שאבאס: נתניהו הוא האיום הכי גדול לשרידותה של ישראל

ויליאם שאבאס אמר בעבר שיש להעמיד את ראש הממשלה לדין. כעת מתפרסם סרטון מ-2010 בו מתח עליו ביקורת חריפה אחרת

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

ויליאם שאבאס, שמונה לעמוד בראש הוועדה הבינלאומית של האו"ם כדי לחקור אם ישראל ביצעה לכאורה פשעי מלחמה במבצע צוק איתן, אמר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו עצמו הוא האיום הגדול ביותר לשרידותה של ישראל.

בסרטון שפרסם בשבוע שעבר ארגון UN Watch העוקב אחר תפקודו של האו"ם, נשמע שאבאס אומר: "בכנות, אם היה עליי לחשוב על אדם שמהווה את האיום הגדול ביותר לשרידותה של ישראל, הייתי בוחר קרוב לוודאי בנתניהו". לאחר מכן נשמעים קולות צחוק. הדברים נאמרו ב-2010 בסימפוזיון בנושא פשעי מלחמה שהתקיים באוניברסיטת קייס ווסטרן ריזרב, לאחר ששאבאס נשאל מה דעתו על כך שראש ממשלת ישראל נקב בתוכנית הגרעין האיראני, ירי רקטות לשטחים מאוכלסים וריצ'רד גולדסטון כשלושת האיומים הגדולים ביותר לשרידות ישראל.

פחות משעה אחרי פרסום ההודעה על מינוי הוועדה הבינלאומית של האו"ם, החלה ישראל בניסיונות דה-לגיטימציה של חברי הוועדה. דובר משרד החוץ, יגאל פלמור, אמר כי כבר עם אימוץ ההחלטה על הקמת ועדת החקירה הבינלאומית הודיעו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ אביגדור ליברמן כי המועצה לזכויות אדם הפכה מזמן למועצה לזכויות הטרוריסטים ולגוף שתוצאות "חקירותיו" ידועות מראש. "אם היה צורך בראייה נוספת לכך, הרי שמינוי יושב ראש הוועדה, שדעותיו ועמדותיו המוטות נגד ישראל ידועות לכל, מוכיח מעל לכל ספק שישראל לא יכולה לצפות לצדק מגוף כזה ושדו''ח הוועדה כבר נכתב וכעת רק נקבע מי יחתום עליו", אמר פלמור.

במסגרת עבודתו האקדמית התמקד שאבאס בנושא רצח עם. הוא ידוע בקו הביקורתי שלו כלפי ישראל, תקף בחריפות את מבצע "עופרת יצוקה" ושיבח את דו"ח ועדת גולדסטון שהוקמה על ידי המועצה לזכויות אדם של האו"ם בעקבות המבצע. שאבאס אמר כי בעקבות הדו"ח, יו"ר הוועדה ריצ'רד גולדסטון צריך לזכות בפרס נובל לשלום.

שאבאס קרא בעבר להעמיד לדין בבית הדין הבינלאומי בהאג את נתניהו ואת הנשיא לשעבר שמעון פרס. בשנה שעברה במהלך כנס בניו יורק אמר שאבאס כי "מה שהכי הייתי רוצה שיקרה זה שנתניהו יישב על ספסל הנאשמים בבית הדין הפלילי הבינלאומי". כמה שנים קודם לכן אמר שאבאס כי אם יש כתב אישום בבית הדין הבינלאומי נגד נשיא סודאן על רצח העם בדארפור, אז מדוע אין כתב אישום דומה נגד נשיא מדינת ישראל על האירועים בעזה.

לצד שאבאס הייתה צפויה לכהן בוועדה גם עורכת הדין הבריטית ממוצא לבנוני אמאל עלם אל-דין, ארוסתו של שחקן הקולנוע ג'ורג' קלוני. עלם אל-דין, שהיתה יועצת משפטית לתובע בבית הדין הבינלאומי המיוחד של האו"ם שהוקם בעקבות רצח ראש ממשלת לבנון לשעבר רפיק אל-חרירי, הכחישה כי בכוונתה להשתתף בוועדה. "על אף הכבוד שבהצעה, נוכח הנסיבות - בהן טיפול בשמונה תיקים אחרים - לא אוכל לקבלה", אמרה. גם עלם אל-דין מחזיקה בעמדות ביקורתיות כלפי ישראל, בין השאר בגלל הרקע האישי שלה. ב-1982, כשהיתה בת ארבע, נמלטה עם משפחתה מביירות בספינה אמריקאית על רקע ההפצצות הישראליות של מעוזי אש"ף בעיר. חבר נוסף בוועדה הוא דואדו דאיין, מומחה לזכויות אדם מסנגל ששימש כשליח מיוחד של האו"ם לענייני גזענות ואפליה על רקע גזעי.

על הוועדה יהיה להגיש דו"ח למועצה לזכויות אדם של האו"ם בז'נבה במארס 2015. בהודעה שמסר שגריר גאבון, שמשמש כנשיא התורן של המועצה לזכויות אדם הוגדר המנדט של ועדת החקירה. "הוועדה תחקור את כל ההפרות של החוק הבינלאומי בשטחים הפלסטינים הכבושים כולל מזרח ירושלים ובמיוחד ברצועת עזה, בהקשר של המבצע הצבאי", נכתב בהודעה.

לפי המנדט, הוועדה תבדוק את העובדות ואת הנסיבות שבהן בוצעו הפרות של החוק הבינלאומי, תחקור את הפשעים שבוצעו ותזהה את הגורמים האחראים. הוועדה אף אמורה לנפק המלצות אישיות לגבי צעדים נגד הגורמים שנושאים באחריות מתוך מטרה למנוע מצב שבו אותם גורמים יהיו פטורים מעונש.

בכירים במשרד החוץ בירושלים ציינו כי בשבועיים האחרונים, מאז החליטה המועצה לזכויות אדם של האו"ם להקים את ועדת החקירה בעניין עזה, ניסתה ישראל להשפיע על ההרכב שלה. ישראל פנתה לארה"ב, אוסטרליה, גרמניה, בריטניה ובנות ברית נוספות וביקשה מהן לפעול כדי שהרכב הוועדה יהיה מאוזן. עם זאת, המאמצים הישראלים נכשלו והרכב הוועדה נוטה בצורה משמעותית לצידם של הפלסטינים.

נתניהו עצמו תקף בשבוע שעבר את הוועד ואמר כי "מועצת זכויות האדם של האו"ם נותנת לגיטימציה לארגוני טרור רצחניים כמו חמאס ודאע"ש. במקום לבדוק את ההתקפות של החמאס על אזרחי ישראל ואת השימוש שהוא עושה בתושבי עזה כמגן אנושי, במקום לבדוק את הטבח שעושה אסד באזרחי סוריה, או את הטבח שמבצעים אנשי דאע"ש בכורדים, החליט האו"ם לבוא ולבדוק את ישראל - הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, דמוקרטיה שפועלת באופן לגיטימי להגן על אזרחיה מפני טרור רצחני", אמר נתניהו.

לדברי ראש הממשלה, "דו"ח הוועדה הזה כבר נכתב מראש, העומד בראשה כבר החליט שחמאס הוא לא ארגון טרור ולכן אין להם מה לחפש פה. קודם שיבקרו בדמשק, בבגדד, בטריפולי, שילכו לראות את דאע"ש, שילכו לראות את צבא סוריה, שילכו לראות את חמאס - שם, ולא פה, הם ימצאו פשעי מלחמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ