יעלון מקדם הכרזת שירות המילואים בצוק איתן כ"שירות חירום"

אם ההצעה תתקבל יוכלו עשרות אלפי אנשי מילואים שגויסו לדחות תשלומים על חוזי שכירות בנוסף להתחייבויות כספיות ותשלומים נוספים

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

שר הביטחון, משה יעלון, תומך בהכרזת שירות המילואים שבוצע במסגרת הלחימה כ"שירות חירום". שר הביטחון הודיע על כוונתו להכריז על שירות המילואים במסגרת "צוק איתן" כ"שירות חירום" לפני כמה ימים, והדבר הופץ במכתב ששלח ביום ראשון אל חברי הממשלה.

חברי הממשלה צפויים להתייחס לפניית יעלון עד מחר (רביעי), ולמסור את הערותיהם בנושא. כחלק מהלחימה בעזה, גויסו כ-82 אלף אנשי מילואים לשירות צבאי - בגבול הצפון, בגדה המערבית, ובעזה. עד כה, בצה"ל שחררו כ-40 אלף אנשי מילואים. 

אם אכן יכריז יעלון על גיוסם של אנשי המילואים במסגרת מבצע "צוק איתן" כשירות חירום, זה יאפשר לעשרות אלפי מילואימניקים לדחות את המועד לביצוע תשלומים שונים עד 30 יום לאחר סיום שירות המילואים. במקביל הוגשה בשבוע שעבר לבג"ץ עתירה המבקשת להכריז על המבצע כמלחמה, מאחר שלדברי העותרים הדבר יחייב פיצוי של רבים שנפגעו מהאירועים. המדינה הגישה היום את תשובתה לעתירה ובה טענה כי הדבר לא נכון, והיא משלמת פיצויים ממילא.

שר הביטחון יעלון בתדרוך בקריה בחודש שעברצילום: מוטי מילרוד

אם תיכנס ההחלטה לתוקפה יוכלו אלפי אנשי המילואים לדחות תשלומים על חוזי השכירות, התחייבויות כספיות ותשלומים נוספים לרשויות המדינה, מלבד תשלום מזונות. צעד דומה ננקט גם לאחר מלחמת לבנון השנייה, לאחר לחץ שהפעילו אנשי מילואים, שדרשו להגדיר את שירות המילואים כ"שירות חירום", בהתבסס על חוק הארכת מועדים.

העמותה למען משרתי המילואים פנתה שלוש פעמים במהלך הלחימה בעזה אל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר הביטחון, משה יעלון, והרמטכ"ל, בני גנץ, בבקשה להפעיל את חוק הארכת המועדים. החוק עצמו לא הופעל במבצע "עופרת יצוקה", וגם לא במבצע "עמוד ענן", בהם לחם צה"ל ברצועת עזה.

במכתב ששלח בנושא עו"ד אייל נון בשבוע שעבר אל עו"ד אחז בן ארי, היועץ המשפטי למערכת הביטחון, הוא כתב כי תקופת שירות המילואים "מתארכת כבר ומשתווה באורכה לתקופת שירות המילואים שאלה נקראו חיילי וקציני צה"ל בשנת 2006, אז הופעל החוק". 

לכן, טען עו"ד נון, יש להחיל את החוק ולהכריז על שירות אנשי המילואים כ"שירות חירום". "אין צורך להכביר מלים על חשיבותו של עניין זה לחיילי המילואים בחזית הקרבות. מן הראוי, על כן כי ההכרזה על שירות חירום תעשה מיידית, ובלא עיכוב נוסף, על מנת למנוע נזקים משפטיים ואחרים לחיילי המילואים המשרתים במסגרת מבצע 'צוק איתן'", נכתב בפנייה. 

מלשכת שר הביטחון נמסר כי "כוונתו של שר הביטחון היא לסייע לחיילי המילואים שמקדישים את השבועות האחרונים להשתתפות במבצע 'צוק איתן', ולהקל עליהם באמצעות הענקת מרחב גמישות בתשלומים שונים להם הם מחויבים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ