עדכונים שוטפים

ביקורת פנים פלסטינית על חמאס: התביעות לנמל ימי תמוהות

גורם פלסטיני לסוכנות הידיעות הצרפתית: השליטה במעבר רפיח תועבר למצרים ולרשות, דרישת חמאס לנמל ימי תידחה ■ ישראל: לא ננהל מו"מ כל עוד הירי נמשך ■ 13 פלסטינים נהרגו בתקיפות צה"ל ברצועה בסוף השבוע ■ קרוב ל-100 רקטות ופצצות מרגמה נורו לעבר יישובי הדרום בשישי ובשבת

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים92
כתבי "הארץ"

ממשיכים הניסיונות להשיב את הפסקת האש על כנה בשיחות במצרים. ראש משלחת חמאס לשיחות, עזאם אחמד, אמר כי המשלחת תעזוב את קהיר אם ישראל לא תשוב לשולחן המו"מ ללא תנאים מוקדמים. ישראל מצידה הבהירה כי לא תקיים מו"מ כל עוד ממשיך הירי מעזה.

הפסקת האש בת 72 השעות תמה שלשום בבוקר (שישי) עם שיגור מטחי רקטות לעבר ישראל. שניים נפצעו קל מפגיעת פצמ"ר במועצה האזורית שער הנגב, ופיקוד העורף הנחה לפתוח מקלטים בטווח של עד 80 ק"מ מהרצועה. ראש הממשלה נתניהו הורה לצה"ל להגיב בעוצמה לירי הפלגים הפלסטינים, וחיל האוויר תקף למעלה מ-100 מטרות ברצועה. 

הפסקת אש - סיקור נרחב:  ■  ■  ■  ■  ■ 

06:30: שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול, אין נפגעים. קודם לכן נשמעו אזעקות באזור.

04:29 האזעקה שנשמעה במועצה האזורית חוף אשקלון היתה אזעקת שווא.

רקטה שנחתה ביישוב במועצה האזורית אשכול, היום (שבת)צילום: רינה ברנשטיין

03:35: אזעקה נשמעה במועצה האזורית חוף אשקלון.

00:34 ראש המשלחת הפלסטינית לשיחות בקהיר, עזאם אחמד, אומר שהיא תעזוב את העיר היום (ראשון) אם ישראל לא תשוב לשולחן הדיונים ללא תנאים מוקדמים. "יש לנו פגישה עם ההנהגה המצרית בבוקר, ועל בסיסה נגבש את תוכניותינו העתידיות", הוא אמר. ישראל הבהירה שלא תסכים למשא ומתן תוך כדי ירי. 

09/08/14

מבנה שהופצץ ברפיח, הבוקר (שבת)צילום: רויטרס

23:00: בצה"ל מאשרים כי חיל האוויר הפציץ מהאוויר מכונית בה היו שלושה פעילי חמאס ברפיח. לפני כשעה תקף צה"ל פעיל חמאס נוסף. בשני המקרים זוהו פגיעות. מחצות נתקפו מעל 60 מטרות טרור ברחבי הרצועה (גילי כהן).

22:13: רקטה התפוצצה מחוץ לקיבוץ במועצה האזורית שדות נגב. מוקדם יותר אזעקות נשמעו בשטחי המועצה ובמועצה האזורית שדות נגב. מוקדם יותר קרא "צוות החירום" של קיבוץ נחל עוז לתושבי הקיבוץ שלא לחזור אליו. בהודעה ששלח לחברים נכתב כי "מאחר ואף גוף במדינה לא לוקח החלטה, אנו ממליצים בשלב זה לא לחזור לקיבוץ" (שירלי סיידלר).

21:38: בעזה דיווחו על שני הרוגים נוספים הערב מתקיפות חיל האוויר. על פי הדיווח, כלי טיס ישראלי פגע ברכב פרטי מסוג מרצדס בסמוך למסגד בשכונת אל-בראזיל, מזרחית לעיר רפיח שבדרום הרצועה. לבית החולים הועברו גופותיהם של שני גברים, בני 26 ו-27 (ג'קי חורי).

20:15: שתי פצצות מרגמה התפוצצו לפני זמן קצר ללא התראה, סמוך לקיבוץ במועצה האזורית שער הנגב. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק לרכוש (שירלי סיידלר).

20:06: בכיר החמאס וחבר המשלחת הפלסטינית לקהיר, מוסא אבו-מרזוק, אומר כי הוא מעריך שהמשא ומתן יתחדש מחר במצרים, בנוכחות המשלחת הישראלית (ג'קי חורי).

19:29: מדובר צה"ל נמסר כי במהלך היום שוגרו 28 רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל, 23 מהן נפלו בשטח פתוח. צה"ל תקף 49 מטרות ברצועת עזה, בהן בתי מפקדים, חמ"לים, מתחמי אימונים, אתר ייצור אמל"ח, מסגדים ובורות שיגור. אתמול ביצע חיל האוויר 63 תקיפות (גילי כהן).

19:26: פקיד ישראלי בכיר ציין כי השיחות שמתנהלות במהלך סוף השבוע בין ראשי המודיעין המצרי לבין המשלחת הפלסטינית בקהיר עוסקות כמעט אך ורק בהשבת הפסקת האש על כנה. לדבריו, ישראל הבהירה למצרים כי לא תשלח את צוות המו"מ בחזרה לקהיר עד שלא תחודש הפסקת האש. המצרים מנסים כעת לגבש הסכמה מצד חמאס ושאר הפלגים הפלסטינים להפסיק את הירי לעבר ישראל כדי לאפשר את חידוש המו"מ על שאר הסוגיות.

במהלך השיחות עם המצרים הציג צוות המו"מ הישראלי שורה של הקלות שישראל תהיה מוכנה לבצע ברצועת עזה. הפקיד הישראלי הוסיף כי ישראל תהיה מוכנה להרחיב את אזור הדיג מול חופי עזה ל-12 מייל ימי, להקל על הכנסת סחורות דרך מעבר כרם שלום, לאפשר יותר ייצוא מרצועת עזה לחו"ל ולגדה המערבית ולהגדיל את מספר האישורים לתנועת פלסטינים בין עזה לגדה דרך מעבר ארז (ברק רביד). 

18:42: גורמים פלסטינים המעורים במגעים בקהיר העריכו כי השיחות שיתקיימו בשעות הקרובות ועד ליום ראשון עשויות להיות מכריעות. אחר הצהריים התקבלו דיווחים סותרים מפי מקורות פלסטיניים בקהיר על הסכמה לדחות את התביעה להקמת נמל, במקביל לפתיחת מעבר רפיח בשליטת הרשות הפלסטינית. 

סוכנות הידיעות הצרפתית אי-אף-פי דיווחה מפי גורם פלסטיני בכיר כי מצרים והפלסטינים הצליחו לגבש טיוטת הסכם שתועבר היום לידי ישראל. לפי טיוטת ההסכם שעליה דווח, תועבר השליטה במעבר רפיח לידי מצרים והרשות הפלסטינית. דרישת חמאס לנמל ימי תידחה ותועבר גם היא לרשות, שתדון על כך בהמשך עם ישראל. 

בתוך הזירה המדינית-פלסטינית נשמעת ביקורת על כך שחמאס מציב תביעות להפסקת האש - כגון פתיחת נמל ימי או אווירי, במקום לתבוע נוסחה שתוביל להקמת מדינה פלסטינית. "התביעות תמוהות", אמר בכיר פלסטיני המקורב לנשיא מחמוד עבאס (אבו מאזן). "הסוגיה העיקרית מבחינתו היא הסרת הכיבוש והקמת מדינה עצמאית בגבולות 67 ברצועה ובגדה, שתאפשר לנו להקים שדה תעופה ונמל ימי ולעשות כל מה שמדינה השואפת לחיים ולפיתוח אמורה לעשות", הוסיף. לדבריו, המטרה כעת היא השגת רגיעה ולאחר מכן פתיחת תהליך מדיני בהתערבות הקהילה הבינלאומית.

במשלחת הפלסטינית השוהה בקהיר הסבירו כי אין להם כוונה לעזוב את הבירה המצרית עד להשגת הסכם הפסקת אש, וציינו כי הדרישות שהועלו על ידיהם הינן לגיטימיות. לפי הפלסטינים, ישראל הציעה את שחרורם של 15 פלסטינים שנעצרו במהלך המבצע, בנוסף לשמונה גופות חמושים, בתמורה להחזרת חלקי גופותיהם של שני החיילים הישראלים, סמ"ר אורון שאול וסגן הדר גולדין (ג'קי חורי).

17:51: רקטה התפוצצה בשטח פתוח סמוך ליישוב במועצה האזורית שדות נגב, לא דווח על נזק. מוקדם יותר נשמעו אזעקות במועצות האזוריות שדות נגב ושער הנגב (שירלי סיידלר).

16:54: שתי פצצות מרגמה התפוצצו בשטחים פתוחים הסמוכים לקיבוץ במועצה האזורית אשכול. דובר חמאס בעזה, פאוזי ברהום, חזר על הצהרתו כי ההתנגדות לא תוותר על אף אחת מדרישותיה (שירלי סיידלר וג'קי חורי).

16:11: פקיד ישראלי בכיר מסר שאין בכוונת ישראל לחדש את השיחות בקהיר במוצאי שבת. הפקיד הוסיף כי ישראל "לא תנהל מו"מ כל עוד הירי נמשך". מוקדם יותר טענו דוברים מטעם חמאס שהמשלחת הישראלית תגיע הערב לקהיר להמשך הדיונים. לדבריהם, על פי התשובות שימסרו הנציגים הישראלים יוחלט אם לפנות להסלמה או לרגיעה (ברק רביד וג'קי חורי).

15:54: רקטה התפוצצה בתוך יישוב במועצה האזורית אשכול. לא דווח על נפגעים או נזק (שירלי סיידלר).

15:33: אזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול.

15:20: רקטה נוספת שנורתה אל כיוון המועצה האזורית חוף אשקלון נחתה בטשחי רצועת עזה. קודם לכן נשמעה אזעקה באזור (שירלי סיידלר).

14:41: רקטה שנורתה לכיוון המועצה האזורית חוף אשקלון נחתה בשטחי הרצועה (שירלי סיידלר).

12:28: משטרת תל אביב הודיעה על ביטול הפגנת השמאל שתוכננה להתקיים הערב בעיר. "בעקבות המצב הביטחוני, האיום הרקטי ובהתאם להנחיות פיקוד העורף הוחלט שלא לקיים היום אירועים בהשתפות קהל רב בשטח פתוח", נמסר. "לפיכך בנסיבות אלו לא ניתן יהיה לקיים את אירוע המחאה שתוכנן להיערך בערב בכיכר רבין למען ביטחונו ושלומו של הציבור". לפי שפורסמה אתמול ותקפה עד הערב, באזורים המרוחקים 80-40 קילומטר מעזה, בהם גוש דן, אין לקיים אירועים בהשתתפות אלף איש ומעלה בשטחים פתוחים (יניב קובוביץ).

12:18: פצצת מרגמה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול. לפני כן נשמעה אזעקה באזור (שירלי סיידלר).

12:07: רקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית שדות נגב. לא דווח על נפגעים או נזק, קודם לכן נשמעה אזעקה באזור (שירלי סיידלר).

11:16: חמישה פלסטינים נהרגו בשעות האחרונות בתקיפות צה"ל ברצועה. הבוקר נהרגו שני בני אדם שעה שרכבו על אופנוע במחנה הפליטים אלמע'אזי שבמרכז הרצועה. בצה"ל אמרו כי השניים היו פעילי טרור. בנוסף, שלוש גופות התגלו תחת הריסות מסגד שהופצץ לפנות בוקר ונהרס כליל.

בצה"ל אומרים כי מהלילה תקף הצבא 33 מטרות רצועה ובסך הכל 100 מאז תום הפסקת האש (ג'קי חורי וגילי כהן).

10:39: שלוש פצצות מרגמה התפוצצו מחוץ ליישוב במועצה האזורי אשכול. לפני כן נשמעה אזעקה באזור (שירלי סיידלר).

10:02: נשיא ארה"ב ברק אובמה הביע ספקנות באשר לתהליך השלום בין ישראל והרשות הפלסטינית. "ניתן לומר שביבי חזק מדי ואבו מאזן חלש מדי מכדי שהשניים יקבלו ביחד החלטות אמיצות, כמו אלו שסאדאת, רבין או בגין היו מוכנים לקבל", אמר בראיון ל"ניו יורק טיימס".

אובמה הוסיף כי "המספרים שהסקרים מנבאים לנתניהו גבוהים בהרבה מאלו שהם מנבאים לי, והם רק עלו לאור הלחימה האחרונה ברצועת עזה. קשה לי לראות אותו (נתניהו) מבצע פשרות משמעותיות בזמן שהוא לא מרגיש לחץ פנים-ישראלי לבצע מהלך למול הרשות, הכולל התמודדות עם ההתנחלויות. זה דבר שקשה לעשותו בנסיבות האלו. אצל אבו מאזן זו בעיה אחרת לגמרי".

09:14: פצצת מרגמה התפוצצה בשטח פתוח סמוך ליישוב במועצה האזורית אשכול. לא דווח על נפגעים או נזק, קודם לכן נשמעה באזור אזעקה (שירלי סיידלר).

07:36: אחרי קרוב לעשר שעות בהן לא בוצע ירי מהרצועה, רקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית שדות נגב. זמן קצר לאחר מכן ארבע פצצות מרגמה התפוצצו מחוץ ליישוב במועצה האזורית אשכול. קודם לכן נשמעו אזעקות באזורים אלו (שירלי סיידלר).

05:30: מאז השעה 21:00 לא חודש הירי לעבר ישראל. אמש הביעה דוברת משרד החוץ האמריקאי, מארי הארף, תקווה כי ישראל וחמאס יסכימו על חידוש הפסקת האש כבר בשעות הקרובות. הארף אמרה כי "הדיונים בקהיר הינם על נושאים בסיסיים שלא ניתן להסדיר בפרק זמן כל כך קצר, ולכן נחוצה הפסקת אש יציבה יותר".

02:30: למעלה מ-15,000 תומכי האחים המוסלמים הפגינו הערב (שישי) בתהלוכה למען חמאס בעמאן, בירת ירדן. רבים מהמפגינים קראו קריאות "מוות לישראל", ועודדו את הפלגים הפלסטינים להאיץ את ירי הרקטות לעבר ערי ישראל. חלקם צעדו כשהם לבושים במדיהם של חברי הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל קסאם, ומנופפים בדגלי פלסטין. 

משתתפים בסיקור: גילי כהן, שירלי סיידלר, ברק רביד, ג'קי חורי, עמירה הס, חיים לוינסון, יניב קובוביץ ויהונתן ליס

נער במסגד בעיר עזה שהופצץ לפנות בוקר (שבת)צילום: אי–פי
שיגור רקטה מהעיר עזה אל עבר ישראל, הבוקר (שבת)צילום: אי–פי
הנחיות פיקוד העורף ליום ראשון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ