עדכונים שוטפים

טרם פורסם מועד הלוויתו של גולדין; צה"ל תקף 13 יעדים ברצועה

הרב הצבאי הראשי קבע את מותו של סגן גולדין על פי ממצאים שהובאו מזירת הלחימה ■ אמש הגיעו שר הביטחון יעלון, הרב הצבאי הראשי וראש אכ"א לבית המשפחה ■ בן 70 נפצע קשה מפצמ"ר באשכול ■ הקבינט: נתמקד בביסוס הרתעה מול חמאס ■ הפלסטינים מדווחים על לפחות 7 הרוגים הלילה בתקיפות ברצועה

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים184
כתבי "הארץ"

אתמול היה היום ה-26 של מבצע "צוק איתן". צה"ל קבע את מותו של סגן הדר גולדין, שהיה חשש כי נשבה בידי חמאס. הוא נהרג בקרב ברפיח ביום שישי. טרם פורסם מועד הלוויתו. כך עלה ל-64 מניין החיילים הישראלים שנהרגו מתחילת הלחימה. 

70 בני אדם נהרגו בהתקפת צה"ל ברפיח, ומספר ההרוגים הפלסטינים מתחילת המבצע הגיע ליותר מ-1,600. 

מבצע "צוק איתן" - סיקור נרחב:

 |  | |

08:09: במהלך הלילה התפוצצו חמש רקטות בדרום הארץ. שתיים מהן בשטח פתוח במועצה האזורית שדות נגב ושלוש נוספות בשטח פתוח במועצה האזורית שער הנגב (שירלי סיידלר). 

08:05: רקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית שער הנגב, לא נגרם נזק. קודם לכן נשמעה אזעקה באזור (שירלי סיידלר). 

סגן הדר גולדיןצילום: ללא קרדיט

06:58: מאז חצות תקף צה"ל 13 יעדים ברצועת עזה. קצין בכיר בצה"ל התייחס לנסיגת חלק מכוחות הצבא ואמר כי "צריך להשאיר את 'חגורת הביטחון' הזו גם כדי להגן, ואנחנו נערכים גם כדי לתקוף". לדברי הקצין, בסיום הפעילות במנהרות ייערכו הכוחות בשטח, להמשך פעילות. "אין שום החלטה על הפסקה. המבצע הזה ממשיך. ננהל את הערכת המצב ונראה לאן זה הולך. מבחינתנו אין כאן שום אווירת סיום או נסיגה. הכוחות נערכים להמשך פעילות כי המציאות יכולה להביא אותנו לשם", הוסיף הקצין (גילי כהן).

06:52: בניגוד לחייל אורון שאול שנקבע מותו לאחר שרקטת אר.פי.ג'י פגעה בנגמ"ש ה-M113 בו שהה בשג'עיה, סגן גולדין הוכרז כחלל, ולא כחלל שמקום הימצאו לא נודע כפי שהצבא הגדיר את חייל גולני שאול. קצין בצבא סירב הבוקר לפרט בנושא ולומר אילו ממצאים תמכו בקביעת הרב הצבאי הראשי תת אלוף רפי פרץ על מותו של גולדין. עם זאת, הוסיף הקצין כי הלוויה למפקד הצוות בפלוגת הסיור של חטיבת גבעתי תתקיים. עוד אמר הקצין כי קביעת הרב הצבאי הראשי מסתמכת גם על ממצאים שהותרו בשטח, כלומר באזור רפיח ואילו סייעו לקביעת מותו של סגן הדר גולדין (גילי כהן).

05:55: סוכנות הידיעות די.פי.אי דיווחה מפי דובר משרד הבריאות הפלסטיני כי לפחות שבעה בני אדם נהרגו הלילה בתקיפות צה"ל ברצועת עזה. ארבעה פלסטינים נהרגו בתקיפה על בית ברפיח ושלושה אחרים נהרגו בתקיפה במחנה הפליטים ג'בליה שבצפון הרצועה. עוד 10 בני אדם נפצעו. לטענת הדובר, בין ההרוגים ילדה בת ארבע.

05:24: פורסמו מועדי הלוויותיהם של שני קציני צה"ל עמרי טל ולירן אדיר אדרי שנהרגו מפגיעת פצמ"ר בשטח כינוס במועצה האזורית אשכול. הלוויתו של  סרן עמרי טל, לוחם בחטיבת "עוצבת הברק", בן 22 מיהוד, תתקיים היום בשעה 17:00 בחלקה הצבאית שבבית העלמין בעירו. הלוויתו של סרן (מיל') לירן אדיר אדרי, לוחם בחטיבת "עוצבת הברק", בן 31 מעזוז ומנתניה, תתקיים היום בשעה 17:00 בחלקה הצבאית שבבית העלמין בנתניה.

נתניהו ויעלון בקריה, במבצע צוק איתן צילום: עופר וקנין

04:36: אזעקות נשמעו במועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב.

02:00: משפחת גולדין הודיעה כי היא מקבלת בצער רב את החלטת הצבא ואת הקביעה שבנה הדר נפל בעת לחימה ברפיח. המשפחה מודה לכל עם ישראל על התמיכה ומבקשת מכל עם ישראל להגיע ו"ללוות את הדר הגיבור בדרכו האחרונה". מועד ההלוויה טרם פורסם (עופר אדרת).

01:52:  דובר צה"ל מסר כי אמש קבע הרב הצבאי הראשי, תת-אלוף רפי פרץ, את , לוחם ומפקד בחטיבת "גבעתי", שנפל בקרב ברצועת עזה ביום שישי. ההחלטה התקבלה על פי ממצאים שהובאו משטח הלחימה ותוך התחשבות בשיקולים רפואיים, הלכתיים ושיקולים רלוונטיים אחרים. ההודעה נמסרה למשפחתו על-ידי ראש אגף כוח האדם, אלוף אורנה ברביבאי והרב הצבאי הראשי, תת-אלוף רפי פרץ (גילי כהן).

אביו של הדר גולדין, שלשוםצילום: עופר וקנין

00:18: שר הביטחון משה יעלון, ראש אגף כוח אדם בצה"ל, האלופה אורנה ברביבאי, והרב הצבאי הראשי, תת-אלוף רפי פרץ, הגיעו לבית משפחתו של סג"מ הדר גולדין בכפר סבא, אשר קיים חשש לכך שנלקח אתמול בשבי חמאס ברצועת עזה (עופר אדרת).

משפחת גולדין, קיימה אמש מסיבת עיתונאים עם צאת השבת במהלכה קראה שלא להפקיר את בנה ברצועת עזה. אביו, ד"ר שמחה גולדין אמר כי "אני לא מעלה בדעתי שצה"ל יפקיר לוחם שלו. המפקד שלי בפיקוד צפון היה בני גנץ ואני יודע שלא יכול להיות דבר כזה".

הרכב דומה של קצינים ביקר אצל משפחתו של חייל גולני סמל ראשון אורון שאול לפני שבוע, ביום שבו בצה"ל הוחלט להכריז עליו חייל שמקום קבורתו לא נודע.

02/08/2014

23:39: השליח האמריקני למזרח התיכון, פרנק לוונשטיין, צפוי להגיע מחר למצרים במסגרת המאמצים להביא להפסקת אש בין ישראל לחמאס, כך לפי סוכנות הידיעות הצרפתית אי-אפ-פי. 

23:06: ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, אמר היום בראיון לרשת CNN כי תנועתו סירבה להצעה לפיה כוחות צה"ל ישארו ברצועה בזמן ההפוגה ההומניטרית עליה סוכם, וימשיכו בפעילותם נגד המנהרות. "סירבנו להצעה שלהם, והעברנו את המסר לקרי דרך שר החוץ הקטארי", אמר משעל.

"ההצעה הישראלית לא הייתה מתקבלת על הדעת. הנוכחות של הצבא הישראלי ברצועה והריסת המנהרות הן פעולות התקפיות, ולכן אמרנו לקרי שלפלגים הפלסטינים עומדת הזכות להתגונן, ולהתמודד עם הפלישה של הכוחות הישראלים ברצועה". לדברי משעל, חמאס "לא רימתה את קרי או את הישראלים". "אמרנו לכולם מראש שזוהי עמדתנו, לכן הישראלים והאמריקאים הם אלו שצריכים לשאת באחריות להתפתחויות".

22:40: ביממה האחרונה שוגרו לעבר ישראל 86 רקטות ופצמ"רים, 58 מהן נפלו בשטח ישראל ועוד שש רקטות יורטו. צה"ל ביצע היום 150 תקיפות ברצועה (גילי כהן). 

22:38: שבעה מפגינים נוספים נעצרו בהפגנה נגד הלחימה בעזה, שהתקיימה הערב בכיכר הבימה בתל אביב. המפגינים חסמו כבישים באזור. עד כה נעצרו 14 בני אדם במקום (יניב קובוביץ). 

22:29: בכיר בלשכתו של נשיא הרשות, מחמוד עבאס (אבו-מאזן) אמר בשיחה ל"הארץ" כי משום שמשלחת ישראלית לא תגיע לקהיר, הרשות אינה יכולה ללחוץ על חמאס לקבל את תנאי הפסקת האש. "חזרנו לנקודת ההתחלה בכל הנוגע למצב המדיני ערב תחילת הפעולה הצבאית בעזה", אמר הבכיר. "ישראל לא תגיע לקהיר כפי שהכריע עכשיו נתניהו ולכן אנו לא יכולים ללחוץ על חמאס לקבל את תנאי הפסקת האש או היוזמה המצרית, וכך חזרנו לנקודת האפס". הבכיר הוסיף כי סוגיית פתיחת מעבר רפיח אינה נמצאת על הפרק של משלחת הרשות לקהיר (ג'קי חורי). 

22:26: רקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית שער הנגב; לא נגרם נזק (שירלי סיידלר)‎. 

22:14: מצה"ל נמסר כי כלי טיס חיסל ארבעה פעילי טרור בדרום הרצועה (גילי כהן). 

ירי ארטילרי לעבר הרצועה, אתמול צילום: אי־אף־פי

22:07: דובר חמאס בעזה, סאמי אבו-זוהרי, איים כי "נסיגה חד צדדית או היערכות מחדש של ישראל ברצועה תזכה לתגובה הולמת מצד הדרג הצבאי של חמאס". עוד אמר אבו-זוהרי בשיחה לסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" כי "על כוחות הכיבוש לבחור בין אם להישאר בעזה ולשלם את המחיר או לסגת ולשלם את המחיר או לנהל משא ומתן לשלם את המחיר". לדבריו, ישראל תנחל "תבוסה נפשית" בשעות הקרובות (ג'קי חורי). 

21:45: רקטה התפוצצה בשטח חקלאי מחוץ ליישוב במועצה האזורית שדות נגב; נזק נגרם במקום (שירלי סיידלר). 

21:30: ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים הערב מסיבת עיתונאים בקריה ואמר כי לאחר השלמת הפעולה נגד המנהרות, צה"ל יערך להמשך הפעולה לפי צורכי הביטחון. "צה"ל ממשיך לפעול בכל העוצמה כדי להשלים את יעדי המבצע - השבת השקט, השבת הביטחון, לתקופה ממושכת, לאזרחי ישראל תוך פגיעה משמעותית בתשתיות הטרור", אמר נתניהו. "במקביל, כוחותינו משלימים בשעה זאת את פעולת הפגיעה והנטרול של המנהרות – מנהרות הטרור ברצועת עזה. עד כה הם נטרלו עשרות מנהרות. הפעולה פוגעת במערך אסטרטגי שהחמאס השקיע בו מאמץ אדיר במשך שנים". 

באשר לחייל שנשבה בידי חמאס, הדר גולדין, אמר רה"מ: "אני מחזק את משפחתו של סג"מ הדר גולדין. הדברים שלהם נגעו ללבי ואני אשוחח איתם בהמשך הערב. מדינת ישראל תמשיך לעשות כל מאמץ כדי להשיב את בניה הנעדרים הביתה". נתניהו אמר עם זאת כי "צה"ל ייערך במקומות שנוחים לנו כדי להקטין את החיכוך".

"בתחילת המבצע הבטחנו שנחזיר את השקט לתושבי ישראל. אנחנו נמשיך לפעול עד שמטרה זו תושג. ייקח כמה זמן שידרש. יופעל כמה כוח שצריך. התמיכה הגבוהה של ארצות הברית ואירופה בצורך לפרק את ארגוני הטרור מנשקם. התמיכה הזו היא הישג חשוב למדינת ישראל. היא תחזק את תביעתנו לקשר את פיתוחה של רצועת עזה לפירוזה מרקטות ומנהרות טרור. אין לנו דבר נגד תושבי עזה. אנחנו מצרים על כל אזרח ואזרח שנהרג". 

בסיום דבריו אמר נתניהו כי "לאחר השלמת הפעולה נגד המנהרות צה"ל יערך להמשך הפעולה שלנו לפי צורכי הביטחון ורק לפיהם, עד שנשיג את היעד – השבת הביטחון לכם, אזרחי ישראל". 

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, אמר גם כן במסיבת העיתונאים כי צה"ל נמצא לקראת נטרול איום המנהרות. "אנשי חמאס הם אלו שהפרו את הפסקת האש אתמול בבוקר, שהובלה על ידי ארצות הברית והאו"ם הם אלו שהרגו את החיילים וחטפו את סגן משנה הדר גולדין. אני מבקש לחזק את ידיה של משפחת גולדין ואת ידיה של משפחתו של אורון שאול", אמר יעלון. "אנחנו נמצאים לקראת נטרול איום המנהרות. עד עתה מתבצעת עבודה טובה של לוחמי ומפקדי צה"ל. ראוי לציין את הנחישות והדבקות של המפקדים, שמגובה במידע מודיעני מצוין". 

21:21: השר אורי אריאל (הבית היהודי) ביקש להעביר את ההכרעה על המשך הלחימה מהקבינט לממשלה. השר אריאל אמרי כי: "אני דורש מראש הממשלה לכנס את הממשלה באופן מיידי על מנת לדון במצב הביטחוני ולקבל החלטה בפורום הרחב ביותר כיצד להמשיך ולפעול להגנה על תושבי מדינת ישראל״ (יהונתן ליס). 

20:54: נציגי חמאס והג'יהאד האיסלאמי ברצועה לא יצאו לשיחות בקהיר (ג'קי חורי). 

20:46: המשטרה מפנה בכוח את המפגינים מכיכר הבימה, ומבצעת מעצרים במקום. מהמשטרה נמסר כי המפגינים, שהתכנסו במקום למחות נגד הלחימה בעזה, החלו לחסום את אחד הרחובות הסמוכים. לאחר שלא נשמעו להנחיות השוטרים נעצרו שבעה בני אדם. המפגינים ממשיכים לקיים את ההפגנה בפינת הרחובות קינג ג'ורג' ושדרות בן ציון (צפריר רינת ויניב קובוביץ). 

אלפים השתתפו בהפגנה, שארגנה התנועה האסלאמית, נגד המבצע בטמרה שבגליל המערבי, בשבתצילום: אי־אף־פי

20:37: משפחתו של , החייל שנשבה על ידי חמאס, קיימה מסיבת עיתונאים עם צאת השבת במהלכה קראה שלא להפקיר את בנה ברצועת עזה. אביו, ד"ר שמחה גולדין אמר כי "אני מג"ד במילואים, עשיתי מילואים עד גיל 50 ואני לא מעלה בדעתי שצה"ל יפקיר לוחם שלו. המפקד שלי בפיקוד צפון היה בני גנץ ואני יודע שלא יכול להיות דבר כזה – שהוא ייתן לצה"ל הוראה לצאת מאיזה שהוא מקום שיש עדיין חייל שם בפנים. אני יודע, אני מכיר את עופר וינטר (מח"ט גבעתי), אני קראתי את סיסמאות הקרב שלו לפני היציאה. אני לא מאמין שהוא יפקיר קצין שלו, פלס"ר גולני בעזה. לא ברפיח ולא בשום מקום אחר".

אמו של הדר, חדווה קראה להחזיר את בנה הביתה. "הדר הוא החיוך שלנו, ואתם רואים את זה בכל התמונות. גידלנו ארבעה ילדים לתפארת מדינת ישראל. כולם קצינים בצה"ל חוץ ממני. עכשיו הדר וצור משרתים ביחידות עיליות. אני דורשת ממדינת ישראל שלא תעזוב את עזה עד שהיא תחזיר את הילד שלי הביתה. הדר הוא התאום של צור, החצי השני של צור, שניהם משרתים באותו מקום. אני דורשת ממדינת ישראל לא להפקיר את הילד שלי, ולא להפקיר אף ילד שיצא להגן על מדינת ישראל".  

אחיו התאום של הדר, צור אמר כי "אנחנו יצאנו בעקבות שלושה חטופים. אני יצאתי לחלץ פצועים, וחילצתי עשרות פצועים, הכל בשביל לומר להם שהמדינה והעם שלנו עושים הכל ושאין להם מה לדאוג. וגם להדר אין מה לדאוג – נעשה הכל בשבילו. ולהדר אני אומר - אני אעשה הכל בשבילך. אני צור איתן ועם ישראל איתי".

20:32: המשטרה מפנה כמה מאות מפגינים מכיכר הבימה, שמוחים נגד הלחימה ברצועה. דובר מחוז תל אביב מסר כי מדובר בהפגנה שנערכה ללא אישור, אבל החלטה על פינויה התקבלה עקב המצב הביטחוני, כדי לשמור על ביטחון המפגינים. המפגינים מוחים נגד פיזור ההפגנה וטוענים כי מדובר בהשתקת קולות המחאה שלהם נגד המלחמה (צפריר רינת) 

20:27: מצרים העלתה את כמות החשמל שהיא מספקת לתושבי הרצועה, וקוראת לישראל לתקן את אמצעי ייצור החשמל שנפגעו במהלך הלחימה, כך לפי סוכנות רויטרס. 

19:59: הותר לפרסום כי התגלו אופנועים במנהרה בנחל עוז, אשר שימשה שהרגו חמישה חיילים בעמדת צה"ל באזור השבוע. האופנועים היו אמורים לשמש את החמושים הפלסטינים בפיגוע בשטח ישראל, ככל הנראה לטובת חטיפה (גילי כהן). 

19:58: בעוד שעה צפוי ראש הממשלה בנימין נתניהו לקיים מסיבת עיתונאים בקריה (ברק רביד). 

19:38: מאז חצות שוגרו 74 רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל. הן נחתו בשטחים פתוחים מלבד שבע רקטות שיורטו על ידי כיפת ברזל (גילי כהן). 

19:33: הלוויתו של סרן לירן אדרי תתקיים בבית העלמין הצבאי בשכונת בן ציון בנתניה מחר (ראשון) בשעה 17:00. אדרי, בן 31 מעזוז, יחד עם ארבעה חיילים נוספים מפגיעת פצצת מרגמה במועצה האזורית אשכול (שירלי סיידלר). 

19:25: סגן שר החוץ, צחי הנגבי, אמר בראיון לערוץ 2 כי על פי נתוני צה"ל, כ-47% מההרוגים הפלסטינים ברצועה היו חמושים. ארגוני זכויות אדם ברצועה אמרו כי לפחות 80% מ-1,669 הפלסטינים שנהרגו עד כה בלחימה לא היו חמושים, כך לפי סוכנות הידיעות רויטרס. 

תקיפות צה"ל ברפיח בזמן התקרית, ביום שישיצילום: רויטרס

19:16: ביממה הקרובה צפוי צה"ל להודיע על השלמת הפצצת כל המנהרות חוצות הגדר שידועות לו. במהלך סוף השבוע המשיך צה"ל להפציץ מנהרות שהתגלו על ידי כוחות צה"ל בתוך רצועת עזה. שתי מנהרות נוספות יופצצו בשעות הקרובות. לכוחות צה"ל תיוותר עוד מנהרה אחת אותה גילו שטרם הופצצה. זאת לפי הערכות, תיהרס ב-24 השעות הקרובות. 

אז, סבורים בצה"ל, יהיה ניתן לומר כי הסתיים תהליך השמדת המנהרות ההתקפיות, כלומר אלו שחוצות את הגדר ועתידות לשמש את החמאס להוצאת פיגועים בתוך שטח ישראל. מדובר ב-31 מנהרות שבמערכת הביטחון הצביעו עליהן עוד לפני המבצע, וכן מנהרות חוצות גדר שהתגלו במהלך פעילות החטיבות ברצועה.

חלק מכוחות צה"ל יצא לחלוטין מתוך הרצועה אל שטחי היערכות אחוריים, במרחק של כמה קילומטרים מגבול הרצועה. כמו כן, חלק מהכוחות סיים את פעילותו והוא נערך בתוך הרצועה, מחוץ לאזורים הבנויים, במרחק של כמה מאות מטרים מהגבול, באזורים הנחשבים לשולטים. הסיבה לכך, נעוצה ברצון להמשיך ולהגן על יישובי עוטף עזה מחשש להוצאת פיגועים נוספים, וכן כדי שהכוחות יהיו ערוכים לאפשרות של משימות נוספות שיוטלו עליהם. יחד עם זאת, ישנם עדיין כוחות רבים שעובדים על פיצוץ המנהרות שנותרו בצפון הרצועה ובדרומה (גילי כהן).

19:15: משרד הבריאות הפלסטיני מדווח כי החל משעות הבוקר נהרגו ברצועה 78 בני אדם (ג'קי חורי). 

19:10: בן 70 נפצע באורח קשה מנפילת פצמ"ר ביישוב באשכול. הוא פונה במסוק לבית החולים סורוקה, ונמצא כרגע בהכרה (שירלי סיידלר). 

18:45: ירי מאסיבי ליישובי עוטף עזה. מערכת כיפת ברזל יירטה שתי רקטות מעל המועצה האזורית חוף אשקלון. קודם לכן נשמעו אזעקות באזור (שירלי סיידלר). 

18:37: רקטה התפוצצה מחוץ ליישוב במועצה האזורית שדות נגב. קודם לכן נשמעה אזעקה גם במועצה האזורית אשכול (שירלי סיידלר). 

18:35: קרן האו"ם לילדים (יוניצ"ף) הוציאה הודעה על פיה 296 ילדים נהרגו עד כה במסגרת הלחימה ברצועה, והם מהווים כ-30% מכלל ההרוגים ברצועה מאז החלה הלחימה, כך לפי סוכנות הידיעות הצרפתית אי-אף-פי. על פי הדו"ח של יוניצ"ף 187 בנים ו-109 בנות נהרגו מתחילת הלחימה, לפחות 203 מהם בני פחות מ-12.

18:30: מפקד חטיבת גולני, אל"ם רסאן עליאן, אמר כי חטיבתו ממשיכה בפעילות להרס של מנהרות ברצועה: "החטיבה ממשיכה לטפל בחלק מהמשימות שקיבלה, אנחנו תוך כדי פעילות, החיילים ממשיכים לחפש חלק מהמנהרות ותשתיות הטרור". עוד אמר עליאן כי "הלוחמים מחכים למשימה הבאה, ושואלים כל הזמן, מתי נכנסים פנימה, לסיים מה שהתחלנו לפני שלושה שבועות" (גילי כהן). 

18:24: יירוט נוסף בשטח המועצה האזורית חוף אשקלון. שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים בשער הנגב. קודם לכן נשמעו אזעקות באשקלון ובאזור (שירלי סיידלר). 

18:08: שלוש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית שער הנגב. שתי רקטות נוספות יורטו באזור שדרות והמועצה האזורית חוף אשקלון. רקטה אחרת התפוצצה סמוך ליישוב במועצה האזורית שדות נגב. קודם לכן נשמעו אזעקות באזור (שירלי סיידלר). 

18:00: דובר חמאס בעזה, סאמי אבו זהרי, אמר כי נסיגת צה"ל מהרצועה באופן חד צדדי לא מחייבת את חמאס לכלום, כך לפי סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" (ג'קי חורי). 

17:37: שתי רקטות התפוצצו סמוך ליישוב במועצה האזורית שער הנגב. קודם לכן נשמעו אזעקות באזור ובשדרות (שירלי סיידלר). 

17:18: רקטה התפוצצה בשטחים פתוחים סמוך ליישוב במועצה האזורית שדות נגב

שתי רקטות נוספות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית שער הנגב; לא נגרם נזק לרכוש. קודם לכן נשמעו אזעקות באזור (שירלי סיידלר). 

17:14: אלפים מפגינים נגד הלחימה ברצועה בתהלוכה שארגנה התנועה האסלאמית בטמרה שבגליל המערבי (ג'קי חורי). 

17:13: משעות הצהריים ירי בלתי פוסק לעבר יישובי הדרום. רקטה יורטה באזור אופקים והמועצה האזורית מרחבים. שתי רקטות נוספות התפוצצו בשטחים פתוחים בשטחי המועצה האזורית שער הנגב. קודם לכן נשמעו אזעקות באזור (שירלי סיידלר). 

16:28: אזעקות נוספות נשמעו במועצות האזוריות שדות נגב ושער הנגב. 

16:22: רקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית שדות נגב. דקות לפני כן נשמעו
אזעקות באזור ובמועצה האזורית שער הנגב (שירלי סיידלר). 

14:44: מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, הודיע בראיון לסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", כי החל מ-14:00 יורשה לתושבי הגזרה הצפונית ברצועת עזה לחזור לבתיהם. בהודעה הזהיר האלוף מרדכי את התושבים מלהתקרב לגדר המערכת לאורך הרצועה. כמו כן, דובר צה"ל צייץ בטוויטר כי התושבים הונחו להיזהר מחומרי נפץ שחמאס הטמין בבתים, וכי צה"ל לא השאיר חומרי נפץ באזור (ג'קי חורי). 

14:07: הקבינט המדיני-ביטחוני החליט בסיום ישיבה לילית בת חמש שעות אמש (שישי) כי ישראל לא תנסה עוד להגיע להפסקת אש ברצועת עזה באמצעות מו"מ להסדרה מול חמאס, כך אמרו שני פקידים ישראלים בכירים שעודכנו בפרטי הישיבה. "לא חושבים שיש טעם במהלך ההסדרה כרגע, אנו שוקלים לבסס את סיום המבצע על הרתעה בלבד". לדבריהם, ישראל לא מתכוונת לשלוח משלחת למו"מ עם חמאס בקהיר עד להודעה חדשה.

מדברי הפקידים עולה כי ישראל חותרת לסיים את הלחימה באופן חד-צדדי. "אין יותר דיבור על הפסקות אש. ישראל תפעל לפי האינטרס שלה", אמר אחד הפקידים. "נפעל נגד התקפות מעזה ונסיים את הטיפול במנהרות. אחרי סיום הטיפול במנהרות נקבל החלטות לגבי ההמשך, אבל המגמה היא להתבסס על הרתעה ועל העיקרון של שקט ייענה בשקט". עוד החליטו השרים, לדברי הפקידים, כי חטיפת החייל לא תשנה את האסטרטגיה הכוללת של ישראל. כלומר, צה"ל ימשיך את פעילותו להריסת המנהרות והמבצע הקרקעי לא יורחב בשלב זה בצורה משמעותית (ברק רביד).

12:56: חייל צה"ל נפצע באורח בינוני כתוצאה מירי צלף בדרום הרצועה (גילי כהן).

12:41: נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, הבהיר במסיבת עיתונאים בקהיר כי נדרשת הפסקת אש כתנאי לפתיחת המו"מ בין ישראל וחמאס והוסיף כי היוזמה המצרית היא היחידה שעומדת על הפרק. "היוזמה יכולה להביא לסיום המצב הקיים", אמר, "היא יכולה לפתוח דלתות מבלי להיתקל במכשולים, להביא להפסקת אש, ולאפשר לכוחות סיוע להיכנס". א-סיסי הדגיש כי "אין אלטרנטיבה אחרת".

דובר החמאס, מוסא אבו מרזוק, מסר כי המשלחת הפלסטינית יצאה לקהיר בלי נציגות מעזה, בשל המצב הביטחוני ברפיח (ג'קי חורי).  

12:34: אזעקות נשמעו במועצות האזוריות אשכול, שער הנגב ושדות נגב. לאחריהן דווח על מטח פצצות מרגמה שנפלו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול (שירלי סיידלר). 

11:13: קצין בכיר בצה"ל אמר היום כי "אנחנו קרובים מאוד להשלמת מבצע הטיפול במנהרות". לפי נתוני הצבא, ביממה האחרונה פוצצו עוד ארבע מנהרות ברצועת עזה. לדברי הקצין, "אנחנו ממשיכים בהשלמת יעדי המבצע בכל מה שקשור למנהרות וקרובים להשלמת ההישג". בצבא מעריכים בזהירות כי ביומיים הקרובים יוכלו להודיע על פיצוץ המנהרות שהיו ידועות לצבא. "ביממה הקרובה נמשיך ונרכז מאמץ בכל מה שקשור להשלמת חסימת המנהרות, והחלטות יתקבלו בהמשך", הוסיף הקצין.

במקביל, כוחות צה"ל ממשיכים לפעול באזור רפיח בניסיון לאתר מידע נוסף אודות סג"מ הדר גולדין, שנלקח בשבי. הכוחות סורקים בתים ואתרים חשודים באזור בליווי אש מסיבית. בצה"ל אומרים כי אינם יכולים לומר דבר על מצבו של גולדין, אך לפי המידע שברשות הצבא, הוא שהה בעת האירוע עם רס"ן בניה שראל וסמ"ר ליאל גדעוני, ששניהם נהרגו. בצה"ל אומרים כי השניים נהרגו ככל הנראה בידי מחבל מתאבד, ובמקום התרחשו גם חילופי אש. לדברי הקצין הבכיר, לא נותרו חיילים שניתן יהיה לתחקר אותם אודות האירוע אלא רק כאלה ששהו במרחק עשרות מטרים מהמקום.

בין 55 המטרות שתקף צה"ל במהלך הלילה היו חמישה מסגדים, שבצבא סבורים ששימשו כמצבורי רקטות וכאתרי שליטה, וכן מתחם באוניברסיטה האיסלאמית, ששימש לפי הצבא לפעילות צבאית (גילי כהן). 

10:00: מאז חצות צה"ל תקף מעל 55 מטרות ברצועה (גילי כהן)

09:52: סוכנות הידיעות אי-פי מדווחת כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע אתמול כעס רב על הפרת הפסקת האש בשיחת טלפון שקיים עם שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו. לפי הדיווח, נתניהו אמר לשפירו כי הוא מצפה מהממשל האמריקאי "לא להטיל בי ספק שוב בעתיד", ולסמוך על שיקול דעתו בכל הנוגע למדיניות כלפי חמאס. גורמים שעודכנו בפרטי השיחה אמרו לאי-פי כי נתניהו אמר לשפירו שהוא מצפה כעת לקבל תמיכה מלאה מארה״ב וממדינות אחרות לפעולת צה"ל בעזה (ברק רביד).

09:30: חבר הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, הודיע כי המשלחת הפלסטינית תגיע לקהיר למרות קריסתה של הפסקת האש. "אני מקווה שמזכיר המדינה (ג'ון קרי) ישכנע את ישראל להגיע בכל זאת לקהיר ושם להציב את כל הדרישות על השולחן, כולל סוגיית החייל הנעדר", אמר עריקאת. לדבריו, זו ההזדמנות היחידה להציל את הפסקת האש (ג'קי חורי). 

09:00: מקורות פלסטיניים מדווחים כי 30 הרוגים לפחות בתקיפות צה"ל הובאו לבתי החולים ברצועת עזה, רובם מרפיח. שבעה מההרוגים הם בני משפחה אחת, אבו סלימאן, שביתה הופצץ בסביבות השעה שלוש לפנות בוקר. לפי נתוני משרד הבריאות הפלסטיני, מניין ההרוגים הפלסטינים בלחימה בעזה הגיע ל-1,624, שמתוכם 315 ילדים, ו-8,750 בני אדם נפצעו (ג'קי חורי).

06:13: אזעקה נשמעה בבאר שבע ובמועצה האזורית מרחבים. רקטה יורטה בבאר שבע (גילי כהן).

06:03: אזעקות נשמעו בגוש דן, השרון, השפלה, עמק חפר ואזור המשולש. כיפת ברזל יירטה שתי רקטות מעל תל אביב (גילי כהן).

05:33: הקונגרס האמריקאי אישר מתן תקציב בסך 225 מיליון דולרים, המיועד לרענון מלאי טילי היירוט של מערך כיפת ברזל. ההצעה, שאושרה בבית הנבחרים ברוב של 395 תומכים לעומת שמונה מתנגדים, נדחתה מוקדם יותר השבוע בשל אי-הסכמה בנוגע לתקצוב הטיפול במשבר ההגירה במקסיקו.

02:38: באתר גדודי עז א-דין אל-קסאם שלפיה לחמאס אין מידע על גורלו של הדר גולדין, קצין צה"ל שנשבה ברפיח. "איבדנו קשר עם החולייה שלקחה חלק במארב ואנחנו מאמינים שחבריה נהרגו בהפגזה​. בהנחה שהצליחו לתפוס את החייל במהלך הקרב, אנו מעריכים שגם הוא נהרג בתקרית". עוד נכתב בהודעה כי הזרוע הצבאית הודיעה לגופים המתווכים על נכונותה להפסקת אש הומניטארית (ג'קי חורי). 

02:01: משרד הבריאות בעזה מסר כי 70 בני אדם נהרגו בפעולת צה"ל ברפיח, וכי מספר הפצועים הגיע ליותר ממאה. עדים לתקיפה סיפרו לניו יורק טיימס כי צה"ל ירה פגזי טנקים בעת שאזרחים שפינו את בתיהם במזרח רפיח שבו לאזור כדי לבדוק אם נותרו על תלם. הגרדיאן הבריטי דיווח על מראות קשים בבית החולים א-נג'אר ברפיח. עדים לפינוי הפצועים וההרוגים סיפרו כי שורות של גופות הונחו באלונקות ועל הרצפה, בעוד קרובי משפחה של נעדרים מחפשים את יקיריהם. 

01:09: הסתיימה לאחר כחמש שעות ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני, שהתכנס לדון בלחימה בעזה (ברק רביד).

01.08.14

21:55: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, קרא לשחרורו של קצין צה"ל השבוי, . "אם חמאס רוצה ברצינות לפתור את המשבר, עליו לשחרר את החייל החטוף מוקדם ככל האפשר", אמר. "ישראל התחייבה להפסקת אש, אך היא הופרה", הוסיף אובמה. "לישראל יש זכות להגן על עצמה. אף מדינה לא צריכה לסבול מירי טילים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ