עדכונים שוטפים |

לאחר לילה שקט: חודש הירי לדרום

רקטה וארבעה פצמ"רים התפוצצו במועצות האזוריות שדות נגב ואשכול ■ אתמול יורטו שתי רקטות מעל אזור באר שבע וצה"ל תקף עשרות מטרות ברצועה ■ חמישה פלסטינים נהרגו ו-31 נפצעו ■ גורמים מצרים העידו על התקדמות במו"מ ■ השר בנט: צריכים להכריע את המערכה, גם אם באן קי מון לא יאהב את זה

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ"

הפסקת האש בת 72 השעות תמה אתמול בבוקר (שישי) עם שיגור מטחי רקטות לעבר ישראל. שניים נפצעו קל מפצמ"ר במועצת שער הנגב, ופיקוד העורף הנחה לפתוח מקלטים בטווח של עד 80 קילומטרים מהרצועה. ראש הממשלה נתניהו הורה לצה"ל להגיב בעוצמה לירי הפלגים הפלסטינים, וחיל האוויר תקף עשרות מטרות ברצועה. מקורות במצרים המעורים במגעים להפסקת אש קבועה אמרו כי עדיין יש פערים גדולים בין עמדות ישראל והפלסטינים.

הפסקת אש - סיקור נרחב: נתניהו יצא מהלחימה מחוזק אך חסר כבוד | יוסי ורטר חללי חטיבת הנח"ל | עמוס הראל המאבק הבא של החיילים | גילי כהן ■ הקרבה במקום הברקה | אמיר אורן ■ מצפים לשקט שאחרי הלחימה | שירלי סיידלר ■ ברצועה חוששים שהסיוט עוד לא נגמר | עביר איוב ■ הקולות ששומע חמאס מההריסות בעזה | עמירה הס ■ המנצח במבצע "צוק איתן": א-סיסי | צבי בראל

08:58: אזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול.

07:36 אחרי קרוב לעשר שעות בהן לא בוצע ירי מהרצועה, רקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית שדות נגב. זמן קצר לאחר מכן ארבע פצצות מרגמה התפוצצו מחוץ ליישוב במועצה האזורית אשכול. קודם לכן נשמעו אזעקות באזורים אלו (שירלי סיידלר).

05:30 מאז השעה 21:00 לא חודש הירי לעבר ישראל. אמש הביעה דוברת משרד החוץ האמריקאי, מארי הארף, תקווה כי ישראל וחמאס יסכימו על חידוש הפסקת האש כבר בשעות הקרובות. הארף אמרה כי "הדיונים בקהיר הינם על נושאים בסיסיים שלא ניתן להסדיר בפרק זמן כל כך קצר, ולכן נחוצה הפסקת אש יציבה יותר".

02:30 למעלה מ-15,000 תומכי האחים המוסלמים הפגינו הערב (שישי) בתהלוכה למען חמאס בעמאן, בירת ירדן. רבים מהמפגינים קראו קריאות "מוות לישראל", ועודדו את הפלגים הפלסטינים להאיץ את ירי הרקטות לעבר ערי ישראל. חלקם צעדו כשהם לבושים במדיהם של חברי הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל קסאם, ומנופפים בדגלי פלסטין. לידיעה המלאה

21:41: רקטה נפלה בשטח פתוח במועצה האזורית חוף אשקלון (שירלי סיידלר).

פגיעה ישירה בבית בבנייה בשדרות, היוםצילום: דובר המשטרה

21:37דובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט, אמר כי על ישראל והפלסטינים לחדש את השיחות ולעשות הכל כדי להגן על אזרחים בעקבות כישלון המו"מ בתיווך מצרים להארכת הפסקת האש וחידוש הירי לעבר ישראל. "ארה"ב מודאגת מאוד מההתפתחויות האחרונות באזור ואנו מגנים את חידוש ירי הרקטות לעבר ישראל וחוששים לביטחון האזרחים בשני הצדדים", אמר הדובר.

20:19מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, גינה את חידוש הירי מהרצועה לעבר ישראל וקרא להשיב את הרגיעה לאזור. באן הביע את אכזבתו העמוקה מכישלון הניסיונות להאריך את הפסקת האש ואמר כי השיחות בקהיר חייבות להימשך. הוא הוסיף כי "יהיה זה בלתי נסבל אם עוד אזרחים ייהרגו ויסבלו בקונפליקט הנוכחי. על ישראל ועל הפלסטינים להפסיק את הפעולות הצבאיות שעלולות להחמיר את המצב ההומניטרי ברצועה שגם ככה מחריד".

20:04: משעות הבוקר תקף צה"ל 47 מטרות ברחבי רצועת עזה, בהם משגרים מוטמנים, מתקני שליטה ופיקוד ומתחמים צבאיים. כמו כן חוסלו מהאוויר שלושה פעילי טרור בדרום הרצועה (גילי כהן).

20:03: שלוש פצצות מרגמה התפוצצו בשטחים פתוחים במועצות האזוריות אשכול ושער הנגב (שירלי סיידלר).

עשן מיתמר מעל העיר עזה, הבוקרצילום: אי־פי

19:36: אזעקות נשמעו במועצות האזוריות שער הנגב, שדות נגב ואשכול. רקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצה שדות נגב (שירלי סיידלר).

19:15: שתי רקטות יורטו ושתיים נפלו בשטחים פתוחים באזור באר שבע (גילי כהן).

19:11: משרד הבריאות הפלסטיני מסר כי משעות הבוקר נהרגו בתקיפות ברצועה חמישה בני אדם ונפצעו 31 (ג'קי חורי).

19:06: אזעקה נשמעה בבאר שבע ובמועצות האזוריות בני שמעון ושדות נגב.

בתים הרוסים בבית להיא, לפנות בוקרצילום: אי־פי

18:27: שר הכלכלה וחבר הקבינט, נפתלי בנט, התייחס לחידוש הירי לעבר ישראל ואמר כי "זהו רגע מבחן להרתעה הישראלית לשנים הקרובות, התגובה חייבת להיות קשה וכואבת. בזמן שהעולם עסוק בלהקים ועדות חקירה נגד ישראל, הילדים שלנו בדרום חיים תחת מטחי טילים". בנט הוסיף כי "אנחנו צריכים להכריע את המערכה הזאת לבד, גם אם באן קי מון יאהב את זה וגם אם לא. מבצע 'צוק איתן' לא נגמר והחמאס טרם הוכרע, תושבי ישראל צריכים להיות חזקים ודרוכים לקראת ההמשך". 

18:25: ראש העיר שדרות אלון דוידי אומר כי "חידוש הירי על ידי החמאס ושאר ארגוני הטרור מבהיר לכל מי שעוד היה לו ספק, כי החמאס לא מרגיש מובס ואין לו שום פחד או הרתעה מצה"ל". דוידי הוסיף כי "זה מה שקורה כאשר שר הביטחון אינו מספק את הסחורה ואינו מביא ביטחון לתושבי ישראל. לצערי, יש לנו שר בלי ביטחון" (שירלי סיידלר).

17:41: פצצת מרגמה התפוצצה מחוץ ליישוב במועצה האזורית אשכול. לא נגרם נזק (שירלי סיידלר).

17:39: דובר חמאס ברצועה, סאמי אבו-זהרי אמר הערב כי "לא קיבלנו עד כה מסמך תשובה ישראלי לדרישות שלנו. אלא רק מסמך הבנות מהצד המצרי, וגם במסמך הזה לא הייתה היענות לאף דרישה שלנו – לא לשדה התעופה, לנמל ימי, לשחרור האסירים, לאזור החיץ ולהרחבת אזור הדיג. גם לא הוזכרה שם במפורש הסרת המצור". אבו זהרי הוסיף כי "לדעתנו ישראל נוקטת סחבת  ולא עשתה שום דבר שיראה שיש סיבה להאריך את הפסקת האש. עם זאת, הדלת בפני המשך השיחות לא נסגרה. ההחלטה נמצאת בידי ישראל האם להיענות לדרישות" (ג'קי חורי).

17:10: משרד החוץ במצרים הודיע בצהריים כי במהלך המשא ומתן שהתקיים בימים האחרונים הושגה התקדמות במספר רב של נקודות ונותרו מספר מצומצם של נקודות שטרם הגיעו הצדדים להבנה לגביהם . לפי הודעה רשמית של משרד החוץ המצרי היה צורך חיוני בהמשך הרגיעה כדי להמשיך במשא ומתן.

בהודעה נמסר כי "בשל חידוש הפעולות הצבאיות אנו קוראים לכל הצדדים להתנהל באיפוק ולחזור לשולחן המשא ומתן כדי להמשיך ולדון בסוגיות שעדיין תלויות ועומדות על הפרק ולהימנע מפגיעה באזרחים חפים מפשע" (ג'קי חורי).

פעילות צה"ל בגבול רצועת עזה, אתמולצילום: רויטרס

16:54רקטה פגעה בבית בשדרות שנמצא בהליך בנייה. איש לא נפגע. פצצת מרגמה התפוצצה מחוץ ליישוב במועצה האזורית אשכול, אין נזק (שירלי סיידלר).

16:39: לפחות עשרה פלסטינים נפצעו בעימותים עם כוחות הביטחון מזרחית לשכם.

גורם מצרי מסר כי בשיחות בקהיר להשגת הפסקת אש ישנה התקדמות, אולם צריך לחדול מהירי כדי להמשיך במגעים (ג'קי חורי)

15:55: אזעקה נשמעה במועצה האזורית חוף אשקלון. שתי רקטות התפוצצו בשטח פתוח בחוף אשקלון ורקטה נוספת בשטח פתוח בשדות נגב (שירלי סיידלר). 

גורם בכיר בצה"ל אמר כי חיל האוויר תקף יותר מ-40 מטרות ברצועת עזה מאז שעות הבוקר, והדגיש כי תושבי הדרום יכולים לחזור לבתיהם למרות ירי הפצמ"רים והרקטות. "המציאות תהיה בטוחה יותר, ואנו נעשה כל מאמץ לייצר את המציאות הזו", הוסיף, "אנו עם כוחות גדולים סביב העוטף וביישובים וזה ייתן ביטחון". לדבריו, "פה בטוח יותר ממה שהיה לפני המבצע. הירי הוא לא מרכיב יחיד שקיים פה, ירי על היישובים האלה יש כבר שנים. אנשים לא עזבו בעקבות הירי". 

הגורם הוסיף עוד כי "זה היה מבצע משמעותי כלפי חמאס ופגענו בו אנושות, פגענו ביכולת הרקטית והאסטרטגית של המנהרות. המצב הביטחוני טוב יותר. לא אמרנו שאין איומים. המציאות הכוללת היא טובה באופן משמעותי ממה שהיה לפני המבצע". (שירלי סיידלר). 

15:30: אזעקה נשמעה בשדרות ובמועצה האזורית שדות נגב. רקטה פגעה בבית בשדרות, כוחות כיבוי פועלים במקום. בני המשפחה לא שהו בבית אך נזק רב נגרם לו. רקטה נוספת התפוצצה בשטח פתוח במועצת שדות נגב (שירלי סיידלר). 

בין המטרות שהותקפו על ידי צה"ל ברצועה: עמדות שיגור רקטות ופצמ"רים, חמ"ל של ארגון חמאס ומחסני נשק. מאז שעות הבוקר נורו לעבר ישראל יותר מ-45 רקטות ופצצות מרגמה (גילי כהן).

חייל ישן סמוך לגבול הרצועה, אתמולצילום: רויטרס

ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין מתח ביקורת בחשבון הטוויטר של על הודעת בכירי הצבא לתושבי הדרום כי הם יכולים לשוב בבטחה לבתיהם. "עדיין מנסה ולא מצליח להבין מדוע אצה הדרך לרמטכ"ל ולאלוף פד"ם (פיקוד הדרום) לקרוא לתושבי עוטף עזה לשוב לבתיהם עוד לפני תום 72 השעות של הפסקת האש?", צייץ דיסקין. ‏ראש שירות הביטחון הכללי לשעבר אף הוסיף כי ישראל עשתה טעות בכך שפעלה כאילו הלחימה בעזה הסתיימה. "מדוע היינו חייבים למהר להודיע ולהראות לחמאס כי המבצע הסתיים מבחינתנו לפני שהפסקת האש התייצבה? ברור שזה הזמין אותם להביך אותנו הבוקר", טען דיסקין (גילי כהן). 

15:11: אזעקה נשמעה במועצות האזוריות שער הנגב וחוף אשקלון. שלוש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית שדות נגב ואחת התפוצצה בשטח פתוח בחוף אשקלון (שירלי סיידלר). 

13:08: אזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול. 

פלסטינים בעזה, אתמולצילום: אי-אף-פי

מחזור גביע הטוטו בוטל בשנית בעקבות חידוש הירי מרצועת עזה. מינהלת הליגה דחתה את המחזור הראשון, שמשחקיו היו אמורים להתקיים מחר וביום ראשון, ותחליט ביום ראשון אם לקיים את המשחקים המתוכננים לאמצע השבוע הבא. לידיעה המלאה

13:03: האזרח שנפצע באורח קל עד בינוני מפצמ"ר בשער הנגב הוא מנכ"ל מכללת ספיר, ד"ר נחמי פז. הוא פונה לבית החולים סורוקה בבאר שבע עם פגיעות רסיסים בידיו (שירלי סיידלר). 

12:34: רקטה פגעה במבנה במועצת שדות נגב וגרמה לו נזק. אדם נפצע באורח קל בריצה למרחב המוגן (שירלי סיידלר). 

12:16: הפלסטינים דיווחו שילד נהרג ועוד חמישה בני אדם נפצעו בתקיפת חיל האוויר בשכונת שיח' רדואן, בצפון-מערב העיר עזה. מוקדם יותר דווח על שישה פצועים ברחבי הרצועה מתקיפות של חיל האוויר ומירי ארטילרי (ג'קי חורי).

11:45: אזעקה נשמעה במועצות האזוריות אשכול, שדות נגב ושער הנגב. שש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים בשדות נגב. אזרח ישראלי בן 71 נפצע באורח קל עד בינוני מפגיעת פצצת מרגמה בשער הנגב, וחייל נפצע באורח קל. פצצת מרגמה נוספת התפוצצה סמוך ליישוב במועצה האזורית אשכול, לא נגרם נזק (שירלי סיידלר).

11:33: אזעקה נשמעה במועצות האזוריות אשכול, שדות נגב ושער הנגב. פצצת מרגמה נחתה בשטח פתוח באשכול, ולאחר מכן התפוצצו עוד שתי רקטות בשטחים פתוחים במועצה האזורית שדות נגב. (שירלי סיידלר). 

פקיד ישראלי בכיר הבהיר כי המשא ומתן על הפסקת אש מוקפא כל עוד חמאס ממשיך בירי הרקטות. "ישראל לא מנהלת מגעים תחת אש", אמר (ברק רביד). 

10:54: אזעקה נשמעה במועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב. שתי התפוצצו בשטחים פתוחים בשדות נגב, אחת מהן גרמה נזק לגדר ישוב ולכמה חלונות בתים שנפגעו מהדף ומרסיסים (שירלי סיידלר).

10:37: חיל האוויר תוקף מטרות ברצועה. הפלסטינים מדווחים כי צה"ל מבצע ירי ארטילרי לעבר צפון ומזרח הרצועה. לא דווח על נפגעים. (גילי כהן וג'קי חורי).

10:23: אזעקת צבע אדום נשמעה בשדרות ובמועצה האזורית שער הנגב. רקטה יורטה ושתי רקטות נוספות התפוצצו בשטח פתוח בשער הנגב. קודם לכן התפוצצו שתי רקטות בשטח פתוח במועצה האזורית שדות נגב (שירלי סיידלר).

ראש הממשלה ושר הביטחון הנחו את צה״ל להגיב בעוצמה להפרת הפסקת האש של חמאס. הצוות הישראלי לשיחות בקהיר שב ממצרים לישראל בסביבות 7:00, כשעה לפני תום הפסקת האש (ברק רביד).  

יו"ר ועדת החוץ והביטחון, זאב אלקין, קרא לנתניהו וליעלון להגיב מיידית על הירי לעבר הדרום. "כנראה שהשפה היחידה שאנשי חמאס מבינים זו השפה הצה״לית", הדגיש, "אין טעם להמשיך את השיחות בקהיר. הסחטן והטרוריסט מבינים רק את שפת הכוח והגיע הזמן שסוף סוף נפנים את האמת הפשוטה הזו" (יהונתן ליס).

09:30: אזעקת צבע אדום נשמעה במועצה האזורית אשכול. ראש המועצה האזורית רמת נגב, אלון שוסטר, אמר כי "אנחנו נצמדים גם הבוקר להבטחת ראש הממשלה ושר הביטחון שלא תהיה עוד מלחמת התשה. העדפה לאמצעי המדיני לפני הצבאי" (שירלי סיידלר).

09:12: ראש המועצה האזורית מרחבים שי חג'ג' אמר כי "כנראה שחמאס לא ספג פגיעה קשה, ולכן חידש את הירי אל יישובי הדרום. עלינו מוטלת האחריות לשלום תושבינו וכך ננהג".

פיקוד העורף פרסם הנחיות חדשות שלפיהן בטווח של עד 40 קילומטרים מהרצועה אין לקיים התכנסויות בהשתתפות יותר מ-500 איש, בשטח פתור או סגור. כל פעילות חינוכית או תרבותית ניתן לקיים בתנאי שבהישמע אזעקה או קול נפץ נכנסים למרחב מוגן תקני בהתאם לפרק הזמן הדרוש. 

לפי ההנחיות, בטווח שבין 40 ל-80 קילומטרים אין לקיים התכנסויות בהשתתפות יותר מ-1,000 איש בשטח פתוח. עוד נקבע כי בטווח של עד 80 קילומטרים, כלומר כולל את גוש דן ועמק חפר, כל המקלטים יהיו פתוחים. (שירלי סיידלר).

08:52: אזעקת צבע אדום נשמעה במועצה האזורית אשכול. שלוש רקטות התפוצצו מחוץ ליישובים במועצה. ראש מועצת חוף אשקלון יאיר פרג'ון אמר כי "אזעקה אחת זה כבר יותר מדי, אסור להתרגל לטפטופי ירי". ראש העיר אשקלון איתמר שמעוני מחה כי "ארגון טרור רצחני מציב אולטימטום למדינה ריבונית עם צבא מהחזקים בעולם. זה מה שקורה כשעושים חצי עבודה. מתי נבין שעם ארגון טרור לא מדברים, ארגון טרור מחסלים. אצלנו, בכל אופן, מעולם לא היתה הפסקת אש, ולכן גם לא נחזור לשגרה" (שירלי סיידלר). 

שר הכלכלה נפתלי בנט אמר שישראל נדרשת להחזיר באופן מיידי את המשלחת לשיחות במצרים. "לא ייתכן שיתקיימו שיחות תחת פרוטקשן: ירי על אזרחים ישראלים כאמצעי לחץ", הוסיף, "זהו רגע מבחן להרתעה הישראלית לשנים הקרובות, והתגובה חייבת להיות קשה. אני מזכיר לציבור בישראל: צוק איתן לא נגמר, והחמאס טרם הוכרע, תושבי ישראל צריכים להיות חזקים ודרוכים לקראת ההמשך" (ברק רביד). 

בכיר חמאס וחבר המשלחת הפלסטינית עיזת א-רשק הדגיש כי "לא הסכמנו על רגיעה אבל המשא ומתן נמשך". לדבריו, בשעות האחרונות הציע המודיעין המצרי להאריך את הרגיעה בשלושה ימים נוספים. מקורות פלסטינים הצביעו על חילוקי דעות בתוך המשלחת הפלסטינית בעקבות ההצעה המצרית (ג'קי חורי). 

08:42: אזעקה נשמעה במועצות האזוריות אשכול וחוף אשקלון. שתי רקטות התפוצצו מחוץ ליישוב באשכול, לא נגרם נזק. בחוף אשקלון פרצה שריפת קוצים פרצה בעקבות נפילה, שני צוותי כיבוי פועלים במקום (שירלי סיידלר). 

08:28: אזעקה נשמעה במועצות האזוריות אשכול וחוף אשקלון. רקטה התפוצצה ביישוב במועצת אשכול, לא נגרם נזק (שירלי סיידלר).

דובר חמאס אמר כי הפלגים הפלסטינים סירבו להמשך ההפוגה, אך השיחות בקהיר נמשכות. 

08:08: אזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול, ופצמ"ר התפוצץ מחוץ ליישוב במועצה. התושבים הונחו לשהות במרחק 15 שניות ממרחבים מוגנים. שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוח במועצה האזורית חוף אשקלון, לא נגרם נזק. רקטה נוספת נפלה בשטחי הרצועה. לאור הירי לאשקלון החליט ראש העיר אשדוד יחיאל לסרי לאסור על קיום פעילויות באזורים הציבוריים בעיר, בהם הפארקים וחופי הרחצה (שירלי סיידלר). 

השר אורי אריאל הגיב לחידוש הירי לעבר ישראל ואמר כי "מדינת ישראל לא יכולה לאפשר לארגון טרור לקבוע את כללי המשחק על פי מה שנוח לו. המציאות הזאת חייבת להשתנות מיידית, והיא תתאפשר על ידי הגדרת יעד ברור לכוחות הביטחון שמשמעותו מיטוט החמאס אחת ולתמיד" (ברק רביד). 

08:04: אזעקה נשמעה בחוף אשקלון. רקטה יורטה מעל העיר אשקלון. גדודי אלקודס, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי, נטלו אחריות על הירי לאשקלון (גילי כהן וג'קי חורי). 

07:58: סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" מדווחת כי הארכת הרגיעה הושגה לאחר שמצרים הגישה ערבויות לצדדים להמשיך במגעים, בתום שבע שעות של דיונים שנמשכו עד שעות הבוקר (ג'קי חורי).

07:37: על פי דיווח בסוכנות הידיעות אי-פי, חמאס הכחיש כי ירה לעבר שטחי ישראל מוקדם יותר הבוקר. מצה"ל נמסר כי שתי פצצות מרגמה התפוצצו בשטחים פתוחים באזור כרם שלום בסמוך לשעה 04:00, אולם צה"ל לא השיב באש (גילי כהן).

07:20: גורמים פלסטינים מסרו ל"הארץ" כי למרות שעדיין לא התגבשו הסכמות במסגרת המשא ומתן המתקיים בקהיר, סוכם להאריך את ההפוגה בשלושה ימים נוספים. אף על פי כן, עדיין לא יצאה הודעה רשמית מקהיר (ג'קי חורי).

06:50: סוכנות הידיעות הצרפתית אי-אף-פי מדווחת כי חמאס לא הסכים להארכת הפסקת האש. טרם התקבל אישור רשמי לכך מטעם גורמים רשמיים בארגון (ג'קי חורי).

04:03: אזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול. שתי פצצות מרגמה שוגרו מדרום הרצועה והתפוצצו בשטחים פתוחים. זאת שעות ספורות לפני תום ההפוגה שנמשכה שלוש יממות, וטרם דווח כי הושגה הסכמה על הארכתה (שירלי סיידלר).

02:30: ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הלילה (שישי) בראיון לרשת החדשות האמריקאית פוקס כי הוא לא בטוח שהקרב נגד חמאס הסתיים, ושהדבר תלוי בחמאס. כמו כן, הזהיר נתניהו את האמריקאים שהלחימה בחמושים האיסלאמיים "תגיע בקרוב לקולנוע הקרוב אליכם" ותתרחב למדינות נוספות אם לא יופעלו מאמצים לעצור אותה. "זוהי סכנה שאני מצביע עליה מזה זמן מה", אמר נתניהו למראיינו, שון האניטי. "לא מדובר בספין, אלא בדיאגנוזה קלינית של תנועה פתולוגית שמתפשטת באזורנו, אך בקרוב תגיע למחוזותיכם וחייבת להיעצר".

נתניהו הוסיף כי הלחימה באותם גורמים מתעצמת בעקבות העובדה שהם מצויים תחת "המטריה הגרעינית" של איראן. "אם יהיו לאותן מיליציות, במקרה הזה השיעיות, את הגיבוי הגרעיני של איראן, ואם איראן עצמה תוכל לאיים על ארצות הברית בשיגור טילים בעלי ראש גרעיני - אנו נעמוד מול סף חדש של איום היסטורי", אמר.

22:49: שעות לפני פקיעת תוקפה של הפסקת האש הזמנית במבצע "צוק איתן" איים הערב (חמישי) חמאס בחידוש האש לעבר ישראל אם דרישות הארגון לא ייענו. במקביל ניסו צוותי המשא ומתן הישראליים והפלסטיניים להגיע להסכמה בדבר הארכה של ההפוגה ב-72 שעות נוספות, למרות פערים גדולים בין הצדדים.

בכיר חמאס אסמאעיל רדואן השוהה בדוחא בקטר אמר כי המשלחת הפלסטינית מאוחדת בעמדתה. רדואן עדכן כי בשעה זו מתקיימת פגישה בין המשלחת לבין ראש המודיעין המצרי לגבי המשך הדיונים בדרישות הפלסטיניות, וכי אם הדרישות לא ייענו, לא מן הנמנע שהמשלחת תעזוב את קהיר. לידיעה המלאה (ג'קי חורי)

22:20: ארבעה פעילי חמאס מגדודי עז א-דין אל-קסאם נהרגו מפיצוץ בעת הכנת מטען חבלה במזרח ג'באליא. (ג'קי חורי)

מוקדם יותר הודיע חמאס כי חברי הארגון הוציאו להורג כמה פלסטינים בחשד שסייעו לכוחות הישראלים במהלך חודש הלחימה ברצועת עזה. "המרגלים הוצאו להורג לאחר שנתפסו כשהם מוסרים מידע על מיקומה של ההתנגדות או כשהם מפריעים לאנשי ההתנגדות בעבודתם והורסים מארבים שתוכננו נגד האויב", כך פורסם באתר המזוהה עם הארגון.

21:31: הזרוע הצבאית של חמאס פרסמה הודעה שלפיה הארגון מוכן לחידוש המערכה, ואיימה כי אם ישראל תבצע פעולה קרקעית נוספת הדבר יביא להשמדת כוחותיה ולשיתוק התנועה האווירית בנתב"ג. בנוסף, קראה הזרוע הצבאית לחברי המשלחת הפלסטינית לנטוש את המשא ומתן אם לא תהיה ייענו הדרישות הפלסטיניות, והוסיפו כי אסור למשלחת להסכים להארכת השיחות אם לא תהיה הסכמה ישראלית להקמת נמל בחוף עזה (ג'קי חורי).

20:50: על רקע איומי חמאס בחידוש האש אם לא תושג הסכמה בקהיר, אמר מקור ביטחוני כי "ישראל תגיב בעוצמה אם יחודש הירי לשטחה. ראש הממשלה ושר הביטחון הנחו את צה"ל להיות ערוך לכל תרחיש" (גילי כהן).

20:12: שר המודיעין, יובל שטייניץ, אמר בראיון לרשת BBC כי להערכתו, אם יחדש החמאס את מתקפת הטילים, תצטרך ישראל לשקול ברצינות את הרחבת המערכה האווירית והקרקעית בעזה עד לכדי השתלטות זמנית על כל הרצועה. זאת על מנת למוטט את שלטון חמאס ולפרז את הרצועה מטילים ומרקטות.

שטייניץ הוסיף שאיש בישראל איננו מתלהב ממהלך מסוג זה, אבל לעיתים עשויה מדינה להיקלע למצב של חוסר ברירה. שטייניץ הוסיף ואמר שהוא מקווה שהפסקת האש תוארך, והזכיר שישראל הסכימה להפסקת אש על פי היוזמה המצרית כבר לפני שבועיים וחצי. (ברק רביד)

20:05: ממשלת ישראל מתכוונת להגדיר את רצועת עזה "שטח אויב" - הכרזה שתסיר מישראל אחריות לנזקים שנגרמו בעת פעילות צה"ל ברצועה ותאפשר לה לדחות תביעות פיצויים שיגישו תושבים פלסטינים. שר הביטחון משה יעלון היה אמור להביא את ההצעה לאישור הממשלה כבר ביום ראשון הקרוב, אך הדיון בה נדחה והוא צפוי להתקיים בשבועות הקרובים (ברק רביד). (לידיעה המלאה)

19:50: סוכנות הידיעות אי-פי דיווחה כי במסגרת דיוני האיחוד האירופי בפיתרון המשבר ברצועת עזה עלתה ההצעה לפתח את נמל עזה ולאפשר לרצועה מוצא לים. לפי ההצעה יתצבע הדבר דרך נמל מעבר בלרנקה ושבקפריסין, והתעבורה הימית לרצועה תהיה נתונה לפיקוח בינלאומי, שיבטיח כי לא יועבר אליה נשק.

19:39: צה"ל ממשיך לשחרר אנשי מילואים שגויסו בצו 8 למבצע "צוק איתן", ולפי נתוני הצבא שוחררו כבר כ-40 אלף חיילי מילואים. כעת נותרו בשירות כ-40 אלף אנשי מילואים המוצבים בעיקר בגבולות - בגבול מצרים, בגבול הצפון, בגדה ובעוטף עזה.

חלק מיחידות צה"ל נותרו בכוננות ברצועה, במסגרת צוותי קרב חטיבתיים המאומנים ללחימה בעזה. שר הביטחון, משה יעלון, אמר אתמול במהלך פגישתו עם נשיא הצלב האדום פיטר מאורר בלשכתו בקריה בתל אביב כי במערכת הביטחון מנסים לשמור על הפסקת האש, אך הוא אינו יודע מה יהיה התוצאות של השיחות הנוכחיות במצרים. "אנחנו מקווים להפסקת אש לטובת שני הצדדים, אבל אנחנו לא בטוחים מה יהיה בעתיד".

יעלון התייחס גם למצב ההומניטארי בעזה, ואמר כי במערכת הביטחון עשו הכל כדי להימנע ממשבר במהלך הלחימה בעזה. "למרבה הצער, בלחימה שכזו נפצעו ונהרגו אזרחים בלתי מעורבים בצד שלהם, וזו התוצאה של שיטת הפעולה של חמאס. עשינו כל שיכולנו, על פי המוסר והערכים שלנו ועל פי החוק הישראלי והבינלאומי, כדי להימנע מנפגעים. אנחנו מצטערים על כל אזרח שנפגע, אבל זו התוצאה של דרך הלחימה של חמאס", אמר יעלון (גילי כהן). 

19:30: צוות המו"מ הישראלי הגיע לסבב שיחות נוסף בקהיר. במשלחת הישראלית חברים ראש השב"כ יורם כהן, ראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון עמוס גלעד, ראש אגף תכנון במטכ"ל נמרוד שפר ומתאם הפעולות בשטחים האלוף יואב מרדכי. פקיד ישראלי בכיר ציין כי בשלב זה אין הסכם על הארכת הפסקת האש וכי איומי חמאס לחדש את הירי מחר בבוקר נלקחים ברצינות רבה (ברק רביד). 

17:51: ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש מנשיא הוועד הבינלאומי של הצלב האדום פיטר מאורר, עמו נפגש היום, לסייע בהשבת גופותיהם של סמל ראשון אורון שאול ושל סגן הדר גולדין שנהרגו בלחימה בעזה (ברק רביד). (לידיעה המלאה)

15:15: בעזה עוקבים בדריכות אחרי המגעים והמשא ומתן המתנהל בקהיר בין המשלחת הפלסטינית לבין ישראל בתיווך מצרים, ומצפים להודעה בשעות הקרובות או בהמשך שתבהיר את תמונת המצב לגבי הרגיעה שאמורה להסתיים מחר (שישי) בשמונה בבוקר. בצהריים התקיימו בעזה תהלוכות תמיכה במשלחת הפלסטינית המנהלת משא ומתן בקהיר, בעוד הזרוע הצבאית של החמאס הודיעה כי גדודיה עדיין בכוננות גבוה ומוצבים בעמדות תקיפה והגנה לאורך גבול הרצועה.

הבוקר שידר ערוץ אל ג'זירה כתבה שצולמה לדבריהם בהפסקת האש ובה נראה צלף של חמאס משקיף על עמדה ישראלית ובנקודה נוספת נראה מפקד שטח ליד משגר רקטות. כתב הערוץ אף סייר בתוך מנהרה שעדיין מוגדרת כמנהרה התקפית לעבר היישובים בעוטף עזה.

בזירה המדינית, גורמים המקורבים לחמאס חברי המשלחת עדיין מתעקשים על תביעתם להסרת המצור באופן מלא, כולל הסכמה להקמת נמלי ים לאוויר ולפתיחת המעברים, בעוד המצרים מנסים להנמיך את רף הדרישות. לדברי גורמים מצריים, התביעה להקמת נמלים כמו גם פירוז הרצועה כפי שתובעת ישראל, הן דרישות שמתאימות להסדר כולל או הסכם שלום, ולא למתווה להפסקת אש. לכן, המצרים ממשיכים במאמצים להגיע לנוסחה שתתמקד בהארכת ההפוגה בלי תנאים, או הסכמות על סוגיות הומניטריות בעיקר.

אחת הסוגיות נוגעת לפתיחת המעברים להעברת פצועים מבתי החולים ובעיקר אלה שמצבם קשה. רופאים בבתי חולים ברצועה התלוננו על צפיפות רבה ומחסור בציוד, לצד אי היערכות של בתי החולים לטיפול בנפגעים. ביומיים האחרונים נענו בתי חולים בירדן, גרמניה ומצרים לפניות הפלסטינים והביעו נכונות לקבל פצועים לטיפול. על פי נתונים עדכניים של משרד הבריאות הפלסטיני, מספר ההרוגים מאז תחילת הלחימה מתקרב ל-1900, בהם 430 ילדים, 243 נשים ו-79 מבוגרים. מניין הפצועים עלה ל-9,567, בהם 2,878 ילדים, 1,854 ילדים ויותר מ-2,000 מבוגרים (ג'קי חורי).

13:57: שר הביטחון משה (בוגי) יעלון נפגש עם נשיא הצלב האדום, פיטר מאורר. בפגישה אמר יעלון: "למרבה הצער, בלחימה שכזו נפצעו ונהרגו אזרחים בלתי מעורבים בצד שלהם, וזו התוצאה של שיטת הפעולה של חמאס". לדבריו, "עשינו כל שיכולנו, על פי המוסר והערכים שלנו ועל פי החוק הישראלי והבינלאומי, כדי להימנע מנפגעים. אנחנו מצטערים על כל אזרח שנפגע, אבל זו התוצאה של דרך הלחימה של חמאס".

יעלון הוסיף כי "אנחנו מנסים לשמור על הפסקת האש ולהרגיע את המצב, אבל אינני יודע מה תהיה התוצאה של השיחות הנוכחיות במצרים. אנחנו מקווים להפסקת אש לטובת שני הצדדים, אבל אנחנו לא בטוחים מה יהיה בעתיד".

12:21: שר האוצר יאיר לפיד אמר היום במסיבת העיתונאים שכינס עם בכירי משרדו כי אין בכוונתו להעלות מסים בעקבות מבצע "צוק איתן".

"אנחנו בוחנים בקפדנות את ההשלכות המקיפות של מבצע צוק איתן על המשק ועל התקציב. מבדיקות ראשוניות אנחנו מעריכים במידה גדולה של ודאות שנוכל להכיל את עלויות המבצע מתקציב 2014. במדינה עם חוסן כלכלי הוצאות בלתי צפויות שנובעות מאירועים בטחוניים נלקחות מראש בחשבון. לא יועלו מסים. המשק אינו זקוק עכשיו למשקולות על רגליי האזרחים", אמר לפיד.

12:04: קצין גבעתי סגן איתן, שנכנס בשבוע שעבר למנהרה ברפיח עם שלושה לוחמים נוספים בניסיון לאתר את סגן הדר גולדין, אמר בראיון היום ל"ידיעות אחרונות" כי לא קיבל תחילה אישור לדבר ממפקדיו הישירים. מי שאישר לבסוף את הכניסה היה מפקד חטיבת גבעתי, אלוף־משנה עופר וינטר, שאמר לקצין לזרוק רימון יד לפני שהוא נכנס לפיר. לדברי איתן, החלטתו - בניגוד לנהלים המבצעיים שגובשו בצה"ל על רקע החשש ממלכודות במנהרות - לא היתה תוצאה של פזיזות. "קיבלתי החלטה מושכלת. ידעתי שמנהרה זה דבר שלא נכנסים אליו, ידעתי מה הסיכון והבנתי אותו - אבל החלטתי לפעול".

10:12: שר החוץ, אביגדור ליברמן, שוחח הלילה עם שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, והודה לו על הסיוע האמריקאי במניעת קבלת החלטה אנטי-ישראלית מחייבת במועצת הביטחון של האו"ם.

ליברמן אמר לקרי כי הודעת הפלגים הפלסטינים בקהיר על כך שהם אינם מתחייבים להמשך הפסקת האש היא מעשה סחיטה וישראל לוקחת זאת בחשבון ומוכנה לכל האפשרויות.

עוד אמר שר החוץ לעמיתו האמריקאי כי ישראל לא מעוניינת בהסלמה עם טורקיה. "עד היום הבלגנו על ההשתלחויות וההתבטאויות הקשות של ראש הממשלה ארדואן נגד ישראל, ואנו מקווים כי עד מועד הבחירות בטורקיה ביום ראשון הקרוב מסכת ההתקפות כבר תיפסק. אך אם זה לא יקרה ישראל תגיב לכך", אמר ליברמן (ברק רביד).

09:33: הבוקר יימשכו המאמצים בקהיר בסיוע גורמים בינלאומיים, בעיקר ארה"ב והקוורטט, לנסח מתווה שיביא להארכת ההפוגה ברצועת עזה ולהתקדמות במשא ומתן הלא-ישיר בין ישראל למשלחת הפלסטינית. זאת, כדי למנוע מצב שבו מחר בבוקר יודיעו הצדדים על מבוי סתום ותקרוס הרגיעה.

לפי דיווחים מקהיר, התנאי המרכזי של ישראל להמשך הרגיעה הוא פירוז הרצועה והתפרקות הפלגים מנשקם ובראשם חמאס. ישראל אף מסתייגת מהקמת שדה תעופה ונמל ברצועה, אך הביעה הסכמה להסרת המצור על הרצועה, פתיחת המעברים, הרחבת אזור הדיג ושחרור אסירים. לפי דיווחים פלסטינים, דרישת ישראל לפירוז הרצועה כתנאי ראשון הביאה למבוי סתום במגעים, והמצרים ניסו לשכנע את הצוות הישראלי לדחות את הדיון בסעיף זה כדי להתקדם. על פי גורמים מצריים, עיקר המאמץ מתמקד בשלב זה להגיע לנוסחה שתוביל להארכת ההפוגה ולהתקדם בעיקר בסוגיות הומניטריות (ג'קי חורי).

03:58: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר הלילה (חמישי) כי יש לשמור על הפסקת האש הנוכחית, והוסיף כי כל פתרון ארוך טווח חייב לכלול הסרת המצור מעל רצועת עזה תוך שמירה על ביטחונה של ישראל. במסיבת עיתונאים שהתקיימה בוושינגטון במסגרת ועידה של מנהיגי אפריקה, הביע אובמה את תמיכתו במאמצים המצריים לתיווך הפסקת אש ארוכת טווח בין ישראל לפלגים הפלסטיניים, ואמר כי יש לוודא כי הפסקת האש שהחלה שלשום נשמרת גם מעבר ליום שישי.

נשיא ארה"ב הוסיף כי כל פתרון ארוך טווח, לצד שמירה על ביטחונה של ישראל, חייב להכיר בכך שתושבי עזה אינם יכולים להישאר מנותקים משאר העולם. "אין לי אהדה לחמאס, אבל יש לי אהדה רבה לאנשים הפשוטים ברצועה שנאבקים שם (על חייהם)", הדגיש. אובמה אמר כי בטווח הקצר יש להגיע להסכם לפיו ירי הרקטות מעזה לעבר ישראל לא יחודש, המנהרות יושמדו ורצועת עזה תשוקם. בטווח הארוך, אמר הנשיא, "יש להכיר בכך שעזה אינה יכול להישאר מנותקת מהעולם באופן קבוע. מצב בו לא ניתן לספק לאנשים שחיים שם הזדמנויות, תעסוקה וצמיחה כלכלית". אובמה סיכם כי "נמשיך לעבוד במלוא המרץ כדי לקדם את התהליך", וציין כי יש לערב בתהליך זה גם את הרשות הפלסטינית. לידיעה המלאה

משתתפים בסיקור: גילי כהן, שירלי סיידלר, ברק רביד, ג'קי חורי, עמירה הס, חיים לוינסון ויהונתן ליס

אובמה, הלילה. "אין לי אהדה לחמאס. יש לי אהדה רבה לאנשים הפשוטים"צילום: אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ