חמישה חיילים נהרגו ו-15 נפצעו מפגיעת פצמ"ר בשטח כינוס באשכול

זוהי התקרית השנייה השבוע שבה נפגעים חיילים השוהים בשטחי כינוס על גבול הרצועה. ביום שני נהרגו ארבעה לוחמי שריון בנסיבות דומות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חמישה חיילים נהרגו אתמול (חמישי) מפגיעת פצצת מרגמה במועצה האזורית אשכול, כשהיו בקרבת גבול רצועת עזה. עוד 15 חיילים נפצעו כתוצאה מנפילת הפצצה בשטח כינוס החיילים.

חמשת החיילים ההרוגים הם רב-סמל (במיל') דניאל מרש, לוחם ב"עוצבת ברק", בן 22 מראשון לציון. הלוויתו תתקיים היום ב-15:30 בבית העלמין הצבאי בחולון; סרן עמרי טל, לוחם ב"עוצבת ברק", בן 22 מיהוד שמועד הלוויתו טרם נמסר; סמל ראשון שי קושניר לוחם ב"עוצבת ברק", בן 20 מקרית מוצקין, שהלוויתו תתקיים היום ב-14:00 בבית העלמין בקרית אתא; סמל ראשון נועם רוזנטל, לוחם ב"עוצבת ברק" בן 20 ממיתר. הלוויתו תתקיים היום ב-13:00 בחלקה הצבאית בבית העלמין במיתר; סרן (במיל'), לירן אדיר, לוחם ב"עוצבת ברק", בן 31 מעזוז. 

שי קושניר למד בבית הספר הטכני של חיל האוויר. הוא היה אמור להשתחרר באוקטובר 2015. הוא היה בן יחיד, והפעיל לחץ כבד על אביו מיכאל כדי שיאפשר לו להתגייס לשירות קרבי. האב לחם בחטיבת שריון ונפצע ב-1985. לאחר יומיים שלא שמע מבנו שנכנס לרצועה, כתב לו אביו: "שייקה אני מאוד מתגעגע אליך, אני חי בתחושה שלא ראיתי אותך כבר שנים. לא עוברת דקה שאני לא חושב עליך. גם ביום וגם בלילה. אני מנסה לתאר לעצמי איך אתה והחברים שלך מתמודדים עם המצב הלא פשוט הזה... אבל אני יודע ומאמין שאתה והחברים שלך חזקים ונחושים ומלאי מוטיבציה להשלים את המלאכה הקשה שנפלה בחלקכם". "הוא ילד שהיה מלא זוהר ושמחה ומלא ברוח חיים כמו כל בן ישראל שאוהב את המדינה שלו", אמר האב עם היוודע דבר מותו. 

סמ"ר שי קושניר

אילן לוקיאנוב, חברו של קושניר במשך שנים רבות, סיפר כי נהג לשתף אותו בחוויות הקשות מהפעילות בעזה. "הוא נכנס לרצועה וזוועות עברו עליו: כדורים שרקו מעל הראש, טילים עפו. הוא סיפר לי על כדור אש מטיל שהיה מעליו", אמר, "אלה דברים שבן אדם רגיל לא יכול להבין בלי להיות שם. בשבילי זה יהיה צורם כל החיים. יש לנו יום הולדת באותו יום. כשנסיים להתאבל איפה שנשב כדי לחגוג את החיים שלו, נשתה ואלכוהול רב יישפך. נזכר בכל הטוב שהיה לנו".

נועם רוזנטל, בוגר התיכון המקיף בעומר, שימש כחובש גדודי ואמור היה להשתחרר מצה"ל בחודש מארס הקרוב. "מהרגע הראשון שלי בתאג"ד (הכינוי הצבאי למרפאה הגדודית) קיבלת אותי כמו בן בית", כתב לו איתי בקימר בעמוד הפייסבוק שלו, "לימדת אותי כל כך הרבה. ישבנו שעות יחד. כמעט אין שמירה שלי שלא הגעת אליה כדי להעביר לי את הזמן". אביב לוי פגשה את רוזנטל בפעם האחרונה מוקדם יותר השבוע וגם היא ביקשה להיפרד ממנו בעמוד הפייסבוק שלו. "לפני יומיים ראיתי אותך והיית עם החיוך היפה והגדול שלך על הפנים. הצקת לי כמו תמיד שאני עדיין צעירה", כתבה. מיתר איבדה שלושה לוחמים במבצע צוק איתן. שניים מהם תושבי היישוב, רוזנטל וסרן ליעד לביא. הרוג שלישי, סמ"ר עמית יאורי, הוא נכדו של מתי בית הלחמי מן היישוב.

סמ"ר נועם רוזנטל
סרן עמרי טל

עמרי טל, בן 23 מיהוד, היה לוחם ב"עוצבת ברק". אמו של עמרי טל, אסתי, ספדה לו לאחר הבשורה: "מלאכים באים לבקר, כנראה, רק לרגעים מספר. עמרי ניתן לנו ל-23 שנים קסומות ועזב אותנו. נפש יחידה במינה, מלאת רגישות ותובנות לגבי החיים ובני האדם. אהב את המדינה, אהב את חבריו ואת משפחתו וחברתו ליאת. בכל עיר ויישוב הכיר בני אדם, אהב להיות בחברתם והם אהבו אותו. היתה בו רגישות לסביבה, לטבע, למדינה, לעם ולמשפחתו. חיוך מלא אור ועיניים כחולות כמו ים. מבטו חודר וסקרן".

האם הוסיפה כי טל אהב ללמוד וסיים את תיכון מקיף יהוד בהצטייינות. עוד אמרה, כי "הכיר את כל שבילי הארץ וטייל בכל הזדמנות". אביו סיפר כי טייל לאורך מסלול "חוצה ישראל" הלוך וחזור. הוא שוחח עמו לאחרונה רק ביום רביעי. "הוא היה הטוב שבבנינו, אדם נדיר בעוצמתו הרוחנית, אישיות משכמה ומעלה", אמרה אמו.

רס"ל דניאל מרש

דניאל מרש בן 22 מראשון לציון השתחרר משירות סדיר רק לפני שלושה חודשים. מספר ימים לאחר שחזר מטיול בהולנד, עם תחילת הלחימה, גויס מרש למילואים כחובש קרבי בחטיבת שריון. מרש למד בתיכון מקיף ט' בעיר במגמה העיונית. במארס 2011 הוא התגייס לשריון ושירת שם שימש כחובש קרבי.

קרוביו מספרים שאהבת חייו היתה זוהר, חברתו מגיל 15, שעמה תכנן להתחתן בשנים הקרובות. הוא אהב מוזיקה, ניגן על גיטרה ותופים וחשב להתחיל ללמוד מוזיקה בקרוב. מרש השאיר אחריו הורים, דיאנה ואריה, ושלושה אחים - ואדים בן 30, אביבית בת 20 ואח נוסף, דארן, המתגורר בלונדון ובא לישראל להלווית אחיו. "הוא היה המלאך שלנו, האור של הבית. תמיד מקשיב ונותן עצות", סיפרה אחותו אביבית. אביו אריה סיפר כי "אחותי נרצחה בגיל 22, וגם זה לא הכין אותי לאובדן של הילד שלי באותו גיל. היתה לי אחות אחת ואיבדתי את בני". 

סרן לירן אדיר

סרן לירן אדיר גדול בנתניה ועבר להתגורר בעזוז שברמת נגב בעקבות אשתו סלעית. השניים התחתנו רק לפני כחודש. אדיר היה בעל תואר שני במשפטים ועמד לצאת ללימודי רפואה בחו"ל. לפני שבועיים קיבל צו 8 ושירת כקצין פינוי נפגעים. חבריו סיפרו כי אהב לטייל בעולם והגדירו אותו "בחור הרפתקן שאהב את הארץ". אדיר הותיר אחריו הורים, אשה, אח ואחות. מועד הלוויתו טרם נקבע.

הנפגעים שהו בנקודת ריכוז כוחות ומרביתם הם חלק מהכוח. אתמול בשעות הערב נורתה פצצת מרגמה בקרבת גבול הרצועה, באזור המועצה האזורית אשכול. זוהי התקרית השנייה השבוע שבה פגיעת פצצת מרגמה באזור הסמוך לגבול מביא למותם של חיילים ולפציעתם של רבים נוספים. הדבר מסמן, פעם נוספת, את הבעייתיות בריכוזם של כוחות צבא רבים במרחק קצר מהרצועה. ביום שני האחרון נהרגו בנסיבות דומות ארבעה לוחמים מחטיבה 7 של השריון, מפגיעת פצמ"ר בשטח כינוס באשכול. 

שטחי הכינוס, בשטחים החקלאיים, מהווים יעד לירי פצצות מרגמה. חיילים ששהו בימים האחרונים בשטחי כינוס אמרו כי "תמיד ידענו שבאזורים האלה יש סכנה לירי פצצות מרגמה". עוד ארבעה חיילים נפצעו ביממה האחרונה בתקריות נוספות, בתוך הרצועה, שלושה מהם מפגיעת צלף פלסטיני בשג'עיה. 

שלשום נהרגו שלושה לוחמים מיחידת מגלן בפעילות לאיתור מנהרות בדרום רצועת עזה. כוח מגלן, שאיתר מנהרות יחד עם כוח מחטיבת השריון 460, איתר פיר מנהרה במרפאה של אונר"א בעיר חאן יונס. לאחר שהצוות נכנס למקום, הופעלו כמה מטענים בדופן המרפאה, והמבנה קרס על החיילים. מלבד שלושת ההרוגים, 12 חיילים נוספים נפצעו בתקרית, חלקם באורח קשה.

ביום שני נהרגו חמישה חיילי צה"ל לאחר שארבעה חמושים פלסטינים חדרו לשטח ישראל באמצעות מנהרה באזור מעבר קרני שבמרכז הרצועה. פתח המנהרה נמצא דרומית למעבר קרני, ובעומק של כ-150 מטרים בתוך שטח ישראל. החמושים ירו טיל נ"ט לעבר חלקה התחתון של עמדת פילבוקס צבאית, הרגו את חמשת החיילים ששהו במקום וניסו לחטוף את גופתו של אחד מהם. באותו יום נהרג גם לוחם הנדסה מפגיעת טיל נ"ט בכלי הרכב ההנדסי בו נסע.

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, יהונתן ליס, עופר אדרת, שירלי סיידלר, אלי אשכנזי ויניב קובוביץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ