הדיונים במצרים מתמקדים בהקלת הסגר על הרצועה

מקורות מצריים: משלחת ישראלית באה אתמול לקהיר והמתווכים הציגו לפלסטינים את נייר 
העמדה הישראלי. הקבינט דן אתמול בהפסקת האש

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

משלחת ישראלית המונה שלושה חברים הגיעה אתמול לקהיר, ונפגשה עם המתווכים המצרים במגעים להפסקת האש - כך דיווחו אתמול (רביעי) מקורות מצריים. הדיווח לא זכה לאישור רשמי מישראל או ממצרים, אך המקורות אמרו כי אמש היה בידי המתווכים המצרים נייר עמדה ישראלי, שאותו הציגו לחברי המשלחת הפלסטינית. המקורות אמרו ל"הארץ" כי חברי המשלחת הם עו"ד יצחק מולכו, ראש השב"כ יורם כהן וראש האגף הביטחוני־מדיני במשרד הביטחון עמוס גלעד. במקביל, הקבינט המדיני־ביטחוני התכנס אתמול לדיון של שש שעות בהפסקת האש.

בקהיר נמשכו אתמול המגעים בין חברי המשלחת הפלסטינית לבין נציגי המודיעין המצרי, במטרה לגבש נוסחה שתוביל להארכת הפסקת האש, ותכלול הסדרים חדשים בנוגע לפתיחת המעברים. אתמול הצטרפו למשלחת הפלסטינית שלושה חברים נוספים, המוגדרים נציגי הפלגים בעזה. הבכירים הם חליל אלחייה ועימאד אל־עלמי מחמאס, וחאלד אלבטש מהג'יהאד האיסלאמי.

גורם מצרי המעורה בפרטים אמר אתמול כי בראש ובראשונה, מתמקדים המתווכים במניעת התפוצצות המגעים ובהארכת הפסקת האש. לדבריו, המתווכים מתכוונים לקדם את המהלכים באופן הדרגתי, ולא להציף את כל הסוגיות בבת אחת. מסיבה זאת, הסביר המקור, הוחלט לדחות את הדיון בסוגיות כמו בניית נמלים, ולהתמקד בשלב זה בפתיחת המעברים ובהקלה משמעותית בסגר על הרצועה. עם זאת, חברי המשלחת הפלסטינית העידו כי העמדה הישראלית נותרה בגדר תעלומה עבורם.

א־סיסי בקהיר, אתמול. המצרים מנסים למנוע את פיצוץ המגעיםצילום: רויטרס

סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמאעיל הנייה - שמצרים התנגדה בתוקף להצטרפותו למשלחת לקהיר – פרסם אתמול הודעה ובה אמר כי הוא עוקב מקרוב אחר הדיונים בקהיר, וכי לאורך הלחימה התנהל חמאס בעזה באחריות רבה וקיים מגעים עם קטאר, טורקיה ומצרים, על מנת לעצור את התוקפנות הישראלית.

הנייה הוסיף ואמר כי המשלחת לקהיר זוכה למנדט רחב מכל הפלגים הפלסטיניים על מנת להשיג תוצאות ופתרון הולם למחיר הדם ולהקרבה של העם הפלסטיני. לדבריו, הפלגים הפלסטיניים מאוחדים בעמדתם ומשוכנעים כי מצרים ומדינות ערב בכלל תומכות בעמדה הפלסטינית, הקוראת להסרת המצור מעל הרצועה. "ישראל, שנכשלה בשדה הקרב, לא תנצח במגרש המדיני. דמם של החללים שנשפך ברחבי ברצועה לא ילך לשווא", אמר הנייה. הנייה התייחס גם למחויבות הפלגים הפלסטיניים, לרבות החמאס וממשלת הפיוס, לשיקום הרצועה ולפיצוי המשפחות שנפגעו בתקיפות ישראל ברצועה.

גדודי עז א־דין אל־קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, פרסמה אתמול הודעה שבה נאמר כי הגדודים נותרים בכוננות שיא וכי המערכה לא תסתיים עד שיתקבלו הדרישות הפלסטיניות. "אנו מתייחסים לתקופה הזו כתקופת ביניים. התנהלותה של ישראל תקבע את אופי המערכה ולאן מועדות פניה בתקופה הקרובה".

במקביל, הרשות הפלסטינית ממשיכה במגעים עם ישראל להעברת סיוע מהגדה לרצועה עזה. השר לעניינים אזרחיים, חוסין א־שייח, הודיע אתמול כי ישראל הסכימה להעביר כלים הנדסיים וצוותי חירום מהגדה לעזה, כדי לסייע לכוחות בפינוי ההריסות ובנטרול נפלים ומוקשים שנותרו בשטח.

שר הכלכלה הפלסטיני וסגן ראש הממשלה, ד"ר מוחמד מוסטפא, הודיע כי בתחילת ספטמבר יתכנסו המדינות התורמות בנורווגיה, על מנת לגייס כספים לשיקום הרצועה. לדבריו, ועדת שרים פלסטינים - שבה חברים, בין היתר, שר השיכון והרווחה ושר העבודה - החלה בהכנות לקראת הכינוס. מוסטפא העריך כי הנזק שנגרם בעזה במהלך הלחימה עומד על שישה מיליארד דולרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ