אלפים הפגינו בכיכר רבין בתל אביב למען תושבי עוטף עזה

רוב המשתתפים באירוע היו תושבי האזור שדרשו מהממשלה לדאוג לביטחונם. על הבמה חזרה הקריאה לפתרון ארוך טווח ולא לרגיעה שתחזיק לזמן קצר

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

כעשרת אלפים בני אדם השתתפו אמש (חמישי) בהפגנת סולידריות עם תושבי עוטף עזה בכיכר רבין בתל אביב. יותר משהיתה זו הפגנת סולידריות עם תושבי האזור, היתה זו הפגנה של תושבי עוטף עזה שחשו צורך להשמיע את קולם בתל אביב - קרוב למקבלי ההחלטות. 

"מדינה ריבונית חייבת להגן על ביטחונם של תושביה, גם אלו החיים בפריפריה", אמר חיים ילין, ראש המועצה האזורית אשכול, מיוזמי ההפגנה. "גם אם אנחנו מעטים ולא מהווים מנדט פוליטי עבור אף מפלגה, מדינה לא יכולה לאפשר לטרור לשבש שוב ושוב את שגרת חיי תושביה", הוסיף ילין, "היום אנחנו עומדים כאן ואומרים: לא עוד. ירי לעבר יישובי הנגב הוא פגיעה בכל מדינת ישראל ולא רק ביישובי הדרום". 

בהפגנה, בכותרת "לא שותקים באדום", נשאו דברים ראשי מועצות ותושבים המתגוררים בדרום. שרים וחברי כנסת לא עלו על הבמה, רק בודדים נכחו בכיכר. בנאומים חזרה שוב ושוב המלה "שקט". "אנחנו עייפים מהבטחות והצהרות וחוששים מהסכמים מדיניים ששוב יסתיימו בפשרה על חיינו ועתידנו", אמר ראש העיר שדרות אלון דוידי, "דמנו לא הפקר. על מדינת ישראל להתעשת ולהגדיר לעצמה את המטרה העליונה - החזרת השקט והביטחון לדרום. לא שקט מדומה ולא תחושת ביטחון חלקית. אני מבקש כראש העיר שדרות וכתושב העיר לשים סוף לעניין הזה אחת ולתמיד - צבאית, מדינית או בכל דרך אחרת".

ההפגנה, אתמול בכיכר רבין. "הבועה התפוצצה, תל אביב מבקשת סליחה"צילום: תומר אפלבאום

שלוש שנים אחרי שהמונים מילאו את הרחובות בתל אביב וקראו "העם דורש צדק חברתי", התמלאה כיכר רבין בשלטי "העם דורש צדק ביטחוני". לצדם הונפו דגלי ישראל. אחדים מהמפגינים הסתפקו במסרים מתונים, אחרים אחזו שלטים שמתחו ביקורת על התנהלות הממשלה ועל היחס שלה לתושבי הדרום. על השלטים נכתב בין השאר "ביבי, שדרות זה גם ישראל", "אזעקה בשדרות = אזעקה בתל אביב" ו"כולנו מבקשים דרום רגוע באופן קבוע". למרות הביקורת, לא נשמעו בכיכר קריאות בוז או מילות גנאי. אחדים מראשי המועצות אף שיבחו את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת השרים.  

אחד השלטים, שהניף נדב פרץ, צד את עיניהם של מפגינים רבים. "הבועה התפוצצה, תל אביב מבקשת סליחה", נכתב על השלט בכתב יד. "לאורך כל הלחימה היו פה הפגנות עם מסר ברור שמדבר על זכויות אדם ועל ההרס בעזה. המסר של ההפגנות האלה מאוד חשוב, אבל לכל דבר יש מועד. בזמן שחצי מתושבי מדינת ישראל יושבים במקלטים זה מעביר מסר של פילוג ויוצר סטיגמה של הבועה התל אביבית החד־צדדית, המנותקת, השמאלנית. וזה לא נכון", הסביר פרץ, המתגורר סמוך לכיכר רבין. "הבועה הזו התפוצצה. זו הסיבה שבאתי לפה. כמות החיבוקים שקיבלתי פה מאנשים מראה כמה המסר הזה - אנחנו איתכם, אנחנו מחבקים אתכם - חשוב להם".

פרץ סיפר כי חש אכזבה ממיעוט המשתתפים שאינם תושבי הדרום. "יש פה בודדים מתל אביב. זה כואב לי מאוד. זה עצוב מאוד. מותר לנו להחזיק דעה שונה, להיאבק על זכויות אדם, אבל חשוב לזכור שיש פה אנשים שצריכים את החיבוק שלנו".

לא רחוק ממנו עמדה תושבת הדרום, שהעדיפה ששמה לא יפורסם. היא דווקא שיבחה את מפגן התמיכה. "מחממת לי את הלב הסולידריות", אמרה, אך באותה נשימה הבהירה כי היא פסימית מאוד באשר לעתיד. "להגיד שאני חושבת שהממשלה תעשה דברים אחרים? הממשלה לא פועלת לפי ההפגנות האלה. אני לא אופטימית. אני מחכה לסבב הבא. זה עניין של זמן".

כמו למפגינים אחרים, היתה לה ביקורת רבה על המבצע הצבאי. "בעיני ה–64 שהלכו, הלכו לחינם. ההצלחות של המבצע מוגבלות מאוד. אם אתמול בלילה זכינו לאזעקות, אני מרגישה שהחמאס מנהל אותי ולא הממשלה מנהלת אותי. עם כאב גדול מאוד, הייתי רוצה שייצאו לסבב הבא, שייכנסו פנימה".

גם על הבמה חזרה הקריאה לפתרון ארוך טווח ולא לרגיעה שתחזיק תקופה מוגבלת. "אני רוצה להזכיר כאן שלא, הסכסוך האלים בינינו לבין עזה אינו כוח טבע, אלא בעיה אנושית ובעיה בת פתרון שלבני אנוש יש לא רק את היכולת, אלא גם ובעיקר את האחריות והמחויבות לפתור", אמרה ענת חפץ מקיבוץ נירים.

"אני מסרבת להמשיך ולהשלים עם ההנחה שבעיית הביטחון בעוטף עזה היא בעיה כרונית, כמו מחלת לב שבניהול נכון אפשר לשרוד אותה", הוסיפה, "אני מבקשת כאן היום: אל תסתפקו בלהזדהות איתנו, לתמוך בנו ולחבק אותנו, קחו איתנו את הצעד הנוסף אל עבר דרישה חזקה וברורה לפתרון אמיתי וארוך טווח בעזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ