ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס מחר (שלישי) בצהריים בלשכת ראש הממשלה בירושלים כדי לדון בהתקדמות המשא ומתן בקהיר בין ישראל לפלגים הפלסטינים בתיווך מצרי בעניין הפסקת אש יציבה וארוכת טווח. בשלב זה עדיין אין הסכם אולם פקידים בכירים בירושלים ציינו כי ישראל תהיה מוכנה לבצע שורת הקלות במצור על הרצועה מעבר לאלה שהסכימה לבצע בסיום מבצע עמוד ענן בנובמבר 2012.

בסוגיית הדרישה הישראלית לפירוז רצועת עזה לא צפויה פריצת דרך. בירושלים עברו לדבר בשבוע האחרון על מניעת התחמשות מחדש או מניעת התעצמות של חמאס, ולא על פירוז הרצועה מנשק. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון מקווים כי לאור המדיניות התקיפה של מצרים נגד המנהרות ברפיח יתקשה חמאס להשיג חומרים שנחוצים לו לשיקום המנהרות ולייצור אמצעי לחימה.

המשלחת הישראלית למשא ומתן שהתה בקהיר היום משעות הבוקר ושבה לישראל בשעות הערב. בראש המשלחת עמד ראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון עמוס גלעד וחברים בה ראש השב"כ יורם כהן, מתאם הפעולות בשטחים האלוף יואב מרדכי וראש אגף תכנון בצה"ל האלוף נמרוד שפר. כשחזרו חברי המשלחת הם עידכנו את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת שר הביטחון משה (בוגי) יעלון בפרטי השיחות.

פלסטינים ברצועת עזה, אתמולצילום: אי–פי

נתניהו ויעלון מרכזים את ניהול המשא ומתן בידיהם באופן בלעדי. ישיבת הקבינט שתתקיים מחר לאחר שבוע ללא ישיבות קבינט תהיה ההזדמנות הראשונה בה יוכלו השרים לקבל פרטים על המשא ומתן. כמה משרי הקבינט אמרו היום כי אינם יודעים אם לישיבה תובא עסקה סגורה לצורך הצבעה או שעדיין ניתן יהיה לקיים דיון ולנסות להשפיע על מרכיבי ההסכם.

בשלב זה עדיין נערכים בישראל לאפשרות שהפסקת האש בת 72 השעות תפקע ביום רביעי בלילה ללא הסכם ושהירי מהרצועה יחודש. "אם זה יקרה אנחנו נגיב יותר חזק ואולי אף יוחלט להרחיב את הפעולה ולחזור למהלך קרקעי", אמר פקיד בכיר בירושלים.

פקיד ישראלי בכיר ציין כי במהלך המשא ומתן בקהיר הבהירה ישראל כי תהיה מוכנה לבצע את ההקלות הבאות:

1. הרחבת האזורים המותרים לדיג מול חופי עזה מ-3 מייל ימי ל-6 מייל ימי. ישראל הבהירה כי אם המצב הביטחוני יאפשר זאת בעתיד היא תשקול להרחיב את אזור הדיג ל-12 מייל ימי כפי שדורש חמאס.

2. מתן הקלות במעבר אנשים מרצועת עזה לישראל ולגדה המערבית והגדלת מספר האישורים שניתנים מדי חודש ל-5,000.

3. הגדלתה משמעותית של מספר המשאיות שעוברות במעבר כרם שלום ומכניסות סחורות שונות לתוך רצועת עזה.

4. ישראל מוכנה לאפשר העברת כספים לתשלום משכורות פקידי הממשלה ברצועת עזה באמצעות מדינה שלישית שאינה קטאר או באמצעות האו"ם. העברת הכספים תתבצע תחת מנגנון פיקוח שיוודא שהכספים אינם משמשים למימון פעולות טרור.

הפקיד הבכיר ציין כי ישראל אינה מוכנה לדון בדרישות חמאס להקמת נמל ימי ושדה תעופה בעזה. לדבריו, במקביל למשא ומתן על ההסדרה וההקלות בסגר המשלחת הישראלית העלתה גם את סוגיית השבת גופותיהם של החיילים אורון שאול והדר גולדין שנמצאות בידי חמאס. ישראל תהיה מוכנה לשחרר כמה עשרות פלסטינים שנעצרו במהלך המבצע בעזה בתמורה לגופות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ