גורמי ביטחון: משוחרר בעסקת שליט מימן חטיפת ורצח שלושת הנערים

גורמים בישראל אומרים כי איש הקשר של חוסאם קוואסמה, מפקד חוליית החטיפה, היה אחיו מחמוד, אסיר לשעבר שגורש בעסקת שליט לעזה

גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן

איש הקשר בעזה של חוסאם קוואסמה, מפקד חוליית חטיפת גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח, היה אחיו, מחמוד קוואסמה, שגורש בעסקת שליט לרצועת עזה.

לדברי גורמי ביטחון ישראלים, מחמוד קוואסמה היה אחראי להעברת הכספים מעזה לגדה לצורך ביצוע החטיפה. קוואסמה, שנדון ל-20 שנות מאסר, שוחרר במסגרת עסקת שליט ב-2011 וגורש לעזה. משם, כך סבורים במערכת הביטחון, לא הפסיק את מעורבותו בטרור. 

לפי פרסום באתר "וואלה", שדיווח על הקשר בין חוסאם קוואסמה לאחיו, מחמוד היה בקשר עם פעילים בחברון ובערים נוספות בגדה המערבית כמו טול כרם. במערכת הביטחון סבורים כי חוסאם קוואסמה, שנעצר בחודש יולי על ידי שוטרי ימ"מ, היה בקשר גם עם פעילי טרור נוספים בעזה.

בשבוע שעבר פורסמו פרטים חדשים על שלושת החשודים בביצוע פיגוע החטיפה ובתכנונו. בתשובת המדינה לעתירה כנגד הריסת בתיהם של השלושה - חוסאם קוואסמה, מרוואן קוואסמה, ועאמר אבו עישה, טענה המדינה כי מפקד חוליית החטיפה היה חוסאם קוואסמה עצמו. במהלך חקירתו בשירות הביטחון הכללי, הודה חוסאם כי קיבל מימון לביצוע הפיגוע מפעילי חמאס בעזה. עוד התגלה כי לאחר שמרואן קוואסמה ועאמר אבו עישה רצחו את שלושת הנערים, הגיע מרואן אל חוסאם, ויחד השניים נסעו לחלקת אדמה שנרכשה מראש, באזור חלחול, שם קברו את גופות הנערים. חוסאם אף סייע למרואן קוואסמה ולעאמר אבו עישה, שלפי השב"כ הם אלו שביצעו את הפיגוע עצמו, להסתתר. השניים טרם נתפסו. חוסאם עצמו הסתתר בבית קרובי משפחתו, לאחר גילוי גופות הנערים. הוא נעצר ב-11 ביולי, לפני שהספיק להימלט לירדן באמצעות תיעוד מזויף, כפי שתכנן.

שלושת הנערים נחטפו ב-12 ביוני בידי חוליית חמאס לאחר שעלו על טרמפ בגוש עציון, צה"ל הכריז על מבצע "שובו בנים" לאיתור השלושה. במהלך המבצע אמרו בשב"כ כי החשודים בביצוע החטיפה הם פעילי חמאס מרוואן קוואסמה ועאמר אבו עיישה, שניהם תושבי חברון שנכלאו בעבר בישראל. לאחר החטיפה דיווחו נשותיהן של קוואסמה ואבו עיישה שהשניים נעדרים. לפי דיווחים פלסטיניים, יממה לאחר מכן עצר השב"כ את השתיים והן שוחררו לאחר מכן. על פי מקורות פלסטיניים, המידע על היעדרות השניים התקבל ממנגנוני הביטחון הפלסטיניים. שתי הנשים ציינו כי הן לא פגשו את בעליהן מאז ערב החטיפה וכי אינן מודעות לתוכניות שלהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ