עדכונים שוטפים |

צה"ל תקף ברצועה בתגובה לירי לדרום; בכיר ישראלי: ההפוגה הוארכה ב-5 ימים

גורמים פלסטינים אישרו אף הם את הארכת ההפוגה ב-5 ימים ■ צה"ל תקף הלילה מרחבי שיגור ברצועה, שתי רקטות נפלו בשטחים פתוחים בשער הנגב ■ הנייה: הפסקת אש קבועה מחייבת הסרת המצור

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ"

ישראל והפלסטינים הסכימו אמש (רביעי) להאריך את הפסקת האש ברצועת עזה בחמישה ימים נוספים, כך לפי דיווחים מצרים ופלסטינים. במהלך ההפוגה ימשיכו הצדדים במגעים להשגת הפסקת אש ארוכת טווח בעזה. במקביל לדיווחים על הפסקת אש, רקטות נורו לעבר הדרום. מוקדם יותר אתמול ביקר ראש הממשלה את ועדת החקירה של האו"ם: "שיילכו לראות את צבא סוריה ואת חמאס, שם יש פשעי מלחמה". בכירים פלסטינים סיפרו כי מצרים הציגה תוכנית הכוללת הקלה הדרגתית במצור.

07:39: שר הביטחון משה יעלון ומקבילו האמריקאי, צ'אק הייגל, שוחחו אתמול. יעלון עדכן את הייגל בנוגע להפסקת האש, ואילו מזכיר ההגנה האמריקאי שב והזכיר כי הוא תומך במאמצי התיווך המצריים. הייגל הדגיש את חשיבותה של השגת תוצאה "בת קיימא שתבטיח את ביטחונה של ישראל ותטפל במשבר ההומניטארי בעזה" (גילי כהן).

06:57: הלילה נעצרו על ידי כוחות צה"ל 20 פלסטינים בגדה ובבקעה. בבית ליקיא ובקלנדיה, נעצרו שני מבוקשים פעילי חמאס. בחברון נעצרו שבעה פלסטינים (גילי כהן).

06:09: צה"ל תקף במהלך הלילה מרחבי שיגור ומוקדי טרור ברחבי הרצועה (גילי כהן). 

02:13: בכיר חמאס וחבר במשלחת הפלסטינית לשיחות בקהיר, עיזאת א-רישק, האשים את ישראל בהפרת ההפוגה החדשה למשך חמישה ימים שהוסכמה אמש במצרים. כך דווח בסוכנות הידיעות רויטרס הגורם אמר כי "מצד הפלסטינים לא הייתה שום הפרה של הפסקת האש ואף אחד בעזה לא שמע על ירי רקטות לעבר ישראל. אנו מגנים את ההפגזה הישראלית ברצועה, שהיא בבחינת הפרה של הרגיעה".

חייל צה"ל על גבול רצועת עזה, אתמולצילום: אי־אף־פי

01:50: שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית שער הנגב (שירלי סיידלר).

01:16: סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" מדווחת כי צה"ל תקף הלילה בחאן יונס שבצפון הרצועה ובשטח חקלאי במרכזה. כמו כן דווח כי הותקפו כמה מטרות במזרח רצועת עזה.

01:00: בכיר ישראלי אישר כי ישראל הסכימה להאריך את הפסקת האש בחמישה ימים. הוא הוסיף כי צה"ל הונחה להגיב ברצועה בעקבות הירי שביצעו הפלסטינים כשהפרו את ההפוגה האחרונה, שעתיים לפני סיומה.

אחרי חצות עדכנה לשכת ראש הממשלה את שרי הקבינט המדיני-ביטחוני כי ישראל הסכימה להאריך את הפסקת האש בעזה בחמישה ימים. עם זאת פקידים בכירים בירושלים מציינים כי בישראל ממתינים לראות האם חמאס ידבוק בהפסקת האש חרף התגובה הישראלית לירי הרקטות, אחד מהם הוסיף כי "ישראל בוחנת כעת את רצינות חמאס לגבי הפסקת האש" (ברק רביד).

00:57: אזעקה נשמעה במועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב.

00:35: צה"ל תוקף בשעה זו ברצועת עזה בתגובה לירי הרקטות לדרום (גילי כהן).

00:17: לדברי גורמים מדיניים, עם הפרת הפסקת האש מצד חמאס הנחו ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון את צה"ל להגיב לירי. ההוראה ניתנה לפני חצות (ברק רביד וגילי כהן).

00:15: בלשכת ראש הממשלה סירבו להתייחס לדיווחים במצרים ובסוכנויות הידיעות על הארכת הפסקת האש בחמישה ימים. גם שרים בקבינט שפנו ללשכה בנושא זה לא זכו לתשובות (ברק רביד).

00:13: כלי תקשורת פלסטיניים מדווחים כי נציג חמאס בשיחות, מוסא אבו מרזוק, אישר שהפסקת האש הוארכה בחמישה ימים (צבי בראל).

00:09: דיפלומט מערבי המעורה במגעים בקהיר אישר כי הצדדים הסכימו להאריך את הפסקת האש בחמישה ימים (ברק רביד).

ראש המשלחת הפלסטינית לקהיר, עזאם אל-אחמד (במרכז), אתמולצילום: אי-אף-פי

23:58: כיפת ברזל יירטה רקטה מעל נתיבות. כמו כן, שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית שדות נגב. קודם לכן נשמעו אזעקות באזור (שירלי סיידלר).

23:44: עזאם אל-אחמד, ראש המשלחת הפלסטינית לקהיר, הודיע במסיבת עיתונאים מאולתרת בצאתו מחדר הדיונים כי הצדדים הסכימו להאריך את הפסקת האש בחמישה ימים, ולא ב-72 שעות כפי שדווח קודם לכן. אל-אחמד אמר כי הושגה הסכמה על רוב סוגיות הליבה, שנותרו רק "נקודה פה ונקודה שם" שנמצאות במחלוקת וכי כרגע הדיון הוא על ניסוח ההסכמות. הוא הוסיף כי המשלחת הפלסטינית תחזור להתייעצויות עם הנשיא הפלסטיני עבאס.

לדבריו, הנמל ושדה התעופה הם במוקד הדיונים ו"אנחנו לא נרשה שישראל תתעלם מהם", אולם לא ציין אם נושאים אלה יידונו כבר עתה או במועד מאוחר יותר. באשר למעבר רפיח, הבהיר אל-אחמד כי זהו ענין מצרי-פלסטיני, וכי הוא מקווה שמצרים תקיים הבטחותיה כלפי הסכם הפיוס הפלסטיני, לפיהן היא תפתח את המעבר ברגע שתוקם ממשלה פלסטינית מוסכמת. ממשלה זו כבר הוקמה ועכשיו נותר לקיים את המובטח, לדבריו.

אל-אחמד הדגיש כי המשלחת היא "מקשה אחת" ולא משלחת של פלגים פלסטיניים, וכי עבאס מינה את חבריה באופן אישי. הממשל הפלסטיני יהיה אחראי על ביצוע ההסכם כשייחתם. לדבריו, ישראל היא שהתייחסה למשא ומתן כאילו הפיוס הפלסטיני לא קיים, והיא חותרת לשאיר את הפילוג בעינו. אל-אחמד טרח להסיר מעל מצרים את האחריות לניסוח ההצעות, וציין כי מצרים היא מתווכת וכל מאמציה כוונו לקירוב העמדות (צבי בראל).

23:40: רקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול. קודם לכן נשמעו אזעקות באזור (שירלי סיידלר).

משפחה פלסטינית בג'בליה, אתמולצילום: אי-אף-פי

23:31: מצרים: הצדדים הסכימו להאריך את הפסקת האש ב-72 שעות. בכיר בחמאס אישר את הדברים, ואמר כי במהלך 72 השעות יימשכו המגעים להשגת הפסקת אש ארוכת טווח ברצועת עזה (צבי בראל).

23:25: סוכנות הידיעות הצרפתית אי-אף-פי מדווחת כי ישראל והפלסטינים הסכימו להאריך את הפסקת האש בעוד 72 שעות. לפי דיווח אחר, הפעם מהצד הפלסטיני, חמאס מתכוון לחתום על הפסקת אש קבועה בהתאם לתנאים שכלולים בהצעת הפשרה המצרית. הצעה זו כוללת בין השאר התחייבות לדון בנושא הנמל ושדה התעופה בעזה בתוך חודש ממועד יישום הפסקת האש. בשלב זה אין אישור רשמי לאף אחד מהדיווחים (צבי בראל).

22:49: סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי ילדה נהרגה ועוד שניים נפצעו מפגיעת רקטה בעיירה בסיני, דרומית לרפיח, סמוך לגבול עם רצועת עזה. ההרוגה היא שרה סלאמה, בת 13, והפצועים הם אחיה חאלד, בן שמונה, ורחף, בת שנתיים, שנפצעו קשה ופונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים. לדברי גורמים ביטחוניים במצרים, זוהי הפעם השלישית שרקטה מתפוצצת באזור זה.

22:37: חמאס הכחיש כי הוא זה שעומד מאחורי הירי לישראל (צבי בראל).

22:06: רקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית שער הנגב, שעתיים לפני תום הפסקת האש ברצועה. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. קודם לכן נשמעו אזעקות במועצות האזוריות חוף אשקלון, שפיר, לכיש, שער הנגב ויואב‬‎ (שירלי סיידלר).

21:31: אלוף פיקוד המרכז, ניצן אלון, אמר הערב בטקס החלפת הפיקוד על עוצבת עידן כי "אנו נמצאים בימים אלו בתווך שבין המערכה הצבאית במבצע צוק איתן למערכה המדינית. ההמשך אינו ברור, אולם ברור דבר אחד: דריכותו ומוכנותו של צה"ל להילחם בכל אויב שיפגע באזרחי ישראל ויאיים על ביטחונם" (גילי כהן).

21:18: סוכנות הידיעות הפלסטינית מען מדווחת כי שלושה פלסטינים שנפצעו בתקיפות צה"ל בזמן הלחימה ברצועה מתו מפצעיהם. מניין ההרוגים הפלסטינים מתחילת הלחימה עומד על יותר מ-1,910.

20:00: דיפלומט מערבי בכיר שמעורה בפרטי המשא ומתן בקהיר אמר ל"הארץ" כי הנסיונות המצרים להגיע להסכם בין ישראל לחמאס לא נשאו פרי וכי עיקר המאמצים בשעות הקרובות יתמקדו בהארכת הפסקת האש שתפקע בחצות. "אינני רואה כיצד ניתן להגיע להסכם בכתב או בעל פה על ענייני מהות בין ישראל לחמאס", אמר. "הסיכוי היחיד שנותר הוא לקנות עוד זמן למשא ומתן". הוא הביע פסימיות רבה גם לגבי הסיכויים שהפסקת האש תוארך מעבר לחצות, לאור העובדה שחמאס אינו מעוניין בכך. לפיכך, אמר הדיפלומט המערבי כי קיימת סבירות גבוהה מאוד לחידוש הירי מרצועת עזה הלילה לידיעה המלאה (ברק רביד).

19:55: המשלחת הישראלית למשא ומתן בקהיר נמצאת בדרכה לישראל (ברק רביד). 

19:50: האפשרות להארכת הפסקת האש ברצועת עזה בעוד 72 שעות היא הנושא המרכזי בו התמקדו המשלחת הפלסטינית והישראלית בקהיר, לאחר שהתברר כי הפערים בין הצדדים לא מאפשרים חתימה על הסכם בשלב זה. מקורות מצריים מסרו ל"הארץ" כי למרות ההתקדמות שהושגה ברוב הנושאים, ניסוחן הסופי של חלק מההסכמות והמחלוקות בנושאים אחרים מחייבים את הארכת הדיונים (צבי בראל). 

19:40: ראש ממשלת חמאס בעזה, איסמעיל הנייה, הדגיש הערב בהצהרה לערוץ "אל־אקצא" העזתי כי הפסקת אש קבועה מחייבת את הסרת המצור מעל רצועת עזה. לדבריו, "הקורבנות של העם שלנו לא מאפשרים לקיים משא ומתן על הזכויות והדרישות".

19:25: הרמטכ"ל, בני גנץ, אמר בטקס סיום קורס לפיקוד ולמטה "אפק" כי "אפשר שלא תם, ואפשר שעוד לא נשלם. נמשיך להגן ולפעול, אנחנו נהיה מוכנים לכל מאמץ, בכל דרך ובכל שיטה ובכל זמן. חמאס החל את מסכת האירועים הזו בחטיפת הנערים ובירי לדרום, הוא מבין וחש את גודל טעותו. אנחנו נישאר איתנים מולו גם בימים שיבואו" (גילי כהן).

19:15: נתניהו שוחח בטלפון עם נשיא ארה"ב ברק אובמה ודן עמו בנסיונות להגיע להסדרה ולהפסקת אש ארוכת טווח ברצועת עזה (ברק רביד).

18:10: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תקף בסיום פגישתו עם מושל מדינת ניו יורק, אנדרו קואומו, את ועדת החקירה של המועצה לזכויות אדם של האו"ם סביב אירועי המלחמה בעזה. "מועצת זכויות האדם של האו"ם נותנת לגיטימציה לארגוני טרור רצחניים כמו חמאס ודאע"ש. במקום לבדוק את ההתקפות של החמאס על אזרחי ישראל ואת השימוש שהוא עושה בתושבי עזה כמגן אנושי, במקום לבדוק את הטבח שעושה אסד באזרחי סוריה, או את הטבח שמבצעים אנשי דאע"ש בכורדים, החליט האו"ם לבוא ולבדוק את ישראל - הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, דמוקרטיה שפועלת באופן לגיטימי להגן על אזרחיה מפני טרור רצחני", אמר נתניהו.

לדברי ראש הממשלה, "דו"ח הוועדה הזה נכתב מראש, העומד בראשה כבר החליט שחמאס הוא לא ארגון טרור ולכן אין להם מה לחפש פה. קודם שיבקרו בדמשק, בבגדד, בטריפולי, שילכו לראות את דאע"ש, שילכו לראות את צבא סוריה, שילכו לראות את חמאס - שם, ולא פה, הם ימצאו פשעי מלחמה" לידיעה המלאה (ברק רביד).

17:20: צה"ל הודיע על גיוס אנשי מילואים נוספים בצווי 8, שיחליפו את אלה שגיוסו לפני 30 יום. כמו כן, הצבא מתגבר כוחותיו סמוך לגבול הרצועה לידיעה המלאה (גילי כהן).

14:07: סוכנות הידיעות אי-פי מדווחת כי עיתונאי שלה מאיטליה ומתרגם פלסטיני נמנים בין ההרוגים בפיצוץ נפל טיל היום ברצועה. מדובר בעיתונאי הזר הראשון שנהרג בלחימה בעזה. 

14:02: מקור פלסטיני המעורה במשא ומתן בקהיר אמר כי מצרים משקיעה כעת מאמצים להארכת הפסקת האש ב-72 שעות, כך לפי דיווח באתר "א-רסאלה" של חמאס.

12:40: מבקר המדינה, יוסף שפירא, הודיע כי יבדוק את התנהלות הדרג הצבאי והמדיני במבצע "צוק איתן". זאת, לנוכח "טענות שהועלו, כי מדינת ישראל הפרה, לכאורה, את כללי המשפט הבינלאומי ואינה בודקת את פעולות צה"ל כנדרש לפי הדין הבינלאומי", נכתב בהודעת המבקר. בנוסף, נכתב בהודעה כי תיבחן "סוגיית מתן הביטחון לתושבי המדינה", תוך התייחסות להיערכות העורף ופעילותו במהלך המבצע. המבקר הוסיף כי הגיעו למשרדו עשרות תלונות הנוגעות למבצע לידיעה המלאה (רויטל חובל).

11:53: חמאס הגיב לדברי ליברמן הבוקר, ואמר כי הם "אוויליים, וישראל צריכה להשתיקו", כך פורסם באתר "א-רסאלה" המייצג את הארגון. מוקדם יותר אמר ליברמן כי אסור לסיים את המבצע ללא החזרת גופות החיילים או שישראל תחסל את הנייה ודף. כמו כן, אמר שר החוץ כי ישראל חייבת להכריע את חמאס גם במחיר של הסלמה נוספת.

11:28: חמאס מדווח כי שישה בני אדם נהרגו בפיצוץ של נפל טיל ישראלי בצפון הרצועה, בעת ניסיון של יחידת ההנדסה של המשטרה לפרק אותו, כך דווח בסוכנות הידיעות הפלסטינית מען. בין ההרוגים נמנה עיתונאי זר.

11:05: המשלחת הישראלית למשא ומתן על הפסקת האש חזרה הבוקר לקהיר להמשך השיחות (ברק רביד).

10:51: חיל הים ירה לאוויר לפני כשעה וחצי לאחר שסירת דיג ממונעת החלה לצאת מחוף עזה בדרום הרצועה. בצה"ל אמרו כי בוצע לעבר הסירה נוהל הרחקה, וכי לאחר הירי לאוויר היא שבה לחוף. לא היו נפגעים. מאז תחילת הלחימה בעזה אוסר צה"ל על יציאת ספינות עזתיות לים (גילי כהן).

10:06: שר החוץ אביגדור ליברמן אמר כי ישראל חייבת להכריע את חמאס גם במחיר של הסלמה נוספת. "חודש זה מספיק כדי להבין שעם חבורת המחבלים שנמצאת פה ממול אי אפשר להגיע לשום הסדרה. מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה מלחמת התשה ולכן אנחנו חייבים להגיע להכרעה גם במחיר של הסלמה. אם הפסקת האש הנוכחית הולכת לקריסה לא צריך לאיים בתגובה קשה. שום תגובה קשה – הכרעה", אמר הבוקר ליברמן במפגש עם ראשי רשויות בדרום ביישוב בת הדר, שבמועצת חוף אשקלון.

שר החוץ הוסיף כי לא יסכים להסדר ללא החזרת גופות החיילים הדר גולדין ואורון שאול. "אני לא רוצה להיכנס לפרטים, אבל דבר אחד ברור – אסור למדינת ישראל לסיים את המבצע הזה בלי שגופות החיילים חוזרות לישראל. אם המחבלים מהצד השני לא מקבלים את זה לא מבינים את זה, הם חייבים להבין שהם יקבלו בחזרה גופות של מחמד דף, של הנייה ושל כל הנהגת חמאס ברצועת עזה. זו לא יכולה להיות בכלל שאלה", אמר ליברמן. בהתייחס לוועדת החקירה של האו"ם בראשות ויליאם שאבאס אמר ליברמן כי "אסור למדינת ישראל לשתף פעולה עם אותה ועדה. צריכים להתמודד איתם, אבל לא לתת לגיטימציה לעוכרי ישראל. הטעות היא של מי שמינה את האיש הזה, שאבאס, לראש הוועדה הזו. אסור שהאיש הזה ידרוך במדינת ישראל" לידיעה המלאה (אילן ליאור).

02:36: השגריר הפלסטיני לאו"ם ריאד מנסור הזמין את מושל מדינת ניו יורק לסיור בשטחי הרשות הפלסטינית. המושל אנדרו קומו ומחוקקים בכירים נוספים אמורים להגיע השבוע לישראל כדי להביע סולידריות. השגריר מנסור כתב מכתב לקומו, ובו הציע למושל "לחוות את כל הצדדים בקונפליקט, ולא רק אחד מהם". "ביקורה של המשלחת להביע סולידריות יעודד את הישראלים לחשוב שהאגרסיביות הצבאית שלהם בעזה היא מוצדקת", כתב השגריר. "הדבר האחראי לעשות יהיה לבקר את העם הפלסטיני ואת הנהגתם כדי לחוות את הסכסוך בהקשר רחב יותר וללא אמצעים, וכן כדי לראות את המחיר הגבוה שאזרחים פלסטינים חפים מפשע משלמים בכל רחבי השטחים הכבושים", דברי מנסור.

01:20: בכירים פלסטינים שוחחו עם סוכנות הידיעות אי-פי וסיפרו כי מצרים הציגה תוכנית שקוראת להקלה הדרגתית של המצור הישראלי על רצועת עזה. עם זאת, אמרו הבכירים, התוכנית המוצעת דוחה את ההתעסקות בנושאי מחלוקת – כמו דרישת חמאס להסרה מלאה של המצור והדרישה הישראלית לפרק את ארגון הטרור מנשקו – למועד אחר.

לפי אחד הבכירים, התוכנית שהוצעה תבטיח שישראל תפסיק את התקיפות האוויריות שלה ברצועה, ותכלול אזור חיץ ברוחב 500 מטרים שיצומצם באופן הדרגתי. מהדיווח לא ברור אם מי מהצדדים קיבל את ההצעה לידיעה המלאה.

12.08.2014

16:54: ראש הממשלה בנימין נתניהו מנסה לגייס את תמיכת שרי הקבינט במתווה ההסכם להפסקת אש ארוכת טווח ברצועת עזה שעליו מנהלת ישראל משא ומתן עם חמאס בתיווכה של מצרים. פקיד ישראלי בכיר ציין כי לאחר שנתניהו ביטל את ישיבת הקבינט שהיתה אמורה להתקיים היום, הוא זימן לפגישות אישיות את שר החוץ ליברמן שר התקשורת גלעד ארדן שרת המשפטים ציפי לבני ושר הכלכלה נפתלי בנט. הפגישות נועדו ככל הנראה להציג בפני השרים את המתווה המתגבש ולנסות לשכנע את השרים לתמוך בו (ברק רביד). 

משתתפים בסיקור: גילי כהן, שירלי סיידלר, ברק רביד, ג'קי חורי, עמירה הס, חיים לוינסון, צבי בראל, יניב קובוביץ ויהונתן ליס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ