בכיר לשעבר במל"ל: ישראל לא נערכה כראוי למבצע "צוק איתן"

ד"ר רוני ברט אמר לערוץ 10 כי בשנים האחרונות לא דן הקבינט בסוגיית עזה, אלא העניק משקל יתר לעמדת צה"ל: "ניתן היה להשתלט על הרצועה בשבוע"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

ד"ר רוני ברט, שכיהן עד לפני שלושה חודשים כראש חטיבה באגף הביטחוני במטה לביטחון לאומי והשתתף בישיבות הקבינט בשנים האחרונות, טוען כי ישראל לא נערכה כראוי למבצע "צוק איתן" בעזה ולא העריכה כראוי את עוצמתו של איום המנהרות.

בראיון למואב ורדי, ששודר הערב (שבת) בתוכנית "המגזין" בערוץ 10, טען ברט כי המצב הנוכחי ברצועה נובע מתהליך קבלת החלטות לקוי. "יצאנו למבצע בעזה אחרי חמש שנים שבהן כמעט שלא התנהל שום דיון בצמרת הקבינט או בצמרת המקצועית בשאלה האסטרטגית מה אנחנו רוצים מעזה", אמר ברט, "עד שעושים דיון, לא מציגים חלופות רציניות, לא מדיניות, לא צבאיות, אף אחד לא משיג על התוכניות של צה"ל, אין שום דבר דיפלומטי, הסברתי, משפטי או הומניטרי".

ברט, אלוף משנה במילואים ומומחה ליחסים בינלאומיים באוניברסיטת ג'ורג'טאון, שימש בחמש השנים האחרונות בתפקידו במל"ל, שבמסגרתו היה שותף בכיר בעבודה על חלופות לטיפול בסוגיית עזה. דבריו על משקל היתר שניתן לעמדת צה"ל בעניין המצב ברצועה תואמים עמדות שהביעו שרים בקבינט בשיחה עם "הארץ" בתום המבצע, ביחס לאי הצגת מהלכים אחרים מאלה שהצבא מציע. "לא הוצגה שום חלופה לאופן הפעלת הכוח של צה"ל", הדגיש, "צה"ל עובד כבר מ–2006 באותה שיטה: קודם עומדים בחוץ ארבעה ימים - במקרה שלנו עשרה ימים - ויורים פנימה, ורק אז נכנסים לתוך השטח. זה מה שהיה בלבנון וזה גם מה שהיה עכשיו בעזה. זה צריך להיות ברור לכל אזרח, גם אם הוא לא מומחה: אם האויב מחכה לנו עשרה ימים, האויב יותר מוכן".

ברט התייחס גם לחוסר הטיפול המתמשך באיום המנהרות מהרצועה לשטח ישראל, שצף ועלה בזמן המבצע. "11 שנה לא מוצאים לזה פתרון", הדגיש, "זה נובע רק מזה שאף אחד לא החליט שהדבר מספיק חשוב בשביל למצוא לו פתרון. בשביל זה צריך קברניט. רק קברניטים קובעים סדרי עדיפויות, ובמקרה הזה מדובר לא רק על ראש הממשלה, אלא גם על שר הביטחון ועל הרמטכ"ל. אני בטוח שאם לפני 11 שנים, שמונה, חמש או שלוש שנים מישהו היה דופק על שולחן ואומר 'אני רוצה עכשיו פתרון', זה היה בראש סולם העדיפויות והיינו מגיעים לפתרון. אני מעריך, ושומעים את זה במרומז מדוברי הצבא, שלא העריכו את חומרת האיום כמו שצריך, אף שאמ"ן טוען, ובצדק, ואני ראיתי את זה גם כן, שהוא התריע על זה והתריע על זה, למה לא עשו פעולת מנע? זה לא קשור דווקא למנהרות, זה קשור לקיבעון הבסיסי שאנחנו לא פועלים מול עזה באופן יזום אלא רק מחכים עד שחמאס מכריח אותנו. במסגרת המדיניות שמקדשת שקט, רגיעה, אי הסלמה מעל לכל, בין השאר גם נתנו לחמאס להתעצם גם במנהרות, גם ביכולות אחרות, עד שהגענו למצב כיום".

לטענת ברט, צה"ל היה מסוגל להשתלט על כל רצועת עזה בתוך שבוע. "הצבא אומר קודם כל שהשלב הראשון יקח לו הרבה יותר זמן ויעלה מחירים", הוסיף, "זה ברור שהוא תיאר את זה בצורה מוטה כדי שהשרים יחליטו לא לאמץ את זה. אני קובע פה באופן חד־משמעי, לא רק על סמך נסיוני הצבאי כאל"מ, אלא בכלל, שיש אפשרות צבאית וצה"ל מסוגל, אם הוא ירצה ואם הוא יקבל הוראה, להשתלט, לא לכבוש, עזה תוך יומיים ולכבוש את כולה תוך שבעה ימים".

חייל צה"ל על גבול רצועת עזה, בשבוע שעברצילום: אי־פי

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה על הפרסום בערוץ 10 כי "בניגוד גמור לנטען נערכו דיונים רבים בנושא, לרבות מנהרות הטרור. בדיונים אלה הוצגו חלופות מגוונות. דבריו של מר ברט,עובד שסיים תפקידו ואינו בקי וחשוף לכל העשייה, אינם מייצגים כלל את עשייתו הרבה והמקיפה של המטה לביטחון לאומי בשנים האחרונות ובפרט במהלכים שקדמו למבצע 'צוק איתן' ושימשיכו ללוות אותו עד סיומו וגם לאחריו. אנו מאחלים למר ברט בהצלחה בהמשך הדרך".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ