בכירי חמאס: אין הסכמה על הארכת הרגיעה, האצבע שלנו על ההדק

הזרוע הצבאית של הארגון מסרה כי אנשיה רואים ברגיעה מצב זמני. מקורות במצרים: פערים גדולים בשיחות בין ישראל והפלסטינים על הפסקת אש קבועה

ג'קי חורי
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
ברק רביד

מקורות במצרים המעורים במגעים להפסקת אש קבועה אמרו הערב (רביעי) כי ישנם פערים גדולים בין עמדות ישראל והפלסטינים, והביעו חשש כי אם הצדדים לא יתגמשו השיחות עלולות להיקלע למשבר חמור. בכירים בחמאס אמרו היום כי טרם הושגה הסכמה על הארכת הרגיעה, והזרוע הצבאית של הארגון הבהירה כי היא רואה ברגיעה מצב זמני.

שליח חמאס בקהיר, מוסא אבו מרזוק, הודיע כי בשלב זה לא הושג הסכם להמשך הרגיעה. בכיר נוסף, איסמעיל רדואן, אמר כי המשלחת הפלסטינית ו"כוחות ההתנגדות" טרם קיבלו מענה לתביעותיהם מישראל, והמגעים בכל הנושאים עדיין מתנהלים בקהיר. לדברי בכירים בחמאס הארגון אינו מוכן לסחבת ישראלית וכל הפלגים הפלסטיניים מתעקשים על היענות לכל דרישותיהם. גדודי עז א-דין אל קסאם מסרה כי לוחמי הארגון עדיין מוצבים בעמדותיהם, וממתינים להוראות "הפיקוד העליון של כוחות ההתנגדות". בכירי הארגון הזהירו כי אם לא ייענו דרישותיהם יחדשו את האש ביום שישי בבוקר, מועד פקיעתה של ההפוגה הזמנית.

הערב ציטטה סוכנות הידיעות רויטרס בכיר ישראלי שאמר כי הושג סיכום על הארכת הפסקת האש ב-72 שעות נוספות, אך לשכת ראש הממשלה לא אישרה את הדברים. פקיד ישראלי בכיר נמע גם הוא מלאשר את הדיווח, אך הבהיר כי ישראל תהיה מוכנה להאריך את ההפוגה ללא תנאים מוקדמים, כפי שהדבר נעשה בתחילת השבוע.

פעילי הג'יהאד האיסלאמי צועדים ברחובות עזה, הבוקרצילום: אי־פי

לדברי המקורות המצרים, המשלחת הישראלית הציגה היום את עמדות המפתח שלה ובראשן פירוז הרצועה ופירוק חמאס ושאר הפלגים מנשקם, דרישה שנתפסת בעיני נציגי הארגונים במשלחת הפלסטינית כקו אדום. עם זאת, שני הצדדים הביעו נכונות להמשיך בשיחות ולא להכריז על כישלונן, למרות איומים שהשמיע חבר הלשכה המדינית של החמאס, עיזת א-רשק.

א-רשק טען כי ישראל לא הבהירה את עמדותיה והצהיר כי הזרוע הצבאית של חמאס ממתינה "עם האצבע על ההדק": "אנחנו כמשלחת לא מוכנים לשמוע על הצעה הכוללת פירוק הזרוע הצבאית, ומי שחושב שהוא ניצח בשדה הקרב ויכול להציב בקשה כזו טועה בהחלט", אמר. לדבריו, הסכמת ישראל לרגיעה ולנסיגת כוחותיה מהרצועה מהוות הוכחה לכך שהגיעה למבוי סתום, ו"כוחות ההתנגדות עדיין נהנים מתמיכת הרחוב בעזה, שרוצה להסיר את המצור". 

עם זאת, חברי המשלחת הפלסטינית מבינים שתושבי הרצועה מעוניינים בשמירה על הפסקת האש ולא בסבב אלים נוסף. הפלסטינים מעריכים מעריכים כי המסלול המדיני טרם מוצה, לאור בואם לקהיר של שליח הקוורטט טוני בלייר, שליח האו"ם רוברט סרי ומשלחת אמריקאית, וכן לאור נכונות המערב לסייע בשיקום הרצועה. לכן נמנעים נציגי הפלסטינים מהכרזה על כישלון השיחות או מסירוב לדרישה המצרית להארכת תוקף הפסקת האש. 

שר החוץ המצרי, סאמח שכרי, אמר הערב במסיבת עיתונאים בקהיר: "הפסקת האש הזמנית נשמרת, ואנחנו מקווים שהיא תוארך כדי לתת הזדמנות של ממש למשא ומתן המתקיים בין הצדדים. אנחנו מקווים שהארכת הפסקת האש תיעשה מהר ככל האפשר ושהיא תהפוך להפסקת אש קבועה. דרוש טיפול בכל הסוגיות שנוגעות לצרכי תושבי רצועת עזה: שיקום הרצועה, פתיחת מעברים, הסרת המצור מצדה של ישראל ומתן ערבויות שהסלמה צבאית מסוכנת כזו לא תתרחש פעם נוספת".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ