משבר ביחסי ישראל עם אמריקה הלטינית: צ'ילה ופרו מחזירות את שגריריהן

ברזיל ואקוודור כבר החזירו את שגריריהן בשבוע שעבר, במחאה על המבצע בעזה. דיפלומטים ישראלים מעריכים כי מדינות נוספות ינקטו צעדים דומים

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

המלחמה בעזה מביאה למשבר חריף ביחסי ישראל עם מדינות אמריקה הלטינית. אמש והיום הודיעו משרדי החוץ של צ'ילה, פרו ואל סלבדור על החזרת שגריריהם בתל-אביב להתייעצויות לאות מחאה על פעולות ישראל בעזה.

"עקב ההסלמה במבצע הצבאי הישראלי בעזה החליטה ממשלת צ'ילה בתיאום עם ממשלות אחרות באמריקה הלטינית לקרוא לשגרירה בתל-אביב להתייעצויות", נמסר בהודעה של משרד החוץ בסנטיאגו. "צ'ילה מביעה דאגה ותדהמה מכך שהמבצע הצבאי, שהגיע לרמה של ענישה קולקטיבית נגד אזרחים פלסטינים בעזה, אינו מתבצע בהתאם לחוק הבינלאומי".

פלסטינים מנסים לחלץ גופות מבין הריסות בניין בעזה, היוםצילום: אי–פי

משרד החוץ של צ'ילה הדגיש כי יותר מאלף אזרחים פלסטינים נהרגו במבצע, בהם נשים וילדים, וכי ישראל תוקפת בתי חולים ובתי ספר. בהודעה גינה משרד החוץ של צ'ילה את ירי הרקטות מצד חמאס נגד אזרחים בישראל, אך הבהיר שהתגובה הישראלית אינה מידתית. בהודעה קרא משרד החוץ של צ'ילה להפסקת אש מיידית בעזה.

משרד החוץ בלימה פירסם הודעה דומה שמגנה את פעולות ישראל בעזה. ההודעות של צ'ילה ופרו העלו לארבע את מספר מדינות אמריקה הלטינית שהחזירו את שגריריהן מתל-אביב במחאה על המבצע בעזה. בשבוע שעבר הודיעו על כך ברזיל ואקוודור.

דובר משרד החוץ, יגאל פלמור, התייחס היום למשבר עם מדינות אמריקה הלטינית ואמר כי החזרת השגרירים הוא מהלך שמעודד את חמאס ואת הטרור. "ישראל מביעה אכזבה עמוקה מההחלטה החפוזה של ממשלות אל סלבדור, פרו וצ'ילה להחזיר את שגריריהן להתייעצויות", אמר פלמור.

"ישראל מצפה ממדינות המתנגדות לטרור לנהוג באחריות ולא להעניק פרס לטרוריסטים.  עד עתה, כל הסכמה של ישראל לקבל הצעות להפסקת אש ולהביא לרגיעה נענתה בירי מתמשך של טילים מצד חמאס", הוסיף פלמור. "מוטב היה אילו אל סלבדור, צ'ילה ופרו היו נרתמות למהלך הבינלאומי לסייע לישראל במאמציה להגן על אזרחים חפים מפשע ולהביא להפסקת אש ממושכת תוך פירוז רצועת עזה".

דיפלומטים ישראלים מעריכים כי עוד מדינות באמריקה הלטינית ינקטו צעדים דומים בימים הקרובים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ