השר סער: לא ניתן יהיה לפרז את עזה מבלי למוטט את שלטון חמאס

בקואליציה ובאופוזיציה מותחים ביקורת על ההחלטה לסיים את המבצע באופן חד־צדדי, מבלי להגיע להסדר עם הקהילה הבינלאומית או עם חמאס

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ זאב אלקין, הודיע היום (ראשון) כי הוועדה תנהל חקירה מקיפה של תפקוד צה"ל והדרג המדיני וכשליהם. "גם אם זה לא מוצא חן בעיני מישהו, נדאג שהוועדה תנהל את החקירה ללא משוא פנים ותתעקש להגיע לחקר האמת", הבהיר. הוועדה תבחן גם את תפקודם של ראש הממשלה בנימין
נתניהו ושל שרי הקבינט המדיני־בטחוני. אלקין אמר ל"הארץ" כי לא יחשוש לבקר את נתניהו: ״אני חייב לו את המינוי שלי, אבל לא היססתי לרגע לבקר מאז שנכנסתי לתפקיד. מי שמכיר אותי יודע שאני הולך עם האמת שלי, גם אם זה מוביל
להתנגשות".

בקואליציה ובאופוזיציה מתחו היום ביקורת על החלטת הקבינט לסיים את מבצע "צוק איתן" באופן חד־צדדי, מבלי להגיע להסדר עם הקהילה הבינלאומית או עם חמאס. שר הפנים, גדעון סער, הבכיר מבין שרי הממשלה שמתחו ביקורת על מימוש יעדי המבצע עד כה, הבהיר הערב, בטקס לציון תשע שנים לתכנית ההתנתקות בירושלים, כי ללא מיטוט שלטון החמאס בעזה לא ניתן יהיה לממש את פירוז הרצועה מנשק.

סער קרא להדק את המצור על עזה ולא לחתור להקלות עליו. לדברי סער, "היעד הלאומי שלנו שהוצג גם על ידי ראש הממשלה הוא פירוז רצועת עזה. זה יעד נכון וליעד זה יש לחתור בנחישות. להערכתי יהיה קשה להגיע להשגת יעד זה כל עוד משטר הטרור החמאסי בעזה על כנו". סער הוסיף כי הוא "שולח מכאן גיבוי וחיזוק לראש הממשלה נתניהו לקבל את ההחלטות הנדרשות להשגת ייעדי המבצע". 

דני דנוןצילום: תומר אפלבאום

שר התיירות, עוזי לנדאו (ישראל ביתנו), קרא להמשיך בלחימה כדי לחזק את ההרתעה מול חמאס. "לא השגנו את מטרות המבצע כי עסקנו באיום המשני — המנהרות", אמר בראיונות. "המטרה העיקרית שצריך היה לטפל בה היא איום הרקטות".

לנדאו הזהיר כי בהיעדר הרתעה מספקת, חמאס עלול להשתמש בעתיד בטילים בעלי ראש נפץ כימי או נגד מטוסים. "כושר ההרתעה הישראלי עלול להתכרסם", הזהיר לנדאו והוסיף כי הישגי המבצע אינם ניכרים "נוכח מחיר ההרוגים ששילמנו". שר השיכון אורי אריאל (הבית היהודי) קרא לראש הממשלה בנימין נתניהו להביא את ההחלטה בעניין הנסיגה להכרעת מליאת הממשלה, ולא להסתפק בדיונים בפורום הקבינט המצומצם.

גם ח"כ דני דנון (הליכוד), שפוטר מתפקיד סגן שר הביטחון בשל הביקורת שהשמיע על מדיניות נתניהו, תקף את החלטת הקבינט. “הקבינט בחר ברוח ציפי לבני", האשים. "במקום להילחם בחמאס, הממשלה נתנה לצבא פקודה לסגת". לדבריו, “מול טרור לא מהססים אלא נלחמים. חמאס לא הוכרע, והספירה לסבב הבא כבר החלה. ללא הכרעת חמאס לא יושג שקט לטווח ארוך".

גדעון סער בתום ישיבת הממשלה, בחודש שעברצילום: אלכס קולומויסקי

יו"ר ועדת החוץ והבטחון של הכנסת, ח"כ זאב אלקין, הודיע כי בכוונתו לנהל חקירה מקיפה ומעמיקה של תפקוד צה"ל והדרג המדיני וכשליהם. "גם אם זה לא מוצא חן בעיני מישהו, נדאג שהוועדה תנהל את החקירה ללא משוא פנים ותתעקש להגיע לחקר האמת", הבהיר. "צה"ל יתחקר את עצמו, אבל הוועדה תבדוק בעצמה את האירועים השונים".

ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה, ח"כ יצחק הרצוג, הזהיר מפני "מפולת מדינית" בהיעדר יוזמה ישראלית. "הסרת איום המנהרות מתממשת, אבל החזרה לשקט אינה מובטחת, כדי להגיע אליה מוכרחים השלמה מדינית", אמר. "המערכה בעזה יצרה הזדמנות חד־פעמית לחזק את הברית עם הכוחות המתונים בעולם הערבי ולעצב מחדש את פני האזור, יחד עם מצרים והרשות הפלסטינית. עכשיו הגיע הזמן ל'צוק איתן' מדיני, ואם נתניהו לא ינצל את שעת הכושר הנדירה נהיה עדים לסבב אלימות נוסף בעתיד". הרצוג הוסיף כי "מפלגת העבודה העניקה לראש הממשלה אשראי במבצע הצבאי, ועכשיו הוא חייב לגלות אומץ לב וללכת למהלך מדיני אמיץ, גם בניגוד לדעת חבריו הימניים בקואליציה ובמפלגתו".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, מתחה ביקורת על החלטת ישראל להחרים את שיחות ההסדרה בקהיר: "יציאה חד־צדדית בלי הסכם הפסקת אש, הכולל מתווה לניהול משא ומתן מדיני, היא חזרה לאסטרטגיה הישנה והטובה של נתניהו, ניהול סכסוך צבאי מבוקר ובלבד שלא יהיה משא ומתן לשלום". גלאון הוסיפה כי "במקום לחזק את הכוחות המתונים הפלסטינים, להפעיל מנופי לחץ על חמאס ולהפנים כי הדרך לפתרון בעזה עוברת ברמאללה, דוחים את המהלך המדיני, וכך רק מחזקים את חמאס במקום להחליש אותו".

ח"כ משה פייגלין (הליכוד) ביקש לרתום את הלחימה בעזה לקידום תוכניתו ל"עזיבה מרצון" של תושבי הרצועה, ואמר כי את 12 מיליארד השקלים שעלה המבצע עדיף היה להעביר לידי משפחות פלסטיניות כדי לשכנען לעקור. "כל פצצה של חיל האוויר, שאיתה מורידים בית, עולה 80 אלף דולר", אמר, "היה חכם הרבה יותר להציע למשפחה את הכסף הזה, כדי לאפשר לה לממש את רצונה ולהגר מעזה. האם זה לא פתרון הומאני? הרי יש כסף לתת, יש רצון של רוב תושבי הרצועה להגר למדינה אחרת וגם יש מדינות שיהיו מוכנות לקלוט את המהגרים".

פייגלין מבקש שלא לכנות את היוזמה טרנספר: "טרנספר הוא מהלך שנעשה בכפייה, וכאן מדובר באנשים שיעזבו מרצונם החופשי". הוא משוכנע כי ההיענות להצעה כזו תהיה רבה, ומוסיף כי סקרים פלסטיניים גילו ש–70% מהנשאלים היו עוקרים לאחת ממדינות המערב אם היו יכולים. בנוסף תובע פייגלין מהדרג המדיני להשתלט מחדש על הרצועה, למוטט את חמאס ולהעניק לאזרחים מעמד של תושבי קבע. לדבריו, "אני מדבר על הפתרון הזה הרבה שנים, אבל עכשיו האוזניים כרויות יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ