עדכונים שוטפים

הקבינט יתכנס מחר בבוקר; התייעצויות ברמאללה, קטאר וביירות

ישראל והפלסטינים אישרו אמש את הפסקת האש ל-5 ימים ■ שעות אחרי הארכת הפסקת האש, אזעקת שווא באשכול ■ תושבי עוטף עזה יפגינו הערב בתל אביב ■ צה"ל תקף הלילה מרחבי שיגור ברצועה, שתי רקטות נפלו בשטחים פתוחים בשער הנגב

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ"

ישראל והפלסטינים הסכימו אמש (רביעי) להאריך את הפסקת האש ברצועת עזה בחמישה ימים נוספים. בזמן ההפוגה ימשיכו הצדדים במגעים להשגת הפסקת אש ארוכת טווח בעזה. רקטות נורו הלילה לדרום וצה"ל הגיב בירי למרחבי השיגור. אתמול ביקר ראש הממשלה את ועדת החקירה של האו"ם: "שיילכו לראות את צבא סוריה ואת חמאס, שם יש פשעי מלחמה". בכירים פלסטינים סיפרו כי מצרים הציגה תוכנית הכוללת הקלה הדרגתית במצור.

21:27: הסתיימה ישיבת הקבינט המדיני ביטחוני שעסקה במצב ברצועת עזה ובמגעי הפסקת אש. בישיבה, שנמשכה כשלוש שעות, עסקה בעיקר בעידכונים ללא קבלת החלטות. השרים ימשיכו את הדיון מחר בשמונה וחצי בבוקר (ברק רביד). 

17:53: בקריה בתל אביב החלה ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני בנושא המצב ברצועת עזה והמשבר עם ארה"ב (ברק רביד). 

16:54: אחד מדוברי חמאס בחו"ל טוען כי התשובות שסיפקה ישראל עד כה לפלסטינים בקהיר לא ענו על "הסף המינימלי" של הדרישות הפלסטיניות, ועל כן לא הושגה התקדמות משמעותית במשא ומתן. כמו כן, לא שלל אפשרות שהלחימה תחודש בהמשך וזאת בכדי "לכפות על ישראל להיענות לתביעות הפלסטיניות". לעומתו, ח'ליל אלחיה, חבר המשלחת מטעם חמאס ששב לרצועה מקהיר, אמר לפני זמן קצר כי עדיין ישנה אפשרות להשיג הסכם, והביע תקווה להצלחת מאמציהם של המתווכים המצרים. לדבריו, מצרים העבירה במהלך המו"מ מסר לפיו היא תבצע הקלות לפלסטינים במעבר רפיח. "בכל מקרה, לא נחתום על הסכם שלא יענה על דרישות העם הפלסטיני", סייג אלחיה (ג'קי חורי).

16:30: פיקוד העורף רענן את הנחיותיו עד ליום שני, מועד תום הפסקת האש הנוכחית. על פי ההנחיות, ההתקהלות בכל רחבי הארץ מותרת, ועל מקלטים בטווח של עד 40 קילומטרים משטח הרצועה להיוותר פתוחים.

חייל צה"ל על גבול רצועת עזה, אתמולצילום: אי־אף־פי

14:25: שר הביטחון משה יעלון נפגש הבוקר עם מושל מדינת ניו-יורק אנדרו קואומו ואמר כי ישראל מוכנה להגיב על כל הפרה של הפסקת האש מצד חמאס. "עד עתה, מאז אזור השעה אחת בלילה יש שקט, הפסקת אש", אמר יעלון, "אם הם מתכוונים לקיים אותה? טוב. אם לא, אנחנו מוכנים להגיב. להתמודד עם זה. אנחנו לא סבלניים כשרקטות כאלו מכוונות לעבר אזרחינו".

שר הביטחון ציין כי המשלחת הפלסטינית בקהיר ביקשה אמש בסביבות השעה 23:00 להאריך את הפסקת האש. "יש להם קשיים רבים בתוך המשלחת, זו משלחת עם לפחות חמישה ראשים, שכוללת את הרשות הפלסטינית, חמאס, הג'יהאד האסלאמי ופלגים שונים של חמאס", ציין יעלון, "הם ביקשו להאריך את הפסקת האש, ואנחנו הסכמנו. כעבור זמן קצר ספגנו שש רקטות. חיל האוויר שלנו הגיב מיד" (ברק רביד). 

12:05: המשלחת הפלסטינית לשיחות על הפסקת האש תחל היום בהתייעצויות פנימיות עם הנהגותיה, במטרה להגיע לנוסח מוסכם ולחזור לשיחות המו"מ ביום שני. חברי פתח במשלחת, ובראשם עזאם אל-אחמד, ראש המשלחת, וחברי ארגונים פלסטינים שפועלים בגדה, יחזרו לרמאללה כדי להתייעץ עם מחמוד עבאס (אבו מאזן), חברי הג'יהאד האיסלאמי ייסעו לביירות להיפגש עם ראש הארגון, רמדאן עבדאללה שלח, ואילו נציגי חמאס יסעו לדוחה בירת קטאר כדי לדווח ולהתייעץ עם חאלד משעל.

התייעצויות מפוצלות אלה צפויות להניב שורה של טיוטות שיתואמו בין הצדדים במהלך ימי הפסקת האש. הכוונה היא להגיע לנייר מוסכם שיוגש למצרים עוד לפני התכנסות המשלחות בקהיר, כדי שמצרים תעבירו לישראל לתגובה (צבי בראל). 

10:37: הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס בשעה 17:00 בקריה בתל אביב כדי לדון במצב בעזה ובמגעים להסכם הפסקת אש (ברק רביד). 

10:03: אזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול. תחילה דווח על נחיתת רקטה בשטח פתוח במועצה. כעבור זמן קצר הבהירו צה"ל והמועצה האזורית כי מדובר היה באזעקת שווא. במשטרה הוסיפו להתעקש כי רקטה אכן התפוצצה בשטח פתוח, אולם הודיעו לבסוף כי אכן נשמעה אזעקת שווא (שירלי סיידלר).  

אלפים צפויים להשתתף הערב בהפגנת סולידריות עם תושבי עוטף עזה שתתקיים בכיכר רבין בתל אביב בכותרת "לא שותקים באדום". ההפגנה תחל בשעה 19:00 וישאו בה דברים ראשי רשויות מהדרום ותושבי יישובים הסמוכים לגדר. את האירוע ינחו אורלי וילנאי וגיא מרוז ויופיעו בו אמנים ובהם להקת טיפקס. המארגנים מבהירים כי זו אינה הפגנה פוליטית, אלא הפגנת תמיכה בתושבי הדרום (אילן ליאור). לידיעה המלאה

07:39: שר הביטחון משה יעלון ומקבילו האמריקאי, צ'אק הייגל, שוחחו אתמול. יעלון עדכן את הייגל בנוגע להפסקת האש, ואילו מזכיר ההגנה האמריקאי שב והזכיר כי הוא תומך במאמצי התיווך המצריים. הייגל הדגיש את חשיבותה של השגת תוצאה "בת קיימא שתבטיח את ביטחונה של ישראל ותטפל במשבר ההומניטארי בעזה" (גילי כהן).

ראש המשלחת הפלסטינית לקהיר, עזאם אל-אחמד (במרכז), אתמולצילום: אי-אף-פי

06:57: הלילה נעצרו על ידי כוחות צה"ל 20 פלסטינים בגדה ובבקעה. בבית ליקיא ובקלנדיה, נעצרו שני מבוקשים פעילי חמאס. בחברון נעצרו שבעה פלסטינים (גילי כהן).

06:09: צה"ל תקף במהלך הלילה מרחבי שיגור ומוקדי טרור ברחבי הרצועה (גילי כהן). 

02:13: בכיר חמאס וחבר במשלחת הפלסטינית לשיחות בקהיר, עיזאת א-רישק, האשים את ישראל בהפרת ההפוגה החדשה למשך חמישה ימים שהוסכמה אמש במצרים. כך דווח בסוכנות הידיעות רויטרס הגורם אמר כי "מצד הפלסטינים לא הייתה שום הפרה של הפסקת האש ואף אחד בעזה לא שמע על ירי רקטות לעבר ישראל. אנו מגנים את ההפגזה הישראלית ברצועה, שהיא בבחינת הפרה של הרגיעה".

01:50: שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית שער הנגב (שירלי סיידלר).

01:16: סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" מדווחת כי צה"ל תקף הלילה בחאן יונס שבדרום הרצועה ובשטח חקלאי במרכזה. כמו כן דווח כי הותקפו כמה מטרות במזרח רצועת עזה.

01:00: בכיר ישראלי אישר כי ישראל הסכימה להאריך את הפסקת האש בחמישה ימים. הוא הוסיף כי צה"ל הונחה להגיב ברצועה בעקבות הירי שביצעו הפלסטינים כשהפרו את ההפוגה האחרונה, שעתיים לפני סיומה.

אחרי חצות עדכנה לשכת ראש הממשלה את שרי הקבינט המדיני-ביטחוני כי ישראל הסכימה להאריך את הפסקת האש בעזה בחמישה ימים. עם זאת פקידים בכירים בירושלים מציינים כי בישראל ממתינים לראות האם חמאס ידבוק בהפסקת האש חרף התגובה הישראלית לירי הרקטות, אחד מהם הוסיף כי "ישראל בוחנת כעת את רצינות חמאס לגבי הפסקת האש" (ברק רביד).

00:57: אזעקה נשמעה במועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב.

00:35: צה"ל תוקף בשעה זו ברצועת עזה בתגובה לירי הרקטות לדרום (גילי כהן).

00:17: לדברי גורמים מדיניים, עם הפרת הפסקת האש מצד חמאס הנחו ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון את צה"ל להגיב לירי. ההוראה ניתנה לפני חצות (ברק רביד וגילי כהן).

00:15: בלשכת ראש הממשלה סירבו להתייחס לדיווחים במצרים ובסוכנויות הידיעות על הארכת הפסקת האש בחמישה ימים. גם שרים בקבינט שפנו ללשכה בנושא זה לא זכו לתשובות (ברק רביד).

00:13: כלי תקשורת פלסטיניים מדווחים כי נציג חמאס בשיחות, מוסא אבו מרזוק, אישר שהפסקת האש הוארכה בחמישה ימים (צבי בראל).

00:09: דיפלומט מערבי המעורה במגעים בקהיר אישר כי הצדדים הסכימו להאריך את הפסקת האש בחמישה ימים (ברק רביד).

משתתפים בסיקור: גילי כהן, שירלי סיידלר, ברק רביד, ג'קי חורי, עמירה הס, חיים לוינסון, צבי בראל, יניב קובוביץ ויהונתן ליס

הנחיות פיקוד העורף לחמשת הימים הקרובים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ