ליברמן נגד שילוב עבאס בהסדרה בעזה: הוא לא בעל ברית ופועל נגדנו באו"ם

שר החוץ הציג את עמדתו בישיבת ועדת החוץ והביטחון שנערכה אתמול. דבריו הפתיעו רבים מהח"כים, לאחר שבשבוע שעבר יעלון הציג בפניהם עמדה הפוכה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר החוץ, , מתנגד לשילובו של הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן), בכל הסדרה ברצועת עזה בעקבות הפסקת האש. פקיד ישראלי בכיר ציין כי ליברמן הציג את עמדתו בישיבת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת אתמול (שני).

"לחשוב על אבו מאזן כבן ברית ברצועת עזה זו שגיאה חמורה", אמר ליברמן בישיבה. "אבו מאזן אולי פועל נגד חמאס בעזה, אבל הוא גם פועל נגדנו בכל הפורומים הבינלאומיים. הוא זה שדחף להקמת ועדת החקירה של המועצה לזכויות אדם של האו"ם בז'נבה, והוא זה שדוחף למהלכים נגדנו במועצת הביטחון של האו"ם בניו יורק".

דבריו של ליברמן הפתיעו רבים מהח"כים שהשתתפו בישיבה, לאחר שרק לפני שבועיים הופיע בפני הוועדה שר הביטחון, , שהציג עמדה הפוכה בתכלית. יעלון ציין אז כי בעזה, בדגש על צדו הפלסטיני של מעבר רפיח. זאת, כחלק מכל הסכם הפסקת אש שיסיים את מבצע "צוק איתן".

ליברמן בישיבת ועדת החוץ והביטחון, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי

שני חברי כנסת שהשתתפו בישיבה אמרו כי יעלון ציין שמצרים היא זו שדורשת את החזרת הנוכחות של כוחותיו של עבאס למעברים בעזה, וכי ישראל תומכת בכך. "לא נסכים להכיר בממשלת הפיוס", אמר יעלון, "אבל סידורים שונים כמו שליטה במעברים זה דבר שאנחנו יכולים לקבל. עבאס אמנם ישלוט במעברים, אבל לא ישלוט ברצועת עזה עצמה".

גם שרים אחרים בקבינט - כמו ציפי לבני, יאיר לפיד, יעקב פרי וגלעד ארדן - הביעו במהלך המבצע תמיכה בקיום דיאלוג עם אבו מאזן בנושא עזה, ולשאוף לשלב את הרשות הפלסטינית בכל הסדר הנוגע לרצועה. בתחילת המבצע התבטא גם ראש הממשלה נתניהו בנושא, ואמר כי "אבו מאזן יכול להיות חלק מהפתרון בעזה". עם זאת, מאז אותה התבטאות שמר נתניהו על שתיקה בנוגע לשילוב הנשיא הפלסטיני בהסדרה בעזה.

כמו כן, בישיבת ועדת החוץ והביטחון שנערכה אתמול, . "כולם שואלים מה יקרה ביום למחרת המבצע? נניח שהיא (ישראל) תכניע את חמאס. יש כמה תשובות - בהחלט צריך לשקול מנדט בינלאומי של האו"ם בעזה" אמר.

לדבריו, המנדט הבריטי הוא לא רק פרק בהיסטוריה של ישראל. "האו"ם קיבל מנדט גם בטימור המזרחית וקוסובו. ראינו אותו פועל שם  לא רע. צריך לשקול להחזיר את המנדט לניהול עזה והשליטה בה לאו"ם. אני לא פוסל את זה". ליברמן הוסיף כי "זה מחייב הסכמה בינינו לרשות הפלסטינית. לא צריך נכונות של האו"ם אלא של הצדדים המעורבים, ישראל והרשות".

ח״כ עיסאוי פריג׳ ממרצ אמר, כי "התנגדותו של שר החוץ לכניסתה לעזה של הרשות הפלסטינית בראשות אבו מאזן, מלמדת שוב עד כמה לא ראוי ליברמן לתפקידו". לדבריו, "ליברמן לא רוצה את אבו מאזן בעזה בגלל שהוא פועל נגד ישראל באו״ם, כשבפועל שר החוץ הישראלי הוא גדול הפוגעים בחברה הישראלית באמצעות ההסתה השיטתית שלו וניסיונו לצבור נקודות פוליטיות מהסתה והתלהמות".

"אבו מאזן לא חבר בממשלת נתניהו וזכותו לפנות לאו״ם כנגד ישראל, ובאותה עת להיות האלטרנטיבה היחידה שתוכל לספק שקט לתושבי עזה וישראל", אמר ח"כ פריג'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ