באן קי מון: מי שפגע במבני האו"ם צריך לעמוד לדין

מזכ"ל האו"ם דרש בנאומו אתמול בניו יורק לשים קץ למה שהגדיר "מעגל האינסופי של הסבל". באן אמר כי "ההרוגים הרבים זעזעו וביישו את העולם"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים45
הארץ

מזכ"ל , , דרש לשים קץ למה שהגדיר "מעגל האינסופי של הסבל" שנובע מהמשך הסכסוך הישראלי־פלסטיני. בנאומו אתמול (רביעי) מול מליאת האו"ם בניו יורק, אמר מזכ"ל האו"ם כי "ההרוגים הרבים וההרס ברצועה זעזעו וביישו את העולם".

באן אמר כי האומות המאוחדות מכירות בצורך של ישראל להגן על עצמה מירי הרקטות, אך הדגיש כי "הזוועות שחוו תושבי הרצועה" מעלות שאלות קשות בנוגע לאופן שבו ישראל מכבדת את החוק הבינלאומי, המחייב הפרדה בין אזרחים לחמושים, ותגובות מידתיות להתקפה.

מזכ"ל האו"ם, באן קי-מוןצילום: REUTERS

מזכ"ל האו"ם ציין כי במהלך ימי הלחימה 90 מבנים של האו"ם נפגעו, וכי התקפות על שישה הובילו למותם של עשרות. הוא קרא לפתיחת חקירה מהירה שתעסוק בפגיעה במבני האו"ם, והפרות נוספות של החוק הבינלאומי שנעשו לכאורה על ידי ישראל. "מבני האו"ם צריכים להיות מרחבים מוגנים, לא אזורי לחימה. אלו שהפרו את העיקרון הקדוש הזה חייבים לשאת באחריות לכך ולעמוד לדין", אמר. "חשדות לפעילות חמושים באזור לא מצדיקים את סיכון חייהם של אלפי אזרחים".

מזכ"ל האו"ם קרא לקהילה הבינלאומית לתמוך במאמץ לשיקום הרצועה, באמצעות אספקת סיוע הומניטארי לאלפי הנזקקים וטיפול בפצועים. "אנו נסייע בבנייתה המחודשת של רצועת עזה, אך זו חייבת להיות הפעם האחרונה בה נעשה זאת", אמר באן. "על הצדדים לשוב במהרה לשולחן המשא ומתן", הוסיף מזכ"ל האו"ם.

לדברי באן, אסור שהקהילה הבינלאומית תחסוך במאמצים להפוך את הרגיעה שהושגה להפסקת אש ארוכת טווח שתטפל בבעיות המרכזיות הנוגעות לסכסוך, ובהן סיום ירי הרקטות מהרצועה, הברחת נשק, הסרת המצור והשבת הרצועה לסמכותה של ממשלת הפיוס הפלסטינית, המכירה בהתחייבויותיה של הרשות הפלסטינית ובזכות הקיום של מדינת ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ