ברק רביד - צרובה
ברק רביד

באחת מישיבות הקבינט המדיני-ביטחוני שהתקיימו תוך כדי הפעולה הקרקעית במבצע "צוק איתן" הציגה מערכת הביטחון לשרים תוכנית מבצעית לכיבוש רצועת עזה, שנועדה לדברי שרים בכירים לשמש כתסריט בלהות. השרים אמרו ל"הארץ" כי הסקירה, שהוצגה לבקשתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שימשה כדי לשכנע את השרים לדחות על הסף ביצוע פעולה מהסוג הזה. 

במהלך המבצע התבטאו שר החוץ אביגדור ליברמן והשר לענייני מודיעין יובל שטייניץ בעד השתלטות כוללת של כוחות צה"ל על רצועת עזה. גם השר גלעד ארדן התבטא כמה פעמים במהלך ישיבות הקבינט בעד כיבוש הרצועה. ככל הנראה על רקע הקריאות הללו החליט ראש הממשלה נתניהו לקיים את הדיון שאותו הגדירו שרים בקבינט כ"ישיבת ההפחדה". 

אחד השרים שנכחו בישיבה סיפר כי הישיבה נמשכה כארבע שעות והגיעה אליה שורה ארוכה של בכירים בצה"ל ובשב"כ. לפי תמונת המודיעין שהוצגה לשרים כמעט כל בית בערים הגדולות ברצועה ממולכד ורחובות שלמים מלאים במוקשים ומטעני חבלה שממתינים לכוחות. 

ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון, במסיבת עיתונים בקריה השבועצילום: עופר וקנין

ההערכה שהוצגה לשרים באותה ישיבה היתה כי כיבוש רצועת עזה כולה ייקח כמה חודשים. על פי ההערכה נדרשות בנוסף כמה שנים כדי "לנקות" את השטח מאמצעי לחימה ומפעילי טרור בדומה למה שנעשה בגדה המערבית במהלך מבצע חומת מגן. לפי שר שנכח בישיבה, אומדן הנפגעים שהוצג עמד על מאות הרוגים בקרב חיילי צה"ל במהלך שלב כיבוש הרצועה.  

בנוסף הציגה קציני צה"ל לשרים את ההשלכות האזרחיות וההומניטאריות של המהלך והדגישו כי האחריות לטיפול ולמתן השירותים לתושבי עזה תיפול על כתפיה של מדינת ישראל וכי העלות תגיעה למיליארדי שקלים. פרטי הסקירה פורסמו אמש (שלישי) גם בערוץ 2. 

"ההצגה היתה מגמתית לחלוטין ונועדה לגרום לנו לחשוב שאסור אפילו להעלות על הדעת מהלך כזה", אמר אחד השרים שנכח בישיבה. "כל השרים ללא יוצא מן הכלל הרימו גבה וחלק מהם אפילו העירו לקצינים כי מדובר בסקירה מבישה". 

לדברי אחד השרים שנכחו באותה ישיבה, בסיום הדיון ביקש ראש הממשלה נתניהו לקיים הצבעה בנושא ושאל מי מהשרים תומך במהלך. השרים הסתייגו מקיום הצבעה ואיש לא השיב לשאלתו. נתניהו ראה בתגובת השרים אישור לכך שהם אינם תומכים במהלך. 

"תיארו לנו בישיבה הזו תסריטים שכאילו נלקחו ממלחמת העולם השנייה. היה ברור שהישיבה הזו נועדה להוריד את כיבוש הרצועה מהפרק", אמר אחד השרים. "כמה ימים אחרי זה הופיעו בתקשורת דיווחים על כך שכל השרים הצביעו נגד כיבוש הרצועה והיה ברור לכולם שלשכת ראש הממשלה עומדת מאחורי הפרסומים הללו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ