משלחת ישראלית ביקרה בקהיר לדון בהפסקת אש

לשכתו של עבאס ממשיכה במגעים להפסקת אש מול כמה גורמים, ובהם מצרים וארה"ב. הרשות מנסה גם לגבש עם הפלגים הפלסטינים

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
ג'קי חורי

כחלק מהמאמצים המצריים לקדם הפסקת אש בעזה, ביקרה אתמול בקהיר משלחת ישראלית. במשלחת היו יועצו של ראש הממשלה יצחק מולכו, ראש השב"כ יורם כהן וראש המטה המדיני־ביטחוני במשרד הביטחון עמוס גלעד. חברי המשלחת שהו בקהיר כמה שעות ונפגשו עם בכירים במודיעין המצרי כדי לדון בהתקדמות המגעים שמנהלת מצרים עם הפלגים הפלסטיניים ועם הרשות הפלסטינית בעניין הפסקת אש ברצועת עזה. אתמול בערב שבה המשלחת לישראל כדי לדווח על המאמצים לראש הממשלה בנימין נתניהו.

במקביל ליציאת המשלחת לקהיר, התכנס אתמול הקבינט המדיני־ביטחוני, לדיון שנמשך כחמש שעות. בסיום הישיבה לא התקבלה החלטה על הרחבת הפעילות הקרקעית בעזה וגם לא התקבלה החלטה על התקדמות לכיוון הפסקת אש. היום בצהריים תתכנס מליאת הממשלה כדי לקבל עדכון על התקדמות פעולת צה"ל בעזה.

פקיד ישראלי בכיר שהשתתף אתמול בישיבה אמר כי השרים החליטו פה אחד להנחות את צה"ל להמשיך ולתקוף בעוצמה את חמאס ואת שאר ארגוני הטרור בעזה, ולהשלים את נטרול מנהרות הטרור. לדבריו, ישראל תמשיך לאפשר הפוגות הומניטאריות קצובות באזורים שבהם אין לחימה, ומבלי לסכן את החיילים או לפגוע בנטרול המנהרות. "מטרת ההפוגות האלה היא להקל על האוכלוסייה האזרחית בעזה", אמר הפקיד.

לצד זאת, הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן), קרא אתמול למזכ"ל האו"ם להכריז על רצועת עזה אזור מוכה אסון, ולקהילה הבינלאומית לשאת באחריות בכל הנוגע לסיוע ההומניטרי לתושבי הרצועה.

במכתב ששיגר עבאס למזכ"ל האו"ם, באן קי־מון, נאמר: "על רקע ההרס והסבל הבלתי־נתפסים, אני קורא לאו"ם להשתמש בכל הכלים העומדים לרשותו למען הגשת סיוע לתושב הרצועה הנצורים". עבאס קרא גם להקמת "אזור חיץ, שבו ניתן יהיה להגיש סיוע יוקצה להגשת סיוע למאות אלפי אנשים". לדבריו, "התוקפנות הישראלית מונעת מהעם שלי את הזכות לחיות... ישראל מבצעת בעזה פשעי מלחמה על כל המשתמע מכך".

במקביל, לשכתו של עבאס ממשיכה במגעים להפסקת אש מול כמה גורמים, ובהם מצרים וארה"ב. הרשות מנסה לגבש עם הפלגים הפלסטינים, ובראשם חמאס והג'יהאד האיסלמי, מתווה שיוכל להוביל להפסקת אש. עם זאת, בלשכתו של עבאס הכחישו אתמול דיווחים על נסיעת משלחת פלסטינית מרמאללה לקהיר. "לא תצא משלחת כזו כל עוד אין הפסקת אש בשטח", אמר בכיר בלשכת עבאס ל"הארץ". לדבריו, המצרים מסרבים לקבל משלחות כל עוד אין הפסקת אש ל-24 שעות לפחות.

עם זאת, אתמול אישרו ברמאללה כי בכיר הרשות הפלסטינית, סאיב עריקאת, יצא לקטאר בעקבות הזמנה של שר החוץ הקטארי, חאלד אל־עטייה. עריקאת צפוי להיפגש עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, כדי לדון במתווה להפסקת אש בעזה. בכיר פלסטיני אמר בשיחה עם "הארץ" כי "יש מגעים בכמה מישורים, אבל אין עדיין פריצת דרך".

הבית הלבן פרסם אתמול הודעת גינוי חריגה לאירוע שבו נפגע בית ספר של אונר"א בג'באליה. הודעת הבית הלבן גינתה גם הסתרה של טילים וכלי נשק בבתי ספר בעזה. "ארה"ב מודאגת מאוד מכך שלאלפי פלסטינים שהתבקשו על ידי ישראל לעזוב את בתיהם בעזה אין מקום מקלט בטוח במתקני האו"ם", נמסר בהודעה. "הסתרה של נשק או הפגזת מתקנים של האו"ם אינה עולה בקנה אחד עם הניטרליות של מתקנים אלו, והדבר מדגיש את הצורך בהפסקת אש מהר ככל האפשר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ