אלפים השתתפו בהלווייתו של סגן גולדין בכפר סבא

הכניסה לבית העלמין בכפר סבא נחסמה למוזמנים בלבד. יתר הקהל, שבא באוטובוסים מיוחדים שארגנה העירייה, התגודד מחוץ לבית העלמין

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

אלפי בני אדם הגיעו הערב (ראשון) להלווייתו של סגן הדר גולדין, שהתקיימה בחלקה הצבאית בבית העלמין בכפר סבא. גולדין נהרג ביום שישי האחרון בקרב בדרום רצועת עזה. בשער בית העלמין ניצבו שוטרים שהתירו את הכניסה רק לאנשים ששמם ברשימה שסיפקה המשפחה. יתר הקהל, שבא באוטובוסים מיוחדים שארגנה העירייה, התגודד מחוץ לבית הקברות.

מהשעה 15:30 נחסם רחוב הגליל, בין רחוב הכרמל ועד לרחוב ויצמן. רחוב ויצמן נסגר לתנועה בין רחוב תל חי לרחוב משה דיין, ורחוב העמק נסגר גם כן. המקטעים נסגרו לתנועה משני הכיוונים. הקהל התבקש לחנות באצטדיון העירוני, ולהיעזר בהסעות.

האב, שמחה גולדין, ספד לבנו בהלוויה ואמר: "הדר היה אדם שראה בשמחה ובחיוך את הדרך למגע הראשוני של בני אדם, ולכן כל כך קשה לבכות לו ועליו... אין לנו אלא להמשיך את דרכו. הדר לא קילל ולא אפשר לחניכיו לקלל. הוא ראה בכך חולשה מהותית. אני מבקש שננהג כך. קבלו את דברי הדר והחילו זאת על עצמכם". הוא הוסיף וקרא: "התנהלו בדרך הישר. זו מורשתו של הדר, וכל מי שהכיר אותו ידע. אתם שבאתם בהמונכם, התנהלו בדרך הישר ואל תשנאו אחד את השני... הדר ביקש להיות לוחם יהודי. עשו כמעשיו, קחו אתכם את ספר התורה והיו ללוחמים יהודים". 

משפחתו של הדר גולדין בבית העלמין, אתמולצילום: תומר אפלבאום

אחיו התאום, צור, אמר בטקס: "לא ארפה. אנחנו שניים, חיים יחד ולא נפרדים לעולמי עד. חייך חיי וחיי חייך. לא תשבות השמחה מביתנו, אין כוח כשלך ואין רוח כשלך. אנחנו לפניך ובעקבותיך... הדר אנחנו מתגעגעים וזה לא יהיה אותו דבר בלעדיך לעולם. אבל אתה רוצה חיים ואנחנו נחיה. תן לנו כוחות לא לאכזב אותך. לא נפסיק לומר הדר".

ארוסתו של הדר, עדנה סרוסי, אמרה: "אני לא יכולה להיפרד ממך באמת... ריגשת אותי בהכנות לחתונה, אמרת לי, 'אני רוצה רק שתהיי הכלה', כל כך רציתי להיות הכלה שלך. לא חשבתי שתשאיר אותי לבד כל כך מהר". היא אמרה עוד: "התפוצצתי מגאווה שאני קשורה לאדם שמחובר לכל כך הרבה ערכים. אני יודעת שאתה שונא שאנשים מתאבלים, אבל הסברתי לך שרוב אנשים בעולם צריכים לדבר על האבל שלהם. אין לי מושג איך חיי ייראו בלעדיך... אני רוצה לחיות בשבילך ואני מחכה ליום שניפגש שוב. מודה על הזכות הגדולה שלי לעשות אותך מאושר".

שר הביטחון יעלון ואמו של גולדין, היוםצילום: תומר אפלבאום

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח היום עם הוריו של גולדין ואמר להם: "הדר היה דמות כבירה, גיבור גדול. אני יודע שאתם עוברים ייסורי תופת, הרגשה שלקחו חלק ממך ואינך שלם עוד. זהו כאב שלא נותן מרגוע לרגע. אני מקווה שתמצאו נחמה בכך שבנפילתו קיים את עם ישראל במאבק על עצמאותנו".

במוצאי שבת קבע הצבא את מותו של גולדין, "על סמך ממצאים משטח הלחימה ותוך התחשבות בשיקולים רפואיים, הלכתיים ואחרים”, לשון הודעת דובר צה"ל. משפחתו הודתה ל"כל עם ישראל על התמיכה". 

גולדין היה קרוב משפחתו של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון. יעלון, שביקר את המשפחה אתמול, כתב היום: "הדר גולדין ז"ל הוא בן משפחתי. הכרתי אותו מאז שנולד. הוא ולוחמי צה"ל שנפלו יצאו למערכה כדי להשיב את השקט והביטחון לישראל. אני מחבק את המשפחות".

סגן הדר גולדיןצילום: ללא קרדיט

פרופ' דוד אסף, ראש החוג להיסטוריה של עם ישראל, שבו מלמד ד"ר גולדין, אביו של הדר, אמר היום ל”הארץ”: "משפחת גולדין היא משפחה אמיצה וערכית, חדורת תודעה של שליחות והקרבה, שבאה מלב-לבה של הציונות הדתית המודרנית, שמשלבת אהבת תורה ומדע עם אהבת עם ישראל ומדינת ישראל". פרופ' אסף התייחס לפועלו האקדמי של גולדין האב, ואמר: "כמה טראגי הוא שאחד מספריו האחרונים – 'עלמות אהבוך' - עוסק בתופעת קידוש השם בקרב יהודי אירופה בימי הביניים, ועתה נתבעים שמחה ובני משפחתו לחוות על בשרם תופעה זו, שעד כה הייתה עבורם אקדמית בלבד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ