עמדת עבאס: עדיף הסכם מצרי חסר מאשר החלטה חד-צדדית באו"ם

מקורות פלסטינים אמרו כי אבו מאזן דוחק במשעל לאמץ את יוזמת המצרים. דיווח: ארה"ב הבטיחה למצרים ערבות לכל הסכם בין ישראל לפלסטינים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

חבר הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, נפגש אמש (שבת) עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל. לפי מקורות פלסטינים, עריקאת העביר מסר למשעל מהנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) לפיו האחרון דחק בו לקבל את היוזמה המצרית ולהמשיך במשא ומתן על בסיס יוזמה זו. בנוסף, עריקאת ומשעל דנו בהצטרפות פלסטין לבית הדין הבינלאומי כדי שכל הפלגים הפלסטיניים יהיו מחוייבים לאותן אמנות, כולל חמאס.

פקיד פלסטיני בכיר אמר הבוקר בשיחה עם "הארץ" כי ברמאללה, ובעיקר הנשיא עבאס, דוחפים לקבל את היוזמה המצרית גם אם זו לא עונה על הדרישות הפלסטיניות באופן מיידי ולא מתמודדת עם החלטה ישראלית חד־צדדית או מהלך בינלאומי אחר.

לדברי הפקיד, כל החלטה בינלאומית שתתקבל תהיה בסופו של דבר רופפת, כך שישראל יכולה להתנער או להתחמק מיישומה כפי שקרה בעשרות החלטות קודמות של האו"ם. "רק הסכם בתיווך מצרי ובתמיכה בינלאומית יכול להביא לתוצאות חיוביות בטווח הקצר", אמר. לדברי פקיד פלסטיני בכיר אחר, ההצעות הישראליות לפלסטינים אינן עונות על סף המינימאלי לדרישות האחרונים.

פקידים פלסטינים ציינו כי סוגיית הקמת הנמלים והמעבר הבטוח בין הרצועה לגדה אינה חדשה ועלתה כמה פעמים לאורך המשא ומתן מול ממשלות ישראל. "ישראל מציגה את סוגיית נמל התעופה והמעבר החופשי כאילו מדובר בדברים חדשים. אנו מזכירים שנמל התעופה היה קיים ואף עבד שנתיים, ועכשיו צריך לשקם אותו", אמרו. "גם נושא נמל הים הובא לדיון בעבר אבל לא התקדם בשל העלויות, ולאחר מכן לאחר השתלטות החמאס על הרצועה".

העיתון הערבי אל־חיאת היוצא לאור בלונדון דיווח הבוקר כי ארה"ב העבירה מסרים לקהיר לפיהם הממשל בוושינגטון יהיה ערב לכל הסכם שיושג בין ישראל והפלסטינים. העיתון ציטט גורם פלסטיני המעורה בפרטי המשא ומתן לפיו השיחות מתנהלות בשני מישורים - מדיני־פוליטי הכולל גם חילופי גופות ושחרור אסירים, שהדיון בהם יהיה בשלב מאוחר יותר - והמישור ההומניטרי שיתבסס על מציאת נוסחה להסרת המצור על רצועת עזה באופן מיידי ולא הדרגתי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ