ארצות הברית הורתה לעכב משלוח טילים לישראל בזמן הלחימה בעזה

"וול סטריט ג'ורנל" דיווח שהבית הלבן דרש להתייעץ עמו בכל בקשת נשק ישראלית. בכירים בארה"ב: נתניהו וצוותו "פזיזים ולא מהימנים" בזמן הלחימה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ארצות הברית הורתה לפני כשבועיים לעכב משלוח נשק של טילי ״הלפייר״ למסוקי אפאצ׳י, שאותם ביקשה ישראל לצורך שימוש במבצע ״צוק איתן״ בעזה, כך מדווח הבוקר (חמישי) העיתון "וול סטריט ג׳ורנל"

טילי "הלפייר" הם טילים נגד טנקים הבנויים לחדור שריון עבה ולהתפוצץ בפנים בעוצמה. טילים אלה גרמו בעבר לנזק סביבתי רב ואף לפגיעה בחפים מפשע. לפי הדיווח, בשל המתיחות עם ישראל וחוסר שביעות הרצון בממשל האמריקאי מהפגיעה הנרחבת באזרחים פלסטינים במהלך המבצע, דורשים הבית הלבן ומשרד החוץ בוושינגטון לאשר כל בקשה ישראלית לקבלת נשק אמריקאי.

כעת, במקום טיפול בבקשות הישראליות בערוץ ישיר בין צה״ל לבין הצבא האמריקאי, כל בקשה צריכה לעבור אישור ובחינה פרטניים, דבר שמאט את התהליך ומאותת על כך שהממשל מעוניין להגביר את הפיקוח על העברות הנשק לישראל על רקע המבצע בעזה.

מסוק אפאצ'י בבסיס חיל האוויר בנגב, ב-2013צילום: אי-אף-פי

לפי הדיווח בעיתון האמריקאי, בעת המלחמה בעזה גילו בבית הלבן ובמשרד החוץ בוושינגטון כי יש להם השפעה מועטה על סוגיית אספקת הנשק לישראל. בבית הלבן הבינו כי ישראל מנהלת ערוצים ישירים מול הפנטגון והצבא האמריקאי וכך מקבלת נשק רב ללא ידיעת מקבלי ההחלטות בדרג הפוליטי. 

העיתון ציטט בכירים אמריקאים שציינו כי שיחת הטלפון בין הנשיא אובמה לראש הממשלה נתניהו אתמול היתה ״לוחמנית במיוחד״. לדבריהם, נתניהו דחק את הממשל האמריקאי הצדה וכעת הוא רוצה לקבל מארצות הברית ערבויות ביטחוניות בתמורה לחתימה על הסכם הפסקת אש ארוך טווח ברצועת עזה. 

עצירת ועיכוב משלוחי הנשק לישראל מתרחשים גם עקב חוסר שביעות רצון בממשל האמריקאי מאופן הפעולה של צה״ל במבצע בעזה ומהשימוש הרב שנעשה בארטילריה במקום בנשק מדויק, המונע פגיעה רחבת היקף באזרחים. לדברי בכיר בממשל האמריקאי, ההחלטה להגביר את הפיקוח ולאשר משלוחי נשק לישראל בדרג הגבוה ביותר נועדה להבהיר לישראל שאין צ׳ק פתוח מצד וושינגטון בכל הנוגע לשימוש שהיא עושה בנשק אמריקאי במלחמה בעזה. 

בראיונות לוול סטריט ג׳ורנל התבטאו בכירים בממשל האמריקאי בחריפות רבה כלפי ראש הממשלה בנימין נתניהו ויועציו הקרובים ואמרו כי התנהלותם במהלך המלחמה בעזה הוכיחה כי הם ״פזיזים ולא מהימנים״. מנגד, בכירים ישראלים אמרו לוול סטריט ג׳ורנל כי נתניהו אינו מודאג מהמשבר עם הבית הלבן לאור התמיכה שלה הוא זוכה בקונגרס וכי הוא סבור שניתן להמתין עד שהנשיא אובמה יסיים את תפקידו בעוד שנתיים וחצי. 

״ארצות הברית היא הידידה הגדולה ביותר של ישראל״, אמר בכיר בממשל אובמה. ״אבל אם הם חושבים שיוכלו לשחק משחקים עם ארצות הברית או לעשות עלינו מניפולציות בפומבי הרי שהם אינם מעריכים בצורה נכונה את מעמדם בעולם״. 

בכירים בממשל האמריקאי אמרו לוול סטריט ג׳ורנל כי נתניהו ניסה לעקוף את הבית הלבן באמצעות הקונגרס במהלך המלחמה בעזה. זאת על רקע הביקורת בבית הלבן על הפגיעות המסיביות באזרחים פלסטינים חפים מפשע.

לדברי בכירים בממשל האמריקאי, נתניהו ניסה לעקוף אותם גם בסוגיות שאינן שנויות במחלוקת כמו מענק לרכישת מיירטים למערכת כיפת ברזל. שר ההגנה האמריקאי צ׳אק הייגל והנשיא אובמה אישרו את המענק של 225 מיליון דולר אך לא הגדירו אותו כמענק חירום, כיוון שהבינו מישראל שאין בעיה של מלאי מיירטים. אלא שאז גילה הממשל שישראל פעלה בערוץ מקביל מול הקונגרס באותו עניין בדיוק. בניגוד למסרים שהועברו לממשל, בכירים ישראלים אמרו לסנאטורים וחברי קונגרס רפובליקאים כי מלאי המיירטים עומד לאזול בתוך כמה שבועות וביקשו להאיץ את העברת הכסף ולאשר אותו בהליך חקיקה מהיר בקונגרס. 

שלשום (שלישי) איימה ממשלת בריטניה כי אם תתחדש הלחימה ברצועת עזה בצורה משמעותית, היא תטיל אמברגו נשק חלקי על ישראל ותקפיא 12 רישיונות קיימים לייצוא נשק וטכנולוגיה צבאית שבהם עושה צה"ל שימוש ברצועה. מדובר בחלפים למטוסי קרב ומטוסים ללא טייס, לטנקים ולמכ"מים צבאיים. הקפאת רישיונות הייצוא לא תחול על חלפים למערכת "כיפת ברזל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ