מבקר המדינה יבדוק אם ישראל הפרה בעזה את החוק הבינלאומי

יוסף שפירא הודיע כי יבדוק את התנהלות הדרג הצבאי והמדיני ב"צוק איתן" וכן את פתרונות המיגון, מערכת ההתראה ומדיניות ההסברה

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

‏מבקר המדינה, יוסף שפירא, הודיע היום (רביעי) כי החליט לבדוק את תהליכי קבלת ההחלטות בדרג הצבאי והמדיני במהלך מבצע "צוק איתן", ואת מנגנוני הבדיקה והחקירה של צה"ל והממשלה - וזאת לנוכח הטענה כי ישראל הפרה לכאורה את הדין הבינלאומי. המבקר ציין כי בעת האחרונה הגיעו עשרות פניות ותלונות בקשר למבצע.

בדיקת מבקר המדינה תואמה מראש עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. שפירא שוחח עם נתניהו בימים האחרונים בעניין החלטתו לפתוח בבדיקת כשל הטיפול במנהרות בעזה, ועדכן אותו כי הבדיקה צפויה להתרחב לנושאים נוספים הקשורים ללחימה ברצועה.

עד כה נמנעה ישראל מלהודיע על בדיקה משל עצמה של התנהלות צה"ל בעזה, כפי שקרה למשל באירועי המשט, כשהוקמה ועדה בראשות השופט בדימוס יעקב טירקל. זאת, בין היתר, כי לא ברור מה יקרה עם פקיעתה של הפסקת האש הלילה בחצות. בדיקה על ידי מבקר המדינה לא מונעת אפשרות שראש הממשלה יורה על הקמת ועדה נפרדת לבחינת האירועים, כפי שקרה באירועי המשט. גם אז נעשתה בדיקה מצד המבקר, ובמקביל פעלה ועדת טירקל.

מבקר המדינה יוסף שפיראצילום: מוטי מילרוד

בתשובה לפניית ארגוני זכויות אדם בעניין החשד להפרות הדין הבינלאומי בפעילות צה"ל בזה, השיב היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כי "לצערנו, גם תקיפות חוקיות ומידתיות הנעשות בהתאם לדין הבינלאומי עלולות לגרום לפגיעה בלתי מכוונת ובלתי רצויה באזרחים וברכוש אזרחי".

בפנייתם ביקשו הארגונים לדעת מהם מנגנוני הבקרה על פעילויות צה"ל ואף דרשו לברר אם וינשטיין ערך ביקורת כלשהי על הייעוץ המשפטי שסיפקה הפרקליטות הצבאית במסגרת "צוק איתן". הארגונים קראו לו לפעול להקמת מנגנון חקירה חיצוני, עצמאי ואפקטיבי לבחינת החלטות הדרג המדיני והפיקודי. ואולם וינשטיין הסתפק בתשובה כי "בצה"ל ובמשרד המשפטים קיימים מנגנוני בדיקה וחקירה שתפקידם לבדוק תלונות וטענות ביחס לפעילות כוחות צה"ל", ובין היתר נסמך בתשובתו על ועדת טירקל.

הוא אף ציטט מדו"ח הוועדה שקבעה כי "מנגנוני הבדיקה והחקירה של תלונות וטענות בדבר הפרות של דיני הלחימה הקיימים בישראל ודרכי פעולתם מתיישבים, בדרך כלל, עם חובותיה של מדינת ישראל לפי כללי המשפט הבינלאומי". וינשטיין הבהיר כי חלק מהמלצות הוועדה מיושמות וכי "כל תלונה או טענה ביחס לפעילות כוחות צהל תזכה למענה ראוי".

בהודעה שפרסם הודיע המבקר כי הבדיקה תתבצע, בין היתר, גם לאור הדין הבינלאומי ופסיקות בית המשפט העליון, מסקנות דוחות קודמים, ומסקנות וועדות ציבוריות קודמות, כולל זו אשר בחנה בעבר את מנגנוני הבדיקה והחקירה בישראל של תלונות וטענות בדבר הפרות של דיני הלחימה על פי המשפט הבינ"ל, וקבעה קווים מנחים לעבודת מנגנונים אלו.

בדיקה זו של המבקר תתבצע במקביל לזו של ועדת החקירה הבינלאומית בראשות וויליאם שאבאס, שמונתה השבוע בידי מועצת זכויות האדם של האו"ם. היום התייחס שר החוץ אביגדור ליברמן לוועדה זו ואמר כי אסור למדינת ישראל לשתף עמה פעולה: "צריכים להתמודד איתם, אבל לא לתת לגיטימציה לעוכרי ישראל. הטעות היא של מי שמינה את האיש הזה, שאבאס, לראש הוועדה הזו. אסור שהאיש הזה ידרוך במדינת ישראל".

מבקר המדינה הודיע לאחרונה כי החטיבה לביקורת מערכת הביטחון תבדוק את הטיפול במנהרות בעזה. כמו כן, בתחילת המבצע, עם פציעתן של שתי הילדות הבדואיות מפגיעת רקע, הודיע המבקר כי המשרד החל בבדיקת תלונות של בדואים מהפזורה בדרום על העדר מיגון. המבקר הודיע היום כי הביקורת תורחב לתחומים נוספים כגון פתרונות המיגון לאזרחים והטיפול באוכלוסייה באזורי עימות, מערכת ההתראה ומדיניות ההסברה.

בתגובה להודעת מבקר המדינה, מסרו באגודה לזכויות האזרח כי "צוק איתן העלה מכלול של נושאים המצריכים בדיקה, בראש ובראשונה מדיניות התקיפה וחוקיות הפקודות שניתנו במהלך הלחימה בעזה. סוגיות נוספות, הקשורות להגנה על זכויות האדם, הן בין השאר מיגון תושבי הדרום, ובפרט מיגון ביישובים הבדואיים וביישובים חקלאיים, הטיפול בחופש הביטוי וחופש ההפגנה, התמודדות עם הסתה ופגיעה בזכויות עובדים במהלך המבצע. האגודה לזכויות האזרח תעביר למבקר את כל החומרים הרלוונטיים שברשותה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ