ישראל והפלסטינים קיבלו את ההצעה המצרית להפסקת אש

לפי המתווה המצרי, מחר ב-08:00 תחל הפסקת אש של 72 שעות. בימים הקרובים תצא משלחת ישראלית לקהיר לשיחות על הסדר ארוך טווח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ישראל והפלגים הפלסטיניים קיבלו הערב (שני) את המתווה החדש של מצרים להפסקת אש בעזה למשך 72 שעות, החל ממחר בשעה שמונה בבוקר. בימים הקרובים תצא משלחת ישראלית לקהיר לשיחות על הפסקת אש יציבה וארוכת טווח. בכיר ישראלי אמר כי שרי הקבינט עודכנו בהחלטת ראש הממשלה לקבל את הפסקת האש, שתהיה ללא תנאים. הפקיד הבכיר ציין כי "אם הפסקת האש תקוים, לא יהיה צורך בנוכחות של כוחות צה"ל ברצועת עזה". משמעות הדברים היא שכוחות צה"ל שעדיין נותרו בעזה ייסוגו שעות ספורות אחרי שהפסקת האש תיכנס לתוקפה.

לפי היוזמה המצרית, במהלך שלושת הימים הללו יחלו בקהיר שיחות בין המשלחת הפלסטינית למשלחת ישראלית בתיווך מצרי, כך אמרו גורמים פלסטינים במשלחת. "בעקבות הפסקת האש הזמנית המוסכמת, ייפתח משא ומתן לישומה של היוזמה המצרית", נכתב בהודעה רשמית שפרסם משרד החוץ המצרי הערב. "אנחנו קוראים לצד הישראלי ולצד הפלסטיני להגיע לקהיר למשא ומתן לכינון הסדר קבע, ומקווים שבקרוב נראה יציבות באזור".

רוב שרי הקבינט שמעו על המגעים להפסקת אש מכלי התקשורת. מעט לפני השעה 23:00 התקשר היועץ לביטחון לאומי יוסי כהן לשרי הקבינט ועדכן אותם לגבי מתווה הפסקת האש ולגבי העובדה שראש הממשלה בנימין נתניהו נתן למצרים תשובה חיובית.

משעל בקטאר, לפני כשבועיים. הנציגים הפלסטינים הסכימו לוותר על חלק מהדרישות בשלב זהצילום: רויטרס

במהלך סבב הטלפונים עם שרי הקבינט לא התקיימה הצבעה. "לא היה צורך באישור נוסף מעבר לזה שכבר ניתן ע"י הקבינט לראש הממשלה בשבוע שעבר", אמר פקיד בכיר. "מרגע שהמתווה תאם את ההצעה המצרית שישראל כבר קיבלה מהרגע הראשון אז ניתן היה להיענות לו בחיוב". למרות שלא התקיימה הצבעה, שר הכלכלה נפתלי בנט הבהיר ליועץ לביטחון לאומי כי הוא מתנגד להפסקת האש וכי המהלך מנוגד להחלטה קודמת שקיבל הקבינט לפני שלושה ימים בלבד ולפיה לא יתקיימו עוד מגעים להסדרה מול חמאס.

הפקידים הבכירים ציינו כי ישראל ערוכה לאפשרות של הפרת הפסקת האש מצד חמאס. "אנו קוראים לכוחות צה"ל ולציבור להמשיך ולשמור על עירנות לאור החשש שחמאס ינסה לייצר הישג עד מחר בשמונה בבוקר", הם אמרו.

על פי גורמים במשלחת הפלסטינית שבקהיר, חלה התקדמות במגעים בעקבות הסכמת נציגיה לדחות לשלב מאוחר יותר את חלק מהדרישות שהציגו בפני המצרים, ובהן הקמת שדה תעופה ונמל בעזה ופתיחת מעבר בין הגדה לרצועה. לדבריהם, בשלב זה השיחות יתמקדו בהפסקת האש ובפתיחת המעברים, וכן בהרחבת אזורי הדיג ובביטול סגירת השטחים הצמודים לגדר. לא ברור אם הפלסטינים יסכימו לדחות גם את הדיון בדרישה לשחרור האסירים. גורם בכיר בלשכתו של נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס אמר הערב כי "הכדור נמצא במגרש הישראלי..המגמה עכשיו היא לשמור על הפסקת האש וכל הנושאים יהיו אחר כך על שולחן הדיונים".

בניגוד לפעמים קודמות דוברי הפלגים בעזה ובעיקר בחמאס לא התנערו מההודעה של קהיר, אולם גם במצרים וגם ברמאללה מבינים כי המבחן האמיתי יהיה בשטח החל ממחר בבוקר. החשש העיקרי מבחינת הפלגים, ובפרט מבחינת חמאס, הוא שהמשא ומתן שאמור להיפתח בימים הקרובים לא יבשיל או יתארך לתקופה ארוכה, מה שיקשה על הארגון להציג תוצאות לציבור הפלסטיני ובעיקר בסוגיות המצור ושחרור האסירים .

על פי ההערכות הפלסטיניות, גם ארה"ב מעורבת במגעים, וצפויה לקדם את המהלך ולהאיץ בישראל להוציא משלחת מטעמה לקהיר ולפתוח במשא ומתן. סגן מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי זיאד אנחאלה אמר הערב כי הוא מצפה להתפתחויות בעניין ההכרזה על הפסקת אש בשעות הקרובות. הוא ציין כי בפגישה שהתקיימה עם ראש המודיעין המצרי בשעות הצהריים, היתה התקדמות גדולה בעמדה המצרית שאימצה את הדרישות הפלסטיניות. 

מקור פלסטיני המלווה את המשלחת הפלסטינית בקהיר אמר כי פתיחת מעבר רפיח מוגדרת כעניין מצרי-פלסטיני פנימי, ולא מוצבת על סדר היום של המשלחת או ההנהגה המצרית. על פי ההערכות, אם המגעים מול ישראל לא יבשילו להפסקת אש ופתיחת המעברים, הפלסטינים יציגו את הדרישה לפתיחת מעבר רפיח להכנסת סיוע הומניטרי וסיוע לשיקום הרצועה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ