כיפת ברזל יירטה כעשר פצצות מרגמה במהלך הלחימה בעזה

לפי נתוני חיל האוויר, שיעור היירוטים של כיפת ברזל עמד על כ-90%. צה"ל מגייס עוד חיילי מילואים ומתגבר כוחות בגבול הרצועה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים15
גילי כהן
גילי כהן

סוללות כיפת ברזל יירטו במהלך הלחימה בעזה כעשר פצצות מרגמה, כך לפי נתוני חיל האוויר. מדובר בפצצות מרגמה לטווח גדול יחסית. כיפת ברזל אינה מסוגלת ליירט פצצות מרגמה הנורות לטווחים קצרים. 

בירי לשדרות ביום ראשון השבוע, ירטה הסוללה המוצבת בעיר שתי פצצות מרגמה. לדברי קצין בכיר בחיל האוויר, עצם היירוט " את כל טווחי פצצות המרגמה, אלא עבור סוג מסוים של פצצות מרגמה, מולו יש מענה".

למפעילי סוללת "כיפת ברזל" בשדרות, הסוללה התשיעית במספר, היו פחות מ-30 שניות מרגע זיהוי ירי פצצות המרגמה עד לנחיתתן בשטח מיושב. לפי נתוני מערך ההגנה האווירית בחיל, שיעור היירוט במהלך הלחימה בעזה עמדו על כ-90 אחוזים. חישוב הנתונים נעשה על בסיס שיעור הרקטות שהתפוצצו בשטחים בנויים באזורים שבהם מערכת "כיפת ברזל" מספקת הגנה. חלק ניכר למשל מכ-120 הנפילות בשטחים בנויים היו של פצצות מרגמה בעוטף עזה בטווח קצר, אותן "כיפת ברזל" לא יכולה ליירט.

סוללת כיפת ברזל בפעולהצילום: אי–פי

בחיל האוויר נערכים לקראת אפשרות של , וממשיכים למנות את מספר ימי הפסקת האש כחלק מימי מבצע "צוק איתן". היום, לפיכך, היום ה-37 לתחילת הלחימה בעזה. במקביל, צה"ל מגייס אנשי מילואים נוספים בצווי 8 כדי שיחליפו את אלה שגויסו לפני 30 יום, ומוסיף כוחות בגבול רצועת עזה. "אנחנו מוכנים להמשך. לא סיימנו ולא קיפלנו", אמר היום (רביעי) הקצין הבכיר, במהלך שיחה עם עיתונאים. "אני מקווה שהדברים יסתיימו, אבל אם לא - אנחנו מוכנים. לא הופתענו מסדרי הגודל, מהטווחים ומכלי הטיס הבלתי מאוישים (במהלך הלחימה, ג"כ), ולכן נערכנו לכך מראש". בחיל האוויר מציינים כי הבחינו ב"ירי מכוון" הערים המרכזיות, ובסיסי חיל האוויר.

בידי צה"ל סוללת כיפת ברזל נוספת בשלבי קליטה ראשוניים, שלא נפרשה במהלך הלחימה בעזה. לדברי קצין בכיר בחיל, "תשע סוללות לא יספיקו (להתמודד עם מטחי הרקטות, ג"כ) בזירות אחרות", לכן, אין לו ספק כי מספר הסוללות יהיה גדול יותר.

עוד התייחס הקצין הבכיר לכלי הטיס הבלתי מאוישים ששיגר חמאס במהלך הלחימה, ואמר כי "החמאס הקים טייסת כלי טיס הבלתי מאוישים עם מספר לא מבוטל של כלים, עם יכולת צילום וחימוש". לדבריו, אמנם מדובר במטוס זעיר ללא טיס מתוצרת עצמית, אך איראן היא שמעורבת בהעברת הידע, הטכנולוגיה ובמימון התוכנית הבלתי מאוישת.

פגיעת פצמ"ר בבית בקיבוץ נחל עוז במהלך הלחימהצילום: אליהו הרשקוביץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ