רדיו וטלוויזיה אל-אקצא. בצבא אומרים כי הלילה עבר בשקט עבור כוחות צה"ל, ללא נפגעים (גילי כהן).

06:03: הותר לפרסום כי חמישה חיילים, חניכים בקורס מפקדי כיתות (מ"כים), נהרגו אמש בתקרית חדירת המחבלים לשטח ישראל דרך מנהרה דרומית לנחל עוז. שמותיהם של ארבעה מההרוגים הותרו לפרסום: סמל דניאל קדמי, בן 18 מצופים; סמל ברקאי ישי שור, בן 21 מירושלים; סמל שגיא ארז, בן 19 מקרית אתא; וסמל דור דרעי, בן 18 מירושלים. שמו של ההרוג החמישי טרם הותר לפרסום.

אתמול בשעות הערב הגיחו מפיר מנהרה ארבעה חמושים פלסטינים, והתקדמו לעבר יישובי עוטף עזה. פתח המנהרה עצמו נמצא דרומית למעבר קרני, ובעומק של כ-150 מטרים בתוך שטח ישראל. החמושים ירו טיל נ"ט לעבר עמדת פילבוקס צבאית, והרגו את חמשת החיילים ששהו במקום. כמה חיילים ששהו בעמדת השמירה במגדל הבחינו במתרחש, ופתחו באש לכיוון החמושים הפלסטינים.

לפי דיווח של אחד החיילים, החמושים ניסו לחטוף את אחת מגופות החיילים שנהרגו מפגיעת טיל הנ"ט, אך לאחר שנפתחה לעברם אש, אלו זרקו את כלי הנשק שברשותם וחזרו אל פיר המנהרה. לדברי קצין בכיר, אחד החמושים ככל הנראה נהרג מירי זה, והיתר ייתכן וחזרו לשטח הרצועה. החמושים השאירו אחריהם ארבעה רובי קלצ'ניקוב ושני משגרי אר-פי-ג'י לפני שנמלטו חזרה. כלי טיס של חיל האוויר שהיה באזור לא הספיק לבצע ירי לעברם. מאז תחילת הלחימה בעזה נהרגו 53 חיילים וקצינים (גילי כהן).

05:07: אזעקה נשמעה במועצה האזורית שער הנגב. חמאס הודיע כי צה"ל הפציץ את משרדי תחנות הטלוויזיה והרדיו שלו, כך דווח ברויטרס.

04:47: בסוכנות הידיעות די-פי-אי דווח כי 16 פלסטינים נהרגו ויותר מ-50 נפצעו בתקיפות צה"ל הלילה בדרום ובמרכז הרצועה. תשעה מההרוגים, לפי דובר משרד הבריאות בעזה, נפגעו בהפצצת בית במחנה הפליטים אל-בורייג' שבמרכז הרצועה. שבעת ההרוגים הנוספים, לדבריו, הם בני משפחה אחת, שנהרגו בתקיפות צה"ל ברפיח שבדרום הרצועה.

04:36: אזעקות נשמעו במועצה האזורית שער הנגב. קודם לכן נשמעו אזעקות במועצה האזורית חוף אשקלון.

03:13: שתי נפילות בשטחים פתוחים באזור אשקלון. בנוסף, שתי רקטות יורטו באזור. קודם לכן נשמעה אזעקה באשקלון ובמועצה האזורית חוף אשקלון (שירלי סיידלר).

02:50: בסוכנות הידיעות רויטרס דווח כי לפי משרד הפנים הפלסטיני, צה"ל הפציץ את ביתו של בכיר חמאס איסמעיל הנייה. לא דווח על נפגעים. 

02:30: אזעקות נשמעו בגוש דן, בשפלה ובאזור אשדוד, ולאחר מכן נשמעו פיצוצים. זו האזעקה הראשונה שנשמעת בלילה באזור גוש דן. לפי צה"ל, נכון לשעה זו נרשמה נפילת אחת בשטח פתוח באזור ראשון לציון. מערכת כיפת ברזל יירטה רקטה מעל אשדוד (גילי כהן ושירלי סיידלר).

02:15: אזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול.

01:45: נשיאת ברזיל, דילמה רוסף, כינתה את הלחימה בעזה "טבח", כך דווח בסוכנות הידיעות אי-פי. "אני חושבת שמה שקורה ברצועת עזה הוא מסוכן. אני לא חושבת שזה רצח עם, אבל אני חושבת שזה טבח", אמרה רוסף לעיתון מקומי.

01:03: עקב חשד לאירוע ביטחוני, כביש 232 נסגר לתנועה מצומת סעד ועד צומת גבים. תושבים בכמה יישובים הונחו להישאר בבתיהם (שירלי סיידלר וגילי כהן).

23:41: הותרו לפרסום שמותיהם של ארבעת החיילים שנהרגו בשעות הערב מפגיעת פצמ"ר בשטח כינוס במועצה האזורית אשכול – לוחמים מחטיבת השריון 7: סמל-ראשון אליאב אליהו חיים כחלון, בן 22 מצפת; רב-טוראי מידן מימון ביטון, בן 20 מנתיבות; רב-טוראי נירן כהן, בן 20 מטבריה; ורב-סמל עדי בריגע, בן 23 מבית שקמה  (גילי כהן).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ