סער תקף את נתניהו בישיבת הממשלה: יעד המבצע היה צריך להיות מיטוט חמאס

שר הפנים ביקר את ניהול הלחימה וקרא לנתניהו וליעלון לקרוא את מסקנות דו"ח וינוגרד. נתניהו לשרים: מצפה שלא תבקרו אותי בפומבי בזמן מלחמה

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

המתיחות בליכוד על רקע הביקורת של שרים במפלגה נגד מדיניותו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במבצע "צוק איתן", התפרצה הבוקר (חמישי) בישיבת הממשלה. לפי מקור שהשתתף בישיבה, שר הפנים, גדעון סער, תקף את נתניהו ואמר לו כי היעד של המבצע היה צריך להיות מלכתחילה מיטוט שלטון חמאס בעזה.

בהצהרה למצלמות בפתח ישיבת הממשלה כבר אותת נתניהו על חוסר שביעות רצונו מהביקורת שהשמיעו כלפיו בימים האחרונים כמה מהשרים - בתוך הליכוד ומחוצה לו. "יש מיעוט בציבור שדווקא ברגעים אלה בוחר להקצין את עמדותיו מצד זה או אחר", פתח נתניהו. "אני קורא לכם: אל תפגעו באחדות המיוחדת שקיימת בינינו, הישמרו בדבריכם, היזהרו במעשיכם, ויותר מכל ומעל הכל - שרי הממשלה הם אלה שצריכים לתת דוגמה אישית לציבור כולו. העם מצפה מהשרים להתלכד מאחורי המטרה". 

אחרי שיצאו המצלמות מהאולם, חזר ופנה נתניהו לשרים, אך בטון תקיף יותר. "לא יכול להיות ששרים בממשלה תוקפים אותי פומבית במהלך מלחמה", אמר. ראש הממשלה הקריא לשרים קטעים ממכתב שכתב אחיו המנוח יוני נתניהו על הצורך באחדות, והוסיף כי ניתן למתוח ביקורת, אך יש לעשות זאת מסביב לשולחן הממשלה.

סער, מנדלבליט ונתניהו בישיבת הממשלה, היוםצילום: מוטי מילרוד

אחרי סקירה של שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, הרמטכ"ל, בני גנץ, ומתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, התקיים דיון ארוך בו ניתנה רשות הדיבור לכל שר שהיה חפץ בכך. לפי מקור שנכח בישיבה, כשהגיע תורו של השר סער לדבר, הוא מתח ביקורת חריפה על נתניהו ועל יעלון. 

"אני לא הייתי מאלה שיצאו פומבית בתקשורת ואמרו שצריך למוטט את שלטון חמאס, אבל היום אני אומר כאן שזה היה צריך להיות יעד המבצע", הדגיש סער. שר הפנים ציטט קטעים מדו"ח ועדת וינוגרד, שחקרה את כשלי מלחמת לבנון השנייה, והתמקד בביקורת שמתחה הוועדה על הדשדוש ועל קבלת ההחלטות של הדרג המדיני. "אני ממליץ לכם לקרוא את דו"ח וינוגרד", אמר סער לנתניהו וליעלון. 

גם שר האנרגיה והמים, סילבן שלום, מתח ביקורת על התנהלות המבצע בעזה, וציין כי לדעתו מיטוט שלטון חמאס היה צריך להיות מטרת הפעולה. עם זאת, בסוף דבריו הדגיש שלום כי הוא מגבה את ראש הממשלה.

שר הפנים, גדעון סער, מסר בתגובה: "אני מנוע חוקית מלהתייחס לדברי בישיבת הממשלה, גם אם הציטוטים אינם נכונים".

בפתח הישיבה התייחס ראש הממשלה נתניהו גם למגעים להפסקת אש ברצועת עזה. "לא אסכים לשום הצעה שלא תאפשר לצה"ל להשלים את המשימה החשובה של נטרול המנהרות", אמר. "נטרול המנהרות הוא רק השלב הראשון בפירוז רצועת עזה. ארה"ב והאיחוד האירופי קיבלו עמדתנו בנושא הפירוז. זה לא היה קל להשגה, אבל השגנו זאת יחד בעבודה קשה".

שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, אמר היום במהלך ביקור בהודו כי המגעים להשגת הפסקת אש בעזה עדיין נמשכים, אך לא בטוח כי יניבו תוצאות. "לא הפסקנו לרגע לעבוד על הפסקת אש", אמר, "וככל שזה יקרה מוקדם יותר כך ייטב, כי אנחנו צריכים לעבור לשולחן הדיונים כדי להתחיל במשא ומתן ולפתור את כל הסוגיות. אין וודאות שנצליח להגיע להפסקת אש, אבל אנחנו מחויבים לעשות מאמץ אמיתי".

כמו כן, דובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט, אמר בראיון לרשת MSNBC כי ארה"ב חושבת שצריך הפסקת אש כדי להגן על אזרחים חפים מפשע. "זה צריך להתחיל בכך שחמאס יפסיק לירות רקטות לעבר אזרחים ישראלים חפים מפשע", אמר.

לדבריו, הבית הלבן מצפה מישראל להקפיד יותר בכל הנוגע להימנעות מפגיעה באזרחים בעזה. "נכון שישראל מדברת בקביעות על הסטנדרטים הגבוהים שהיא מקפידה עליהם בכל הקשור להגנה על אזרחים בצד הפלסטיני, תוך כדי המבצע הקרקעי. עם זאת, ארה"ב אומרת - והיא העבירה את המסר הזה בדרגים הגבוהים ביותר - שממשלת ישראל והצבא צריכים לעשות יותר כדי לעמוד בסטנדרטים שלהם בכל הנוגע להגנה על אזרחים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ