הקבינט החליט: ישראל תחתור לסיום חד-צדדי של הלחימה בעזה

בכירים ישראלים סיפרו כי ישראל לא תנסה עוד להגיע להפסקת אש ברצועת עזה באמצעות מו"מ, אלא תתמקד בביסוס הרתעה מול חמאס

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הקבינט המדיני־ביטחוני החליט בסיום ישיבה לילית בת חמש שעות אמש (שישי) כי ישראל לא תנסה עוד להגיע להפסקת אש ברצועת עזה באמצעות מו"מ להסדרת המצב מול חמאס, כך אמרו שני פקידים ישראלים בכירים שעודכנו בפרטי הישיבה. לפיכך, ישראל אינה מתכוונת לשגר משלחת לשיחות בקהיר כפי שנקבע במתווה הפסקת האש, לפני שחמאס הפר אותה.

הבכירים ציינו כי בישיבת הקבינט היתה תמימות דעים בין השרים כי אין עוד טעם לנסות לקדם מהלך מול חמאס. לדבריהם, השרים החליטו עוד כי נפילת הקצין הדר גולדין בשבי לא תשנה את האסטרטגיה הכוללת של ישראל. כלומר, צה"ל ימשיך את פעילותו להריסת המנהרות, והמבצע הקרקעי לא יורחב בשלב הזה בצורה משמעותית.

לעדכונים שוטפים ממבצע "צוק איתן"

הקבינט החליט עוד כי במקום מאמצים להפסקת אש באמצעות הסדרה תתמקד ישראל בביסוס הרתעה מול חמאס. הבכירים הסבירו כי לאור כישלון המאמצים להפסקת אש, תשקול ישראל לגמור את המבצע ולצאת מעזה באופן חד־צדדי רק — על בסיס הרתעת חמאס.

ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון בקריה, אמשצילום: מוטי מילרוד

"אנו סבורים שיש עוד מספיק לגיטימציה בינלאומית לפעולה בעזה. בימים הקרובים תושלם הריסת המנהרות, ואחר כך תתקבל החלטה כיצד ממשיכים", אמר פקיד ישראלי בכיר, "אם נרגיש שהושגה הרתעה נעזוב את הרצועה על בסיס העיקרון של שקט תמורת שקט. אם נרגיש שלא הושגה עדיין הרתעה, נמשיך את המבצע בתוך רצועת עזה או שנצא ונמשיך בהפצצות מהאוויר".

לדברי הפקידים הבכירים, במקביל לביסוס הפסקת אש על בסיס הרתעת חמאס, תפעל ישראל להגיע להבנות מול מצרים, מול הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, ומול הקהילה הבינלאומית בסוגיית שיקום הרצועה, מניעת התחמשותו מחדש של חמאס ופיקוח על החומרים שנכנסים לעזה.

"בכל הנושאים שקשורים לפירוז נגיע לסיכומים עם מצרים ועם הקהילה הבינלאומית ללא צורך בשום מו"מ עם חמאס", אמרו הבכירים, "סוגיית מעבר רפיח היא עניין של המצרים מול הרשות הפלסטינית, וסוגיית שאר המעברים היא עניין שלנו מול הרשות הפלסטינית והקהילה הבינלאומית".

החתירה של ישראל לסיום המבצע באופן חד־צדדי נובעת גם מהרצון לעצור את ההידרדרות החמורה במצב ההומניטארי בעזה ולמנוע את קריסת התשתיות החיוניות ברצועה. הפקידים הבכירים הדגישו כי כניסה עמוקה יותר לרצועה תביא לעלייה דרמטית במספר האזרחים הפלסטינים שייהרגו, דבר שיגביר את הלחץ והגינויים הבינלאומיים נגד ישראל וישרת את האינטרסים של חמאס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ