צה"ל שילש את "בנק המטרות" לתקיפה ברצועה תוך כדי הלחימה

במהלך מבצע "צוק איתן" בוצעו 3,800 תקיפות ברצועה. המידע המודיעיני שאפשר זאת נסמך, בין השאר, על חקירת אנשי חמאס שנמצאו במנהרות

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

במהלך מבצע "צוק איתן", גופי המודיעין שילשו את כמות המטרות שהיתה ברשות צה"ל בתחילתו, דבר שבא לידי ביטוי בפעילות המאסיבית של חיל האוויר ושל פיקוד הדרום.

לאחר עמוד ענן ב-2012, "בנק המטרות" של צה"ל בעזה התרוקן. מאז ובמשך כשנה וחצי, איתר אגף המודיעין כ-1,200 מטרות לתקיפה ברצועת עזה. מרבית המטרות היו מצבורי רקטות ואזורי אחסון של אמצעי לחימה. לפי נתוני הצבא, טרם הלחימה בעזה אספו גורמי המודיעין מידע על 75 מנהרות לחימה שאינן מנהרות התקפיות, ועוד כ-30 מטרות המוגדרות כיעדי "הגנה אווירית" - כלי טיס בלתי מאוישים וטילי נ"מ. במשך כל ימי הלחימה הוצאו אל הפועל 3,800 תקיפות ברצועה – אך חלק מהמטרות הותקפו מספר פעמים. במערכת הביטחון אומרים שיש מטרות נוספות להמשך הפעילות ההתקפית ברצועה למספר ימים של לחימה.

מלבד אמצעי מודיעין חזותיים ומודיעין אותות, בצבא מציינים כי הפעילות לאיתור המודיעין במהלך המבצע מתבססת גם על חוקרי שבויים ועל תפיסת אמצעים מודיעיניים שאותרו בקרב פעילי חמאס.

כוחות צה"ל על גבול הרצועה, היוםצילום: אי־אף־פי

עד כה נשבו 179 פלסטינים מרצועת עזה. הם נחקרו על ידי יחידת 504 באמ"ן וחלקם על ידי שב"כ. רבים מהשבויים התגלו כאזרחים תמימים, אך נשבו גם פעילי חמאס. עוד נשבו מספר פעילי חמאס ששהו במנהרות מזה מספר ימים, וסיפקו מידע מודיעיני על מיקומם של יתר הפירים באזורם. בצבא אומרים כי לאגף המודיעין היתה התרעה עבור חלק מפיגועי המנהרות שהתרחשו במהלך הלחימה האחרונה ברצועה, ולא על השאר.

המפקדים בחטיבות הלוחמות ברצועה מעידים על מידע מודיעיני טוב ברמה הטקטית - התרעות עבור ירי נ"ט למשל, או בתים ממולכדים באזורי פעילותם. בצה"ל סבורים כי המידע המודיעיני על תחום המנהרות היה טוב, אך חלק מהמפקדים בשטח טוענים כי מספר מנהרות התגלו רק כחלק מפעילות הכוחות.

הפעילות הקרקעית ברצועה מתרכזת בגילוי ובאיתור המנהרות, בעיקר אלו ההתקפיות, החודרות לתוך שטח ישראל. עד כה נהרסו כשני שליש מכלל המנהרות שהתגלו, אך קצינים הפועלים בשטח מעידים כי מדובר בעבודה לא פשוטה, הדורשת מאמצים רבים. ככל שעוברים הימים, בצבא משפרים את שיטת הפעולה לאיתור פתחי המנהרות בתוך השטח. ככל הנראה, המנהרה ששימשה לפיגוע אמש (שני) באזור נחל עוז, התגלתה על ידי הכוחות הצבאיים, אך לא אותרו כל פתחיה  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ