נתניהו: מצבם של תושבי עוטף עזה טוב משהיה לפני המבצע

בנאום שבו סיכם את הלחימה ברצועת עזה שיבח ראש הממשלה את הצבא על תפקודו, והצהיר: "אנו פועלים לספק פיתרון טכנולוגי לחדירת מנהרות לשטחנו"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

"מצבם הביטחוני של תושבי עוטף עזה טוב ובטוח משהיה לפני תחילת המבצע" - כך אמר הערב (רביעי) ראש הממשלה בנימין נתניהו, בנאום שבו סיכם את מבצע "צוק איתן". נתניהו הבהיר: "ישראל עוקבת מקרוב אחר יישום הפסקת האש בשטח ואנחנו ערוכים למקרה שהיא תיפול ולתת מענה לכל תרחיש". 

"במשך השנים האחרונות חפר חמאס מערכת של מנהרות חודרות אל תוך שטחנו במטרה לבצע פיגועים אסטרטגיים נגד אזרחי ישראל", אמר נתניהו. "יצאנו מהשטח רק אחרי שצה"ל וידא שמערך המנהרות, שידענו עליו ושחלק נוסף ממנו נחשף במהלך הפעילות, הושמד". עוד אמר נתניהו כי "אנו פועלים לספק פיתרון טכנולוגי לחדירת מנהרות לשטחנו".

בהתייחסו לירי הרקטות אל ישראל אמר נתניהו כי "במשך שנים בנה חמאס מערך רקטי לפגיעה המונית באזרחי ישראל. מדינת ישראל, יחד עם כיפת ברזל ומשמעת הברזל, חסמה גם את המאמץ הזה". לדבריו, "צה"ל והשב"כ חסמו את הפיגועים שתכנן חמאס נגד אזרחי ישראל דרך הים, האוויר והקרקע. בכל הניסיונות הללו חיילי צה"ל הגנו בגופם על אזרחי ישראל".

נתניהו הוסיף כי כוחות צה"ל באזור עוטף עזה יתוגברו: "סביב עוטף עזה יישארו כוחות שלא היו שם לפני המבצע, כדי לתת הגנה טובה יותר לתושבי האזור. מערך הביטחון שעוטף את התושבים כולל אבטחה מתוגברת סביב היישובים".

ראש הממשלה נתניהו, בשבוע שעברצילום: עופר וקנין

נתניהו שיבח את הצבא על תפקודו במבצע: "אני מבקש לשוב ולשבח את צה"ל על כל חייליו ומפקדיו, בראשם הרמטכ"ל בני גנץ", אמר. "הם פעלו ללא לאות מתוך אמונה בצדקת הדרך, במקצועיות ובמוסריות. העם כולו, ואני איתו, מצדיעים לכם". עוד אמר: "אני יוצא נגד האמירות האנונימיות נגד צה"ל. צה"ל הוא צבא נפלא, הוא חזק, הוא הביא להישגים משמעותיים במערכה נגד חמאס. הוא עמד ועומד ביעדים המוצבים לו, הוא הביא מודיעין איכותי לפני ותוך כדי המבצע. הצבא שלנו, על כל דרגות הפיקוד שלו, מורכב מאנשים בעלי איכויות מופלאות, וכולנו חייבים לו תודה. כל העם עם צה"ל בימי שגרה ובימי מערכה".

עוד אמר נתניהו כי "יחד עם שר הביטחון יעלון והרמטכ"ל אנחנו מובילים את המערכה מתוך ראייה כוללת ואחריות להשבת השקט והביטחון לאזרחי ישראל, תוך מחשבה איך להבטיח את ביטחונם של כל אזרחי ישראל".

מוקדם יותר היום קיים הרמטכ"ל בני גנץ מסיבת עיתונאים ראשונה מאז החלה הפעולה הקרקעית ברצועה. לדבריו, צה"ל הצליח לנטרל "יכולות אסטרטגיות של חמאס בתחומי הרקטות, המנהרות, הפיקוד והשליטה והייצור והפיתוח של אמצעי לחימה". הוא הוסיף כי "חמאס ספג פגיעה קשה מאוד בכל אחד ממערכיו. מפקדיו יושבים בבונקרים ולא יוצאים, ואם הם ייצאו הם יראו את היקף הנזק שנגרם לכוחות חמאס וגם לאוכלוסייה ברצועה, לצערי. לא היססנו להפעיל את כוחותינו ככל שנדרש ובכל העוצמה".

מזכ"ל האו"ם באן קי מון דרש היום בנאום שנשא המליאת האו"ם לשים סוף ל"מעגל האינסופי של הסבל" שנובע מהמשך הסכסוך הישראלי-פלסטיני. באן אמר כי "ההרוגים הרבים וההרס ברצועה זעזעו וביישו את העולם", והוסיף כי אף שהאו"ם מכיר בצורך של ישראל להגן על עצמה מירי הרקטות, "הזוועות שחוו תושבי הרצועה" מעלות שאלות קשות לגבי המידה שבה ישראל מכבדת את החוק הבינלאומי, המחייב מידתיות וכן הפרדה בין אזרחים לחמושים. בנוסף קרא באן לחקור את הפגזת מתקני האו"ם ברצועה, והבהיר כי "מקלטים של האו"ם צריכים להיות אזורים מוגנים, ומי שמפר את הכלל הקדוש הזה צריך לשאת באחריות ולתת על כך את הדין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ