בפיקוד הדרום מתנגדים להקמת מכשול תת-קרקעי למניעת מנהרות

עלות הפרויקט, הכולל בניית גדר תת קרקעית לאורך כל גבול הרצועה, היא כ-8 מיליארד שקלים. לדברי קצין בכיר, גם פתרון זה ניתן יהיה לעקוף

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בפיקוד הדרום מתנגדים להקמת מכשול תת-קרקעי כדי למנוע את הקמתן של מנהרות נוספות מרצועת עזה, לכיוון שטח ישראל.

במהלך השבוע האחרון דנו בפיקוד הדרום ובאוגדת עזה באפשרויות הטכנולוגיות שעומדות בפני הצבא בניסיון לאתר או למנוע את חדירתן של מנהרות  לשטח ישראל. לדברי קצין בכיר בצה"ל, בצבא שוקלים שלוש אפשרויות שונות, חלקן מתמקדות בגילוי חפירה חדשה של מנהרה או מנהרה קיימת, וחלקן הן מכשול של ממש - תת-קרקעי. בצבא ערכו בשבוע שעבר דיון בנושא זה, תוך כדי הלחימה, וביום ראשון האחרון התקיים דיון נוסף שעסק בפתרונות הטכנולוגיים האפשריים לנושא.

בצבא מנסים לאתר מזה כעשור פתרונות טכנולוגיים בתחום, ומספר אמצעים כבר הוצבו לאורך השנים בעוטף עזה כדי לאתר מנהרות מתחת לאדמה, ללא הצלחה ממשית עד כה. לפי נתוני הצבא, כ-300 מיליון שקלים הושקעו במחקר ובפיתוח בתחום מאז שנת 2007, כלומר פחות מ-50 מיליון שקלים בשנה לטובת פיתוח פתרונות טכנולוגיים לבעיה זו.

מנהרה שנחשפה במהלך הלחימה בעזה. מנסים לאתר פתרונות טכנולוגיים מזה כעשורצילום: דובר צה"ל

בצה"ל סבורים כי גם הטכנולוגיות שנמצאות על הפרק כעת, אינן מספקות ביטחון מלא באיתור מנהרות ומסלולן מתחת לאדמה. אחת האפשרויות שהועלו כפתרון הייתה הקמת מעין "קיר שיגומים" נוסף - גדר תת-קרקעית עמוקה מאוד ולאורך כל הגבול עם עזה, כ-65 קילומטרים. אך בפיקוד הדרום מתנגדים לפתרון זה, בעיקר משיקולי תקציב.

לדברי קצין בכיר, פרויקט מסוג זה עשוי לעלות עד שמונה מיליארדי שקלים, שיכלול גם את הקמתה של הגדר, לעומק של עשרות מטרים מתחת לפני הקרקע, וגם את הטמנתם של חיישנים שיזהו ניסיונות מעקף של אותו מכשול. הקצין טען אתמול כי גם פתרון זה לא יהיה "חף ממעקף", ולכן לדבריו יש לבסס לצד פתרונות טכנולוגיים מסוימים גם יכולת צבאית ללחימה כנגד המנהרות, שתהווה הרתעה מפני ניסיונות פיגוע דרכן.

במסגרת הדיונים על היום שאחרי הלחימה בעזה, באוגדת עזה מעוניינים לשמר מרחב מערבית לגדר, "פרימטר", בו כוחות צה"ל יוכלו לפעול. אך אם בעבר נימקו בצבא את הרצון בשטח שבו יוכלו החיילים לפעול בחשש מהטמנת מטענים, כעת מסבירים בצבא את היתרון בפעילות ב"פרימטר" בהתמודדות עם מנהרות. לפני כשלושה חודשים חידשו בגזרה את הגבול בין הרצועה לישראל, בעלות של 25 מיליון שקלים.

לדברי קצין באוגדת עזה, ההחלטה על כך התקבלה על ידי הרמטכ"ל, בני גנץ, וכללה תוספת של אמצעי מודיעין שונים בגבול, "כאשר הבנו שהאיום לא נמצא בגדר, אלא מאחוריה (כלומר, עמוק יותר בשטח הרצועה)". עם תום יציאת הכוחות מהרצועה אמש, בצבא מתעסקים בתיקון הגדר שנפגעה בשל הלחימה בעזה. "זה לא רק גדר - בנינו מרחב מבצעי, שהמכשול הוא חלק ממנו", אמר אתמול הקצין. "עם זאת, אני רוצה מרחב שהציבור האזרחי יהיה עם תחושת ביטחון, ולא ירגיש שהוא חי במבצר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ