על רקע הלחימה בעזה: בריטניה בוחנת מחדש מכירת נשק לישראל

בגרדיאן דווח כי רישיונות ייצוא לישראל בסך 8 מיליארד ליש"ט ייבדקו כדי לוודא שלא ייעשה שימוש בנשק נגד אזרחים. מהלך זהה ננקט גם אחרי עופרת יצוקה

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

על רקע הלחימה בעזה, ממשלת בריטניה החליטה לבחון מחדש מתן רישיונות למכירת נשק וטכנולוגיה צבאית לישראל, כך מדווח "הגרדיאן". מדובר במהלך זהה לזה שנקטה הממשלה בלונדון אחרי מבצע עופרת יצוקה בשנת 2009, ושנחשף לראשונה ב"הארץ".

לפי הדיווח בגארדיאן, בריטניה בוחנת רישיונות ייצוא ביטחוני לישראל לעסקאות בסך הכולל של שמונה מיליארד ליש"ט. מדובר בחוזים שרובם כוללים מכירה של טכנולוגיות הצפנה וציוד תקשורת. עם זאת, לפי נתונים של ארגונים לא ממשלתיים בבריטניה שפועלים להגבלת מכירת נשק לאזורי סכסוך, חוזים בסך 42 מיליון ליש"ט כוללים מכירה של חלקים למטוסים ללא טייס מסוג הרמס ולטנקי מרכבה. בשתי מערכות נשק אלה עושה צה"ל שימוש במהלך הלחימה בעזה.

ממשלת בריטניה הדגישה כי היא אינה מתכוונת להפסיק את ייצוא הנשק לישראל כיוון שהיא מאמינה שלישראל יש זכות לגיטימית להגן על עצמה. אולם החוזים ייבחנו מחדש כדי לוודא שלא נעשה בנשק הבריטי שימוש נגד אזרחים בתוך ישראל, ושהנשק לא גורם להחרפת הסכסוך עם הפלסטינים.

משרד ראש הממשלה בלונדון אישר לגארדיאן כי מתבצעת בדיקה בנושא. "אנחנו בוחנים כרגע את כל רישיונות הייצוא הביטחוני לישראל כדי לוודא שהם ראויים", אמר סגן דובר משרד ראש הממשלה בלונדון. אולם לפי הגארדיאן, ממשלת בריטניה לא מתכוונת לבדוק האם ישראל עושה שימוש בחלפים למערכות נשק שרכשה מבריטניה במהלך המלחמה בעזה.

בשבועיים האחרונים מופעל לחץ פוליטי כבד על ראש הממשלה הבריטי דיוויד קמרון להחריף את עמדתו כלפי פעולת צה"ל בעזה, במיוחד לאור הפגיעה באזרחים חפים מפשע.

ביולי 2009, חצי שנה אחרי סיום מבצע עופרת יצוקה בעזה, הודיעה ממשלת בריטניה לישראל כי היא מבטלת חמישה רישיונות ייצוא ביטחוני לישראל. ההחלטה הבריטית התקבלה אז בעקבות בדיקה שנעשתה לכל רישיונות הייצוא הביטחוני לישראל. הבדיקה חשפה כי בספינות של חיל הים הישראלי, שהשתתפו בהפצצות על עזה במהלך המבצע, היו חלקים מתוצרת בריטניה. הממשלה בלונדון הודיעה אז כי שימוש זה היה מנוגד להסכמים בין המדינות ולכן ביטלה את הרישיונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ