דיפלומט מערבי: ניסיון להאריך את הפסקת האש, סבירות גבוהה לחידוש הירי

הדיפלומט הבהיר כי הוא לא רואה "כיצד ניתן להגיע להסכם על ענייני מהות בין ישראל לחמאס" ■ הפלסטינים מעריכים: נסכים להארכת ההפוגה ■ צה"ל מתגבר כוחות סמוך לגבול ■ הנייה: הפסקת אש קבועה מחייבת הסרת המצור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

דיפלומט מערבי המעורה במשא ומתן בקהיר אמר הערב (רביעי) ל"הארץ" כי הנסיונות המצריים להגיע להסכם בין ישראל לחמאס לא נשאו פרי, וכי עיקר המאמצים בשעות הקרובות יתמקדו בהארכת הפסקת האש שתפקע בחצות.

"אינני רואה כיצד ניתן להגיע להסכם בכתב או בעל פה על ענייני מהות בין ישראל לחמאס", אמר. "הסיכוי היחיד שנותר הוא לקנות עוד זמן למשא ומתן". הוא הביע פסימיות רבה גם באשר לסיכויים שהפסקת האש תוארך מעבר לחצות, לאור העובדה שחמאס אינו מעוניין בכך. לפיכך, אמר הדיפלומט המערבי, קיימת סבירות גבוהה מאוד לחידוש הירי מרצועת עזה הלילה.

מוסא אבו מרזוק ועזאם אל־אחמד, הערב בקהירצילום: אי־אף־פי

מקורות מצריים מסרו ל"הארץ" כי למרות ההתקדמות שהושגה ברוב הנושאים במשא ומתן להשגת הפסקת אש ארוכת טווח ברצועה, ניסוחן הסופי של חלק מההסכמות והמחלוקות בנושאים אחרים מחייבים את הארכת הדיונים. "הצדדים מבינים כי הדרך שנעשתה עד כה היא מעודדת, וכי אין סיבה לחזור אל העימות הצבאי", אמר גורם מצרי המעורה במגעים.

המשלחת הישראלית לשיחות בקהיר חזרה לארץ בשעות הערב. מוקדם יותר היום שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא ארה"ב ברק אובמה, ודן עמו בנסיונות להגיע להסדרה ולהפסקת אש ארוכת טווח ברצועה. במקביל, צה"ל מתגבר כוחות וכלים כבדים סמוך לגבול הרצועה לקראת תום הפסקת אש‎. כמו כן, גויסו אנשי מילואים נוספים בצווי 8 כדי שיחליפו את אלה שגויסו לפני 30 יום.

אתרי אינטרנט פלסטיניים, שמרבים לצטט מידיעות שמתפרסמות בתקשורת הישראלית, מפי גורמים ישראלים, בעוד שחברי המשלחת בקהיר שומרים על שתיקה, מצפים כעת לשני נאומי בכירים שצפויים להתקיים בשעות הקרובות. מפקד גדודי עז א־דין אל־קסאם, מוחמד דף, וראש ממשלת חמאס בעזה, איסמעיל הנייה - שבימים האחרונים לא נשמע קולו - צפויים שניהם לנאום היום (רביעי).

כוחות צה"ל סמוך לגבול הרצועה, היוםצילום: רויטרס

בהצהרה לערוץ "אל־אקצא" העזתי, הדגיש הערב הנייה כי הפסקת אש קבועה מחייבת את הסרת המצור מעל רצועת עזה. לדבריו, "הקורבנות של העם שלנו לא מאפשרים לקיים משא ומתן על הזכויות והדרישות".

ראש המשלחת הפלסטינית לשיחות בקהיר, עזאם אל־אחמד, הזהיר הבוקר כי השעות הקרובות הן "קריטיות", וכי אם לא יושג הסכם עוד היום, המשלחת הפלסטינית עשויה לחזור הביתה להתייעצויות עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן). ניסוח זה מעיד על כך שגם בקרב חברי המשלחת הפלסטינית התגלעו חילוקי דעות.

בשלב זה לא ברור אם המחלוקת היא בין נציגיו של עבאס: אל־אחמד וראש המודיעין הפלסטיני, מאג'ד פרג' - שמוכנים לאמץ את הצעת הפשרה המצרית - לבין נציגי חמאס, או שגם נציגי חמאס חלוקים ביניהם. מכל מקום, גורמים פלסטינים מעריכים כי המשלחת תנסה לא לשבור היום את הכלים, ותסכים להארכת הפסקת האש. בנוסף, המועצה המחוקקת הפלסטינית מסרה הערב בהצהרה כי "עדיף שהמשלחת בקהיר תשוב ללא הסכם מאשר שתשוב עם הסכם אומלל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ