עדכונים שוטפים |

בכירים פלסטינים: מצרים הציגה תוכנית להקלת המצור הישראלי על הרצועה

פקיד ישראלי בכיר: נתניהו ניסה לגייס את תמיכת שרי הקבינט במתווה להפסקת אש לאחר ביטול הישיבה ■ המדינה לבג"ץ: לדחות את העתירה להגדיר את "צוק איתן" כמלחמה ■ בכיר חמאס אבו מרזוק: זו הפסקת האש השנייה - והאחרונה ■ מקורות מצריים אמש: 95% מהבעיות שהוצגו - נפתרו ■ נשמר השקט בדרום

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ"

היום (רביעי) הוא יומה השלישי של הפסקת האש הזמנית ברצועת עזה, שצפויה להימשך עד חצות. אתמול שהתה המשלחת הישראלית בקהיר, אולם שבה כנראה מהשיחות שם עם הפלסטינים ללא תוצאות.

פקיד בכיר בירושלים אמר הבוקר כי הפערים במו"מ בין הצדדים גדולים, וישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שתוכננה להתקיים היום בוטלה. בעזה עלה מניין ההרוגים ליותר מ-1,910.

02:36: השגריר הפלסטיני לאו"ם ריאד מנסור הזמין את מושל מדינת ניו יורק לסיור בשטחי הרשות הפלסטינית. המושל אנדרו קומו ומחוקקים בכירים נוספים אמורים להגיע השבוע לישראל כדי להביע סולידריות. השגריר מנסור כתב מכתב לקומו, ובו הציע למושל "לחוות את כל הצדדים בקונפליקט, ולא רק אחד מהם". "ביקורה של המשלחת להביע סולידריות יעודד את הישראלים לחשוב שהאגרסיביות הצבאית שלהם בעזה היא מוצדקת", כתב השגריר. "הדבר האחראי לעשות יהיה לבקר את העם הפלסטיני ואת הנהגתם כדי לחוות את הסכסוך בהקשר רחב יותר וללא אמצעים, וכן כדי לראות את המחיר הגבוה שאזרחים פלסטינים חפים מפשע משלמים בכל רחבי השטחים הכבושים", דברי מנסור.

01:20: בכירים פלסטינים שוחחו עם סוכנות הידיעות איי-פי וסיפרו כי מצרים הציגה תוכנית שקוראת להקלה הדרגתית של המצור הישראלי על רצועת עזה. עם זאת, אמרו הבכירים, התוכנית המוצעת דוחה את ההתעסקות בנושאי מחלוקת – כמו דרישת חמאס להסרה מלאה של המצור והדרישה הישראלית לפרק את ארגון הטרור מנשקו – למועד אחר.

לפי אחד הבכירים, התוכנית שהוצעה תבטיח שישראל תפסיק את התקיפות האוויריות שלה ברצועה, ותכלול אזור חיץ ברוחב 500 מטרים שיצומצם באופן הדרגתי. מהדיווח לא ברור אם מי מהצדדים קיבל את ההצעה.

12.08.2014

19:30: התאחדות העיתונאים הזרים בישראל ובשטחים פרסמה הודעה המגנה בחריפות את "המדיניות התוקפנית והבלתי מקובלת של רשויות חמאס נגד ביקור עיתונאים בינלאומיים בעזה בחודש האחרון ... בכמה מקרים, כתבים זרים הפועלים בעזה סבלו מהתנכלויות, אוימו או נחקרו אודות מידע שמסרו בדיווחיהם או במדיה החברתית" עוד מאשימים העיתונאים כי חמאס מנסה לגבש "רשימה שחורה" של עיתונאים. 

נשיא דרום אפריקה לשעבר, תאבו מבקי, קרא לקהילה הבינלאומית להחרים מוצרים ישראליים לאות הזדהות עם הפלסטינים. "הציבור צריך לפעול נגד ישראל כדי שהיא תשלם את המחיר על מדיניותה", אמר מבקי.

18:35: שר החוץ הסעודי, הנסיך סעוד אל פייסל, אמר כי ישראל חייבת להגיע להסכם שלום עם הפלסטינים על מנת לשרוד כאומה. בכנס שקיים הארגון האיסלאמי לשיתוף פעולה (OIC) בעיר ג'דה, מתח אל-פייסל ביקורת על הפילוג בעולם המוסלמי וטען כי הוא "הגורם לכישלון שבמניעת המתקפות של ישראל על שכנותיה".

"ישראל חייבת להבין ששלום היא הדרך היחידה שתבטיח את קיומה. כפי שאנו רואים, ישראל אינה חוששת מלקחת את הטרור שלה לדרגה חדשה, תוך שהיא מתעלמת לחלוטין מחוקים, שיקולים הומיניטריים או צווים דתיים. מטרתה היחידה היא לעקור את הקיום הפלסטיני בכל מקום שבו הוא נמצא", אמר אל-פייסל בכנס שמאגד את 56 המדינות המוסלמיות בעולם.‎

16:54: ראש הממשלה בנימין נתניהו מנסה לגייס את תמיכת שרי הקבינט במתווה ההסכם להפסקת אש ארוכת טווח ברצועת עזה שעליו מנהלת ישראל משא ומתן עם חמאס בתיווכה של מצרים. פקיד ישראלי בכיר ציין כי לאחר שנתניהו ביטל את ישיבת הקבינט שהיתה אמורה להתקיים היום, הוא זימן לפגישות אישיות את שר החוץ ליברמן שר התקשורת גלעד ארדן שרת המשפטים ציפי לבני ושר הכלכלה נפתלי בנט. הפגישות נועדו ככל הנראה להציג בפני השרים את המתווה המתגבש ולנסות לשכנע את השרים לתמוך בו (ברק רביד). 

16:31: המדינה השיבה לעתירה לבג"ץ שמבקשת להורות להכריז על מבצע "צוק איתן" כמלחמה. לדברי המדינה, יש לדחות את העתירה, שלה יש השלכות כלכליות כבדות. הכרזה על אירועי צוק איתן כעל מלחמה תחייב את המדינה לשלם פיצוים עקיפים בגין השבתה חלקית או מלאה של עסקים או עובדים בכל רחבי ישראל, שעלותם מוערכת במיליארדי שקלים.

12:05: פרופ' ויליאם שאבאס, שיעמוד בראש ועדת החקירה הבינלאומית שהקימה המועצה לזכויות אדם באו"ם כדי לחקור פשעי מלחמה שבוצעו לכאורה בידי ישראל בעזה, אמר כי יפעיל שיקול דעת ויהיה הוגן בהתנהלותו.

בראיון שקיים עם סוכנות הידיעות הקנדית, ציין שאבאס כי הועדה בראשותו תחקור גם פעולות שבוצעו על ידי הכוחות החמושים בעזה במהלך הלחימה. שאבאס ציין כי הוא ניגש למלאכת החקירה "בראש פתוח", ובתקווה ששני הצדדים, הישראלי והפלסטיני, ישתפו עימם פעולה. "זה מאוד קשה לספק הערכות מדויקות בנוגע לביצועם של פשעי מלחמה מבלי לשמוע את הסיפור משני הצדדים", אמר. "המנדט שקיבלנו מאתגר מאוד, אך מישהו חייב לברר את הדברים האלו. ייתכן כי זה יתרום לשלום ולצדק באזור".

בראיון נוסף לאתר חדשות ערוץ 2 התייחס שאבאס לדיווחים על השקפותיו האנטי-ישראליות ואמר כי "כמו כולם, יש לי השקפות באשר להיבטים שונים של העתיד של ישראל ופלסטין, והדרכים להשיג שלום וצדק. זה לא אומר שאני לא יכול להעריך עובדות ולהגיע למסקנות משפטיות קפדניות, חסרות פניות והוגנות".

הוא דחה טענות לפיהן הוא אנטי-ישראלי ואמר כי "ביקרתי בישראל במספר הזדמנויות ואפילו העברתי הרצאות באוניברסיטאות ובכנסים אקדמיים. אני חבר בוועד המערכת של עלון אקדמי לחקר המשפט בישראל - ולא הייתי בו אם הייתי קורא לעצמי 'אנטי-ישראלי'".

10:48: "הפסקת האש הראשונה לא השיגה דבר. הפסקת האש הזאת היא השנייה והאחרונה"; כך הזהיר מוסא אבו מרזוק, סגנו של חאלד משעל בדף הפייסבוק שלו. אבו מרזוק הדגיש כי השיחות קשות אולם "ניכרת בהן הרצינות". לדבריו, חמאס לא ויתר על אף אחת מדרישותיו, כולל המעברים ובניית הנמל. לדברי מקורות פלסטינים, הפערים בין הצדדים עדיין גדולים, בין היתר בשל פרשנות שונה של חלק מן ההסכמות. כך למשל בנושא פתיחת המעברים, הפלסטינים מאשימים את ישראל כי היא בסך הכול רוצה להסדיר את הסגר, לתת רק יותר הקלות אבל לא להסיר אותו.

לאור הקשיים במשא ומתן, ייתכן שתוארך הפסקת האש בעוד 72 שעות, אולם לדברי גורמים פלסטינים, אם לא תחול התקדמות בשעות הקרובות, לא יהיה כל טעם להאריך את הפסקת האש (צבי בראל).   

08:25: בוטלה ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שתוכננה להתקיים היום.

הבוקר, זמן קצר אחרי שפקידים בכירים בירושלים תדרכו את התקשורת על כך שהפערים בשיחות בקהיר גדולים, קיבלו שרי הקבינט הודעה על כך שהישיבה שהיתה אמורה להתקיים בצהריים בנושא המשא ומתן בקהיר מבוטלת (ברק רביד).

08:10: לקראת ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שתתכנס בצהריים מנמיכים בישראל ציפיות לגבי המשא ומתן בקהיר על הסכם הפסקת אש ארוך טווח עם חמאס. פקיד ישראלי בכיר אמר הבוקר כי הפערים בשיחות בין הצדדים גדולים, ואין התקדמות במשא ומתן (ברק רביד).

11.08.14

23:08: הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס מחר בצהריים בלשכת ראש הממשלה בירושלים כדי לדון בהתקדמות המו"מ בקהיר בין ישראל לפלגים הפלסטינים בתיווך מצרי בעניין הפסקת אש יציבה וארוכת טווח. בשלב זה עדיין אין הסכם, אולם פקידים בכירים בירושלים ציינו כי ישראל תהיה מוכנה לבצע שורת הקלות במצור על הרצועה מעבר לאלה שהסכימה לבצע בסיום מבצע עמוד ענן בנובמבר 2012.

המשלחת הישראלית למו"מ שהתה בקהיר היום (שני) משעות הבוקר ושבה לישראל בשעות הערב. נתניהו ויעלון מרכזים את ניהול המו"מ בידיהם באופן בלעדי. ישיבת הקבינט שתתקיים מחר לאחר שבוע ללא ישיבות קבינט תהיה ההזדמנות הראשונה בה יוכלו השרים לקבל פרטים על המו"מ (ברק רביד). לידיעה המלאה

משתתפים בסיקור: גילי כהן, שירלי סיידלר, ברק רביד, ג'קי חורי, עמירה הס, חיים לוינסון, צבי בראל, יניב קובוביץ ויהונתן ליס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ