עדכונים שוטפים |

פקיד ישראלי בכיר: אין התקדמות בשיחות עם הפלסטינים בקהיר

אמש אמרו מקורות מצריים כי "95% מהבעיות שעלו במו"מ בקהיר נפתרו" ■ בוטלה ישיבת הקבינט, השקט נשמר ביישובי הדרום ■ חמוש פלסטיני נהרג בחילופי אש עם כוח מג"ב באזור שכם ■ מניין ההרוגים בעזה עלה ליותר מ-1,910

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ"

הפסקת האש הזמנית ברצועת עזה נכנסה לתוקפה אתמול (שני) וצפויה להימשך עד יום רביעי בחצות. זמן קצר לפני תחילת ההפוגה נורו רקטות לעבר ישראל, אך מאז נשמר השקט בדרום.

אתמול שהתה המשלחת הישראלית בקהיר, אולם שבה ללא תוצאות. מניין ההרוגים בעזה עלה ליותר מ-1,910. במקביל, חמוש נהרג אתמול בחילופי אש עם כוח מג"ב באזור שכם.

מבצע צוק איתן - סיקור נרחב: שרים בקבינט: לא התקיים דיון אמיתי במו"מ להפסקת אש | ברק רביד ■ העולם עסוק בעיראק, ישראל נותרה עם עזה | עמוס הראל ■ מי השותף של ישראל להסכם, עבאס או חמאס? | צבי בראל ■ הדרישות התקציביות של מערכת הביטחון מופרזות | מאמר המערכת

08:25: בוטלה ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שתוכננה להתקיים היום.

הבוקר, זמן קצר אחרי שפקידים בכירים בירושלים תדרכו את התקשורת על כך שהפערים בשיחות בקהיר גדולים, קיבלו שרי הקבינט הודעה על כך שהישיבה שהיתה אמורה להתקיים בצהריים בנושא המשא ומתן בקהיר מבוטלת (ברק רביד).

כוחות צה"ל על גבול הרצועה, אתמולצילום: רויטרס

08:10: לקראת ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שתתכנס בצהריים מנמיכים בישראל ציפיות לגבי המשא ומתן בקהיר על הסכם הפסקת אש ארוך טווח עם חמאס. פקיד ישראלי בכיר אמר הבוקר כי הפערים בשיחות בין הצדדים גדולים, ואין התקדמות במשא ומתן (ברק רביד).

11.08.14

23:08: הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס מחר בצהריים בלשכת ראש הממשלה בירושלים כדי לדון בהתקדמות המו"מ בקהיר בין ישראל לפלגים הפלסטינים בתיווך מצרי בעניין הפסקת אש יציבה וארוכת טווח. בשלב זה עדיין אין הסכם, אולם פקידים בכירים בירושלים ציינו כי ישראל תהיה מוכנה לבצע שורת הקלות במצור על הרצועה מעבר לאלה שהסכימה לבצע בסיום מבצע עמוד ענן בנובמבר 2012.

המשלחת הישראלית למו"מ שהתה בקהיר היום (שני) משעות הבוקר ושבה לישראל בשעות הערב. נתניהו ויעלון מרכזים את ניהול המו"מ בידיהם באופן בלעדי. ישיבת הקבינט שתתקיים מחר לאחר שבוע ללא ישיבות קבינט תהיה ההזדמנות הראשונה בה יוכלו השרים לקבל פרטים על המו"מ (ברק רביד). לידיעה המלאה

22:18: מקורות מצריים שמקורבים למשא ומתן על הסדרי הפסקת האש מסרו כי "95 אחוזים מן הבעיות שעלו במשא ומתן זכו לפתרון. לדבריהם, חמשת האחוזים הנותרים נוגעים לבניית נמל ימי ושדה תעופה אותם דוחה ישראל בטענה שהם נוגעים לפתרון המדיני הסופי בין ישראל לפלסטינים".

תקיפת צה"ל בעיר עזהצילום: אי־פי

על פי המקור המצרי שדיבר עם העיתון המצרי ״א-שורוק״ , המשלחת הפלסטינית דרשה את שחרורם של אסירי ״הפעימה הרביעית״ במסגרת המשא ומתן על הפסקת אש, אולם ישראל דחתה גם את הבקשה הזאת. לעומת זאת דיווחו מקורות פלסטינים כי ישראל הסכימה עקרונית לשחרר מן המעצר את אסירי עסקת שליט אשר נעצרו שוב אחרי חטיפת שלושת הנערים בחודש  יוני. אולם הסכמה עקרונית זאת, אם אמנם אושרה, עדיין לא מצאה ביטוי כתוב בטיוטות שעברו בין הצדדים. בנוסף, הסכימה ישראל להרחיב את מרחב הדיג המותר משלושה מיילים ימיים לשישה מיילים ימיים (לעומת דרישת חמאס לאפשר דיג במרחק 12 מייל), פחות מכפי שהוסכם בהבנות עמוד ענן בשנת 2012, וכן היא הסכימה לתשלום המשכורות את של פקידי חמאס שהוקפאו עוד לפני המלחמה אחרי שישראל איימה לסבך את הבנקים הפלסטינים עם החוק הבינלאומי בנימוק של מימון טרור.

אשר למעברים, על פי המקורות המצריים סוכם כי כל המעברים בין עזה לישראל ייפתחו, אולם טרם סוכם מה יהיו סידורי הפיקוח בהם והאם פקחים מטעם האיחוד האירופי יוזמנו לפעול בהם לצד פקחים שתמנה ממשלת ההסכמה הפלסטינית. ענינו של מעבר רפיח יידון בנפרד בין הפלסטינים למצרים, כשמצרים הודיעה בינתיים כי בכוונתה לפתוח את המעבר במשך שלושה ימים רצופים החל מהיום כדי לאפשר מעבר פצועים, חולים ובעלי אזרחות זרה.

אתמול סיפר קייס אבו לילא, סגן מזכ״ל החזית הדמוקרטית, כי על השולחן הונחה גם הצעה להציב 1,000 חיילים מכוחות המשמר הנשיאותי הפלסטיני לאורך הגבול בין עזה למצרים, ונראה כי חמאס לא תתנגד לכך. בה בעת אמר חאלד משעל בראיון לבי בי סי כי ״הפסקת האש הזמנית היא צעד טקטי בלבד כדי לאפשר הכנסת סיוע ותרופות לאזרחים בעזה״ וכי אם הדיונים ייכשלו, תמשיך ״ההתנגדות״ לפעול נגד ישראל.

מכלל הדיווחים הללו עולה כי הצדדים עדיין לא הגיעו להסכמה באשר לפרטי הסרת הסגר מעל הרצועה, מה יהיה טיב וכמות הסחורות שיוכלו להיכנס לעזה או לצאת ממנה; אין סיכום על מעבר יבשתי בין עזה לגדה ועדיין לא הוסכם על מהות הערבויות שיספקו את חמאס ואת ישראל. חמאס דורש ערבויות בינלאומיות וערביות ליישום הסכם הפסקת האש, בעוד שישראל אינה מתנה את ההסכם בערבויות כאלה שכן היא רואה בתיווך המצרי ערבות בלתי רשמית ליישום ההסכם. אם יצליח המשא ומתן ייושמו סעיפיו מיד עם חתימת ההסכם, כאשר לא ברור כרגע מי יחתום מן הצד הפלסטיני, האם יהיה זה מחמוד עבאס או ראש המשלחת הפלסטינית עזאם אל-אחמד, או שההסכם יהיה ללא חתימה כדי למנוע מצב שבו ישראל וחמאס חתומים על מסמך אחד שיעיד על הכרה הדדית רשמית. ההנהגה הפלסטינית והמצרית כבר נערכות לשלב הבא של המשא ומתן שנוגע לשיקום עזה. שגריר פלסטין במצרים, ג׳מאל א-שובאכי אמר אתמול כי נחתם הסכם בין פלסטין, מצרים ונורווגיה, על כינוס המדינות התורמות בחודש ספטמבר בשארם א-שייח׳ במטרה לאסוף תרומות בהיקף של חמישה מיליארד דולר, כהיקף הנזק המוערך שספגה עזה במלחמה (צבי בראל).

19:37: מועצת זכויות האדם של האו"ם הודיעה כי בוועדה שתחקור הפרות לכאורה של זכויות אדם מצד ישראל ברצועת עזה יעמדו עורכת הדין הלבנונית-בריטית אמל אל-מודין, ארוסתו של שחקן הקולנוע ג'ורג' קלוני; מומחה זכויות האדם מסנגל דאודו דייאן; וחוקר זכויות האדם הקנדי ויליאם שאבאס. לידיעה המלאה

18:32: הקבינט המדיני ביטחוני יתכנס מחר ב-12:00 בלשכת ראש הממשלה בירושלים כדי לדון במשא ומתן המתנהל למול המשלחת הפלסטינית בתיווך מצרים בקהיר (ברק רביד).

בתוך כך, פיקוד העורף רענן את הנחיותיו ליממה הקרובה, על פיהן נאסר על התקהלות של מעל ל-500 איש ביישובי עוטף עזה. ביישובים המרוחקים בין 7-40 קילומטרים מהרצועה נאסרה התקהלות של למעלה מ-1,000 איש. לימודים וקייטנות יתקיימו באזורים אלו רק במרחבים מוגנים, או במבנים הסמוכים למרחבים מוגנים, כך שניתן להגיע אליהם בזמן המוגדר לכך (גילי כהן).

16:17: הארגון הטורקי לסיוע הומניטרי (IHH) הודיע כי בכוונתו לשלוח ספינות סיוע בניסיון לשבור את הסגר על רצועת עזה, בדומה לאלו ששלח בשנת 2010 במסגרת משט המרמרה. עדיין לא ידוע מתי ייצא המשט, אולם לעומת הפעם הקודמת נראה כי הממשלה הטורקית תצהיר על תמיכתה בו.

בהודעה שפרסם הארגון, כתב העומד בראשו, בולנט ילדרים, כי ״נוכח השתיקה של מדינות העולם, האחריות לאתגר את הסגר הישראלי על רצועת עזה ולסייע לתושביה מוטלת על המגזר האזרחי״. הארגון מגייס את תמיכתם של תורמים וארגוני סעד טורקיים, הפועלים יחד עם הארגון הפלסטיני לזכויות אדם שפועל במדינה. ילדרים הסביר כי ממשלת טורקיה מנסה לסייע לאזרחים, אולם ״הציונים והאמריקנים אינם מתירים לה לפעול״. בתגובה לדברי שר החוץ ליברמן, אשר הגדיר את ה-IHH כאיום על ישראל, כינה אותו ילדרים "היטלר" ואמר כי ״אילו התגוררת בעזה היינו מגישים גם לך ולבני משפחתך סיוע ללא אפליה, אבל אתה סגרת את כל נתיבי הסיוע. אתה וכל חברי הממשלה הישראלית מבצעים השמדת עם״ (צבי בראל).

11:30: סוכנות הידיעות אי-פי מדווחת כי מושל ניו יורק, אנדרו קואומו, ומחוקקים מקומיים משתי המפלגות בארה"ב יגיעו מחר לביקור סולידריות בן יומיים בישראל, בעקבות הלחימה ברצועת עזה. המשלחת תיפגש עם מנהיגים ישראלים ועם אזרחים שהושפעו מההסלמה בדרום. לדברי קואומו, "חברים עומדים ביחד בעתות משבר, ואני גאה להוביל את המשלחת הזו שתחזק את קשרי התמיכה והידידות שלנו עם ישראל".

11:26: מעבר כרם שלום נפתח מחדש להעברת סחורות לרצועה לאחר שנסגר אתמול בעקבות ירי למקום (גילי כהן).

10:36: המשלחת הישראלית הגיעה לקהיר כדי להמשיך במשא ומתן עם נציגי הפלסטינים (ברק רביד).

09:05: סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי ארבעה פלסטינים פצועים הגיעו מרצועת עזה לאנקרה, בירת טורקיה, לקבלת טיפול רפואי. "הפצועים שלנו מעזה התחילו להגיע", אמר שר החוץ הטורקי, כשקיבל את פניהם של הארבעה - שלוש נשים וגבר צעיר.‬

07:50: חילופי אש פרצו הבוקר בכפר קבלאן שמדרום לעיר שכם, בין כוח של משמר הגבול לחמוש פלסטיני שהתבצר בביתו ונהרג. שני לוחמי מג"ב נפצעו. הפלסטינים מדווחים על חמישה פצועים בתקרית.

כוח מסתערבים של מג"ב הגיע למקום לפנות בוקר כדי לעצור את החמוש, שלפי הצבא היה מעורב בכמה אירועי ירי לעבר כוחות צה"ל. עם זאת, האיש התנגד למעצרו ופתח באש לעבר הלוחמים. על כן, הפעיל הכוח את נוהל "סיר לחץ", במהלכו נורה טיל לעבר ביתו של החמוש. בשלב זה החלו במקום חילופי אש בין הצדדים, בסופם הוא נהרג לידיעה המלאה (גילי כהן).

02:40: צה"ל הודיע כי לפני כניסת הפסקת האש לתוקף כלי טיס חיסל מהאוויר את פארג' אבו רביע, פעיל במערך המנהרות של חמאס (גילי כהן).

00:12: רקטה שנורתה לעבר גוש דן לפני כניסת ההפוגה לתוקף התפוצצה בשטח פתוח. שתי רקטות שנורו לעבר אשדוד וקרית מלאכי יורטו, רקטה נוספת התפוצצה בשטח פתוח (גילי כהן).

להנחיות ההתגוננות של פיקוד העורף - לחצו כאן

משתתפים בסיקור: גילי כהן, שירלי סיידלר, ברק רביד, ג'קי חורי, עמירה הס, חיים לוינסון, צבי בראל, יניב קובוביץ ויהונתן ליס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ