בין קרי לסרי: מאחורי הקלעים של הפסקת האש הקצרצרה

ההתעקשות של שר החוץ האמרקיאי, התנאים הישראליים, נקודת המפנה של קטאר וההתקפלות של חמאס. ארה"ב קיוותה להפוגה כבר שלשום, אבל כמה בעיות התגלו

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

אמש (חמישי) לקראת חצות קיבלו שרי הקבינט המדיני־ביטחוני שיחת טלפון מלשכת ראש הממשלה. בשעה הקרובה, אמרו להם, יכריזו מזכ"ל האו"ם באן קי־מון ושר החוץ האמריקאי ג'ון קרי על הפסקת אש הומניטרית בת 72 שעות ועל פתיחת משא ומתן עקיף בקהיר בתיווך מצרי בין ישראל לבין משלחת מטעמו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ובה נציגים של כל הפלגים ובראשם חמאס.

בניגוד למקרים קודמים במהלך המלחמה בעזה, הפעם השרים לא הופתעו. בישיבת הקבינט שהתקיימה 24 שעות קודם לכן, ביום רביעי, עלתה האפשרות שהפסקת אש היא עניין של יום־יומיים. "היה ברור לשרים שזה מתגלגל לשם", אמר פקיד ישראלי בכיר שהשתתף בישיבה.

בסיום הדיון הסמיכו שרי הקבינט את ראש הממשלה נתניהו ואת שר הביטחון יעלון לקבל את ההחלטה בנושא הפסקת האש ההומניטרית אם תנאיה של ישראל יתקבלו. לשכת ראש הממשלה שמרה על ההתפתחויות בחשאיות רבה. בתדרוכים לכתבים אחרי ישיבת הקבינט ניתן הרושם כי המבצע ממשיך כרגיל וכי הפסקת אש אינה מעבר לפינה.

שר החוץ האמריקאי, ג'ון קריצילום: AFP

פקידים ישראלים ואמריקאים בכירים אמרו כי המגעים הדיפלומטיים שהובילו לאותה ישיבת קבינט החלו ביום שני בערב, בעוד שיחת טלפון בין קרי לנתניהו. שר החוץ האמריקאי הציע לחדש את המגעים עם המצרים והקטארים כדי לקדם הפסקת אש הומניטרית לא מוגבלת בזמן, שתאפשר פתיחה במשא ומתן על הפסקת אש ארוכת טווח.

קרי, שעוד התאושש מדחיית הטיוטה שלו על ידי הקבינט כמה ימים קודם לכן וניסה להדוף ביקורת קשה מכיוון ישראל, סיפר על שיחת הטלפון ההיא עם נתניהו במסיבת עיתונאים בוושינגטון ביום שלישי. הוא טען כי ראש ממשלת ישראל הוא שביקש ממנו לקדם הפסקת אש. לשכת ראש הממשלה, בצדק, הכחישה והבהירה כי קרי הוא שיזם את המהלך.

פקיד ישראלי בכיר ציין שבאותה שיחה הבהיר נתניהו לקרי את התנאים הישראליים להפסקת האש ההומניטרית – השארת כוחות צה"ל בשטח, המשך הפעילות נגד המנהרות והפוגה לפרק זמן ממושך ולא רק ל–24 שעות כפי שקרה כמה פעמים מתחילת המלחמה בעזה.

פקיד אמריקאי בכיר ציין כי קרי דיבר במקביל כמה פעמים עם שר החוץ של קטאר חאלד מוחמד אל־עטיה כדי לשמוע ממנו את תנאי חמאס. הארגון התנגד להשארת כוחות צה"ל בשטח ולהמשך הפעילות נגד המנהרות ודרש שכל הפסקת אש הומניטרית לא תימשך יותר מ-24 שעות.

במהלך יום שלישי ורביעי בבוקר ניסו קרי ואנשיו יחד עם שליח האו"ם למזרח התיכון רוברט סרי למצוא נוסחה שתגשר על הפערים בין הצדדים. סרי, שמילא תפקיד קריטי במגעים, קיים שיחות עם הנהגת חמאס בעזה במקביל לשיחות שהקטארים ניהלו עם ראש הלשכה המדינית של הארגון חאלד משעל בדוחא.

פקיד אמריקאי בכיר ציין כי הפתרון שנמצא הוא להכריז על הפסקת אש ל–72 שעות. מצד אחד - פרק זמן ארוך מספיק שיאפשר פתיחה במשא ומתן, ומצד שני - פרק זמן שאינו ארוך מדי ושלא יגרום לחמאס לחוש שמדובר במלכודת. לדבריו, ישראל וחמאס קיבלו את ההצעה האחרונה.

הסוגיה שאותה היה צריך עדיין לפתור נגעה להמשך נוכחות צה"ל בשטח והפעילות נגד המנהרות. האמריקאים הבהירו כי כיוון שמדובר בהפסקת אש הומניטרית בלבד, היא כוללת השארה של הכוחות של שני הצדדים בעמדותיהם ולא מחייבת נסיגה, אבל חמאס עדיין לא השתכנע.

הפקיד האמריקאי הבכיר ציין שבשלב הזה במהלך יום שלישי הצליחו שיחותיו של קרי עם שר החוץ של קטאר להביא לשינוי. הקטארים, שהבינו שרגע האמת מתקרב, הפסיקו לשמש כפרקליטים של חמאס והתחילו להפעיל לחץ אמיתי וכבד על משעל כדי שיסכים להצעה.

הלחץ הקטארי על משעל הניב תוצאות. "סוף סוף, אחרי שלושה שבועות, הרגשנו שהקטארים באמת לוחצים", אמר הפקיד האמריקאי הבכיר, "הלחץ הזה, יחד עם המכות שהם חטפו במהלך הלחימה, גרם להם לוותר ולהסכים למתווה".

האמריקאים חשו שגם בצד הישראלי גברה תחושת הדחיפות להגיע להפסקת אש. הסיבה לכך היתה המצב ההומניטרי המידרדר בעזה. בשיחות עם נתניהו ואנשיו הבינו האמריקאים כי ישראל מודאגת מאוד מקריסה קרובה של כל המערכות האזרחיות בעזה, במיוחד מים, ביוב וחשמל. גם התגברות הביקורת מצד הבית הלבן ומדינות העולם על הפגיעה באזרחים פלסטינים גרמה לישראל לחתור לכיוון הפסקת אש.

האמריקאים חשבו שניתן יהיה להכריז על הפסקת האש ההומניטרית כבר ביום רביעי. אף שהקבינט הישראלי הסמיך את נתניהו ויעלון לקבל החלטה על הפסקת אש נותרו כמה סוגיות לא פתורות והמגעים המשיכו ביום חמישי.

הכוויה שקרי חטף מהשיחות על הטיוטה שהציג ביום שישי שעבר השפיעה על הדרך שבה נוהלו המגעים על המתווה החדש. פקיד אמריקאי בכיר ציין כי במהלך השיחות הדיפלומטיות הדיסקרטיות הציגו האמריקאים מתווה פשוט ככל האפשר, וזאת כדי להימנע מכניסה לסוגיות שעלולות לסבך את המגעים או ליצור אי הבנות.

קרי וסרי המשיכו לעבוד כדי לסגור את העסקה. שליח האו"ם מול חמאס ושר החוץ האמריקאי מול ישראל, מצרים, קטאר וטורקיה. קרי שהגיע לביקור בהודו עשה הפסקה אחרי כל פגישה כדי לחזור ולטפל במשבר בעזה. לפעמים אף יצא מפגישות באמצע כדי לעשות שיחות טלפון. רק ביום חמישי שוחח קרי עם נתניהו בין שעתיים לשלוש שעות בסך הכל, בחמש או שש שיחות טלפון.

אחרי המגעים של יום חמישי בבוקר, שבהם הובהר כי חמאס מקבל את תנאיה של ישראל, התחושה היתה שההסכם סגור. שליח האו"ם רוברט סרי כבר נערך להכריז בשעות הצהריים על הפסקת האש ההומניטרית כדי להתחיל אותה בחצות. אך גם הפעם נותרו קצוות פתוחים. אותו דבר קרה ב-19:00, כשהצדדים נערכו להכרזה אך דחו אותה פעם נוספת.

ב-21:00 דיווחה רשת אל־ג'זירה הקטארית על המתווה המתגבש להפסקת אש הומניטרית ל–72 שעות. קרי ואנשיו, שליח האו"ם סרי וגם נתניהו ויועציו חששו שהפרסום יחבל בעסקה. אלא שמלבד כמה ציטוטים של אותו דיווח נראה היה שהתקשורת הישראלית והבינלאומית אינה מייחסת לו חשיבות מיוחדת ולא סבורה שהפסקת אש קרובה. גם בתדרוך היומי של הבית הלבן ושל משרד החוץ בוושינגטון לא רמזו בשום צורה על המגעים האינטנסיביים.

ב–22:00 התקבל אצל קרי, סרי ובלשכת ראש הממשלה האישור הסופי של העסקה והצדדים התחילו לנסח את ההודעות שיפורסמו. ההחלטה היתה כי הודעה אחת תפורסם מטעם מזכ"ל האו"ם בניו יורק והודעה שנייה מטעמו של קרי. חצי שעה אחרי חצות הופתעו אזרחי ישראל לשמוע ממזכ"ל האו"ם ומשר החוץ האמריקאי כי תוך כמה שעות תיפתח הפסקת אש.

לשכת ראש הממשלה, מצדה, שמרה על שתיקה. קצת אחרי השעה 6:00 בבוקר פורסמה ההודעה הלקונית הבאה: "בהתאם להסמכת הקבינט את ראש הממשלה ואת שר הביטחון קיבלה ישראל את הצעת ארצות הברית והאו"ם להפסקת אש הומניטרית בת 72 שעות החל מיום שישי בשעה 08:00".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ