גילי כהן
גילי כהן

פרטים חדשים מתבררים על התקרית ברפיח אתמול (שישי), שאחריה נעדר קצין צה"ל, סגן־משנה הדר גולדין, ועלה החשש כי נפל בשבי חמאס. ביום שישי בשעות הבוקר, עוד טרם כניסתה לתוקף של הפסקת האש של צה"ל וחמאס, הגיע כוח מפלוגת הסיור של חטיבת גבעתי סמוך למנהרה בפאתי רפיח, במרחק 2.5 קילומטרים משטח ישראל.

המנהרה עצמה כוללת חיפויי בטון מכל צדדיה, ובמערכת הביטחון מאמינים כי היא נחפרה לכיוון שטח ישראל, מתוך כוונה להוציא פיגועים בקרבת הגבול.

לעדכונים שוטפים ממבצע "צוק איתן"

קצין צה"ל במנהרה של חמאס ברצועת עזהצילום: REUTERS

הכוח התמקם בסמוך למנהרה, וחלק מהפלוגה - מפקדה בניה שראל, הקשר שלו ליאל גדעוני, ומפקד הצוות גולדין, התקדמו אף יותר, לכיוון מבנה שבו היה ידוע להם כי ישנו פתח למנהרה. יתר החיילים, התקדמו לכיוון אחד הבתים באזור באיגוף, אז נפתחה אש לעבר שראל, גדעוני וגולדין.

החיילים דיווחו כי זו היתה אש מאסיבית - "אש תופת" כהגדרתם. כל זה קרה לאחר 09:00, תחילת הפסקת האש, בשעה 09:15. לאחר כמה דקות, כשהגיעו כוחות נוספים לאזור, הם גילו כי שראל וגדעוני נהרגו, וישנה גופת מחבל בסמוך להם, שככל הנראה נשא עמו חגורת נפץ והתפוצץ בקרבתם.

לאחר מכן הבינו החיילים כי מפקד הצוות גולדין חסר, וסגן מפקד הפלוגה החליט כי הוא מתקדם לכיוון הבית. הוא נכנס לתוך הבית ופתח במרדף במנהרה. המנהרה עצמה כוללת כמה הסתעפויות, אחת מהן לכיוון מסגד, ממזרח לאזור הבית שבו פעל הכוח. פיר נוסף מוביל למוצב חמאס. בתוך המנהרה נמצאו חלק מחפציו של סג"מ גולדין.

בצה"ל אמרו באופן רשמי כי ישנו חשש שגולדין נחטף, אך יש במערכת הביטחון גם מי שסבור כי הוא נפל בשבי בעת לחימה. הבוקר אמר קצין בכיר כי בצבא אינם יכולים לומר דבר על מצבו של גולדין. בעקבות המקרה החלו בצה"ל להפעיל אש חזקה לאזור רפיח. קצב התקיפות האוויריות גדל אף הוא בשל התקרית. כוחות רבים אף החלו לסרוק באזור במתחם שסימנו מראש הכוחות, הכולל מעבר בין בתים סמוכים ואתרים הנחשבים חשודים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ