הצבא ימגן כלים נוספים ב"מעיל רוח"

כחלק מלקחי "צוק איתן" הוחלט להרחיב את השימוש במערכת ליירוט טילי נ"ט, שהופעלה בהצלחה בלחימה. עוד תוגדל כמות המכ"מים המזהים ירי פצמ"רים

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן

כחלק מלקחי הלחימה בעזה, בצבא מתכוונים למגן כלים נוספים במערכת "מעיל רוח" המיירטת טילי נ"ט ולהגדיל את מספר המכ"מים שמאפשרים התרעה מפני ירי פצצות מרגמה. כיום ממגנת מערכת "מעיל רוח" את הטנקים של חטיבת השריון 401 בפני כל סוגי הנ"ט - ובלחימה בעזה הופעלה המערכת יותר מעשר פעמים ויירטה טילי נ"ט, לרבות טיל נ"ט מתקדם מסוג קורנט. "ה'מעיל' נותן לנו יותר ביטחון בתנועה ובאש - זו מערכת שמאפשרת לנו פשוט לתמרן יותר עמוק", סיפר מפקד בחטיבה בימי הלחימה. לדבריו, האיום המשמעותי שניכר במשך כל ימי הלחימה בעזה לעבר כוחות צה"ל הוא ירי נ"ט וירי צלפים.

בצה"ל מתכוונים להמשיך להצטייד ב"מעיל רוח" כך שבסוף התהליך יצוידו במערכת בין היתר חטיבות באוגדה 162 ובאוגדה 36. קצין בכיר בצה"ל אמר ביחס לאוגדות אלה כי "הלקח מהמבצע הוא להמשיך ולחזק את אוגדות ההכרעה". לדבריו, לפני כמה חודשים הגדילו בצה"ל את קצב ייצור הנגמ"שים הממוגנים מסוג "נמר", ובעיניו "זה צריך להיות הכיוון" גם לעתיד. כיום נגמ"שי ה"נמר" אינם ממוגנים במערכת "מעיל רוח". בצה"ל קבעו בעבר כי מיגון ה"נמר" הוא "חיוני ומובהק", אך דבר זה לא נעשה, על אף כמה החלטות ליציאה למכרז שהיה אמור להביא להתקנת מערכת מתקדמת להגנה מפני ירי נ"ט, המבוססת בחלקה על "מעיל רוח".

עוד בלחימה בעזה הקדימה התעשייה האווירית את מסירתה של מערכת "מגן רוח" - מכ"ם שנועד להתריע על ירי מרגמות, רקטות ופגזים - לידי הצבא. את המערכת הזאת ניתן להציב על כלי רכב צבאיים כמו האמר או נגמ"ש, וגם באופן נייח בשטח - כך שתוכל לאתר את מקור הירי מחד ולהעריך את נקודת הפגיעה בדיוק יחסית גבוה מאידך. על רקע ירי פצצות המרגמה המתגבר, בעיקר באזורי הכינוס, בצה"ל אמנם הציבו מערכות כריזה המבוססות על גילוי שיגורי פצמ"רים, אך לא תמיד נשמעת אזעקת "צבע אדום" לפני הנפילה. בצבא מתכוונים להמשיך ולרכוש מערכות נוספות מסוג זה כדי לאפשר הגנה טובה יותר מפצצות מרגמה.

טנק מרכבה ועליו מערכת "מעיל רוח"צילום: רפא"ל

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ