נתניהו: חמאס לא יחפה על ההפסד הצבאי בהישג מדיני

הבוקר שב צוות המו"מ לקהיר, בצל הערכות שני הצדדים לסבירות נמוכה שיושג הסכם עד מחר. פקיד בכיר: אם האש תחודש, ישראל תגיב בעוצמה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

על רקע שובו של צוות המשא ומתן הישראלי לקהיר הבוקר (ראשון) אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי רק אם יינתן מענה לצרכים הביטחוניים של ישראל היא תהיה מוכנה לקבל את מתווה הפסקת האש.

"המשלחת בקהיר פועלת בהנחייה לעבוד על האינטרסים הביטחוניים", הדגיש נתניהו, "אם חמאס חושב שיחפה על ההפסד הצבאי שלו בהישג מדיני הוא טועה. אם הוא חושב שבאמצעות טפטוף של ירי הוא יגרום לנו לוותר הוא טועה".

לפני ישיבת הממשלה הדגיש שר המודיעין יובל שטייניץ כי "נמל ימי או אווירי בעזה הוא בעצם דיוטי פרי לטילים ורקטות". לדבריו, "אסור לנו לוותר על פירוז הרצועה בשום אופן. זוהי דרישה עקרונית".

שר הכלכלה נפתלי בנט אמר שיש לעצור המשא ומתן עם חמאס ו"להפסיק לכסוס ציפורניים בציפייה לתשובת ארגון טרור רצחני". יש לפעול באופן חד-צדדי לפי העיקרון של הומניטארי כן, טרור לא", הדגיש בנט. 

פקיד ישראלי בכיר אמר כי "עדיין לא ברור אם ניתן יהיה להגיע להסכם עד מחר בלילה או לא. אנחנו מנסים למצות את הזמן שנשאר עד סיום המו"מ". הפקיד הוסיף כי "אם מחר בלילה האש תחודש ישראל תגיב בעוצמה. אם האש לא תתחדש אך לא יושג הסכם, נבדוק אם אפשר להתקדם להסדרה אחרת ולסייע הומניטארית לתושבי עזה שנגדם אין לנו דבר". הפקיד ציין כדוגמא להקלה הומניטארית את החלטת ישראל להסיר את איסור הדיג מול רצועת עזה. "אפשרנו לדייגים פלסטינים לצאת לים עד מרחק של שלושה מייל ימי מהחוף לראשונה מתחילת המבצע". 

הקבינט המדיני־ביטחוני התכנס שלשום בבוקר לישיבה בת שעתיים וחצי, שבה נדונה טיוטת ההסכם שהציגה מצרים לפני כמה ימים לצוותי המשא ומתן של שני הצדדים בקהיר. פקידים ישראלים בכירים ציינו כי ההערכה בישיבה היתה שהסבירות שיושג הסכם עם חמאס ועם שאר הפלגים הפלסטינים מחר בקהיר היא נמוכה. זאת בשל פערים גדולים בין ישראל לחמאס, אבל גם בין דרישות חמאס לבין הטיוטה המצרית. "ישראל עוד לא נתנה תשובה לטיוטה המצרית", אמר פקיד בכיר בירושלים, "אנחנו לא מתכוונים לוותר על האינטרסים הביטחוניים שלנו. אבל הכל חייב להמתין כרגע עד יום שני בלילה כדי לראות אם ניתן להשיג הסכם או לא".

אם לא יושג הסכם בקהיר, האפשרות שאליה נערכים בישראל היא מהלך חד־צדדי שבמסגרתו תודיע ישראל על סיום המבצע ועל הפסקת אש לפי עקרון "שקט תמורת שקט". באפשרות זו תומכים הן שרת המשפטים ציפי לבני והן שר הכלכלה נפתלי בנט. במצב שכזה תשמור ישראל על זכותה לפעול נגד מנהרות טרור או מפעלים לייצור רקטות בעזה כדי למנוע את ההתעצמות וההתחמשות המחודשת של חמאס.

עם זאת, פקידים בכירים בירושלים ציינו כי אם לא יושג הסכם בקהיר יגבר הלחץ של הקהילה הבינלאומית להגיע להסדר אחר. לדבריהם, בריטניה, צרפת ומדינות נוספות נערכות לקידום החלטה במועצת הביטחון שתעסוק גם בהפסקת אש בעזה, גם בהסרת המצור, גם בהחזרת הנוכחות של הרשות הפלסטינית ברצועת עזה וגם במנגנון פיקוח בינלאומי על מעברי הגבול בעזה כדי למנוע התחמשות מחודשת של חמאס.

ישיבת הממשלה, הבוקרצילום: אמיל סלמן

שרי החוץ של 28 המדינות החברות באיחוד האירופי החליטו ביום שישי לאמץ את היוזמה של גרמניה, בריטניה וצרפת לקידום מהלך לשיקום רצועת עזה בתמורה למנגנון בינלאומי למניעת התחמשות מחדש של חמאס. בהחלטה הודגש כי האיחוד האירופי תומך בהקמת מנגנון בינלאומי שיאומץ על ידי מועצת הביטחון של האו"ם. שרי החוץ האירופאים ציינו כי הם מעוניינים שמנגנון בינלאומי כזה יכלול הפעלה מחדש, הגדלת סדר הכוחות ושדרוג המנדט של כוח הפקחים האירופאים שהוצב בעבר במעבר רפיח ושל המשלחת האירופית לאימון המשטרה הפלסטינית, כדי שאלה יוצבו בעזה ויסייעו לפריסת כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית ברצועה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ